marcolka marcolka komentáře u knih

Jmenuji se Reacher Jmenuji se Reacher Lee Child

Miluji Reachera a všechny knihy s ním. Ale toto se moc nepovedlo. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem se dozvěděla zase něco o jeho dětství, dospívání a působení v armádě, ale.... Je těžko uvěřitelné, že by byl Reacher už jako teenager takový jako v dospělosti. Chytrý, inteligentní a důvtipný ano, proč ne, ale takto vycvičený, takto zkušený, takto nelítostný, takto disciplinovaný ....., já vím, vyrůstal s armádou za zády, ale i tak. Co se týká stylu a slohu, je stejný jako jsem zvyklá v knihách o něm. Povídky jsou psány stručně, ale přišly mi také napsány dost zmatečně. Jen tak mimochodem, také opravdu nevím, kam dali v tomto případě rozum ti, co obsazují herce do filmů. Ty, v knihách i těchto povídkách, neustále připomínané a popisované přitažlivé proporce postavy Reachera a nakonec obsadí Toma Cruise. K smíchu. Filmová zpracování knih tímto hodně pozbyla zajímavosti a ztratila.

Tak jsem se dodatečně dozvěděla, díky jedné dobré duši, že se Cruise obsazuje sám. :-D :-D Tak to potom jo. Měl by se nad sebou zamyslet, kazí dojem fanouškům :-D A těm, kteří to věděli se omlouvám za neinformovanost.

01.12.2018 2 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Zlodějka knih... Co na to napsat. Co si o ní myslet.. Nevím. Během čtení jsem měla velice rozporuplné pocity. Až do zhruba 300 strany jsem měla nutkání ji odložit. Říkám si, cože? Takové pochvalné recenze a proč? Hodně mi také čtení rušily neustálé poznámky vypravěčky. Ale potom se moje pocity velice rychle změnily a nemohla jsem se odtrhnout. I když jsem věděla jak to skončí. Změna pocitu přišla znenadání a ani neumím popsat, proč najednou. Nakonec musím přiznat, že kniha byla krásně napsána, přinejmenším ten konec. Citlivé, dojemné, strhující. Před přečtením této knihy jsem viděla film. Byl nádherný - krásný! I když to nejspíš byla chyba, podívat se na něj dříve než jsem přečetla knihu. Možná by moje pocity z knihy byly jiné už od začátku. Ale nelituji přečtení.

27.10.2018 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Téma 2. světová válka a koncentrační tábory - v dnešní době velice aktuální a opakující se téma v nekonečně mnoha knižních podobách. Je to stále stejné a přesto jiné. Tato kniha byla napsána trošku jiným způsobem a musím říct, že moc povedeně. Genocida ve světě bohužel nebyla jen za 2. světové války, ale i později k ní docházelo na různých místech planety a bohužel stále dochází. My lidé jsme prostě nepoučitelní. Hrůzy, které se děly a dějí jsou nepochopitelné a neomluvitelné. V této knize se mi líbilo prolínání současnosti, vzpomínek z minulosti a zároveň i trochu toho fantasy žánru. Kniha je plná věcí k zamyšlení, vyvolává plno nezodpovědných otázek, úvah o morálních a nemorálních skutcích každého jedince a v neposlední řadě i úvah o vině a odpouštění. Ale opravdu by se takové "bestie" dokázaly tak lehce proměnit v morálního člověka a tak dlouhou dobu žít příkladný život? Myslím, že ne a tomu i závěr myslím odpovídá. A pro mne to byl překvapivý závěr.

21.10.2018 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Tuto knihu jsem si vybrala do tématu Čtenářské výzvy jako "Knihu žánru, který běžně nečtu". Ne, sci-fi a fantasy opravdu normálně nečtu, ale toto je třetí kniha sci-fi, kterou mám na základě výzvy přečtenou, z toho druhá od Blakea Crouche a výsledek? Je úžasná. Strhující, fascinující. Nikdy jsem nevěřila, že tohle o nějakém sci-fi řeknu, ale je to tak. Rychle a lehce se četla, což je u tématu fyziky, astronomie a podobných věd co říci. Spisovatel skvěle vysvětlil o co se jedná. Téma nekonečné chodby a mnoha dveří s nekonečně mnoha variantami života je fascinující, lákavá, ale i dost klaustrofobická. I přes určitou lákavou představu neuvěřitelně mnoha možností žití, bych určitě být na hrdinově místě nechtěla. I když to dopadlo, jak nejlíp za daných okolností mohlo. Autorova Temná hmota a i kniha Městečko Pines se mi moc zamlouvají.

18.02.2018 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Pro mě tedy tragédie. Měla jsem co dělat, abych ji vůbec dočetla. Depresivní kniha s nesympatickými postavami a ponurým místem děje. Moc postav ve kterých se člověk skoro ztrácí. I přes zklamání s touto knihou jsem se pustila do Dívky ve vlaku. Obě knihy jsou pro mě neprávem označovány za bestselery, i když Dívka ve vlaku je tedy o mnoho stupňů lepší. Překvapivé a naštěstí mile bylo pro mě zjištění, že je Dívka ve vlaku psána úplně jiným stylem.

30.12.2017 1 z 5

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

I přes lehce předvídatelný závěr musím říct, že opět super kniha. Paní Fieldingová psát prostě umí. Těším se na další.

15.05.2019 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Na tuto knihu jsem se moc těšila, knihy od autora se mi zatím všechny líbily. Avšak tato byla docela zklamání. Do čtení jsem se musela vyloženě nutit a už se těšila, aby byl konec a já mohla pokračovat ve čtení další a zajímavější knihy z té nekonečné řady co mě čekají a lákají. Zlepšilo se to jen mírně a až hodně za polovinou. Takže bohužel musím konstatovat, že tohle se pro mě moc nepovedlo. Sice ze života, ale docela nezáživné, jak jen život umí také být. Ale vyvolalo to také malinkou milou vzpomínku na dávno zapomenutého "hobla" :-D

28.01.2019 3 z 5

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

Velice silná kniha. Moc se mi líbila. Napsána velice čtivou formou. Pohled na druhou světovou válku takříkajíc přímo od zdroje. O chlapci, který byl v jádru dobrosrdečný, ač neoblíbený a mnohdy šikanovaný. A kterého zájem vlivného člověka, oplývajícího uměním mluvit a tím vymýt mozek a zasadit do něj svoje ideje a názory a pocit moci, změnily k nepoznání. Který, zmanipulovaný a s hlavou plnou falešných a mylných myšlenek a plánů, zapomněl na svůj původ, na lidi, kteří mu pomohly a kterých by si měl vážit a celou svou podstatu. Než mu okolnosti znovu otevřely oči. Už se těším na Chlapce v pruhovaném pyžamu.

16.01.2019 5 z 5

Kniha psaná s velikou nadsázkou, ale velmi vtipná. Zasmála jsem se. Jakožto rozdíly mezi muži a ženami jsou opravdu obrovské, to víme všichni ze zkušeností. Někdo tu psal, že tato kniha je plná primitivního humoru ala Kameňák a Babovřesky. Neřekla bych. Ačkoliv souhlasím, že humor v Kameňáku (sice méně), ale v Babovřeskách určitě, přijde primitivní i mně, humor v této knize nikoliv. Je opravdu třeba chápat a brát tuto knihu jako velkou nadsázku. Je vidět, že oba autoři umí opravdu vtipně psát. I když ženská část byla o malinko vtipnější. Jak jinak :-D :-D A podle komentářů tady, jsem ráda, že jsem četla nejprve ji, a ne Deník fotra který je podle mnoha názorů lepší. Tím pádem jsem nebyla ochuzena o vtipný zážitek z této knihy.

17.12.2018 4 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Skvělá oddechová četba. Něco takového jsem potřebovala po všech těch thrillerech a knihách ze 2. světové války a koncentráků. Moc jsem se pobavila. Kniha z hereckého prostředí aneb o tom "jak nic nemusí být ve skutečnosti takové jaké se nám zdá a jak na první pohled vypadá". Velice by mě zajímalo, do které kategorie každý známý režisér spadá. I mě bavilo to tipovat :-)

01.11.2018 5 z 5

Nebýt sám Nebýt sám Magda Váňová

Této knize jsem moc šancí nedávala, ale ve finále se mi moc dobře četla a líbila se mi. Hlavní hrdina mi sice v dospělosti moc sympatický nebyl, přišel mi jako poněkud nevyzrálý a kapánek povrchní a falešný zbabělec a prospěchář, ale příběh ač takový volně plynoucí a o ničem závratném nepojednával, ale byl uvěřitelný a ze života. Taková klidná nenáročná oddechová četba.

31.12.2017 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Dlouho jsem se na tuto knihu chystala. A teď ani nevím jestli jsem ráda, že jsem si ji konečně přečetla. Ke konci, když mi začalo docházet jak to dopadne, už se mi ani nechtělo číst dál. Byl to hrozný pocit. Co teprve museli cítit lidé co to prožívali osobně. Pro nás nepředstavitelná hrůza. Už mám tohle téma docela načteno, ale tohle byla síla a určitě mi tato kniha v mysli zůstane velice velice dlouho. Už ani nemám odvahu zhlédnout film.

16.05.2019 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

A sakra! Ten konec! I já jsem v koncích. Nevím co si myslet, ani nevím jestli jsem to vůbec pochopila! :-(
Čekala jsem svým způsobem happyend nebo alespoň jasnější vysvětlení a v tu ránu šok. A veliké zmatení. Co to jako bylo?
Ale Trhlina i tak lepší.

19.01.2019 4 z 5

Tiché lži Tiché lži Sarah Pinborough

Zajímavý thriller. Zase z jiného soudku než Poslední paní Parrishová a Manželka mezi námi. Jsem ráda, že už se neopakovalo zase tohle téma manželského trojúhelníku. Rozjezd byl slabší, ale postupně to bylo napínavější a napínavější. Vůbec nezávidím hlavní hrdince, jaké musela prožívat dětství. A jedna dotyčná osoba..... ta byla tedy řádné psycho.

17.12.2018 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Linda Castillo

Od této autorky je to moje první kniha. Četla se dobře. Má dvě docela zajímavé a napínavé zápletky. Tato kniha pro mě byla nepředvídatelná, v průběhu čtení mě nenapadl tento pachatel ani motiv zločinu. Konec mě překvapil i když motiv byl tak prostý. Ale nějak to na mě nepůsobilo jako thriller. Prostě jako poutavá detektivka. Pro označení thriller mi tam něco chybělo.

23.11.2018 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Uf! Žítkovské bohyně - tolik jsem se na tuto knihu těšila, na základě tolika kladných recenzí a poutavé anotace. Výsledek je takový, že jsem při čtení v hodně pasážích knihy neskutečně trpěla a měla chuť ji odložit. Po přečtení knihy jsou moje pocity hodně rozpolcené. Na jednu stranu, nadějný děj, krásná příroda. Na stranu druhou, neuvěřitelně nudné a zdlouhavé popisy dokumentů. Za mě tedy hrozné zklamání. Vyhnání Gerty Schnirch je mi tedy bližší.

12.02.2018 2 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Kniha dětství. Je zajímavé přečíst si ji i v dospělosti. Člověk leccos chápe jinak a jinak si některé věci vyloží. Podobné obyvatele jako vykreslil autor v knize najdeme i kdekoliv jinde na světě. A nejen Česko nám Čechům, ale i jiné země jejich obyvatelům mnohdy připomínají KOCOURKOV.

04.02.2018 3 z 5

Svéhlavička Svéhlavička Eliška Krásnohorská

Díky výzvě se mi do rukou dostal tenhle dívčí román. Líbil se mi, je sice psán starým slohem a jazykem, což se mi někdy hodně těžko četlo, ale obsah tohoto nenáročného románu se opravdu klidně vyrovná pozdějším modernějším románům pro dívky. Kousky napravované slečinky Zdenky a jejích souputnic v internátu byly leckdy úsměvné.

11.01.2018 4 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Kniha se mi četla hodně těžce. Nebyla to první kniha od tohoto autora, ale zase o něco víc mě přesvědčila o tom, že nebudu ta pravá cílová skupina Michala Viewegha. Humoristický román si představuju já osobně jinak. Přišlo mi to takové křečovité a těžko uvěřitelné. Tolikaleté soužití s dulou... To jako vážně.....? Na druhou stranu ta posedlost bio, eko... to je dnešní realita.

01.01.2018 2 z 5

Otřesné, hrozné. Člověk si při čtení této knihy říká, "to přece není možné, aby si jeden jediný člověk v životě prožil tolik zlého a vlastně nic dobrého. Přece nemůžou existovat lidé, kteří by svému dítěti tohle byly schopni provádět. Přece tohle nemůže nikdo přežít." A ejhle, hlavní hrdinka to přežila, ale bohužel nese si sebou taková traumata a problémy, že to ani žádný pořádný život není. Neuvěřitelné, že tohle se opravdu mohlo dít a děje třeba právě nyní někomu dalšímu. Při čtení děkujete, že právě vy se máte tak jak se máte a že máte rodiče takové jaké máte. Témata o mnohačetných osobnostech se mi moc nelíbí a špatně se mi čtou, takže dávám jen dvě hvězdičky.

31.12.2017 2 z 5