marca_m marca_m komentáře u knih

Žiju bez dětí Žiju bez dětí Martina Hynková Vrbová

Čekala jsem poněkud hlubší uchopení tématu bezdětnosti, většina rozhovorů vlastně jen popisovala život a názory respondentek, bez nějaké hlubší reflexe ústředního motivu. Snad kromě prvního a posledního rozhovoru, které šly na hloubku. Redakční zpracování knihy není na příliš vysoké úrovni, občas to je jen jako přepsaná přímá řeč, text obsahuje i chyby.

28.05.2024 4 z 5

Královna všech Královna všech Irena Cápová

Autorka jistě zná britskou královskou rodinu jako málokdo, kniha obsahuje spoustu zajímavých informací a je psaná zajímavou formou tematických "esejů" a není tak nudným životopisem. Zdá se však, jako by vůbec neproběhla redakční práce, kromě drobných nepřesností se některé údaje často opakují a zejména se často opakují podobná slovní spojení, což je po chvíli trochu únavné.

29.12.2022 4 z 5

Dům pod náměstím Dům pod náměstím Markéta Hejkalová

Z této knihy mám trochu pocit nevyužitého potenciálu. Příběhy z dob dávných byly nezáživné a opravdu mluvil hlavně dům. Osudy z dvacátého století měly svižnější tempo, vyprávění se neslo spíše v duchu rodinného dramatu. Zde mi vadila přemíra propojení postav, nemám ráda tyto překombinované vztahové propletence, které by reálně nikdy nemohly nastat.

25.11.2022 3 z 5

Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Dana Huňátová

K této profilové knize mě přivedla obsáhlá a jedinečná autobiografie matky paní Diany, Cesta. I z této knihy je znát o jak výjimečnou a ušlechtilou osobnost se jedná, škoda, že o takto neobyčejné dámě není ve veřejném prostoru slyšet víc. Také je škoda, že kniha je velmi útlá a průřezová, nicméně bylo vysvětleno, že paní Sternbergová životopisnou knihu bohužel psát nechce.

25.10.2022 5 z 5

Poslední palác Poslední palác Norman Eisen (p)

Podrobný historický průvodce po několika úhlech dějin jedinečné pražské stavby. Seznamuje nás jednak s osudy rodiny Petschků, výstavbou a charakteristikou vilu, přináší velmi podrobný exkurz do dějin konce druhé světové války a nástupu i pádu komunismu na pozadí osudů vily a jejích obyvatel. Zajímavou linkou s osobním akcentem je pak příběh autorovy maminky, jejíž život se na pozadí dějin prolíná i s osudem vily.

25.04.2022 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Tato kniha rozhodně nepřináší nějaký hlubší a srozumitelný pohled na tzv. šeptuchy, nebýt skvělých Zitkovskych bohyni, asi bych netušila, o čem je řeč. Nevyhovovala mi ani forma knihy, v podstatě jsem se nezorintovala v postavách a jejich vztazích.

21.12.2021 3 z 5

Žít z vlastního pramene Žít z vlastního pramene Anna Hogenová

Myšlenky Hogenové jsou skutečně velmi inspirativní, osvěžující, vybízí k zamyšlení. Ale redakční úprava knihy a práce tazatele je otřesná, kniha postrádá jakoukoliv strukturu, členění, návaznost otázek, jakoby byla jen doslovně zaznamenaným ústním rozhovorem bez úprav. Občas by bylo namístě klást i otázky kritické, některé myšlenky konfrontovat s jinými argumenty. Celou dobu jsem měla pocit, že se autor otázek paní Hogenové vlastně podbízí. Další hvězda dolů za to, že otázky ani nebyly přeložené ze slovenštiny, pro mě něco nepochopitelného.

04.08.2021 3 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Autor skvěle vykreslil jedinečný genius loci Říma a naprosto se trefil do mých pocitů z jeho návštěvy. Žádná jiná metropole takovou atmosféru nemá.

24.01.2019 5 z 5

Jiný T.G.M Jiný T.G.M Pavel Kosatík

Co nového lze ještě napsat o Masarykovi? Podat ho jako člověka z masa a kostí, což se zde podařilo. Kosatíkova kniha je více než portrétem Masaryka-politika, portrétem Masaryka-člověka a oceňuji, že se vyhnula tatíčkovskému patosu a více než historickým odkazem a významem TGM se paradoxně zabývá jeho ne úplně lichotivými vlastnostmi. Překvapivě se moc nedozvíme o politice první republiky ani Masarykově prezidentství, proporčně k jeho životu totiž o této etapě pojednává posledních 60 stran knihy. Jistě se nejedná o politologickou ani historickou učebnici, ale význam knihy je i tak zásadní, jen pochopení TGM jako člověka, může vést k pochopení jeho historické role.

19.01.2019 5 z 5

Billie Billie Anna Gavalda

Z této knihy jsem si neodnesla vůbec nic, její styl je na čtení vyloženě nepříjemný a výsledek naprosto prázdný a vulgárně bezobsažný.

15.03.2018 1 z 5

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Při čtení jsem vůbec neměla pocit, že se jedná o dětskou knihu, ale spíše o dětský příběh pro dospělé. Dětem bych ji asi opravdu nedoporučila. Ilustrace jsou nádherné.

12.01.2018 3 z 5

Nebe nemá dno Nebe nemá dno Hana Andronikova

Tato kniha pro mě nebyla snadno čtivá a vlastně se mě ani samotný příběh příliš nedotknul. Přičítám to hodně specifickému stylu, jedná se vlastně o zapsaný tok myšlenek, který mému gustu nesedí a vlastně mi zastíní i zajímavý námět.

05.12.2017 3 z 5

Pravý leopardí kožich Pravý leopardí kožich Hana Oboda Kolaříková

Pravý leopardí kožich je knihou, která ač se mi líbila, na její čtení jsem se vlastně netěšila. Komorní atmosféra jednotlivých tklivých příběhů vyznívá dost tísnivě, v případě hlavní hrdinky vlastně až tragicky. Co se mi líbilo velmi, bylo vylíčení krásného starého bytu a lásce hlavní postavy ke starým časům, které zosobňuje i generační pouto.

08.11.2017 4 z 5

Vrazi bez tváře Vrazi bez tváře Henning Mankell

Moje první setkání s tímto autorem, styl knihy odpovídá mým oblíbeným autorům severské krimi, takže v sérii budu určitě pokračovat. Na knize je zajímavé vnímat kontext jejího vzniku, a to ve dvou aspektech. Komunikace či způsob práce policie došel velké proměny (ve srovnání se současnými detektivkami). Naopak problémy spojené s uprchlictvím a jeho přijímáním společností, jako by byly stejné před třiceti lety i dnes.

19.09.2017 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Lovec králíků je v první řadě od začátku až do konce neskutečně napínava kniha, na konci každé kapitoly jsem měla chuť číst dál a dál. Nicméně mám trochu pocit že téma pomsty dávných zločinů traumatizovanými oběťmi a prostředí elitních internatních škol se v severské krimi už poněkud opakuje.

13.08.2017 4 z 5

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Příjemné, oddechové, "ženské" čtení, které přečtete za pár dní v MHD. I když vyprávění mělo dvě linie, neměla jsem problém s orientací, postav bylo jen pár a vystupovaly v obou příbězích. Uznávám, že konec je trochu patetický, ale trocha pozitivního kýče občas neškodí.

02.11.2016 4 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

V Kristině Ohlsson jsem objevila další skvělou autorku severské krimi a moc se těším na další knihy série. Hvězdu dolů dávám za to, že identitu pachatele v podstatě nebylo možné během čtení odhalit (např. z provázanosti s postavami a dějem...).

07.02.2016 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

I francouzský autor dokáže vytvořit parádní thriller severského stylu. Je tam napětí, mrazivá nálada, šílený sériový vrah, prostředí psychiatrie, nevyjasněné zločiny z minulosti, sympaticky svérázný detektiv, čte se to samo...

29.07.2015 4 z 5

Vzhledem k pověsti, která Staříka provází, se mi chce říct jen, mnoho povyku pro nic...

03.07.2015 3 z 5

Závěrečný díl trilogie plynně navazuje na druhý a je skvělým uzavřením celého příběhu. Spíše než jako klasické krimi plné napětí jsem tento román vnímala jako ostrou sociální kritiku... Opět velmi čtivé, jen jsem se trochu ztrácela v tom, kdo je kdo v rámci Sekce.

28.02.2015 4 z 5