Marcela52 Marcela52 komentáře u knih

☰ menu

Vaše hospodyně Vaše hospodyně Alex Hay

Velmi sugestivní pohled na Londýn roku 1905, v tomto případě z pohledu těch, kteří zajišťují pohodlný život společenské smetánce. Hospodyně, pokojské a švadleny připraví rafinovaný plán a během jednoho maškarního plesu vykradou dům přímo před nosem majitelky a jejích hostů. Kniha mě zaujala od první stránky nejen překvapivými zvraty v ději, ale také etickým poselstvím.
Bohatství těch privilegovaných je často, i v dnešní době, založeno na nepříliš poctivých praktikách, a tak je vlastně pomsta služebných zcela pochopitelná. Tento barvitý a napínavý příběh doporučuji těm, kteří uznávají v životě i jiné hodnoty, a ne jen velký majetek.

25.04.2024 5 z 5


Paříž pro jednoho a jiné povídky Paříž pro jednoho a jiné povídky Jojo Moyes

Tato autorka má velký dar, dokáže psát o každodenních problémech velice zábavně a zasvěceně. Také tentokrát jsem si moc početla a ocenila kultivovaný styl. Všechny milostné příběhy v tomto povídkovém souboru mě zaujaly neotřelými náměty, a jednotlivé portréty silných a sympatických žen se mi moc líbily. Doporučuji jako pohodové čtení, které vám určitě zlepší náladu...

23.04.2024 5 z 5


Hospodyně Hospodyně Joy Fielding

Zajímavý námět, a až tak do poloviny velmi čtivý román. Pak už se to trochu zvrhlo v nepravděpodobný vztahový propletenec a tak očekávaný dramatický konec byl sice logickým vyústěním příběhu, ale bylo to všechno, alespoň z mého pohledu, těžko uvěřitelné. Autorka rozhodně umí psát a její prvotina Jane utíká se mi před mnoha lety líbila moc, ale o tomto posledním románu to už říci nemohu. Takže trochu zklamání, čekala jsem více...

14.04.2024 4 z 5


Bretaňské noci Bretaňské noci Jean-Luc Bannalec (p)

Několik případů bretaňského komisaře Dupina jsem už četla, takže i tento nejnovější, vydaný v letošním roce, jsem přečetla s chutí. Zajímavá kriminální zápletka a úžasné popisy malebné Normandie mě opět velmi potěšily. V ne poslední řadě jsou tyto příběhy i velkým zážitkem pro milovníky dobré francouzské kuchyně, takže se čtenář může inspirovat a případně si naplánovat dovolenou do tohoto krásného, i když trochu drsného kouta Francie.
Doporučuji jako kvalitní oddechové čtení, které vás nejen pobaví, ale i poučí. Já jsem se např. toho hodně dověděla i o ochraně přírody , která je právě v této oblasti velmi aktuální....

10.04.2024 5 z 5


Pax et Bonum: Kapucíni v Čechách a na Moravě v raném novověku Pax et Bonum: Kapucíni v Čechách a na Moravě v raném novověku Jiří Wolf

Pokud máte rádi historii, určitě vás zaujme kniha, která byla vydána při příležitosti výročí 400 let od založení česko-rakouské provincie, do které patřily i české a moravské kláštery. Kniha má svůj počátek v uspořádání výstavy v Loretě na Hradčanech, která představila život bratří kapucínů od r. 1618 až do současnosti. Řeholní život je často vnímán zkresleně, a tak právě historická fakta v této knize pomáhají vytvořit si reálnější obraz řádového života.
Mezi bratry se nacházeli kazatelé, učitelé, diplomaté, lékárníci i různí řemeslníci a konkrétní detaily jejich činnosti odrážejí dobu s jejími problémy, na které bratři kapucíni reagovali svým způsobem, někdy vhodně, ale někdy také nevhodně...

27.03.2024 5 z 5


Knihovna mého srdce Knihovna mého srdce Freya Sampson

Pokud máte rádi knihy a knihovny, určitě vás tento příběh pobaví i potěší. Malé anglické městečko, ve kterém se odehrává boj o knihovnu, mi bylo moc sympatické, stejně jako mladá knihovnice, která je nucena se do tohoto boje zapojit. Pokud tedy hledáte oddechové čtení, určitě budete spokojeni. Kniha vám dodá optimismus, který je v každé době potřeba, a happy end přispěje k dobrému pocitu, že ne všechno musí v životě dopadnout špatně.

19.03.2024 5 z 5


Alan Rickman: Deníky Alan Rickman: Deníky Alan Rickman

Deníky tohoto charismatického herce se nečetly snadno. Zpočátku mi jeho útržkovité komentáře ze soukromého i veřejného života připadaly příliš roztříštěné, ale pak jsem se začetla, a ocenila velký smysl pro humor i zajímavé postřehy ze zákulisí filmů, z kterých ho známe. Z těch nejznámějších uvedu alespoň Pýchu a předsudek, Příběhy o Harrym Potterovi, kde ztvárnil nezapomenutelným způsobem postavu Snapea, a také např. krále v Králově zahradnici.
Za své mimořádné herecké umění, a to nejen filmové, protože to byl i výborný divadelní herec, obdržel řadu ocenění včetně Zlatého glóbu a Emmy. Pokud jste tedy milovníky filmu a chcete se dovědět něco ze zákulisí tohoto hektického a často velmi náročného života, zkuste se začíst. Já jsem si tyto vzpomínky moc užila.

16.03.2024 5 z 5


Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Tento román mě zaujal od první stránky. Autorce se podařilo napsat strhující příběh o síle literatury a hlavně o lidech, kteří pracovali v Paříži v Americké knihovně v období druhé světové války. Moc jsem si početla a doporučuji všem, kteří mají rádi knihy a příběhy, které mají podklad ve skutečných událostech. Já osobně jsem velmi ocenila nový pohled na Francii ve válečných letech, a postavy zapálených knihovníků, kteří dodávali odvahu svým čtenářům v nelehké době, mě byly velmi blízké.

04.03.2024 5 z 5


Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Romantický příběh pařížského knihkupce, který na své lodi plné knih prodává romány jako medicínu pro život, jsem si asi tak do poloviny docela užívala. Když se tento muž vypraví po stopách milované dívky, která ho před dvaceti lety opustila, a do nekonečna líčí společné zážitky z doby dávno minulé, bylo už na mě toho srdcebolu a nostalgie příliš.
Nicméně jsem ocenila inteligentní erotické pasáže i krásné popisy přírody. Provence je v tomto románu opravdu kouzelná a inspirativní, ale jak se říká, někdy je méně více. To platí i pro tento čtivý román, který nakonec působil trochu překombinovaně a nevěrohodně...

20.02.2024 4 z 5


Kundera: Český život a doba Kundera: Český život a doba Jan Novák

Na Kunderův životopis se dlouho čekalo, a pro Jana Nováka, který se nakonec tohoto nelehkého úkolu ujal, to bylo mnoho let práce a rozhovorů s lidmi, kteří Kunderu znali. Dlouho mi trvalo, než jsem se k přečtení této obsáhlé knihy odhodlala, ale stálo to za to. Novákovi se podařilo napsat nejen zajímavou biografii, ale také velmi otevřeně a kriticky popsat českou společnost od komunistického převratu v roce 1948 až po léta normalizace. Takových odvážně a kriticky napsaných biografií je v české literatuře málo, a já jsem si např. moc početla nejen o Kunderovi, ale také mě zaujaly výborně zpracované kapitoly věnované Nezvalovi, Zahradníčkovi nebo známému psychiatrovi Ivo Pondělíčkovi. Ten byl nejen dlouholetým Kunderovým přítelem, ale také kumpánem při jejich milostných dobrodružstvích.
Kundera byl v mnoha směrech velmi kontroverzní nejen jako autor, ale také jako člověk. Nikdo mu ale nemůže upřít, že se zapsal nejen do české a francouzské literatury tak výrazně, jako málokdo. Jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků a řada jeho knih byla také zfilmována. Pokud máte tedy dost odvahy a času, začtěte se do tohoto mimořádného životopisu, a pokud vydržíte do konce, určitě nebudete litovat.

14.02.2024 5 z 5


Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Nenáročné, oddechové čtení, které vám zpříjemní dlouhé zimní večery. Od této autorky jsem už pár knížek četla, takže se žádné velké překvapení nekonalo. Čtivý rodinný příběh, ve kterém vztahy mezi matkou a dcerou nejsou ideální, se četl velmi dobře, jen mi některé situace připadaly trochu přitažené za vlasy. I tak jsem si početla, takže mohu doporučit pro odreagování od vlastních problémů.

04.02.2024 5 z 5


Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Příběh malého kotěte, kterého se ujme dalajlama, je velmi čtivý a poučný. Kniha v sobě nese poselství, které může učinit šťastnějším každého z nás, z jednoho prostého důvodu. Snaha žít jako lepší bytost prospěje každému. Z této moudré knihy jsem si pár zajímavých myšlenek zapsala, tak alespoň jednu uvedu: Někdy naše světlo pohasíná, ale pak se setkáme s jinou lidskou bytostí, a naše světlo se znovu rozhoří jasným plamenem. Těm, kdo v nás znovu zažehnou vnitřní světlo, jsme zavázáni nejhlubší vděčností. Tak čtěte a přemýšlejte...

25.01.2024 5 z 5


Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

Román inspirovaný životem nadané malířky Augusty Nekolové mě velmi zaujal. Tento intimní portrét dvou sester na pozadí 1. světové války jsem přečetla jedním dechem a ocenila výborný vypravěčský talent autorky, které se podařilo na základě více než stoleté pozůstalosti zachytit tuto málo známou osobnost. Jedna z nejnadanějších malířek své doby měla vše, co její mladší sestře Miladě chybělo. Přesto je pro Miladu tím nejbližším člověkem, pro kterého by, když bude nejhůř, dýchala...

16.01.2024 5 z 5


Gazely Gazely Patrik Hartl

Ženská verze přátelství se, dle mého názoru, Patriku Hartlovi moc nepovedla. Kniha se četla dobře, bylo tam i dost zajímavých postřehů ze současnosti, ale humor byl spíše podbízivý a vztahové kotrmelce místy zaváněly červenou knihovnou. Kladně hodnotím pozitivní přístup k současné, často složité době, takže po dočtení se necítíte zdeptáni, ale i tak jsem čekala jsem více. Proto dávám o hvězdičku méně...

14.01.2024 4 z 5


Vhodný nápadník 2 Vhodný nápadník 2 Vikram Séth

Není pravidlem, že druhý díl bývá stejně dobrý jako první, takže jsem byla mile překvapena, že v případě tohoto obsáhlého románu o Indii 50. let dvacátého století, autor udržel stejnou kvalitu.
V této druhé části bylo více politických pasáží, ale podaných tak zajímavě, že to rozhodně nebylo na škodu. Rodinná linie příběhu byla vyloženě dramatická, ale nakonec se vše podařilo urovnat a hlavně vhodný nápadník byla vybrán. Kupodivu si ho vybrala dívka sama, i když rodinný vliv byl samozřejmě velmi silný. Moc jsem si početla a hodně se dověděla o zemi, která stále řeší velké rozdíly ve společnosti, kde kastovní systém i dnes určuje životy lidí, kteří zde žijí.

06.01.2024 5 z 5


První dojmy První dojmy Charlie Lovett

Tento román o starých knihách a hlavně o Jane Austenové jsem přečetla během vánočních svátků, a tak mohu doporučit jako velmi dobré oddechové čtení. Obě linie příběhu se čtou velmi dobře. Čtenář se střídavě ocitá v osmnáctém století, kdy Jane Austenová píše své romány a pak v současném Londýně. Pokud tedy máte rádi romantické příběhy o lásce, a také Jane Austenovou, nenechte si tento zajímavý a trochu detektivní příběh ujít.

06.01.2024 5 z 5


Naše ztracená srdce Naše ztracená srdce Celeste Ng

Dojemný příběh, výborně napsaný, ale hodně smutný. Autorka má velmi čtivý a poetický styl, takže i drsné pasáže jsou stravitelné. Téma diskriminačních zákonů a proti asijských nálad je stále aktuální, takže i v dnešní době stojí tato kniha za přečtení i k zamyšlení. Mě osobně se téma dětí, které jsou násilně odebrány rodičům, velmi dotklo, a tak doufám, že se tato fikce, alespoň v naší společnosti, nenaplní.

08.12.2023 5 z 5


Duchcov Duchcov Jan Kilián

K této knize se budu určitě vracet, nejen díky zajímavě podané historii města, ale také proto, že blízko bydlím. Kniha je dobře zpracovaná i po výtvarné stránce a přináší informace všeho druhu. Ti, kdo se na vzniku knihy pod vedením zkušeného místního historika Jiřího Wolfa podíleli, odvedli kus poctivé práce. Čtenáři jistě ocení, že je to kniha velmi čtivá, proto ji doporučuji, a to nejen Severočechům...

29.11.2023 5 z 5


Sibiřské haiku Sibiřské haiku Jurga Vilė

Komiksy moc nemusím, ale tento dojemný a sugestivně napsaný příběh o útrapách jedné litevské rodiny, jsem přečetla jedním dechem. Je to čtení velmi smutné, ale krásné. Kniha je krásná i po výtvarné stránce, takže mě nepřekvapilo, že získala mnoho cen a ocenění nejen v Litvě, ale byla také nominována na cenu v italské Bologni. Doporučuji tedy i dospělým, přestože je to kniha napsaná pro děti...

28.11.2023 5 z 5


Vhodný nápadník 1 Vhodný nápadník 1 Vikram Séth

Úžasný román, který zaujme nejen líčením soukromého i veřejného života členů čtyř široce rozvětvených rodin, ale přináší také obraz Indie krátce po získání nezávislosti v 50. letech dvacátého století. Moc jsem si početla a těch 850 stránek mě zaujalo natolik, že si přečtu i druhý díl, stejné obsáhlý. Pokud se tedy chcete něco dovědět o Indii, určitě si tuto fascinující knihu nenechte ujít.
Problémy, která tato země stále musí řešit, se s těmi našimi nedají srovnat. Věřím že ti, kteří si cestu k této knize najdou, to budou brát jako impuls k zamyšlení nad naším životem.

26.11.2023 5 z 5