Maraiser Maraiser komentáře u knih

Černí baroni Černí baroni Miloslav Švandrlík

Od filmu se to liší poměrně výrazně. Bavilo to moc.

01.12.2023 4 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Hodnocení odpad bych knize neudělil. Jasně, víme, co se pak dělo, kolik milionů lidí se stalo obětí té šílené myšlenky, kterou Adolf Hitler prezentuje, ale hodnotím knihu jako knihu.
Četla se mi těžce, nebylo to úplně jednoduché, ale dočetl jsem ji.
Jaká drobnost mne tak zaujala - Hitler fakt neměl rád Čechy.

21.11.2023 2 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Fantazii se evidentně meze nekladou. Ďáblův akr je neuvěřitelé místo, žádné světlo na konci tunelu. Jen bída, hnus. Když už se chvilkama zdá, že teď už se to zlepší, tak to jde do ještě větších .... než by člověka napadlo.

12.11.2023 4 z 5

Josefína a bytosti Josefína a bytosti Lucie Kaletová

Musel jsem se do toho pročíst. Zpočátku to bylo pro mne drobet zmatečné. Ale jak se Josefina vydala na cestu, tak už to jelo. A Oleander - zajímavá bytůstka.

29.10.2023 4 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Jako román napsáno naprosto poutavě. Dialogy jsou samozřejmě vymyšlené, odvozené, ale co mne zajímá, zda se opravdu v 11. století tak hrmadně napichovalo na kůl, jak autor poměrně často uvádí.

28.10.2023 5 z 5

Mladý mesiáš Mladý mesiáš Anne Rice (p)

Z Bible mám načteny jen první tři Knihy Mojžíšovy. Novým zákonem jsem nepolíben, takže nějakými předsudky netrpím. Nevím, kdy se co událo, nevím, zda Kleofáš apod. jsou reálné postavy, ani kdy Ježíš opravdu přišel na to, že je s ním cosi jinak. Kniha se mi prostě líbila jako příběh.

20.10.2023 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Inferno je zde srovnávané s romány předešlými. Tak to já mám tu výhodu, že pro mne je to první kniha od Browna, co čtu. A mně se to líbilo. A líbil se mi i konec.
Hele, přiznejte se, že stejně často fandíte tomu zlosynovi, aby mu to vyšlo? Já tedy občas jo a teď jsem mu docela fandil. Takže nakonec jsem ocenil, že to skončilo, jak to skončilo. Ne úplně tak, kam příběh směřoval, ale přesto jaksi......

24.09.2023 5 z 5

Fin Mika Waltari Fin Mika Waltari Markéta Hejkalová

Vlastně jediný důvod, proč jsem se do této knihy pustil, bylo zjistit, co Waltariho ovlivnilo natolik, že se v tolika jeho knihách objevují vypočítavé mrchy, zákeřné ženy, jimž hlavní hrdina příběhu tak snadno a v podstatě i rád podléhá.
A nedozvěděl jsem se to. Vysvětlení, které bylo podáno, mne nějak nepřesvědčilo.
Ale pokud odběhnu od výše uvedeného, tak díky za tento "životopis". Dějiny Finska první poloviny 20.století opravdu nebyly procházka růžovou zahradou.

17.09.2023 4 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Z dětství si pamatuji tento příběh jako skoro hororovou story. Při přečtení zjišťuji, že to zase až tak děsivé není. No jo, ale byl jsem dítě, že jo. Konec jsem si nepamatoval vůbec a ten mne hodně překvapil. Ric pic a hotovo. Až moc jednoduše.

17.09.2023 4 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Jo, dobrý. Závěr možná trochu překombinovaný, ale fakt dobrý.

03.09.2023 4 z 5

Don Kichot ze Sodomy Don Kichot ze Sodomy Nikolaj Terlecký

Co k tomu napsat? Kniha je určitě vhodnější pro někoho, komu víra a duchovno není cizí. Ten si z knihy určitě odnese více nežli já, který to četl prostě jako příběh. Ale není to zlý, je to zajímavý.

01.09.2023 4 z 5

Mormonka Mormonka Carolyn Jessop

Jsem k životopisům podobného druhu poněkud skeptický. Až příliš často se ukázalo, že to nebyly skutečně prožité příběhy skutečných autorů či bylo vyprávění výrazně upraveno - Motýlek, Útěk z tábora 14.
Tento děsivý příběh je však bohužel fakt reálný. Je popsán srozumitelně.

19.08.2023 5 z 5

Říše Říše Roman Bureš

První část mi, oproti jiným knihám od Romana Bureše, přišla taková slabší. Bylo to spíše fantasy nežli myšlenka o tom "co by, kdyby". Zato druhá část už bylo jiný kafe. Ta se mi líbila moc.

13.08.2023 4 z 5

Cestující Cestující Ulrich Alexander Boschwitz

Hlavní hrdina byl ve svých myšlenkách tak roztěkaný, že jsem chvilkama byl i já. Říkal jsem si taky, co to furt (v myšlenkách) plácá, ale pak mi došlo, že i já tak přemýšlím - tak já udělám tohleto; no jo, ale když to udělám, co když se stane toto; tak já to možná neudělám; ale já to přeci chci udělat.

05.08.2023 4 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Upřímně, na konci mé oči zaslzely. Opravdu mne to chytlo. A pěkně se to četlo.
Ale z toho seznamu bych si asi nic nepřečetl.

01.08.2023 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Ze začátku jsem si říkal, to je super humorná knížka. Postupně mne humor přecházel. Ne sice až k nějakým dramatům, ale prostě v určitých chvílích už se člověk nesmál, jen si říkal: "Do prčic, tohle se ale klidně stát může".
Jen Monica Bellucci mne na závěr drobet zmátla .

23.07.2023 5 z 5

Ohře - měsíční řeka Ohře - měsíční řeka Otomar Dvořák

Na můj vkus až přespříliš prodchnuto duchovnem. Ale jinak hodně zajímavé. K pramenům Ohře se asi vydám na výlet.
Jen bych jako rodilý Sokolovák polemizoval s názorem "páchnoucí chemická továrna" :-)

16.07.2023 4 z 5

Královnina guvernantka Královnina guvernantka Karen Harper

Po knize jsem tak nějak sáhl v knihovně a ještě před otevřením jsem si říkal - snad jsem nepůjčil nějaký ten ženský román!
Ne, nepůjčil. Bylo to čtivé, bylo to zajímavé.
Jen mám velké pochybnosti, že nejbližší guvernantka Alžbety byla opravdu tak poctivá, oduševnělá, bojující za spravedlnost, bojující proti intrikám atd.. Myslím, že s tímto postojem by v té době daleko nedošla.

16.07.2023 3 z 5

Svět bez nás Svět bez nás Alan Weisman

Název je velmimatoucí.
Vůbec nejde o popis světa bez nás. Autor se zabývá důsledky chování člověka v souvislosti s nadměrným používáním plastů, nadměrnou konzumní spotřebou, jadernými elektrárnami apod. a pak k tomu hodí své myšlenky, podpořené ale vědeckými argumenty, co by se stalo, kdyby lidé náhle zmizeli. Jak dlouho by zůstaly plasty v půdě, jak rychle by příroda pohlatila městské aglomerace atd.
Jde tedy spíše o studii chování člověka.
I z toho důvodu tedy za mne 3,5.

06.07.2023 3 z 5

Ještě že nejsem kat Ještě že nejsem kat Vlastimil Vondruška

Tak tento Vondruška mne bavil, vztahy mezi konšely byly vykresleny naprosto dokonale. Závěrečné rozuzlení od studenta Petra mi drobet připomínalo detektiva Columba.

15.06.2023 5 z 5