MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Dárek Dárek Sebastian Fitzek

Na tuto knihu jsem se hrozně těšila. A o to víc mě potěšilo, když jsem ji vyhrála. Fitzek je jeden z mých oblíbených autorů, který dokáže tak zaplést hlavu, že nevíte co se teda stalo a kdo je kdo. A opět se mu to povedlo. Jeho knihy jsou vždy skvělé a Dárkem nezklamal.
Ještě musím zmínit boží obálku, do které jsem se zamilovala. Nemám v knihovně moc obálek do kterých bych byla blázen, možná bych je dokázala spočítat na prstech, ale tato mezi ně rozhodně patří.
Originální příběh s trochu pomalejším rozjezdem než jsme u autora zvyklí, ale stačí jedna kapitola, aby byl člověk lusknutím prstu mimo a zažral se do příběhu. Od té doby se stále něco děje. A díky krátkým kapitolám je kniha ještě čtivější.
Ke konci je všechno už tak zamotané, že jsem si říkala: Co? Jak? Já to nechápu! A jen kroutila hlavou. Rozuzlení je šokující i přesto, že jsem něco takového tušila.
Skvělý závěr v doslovu autora, kde čtenáře seznamuje s tím jak ho napadlo téma příběhu a jak k němu vlastně přišel.
Je to Pan psychoautor se vším přesně promyšleným a originálním.

30.06.2021 5 z 5

Ztracená naděje Ztracená naděje Colleen Hoover

Konečně jsem se po dlouhé době vrátila k milované Colleen. Bez naděje patří mezi mé nejoblíbenější a jsem ráda,z toho příběh můžu vidět i z druhé stránky a to přímo z hlavy Holdera.
Řekla bych, že příběh je emoční horská dráha, ale tahle jede stále dolů a svírá se srdce od začátku do konce. Součástí knihy jsou i dopisy od Holera, díky kterým člověk zjišťuje jak se cítí a co prožívá.
Hodně mě mrzela chybějící písmena ve slovech. Není to tak skvělé jako Bez naděje, ale s tím jsem počítala. Spíš mě zajímal ten druhý pohled.

18.05.2021 5 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

První díl ze série Nedotýkej se mě, na který jsem se dlouho chystala. V první řadě musím říct, že miluju tu obálku, a v druhé, že miluju Gavina
Čtivý text už od začátku a hrozně sympatické a propracované postavy – úplně jiné s porovnáním se Strmým pádem. (Sorry všem, kteří z toho byly uchvácení - mě to neodrovnalo). Sage má strach z mužského pohlaví a snaží se s tím prát sama bez cizí pomoci. Skvěle popsané její pocity a úzkosti, bylo mi jí líto.
Snad poprvé co jsem si neoblíbila hlavního mužského hrdinu. Podle mě to chtělo víc Gavina. Luca mě bavil, ale nehodilo se mi k němu to jméno. Mimo to jsou v knize dobré tipy na seriály z Netflixu.
U nemála řádků se mi svíralo srdce a měla jsem husí kůži. Přiznám se, že kdybych si knihu přečetla když byla novinka, tak by mě dost naštval otevřený konec ( –nemám je totiž v lásce), ale teď když už druhý díl je k mání tak mi to ani moc nevadilo, protože se do něj v blízké době pustím.

17.04.2021 5 z 5

Zlovolné bytosti Zlovolné bytosti Nelly Černohorská

Hned na úvod recenze bych chtěla moc poděkovat samotné autorce o poskytnutí výtisku v rámci spolupráce. ???? Jsem moc ráda, že mi tento skvost může zdobit knihovnu a stal se i mým vzorem, protože je vydaný přes vydavatelství Pointa.
▪️
Chtěla bych podotknout, že Nelly (ač vypadá jako něžná dívka) se s ničím nepáře. Jde rovnou na věc. Žádné omáčky. Žádné okecávačky. Čarodějnice, jezinky, rusalky, umrlci a další...to je její svět.
▪️
Kniha je rozdělená na dvě části. Hororovou novelu s názvem Když se nedíváš a z balad. Co se týče novely tak jsem se od ní nemohla odtrhnout. Hltala jsem slovo za slovem a vůbec mi nevadilo, že je to v nádechu slovanské mytologie, kterou osobně moc nemusím. Příběh je tajemný, ponurý a plný tajemství. Balady jsou všechny skvělé. Cítila jsem při jejich čtení přesně stejné mrazivé pocity jako u Erbenovy Polednice, Svatební košile nebo Dceřiny kletby.
▪️
Autorka si umí skvěle hrát se slovy. Jsem nadšená. Dokonce i přítel, nečtenář a absolutně mimo knižní svět. Si nechal přečíst balady, které se mi líbili jen kulil oči. Nelly! Chci další. Piš dál

23.03.2021 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Tuto knihu jsem si měla v plánu přečíst alespoň rok...konečně na ní přišla řada. je to rvní autorova kniha odehrávající se v Dánsku. Severskou knihu jsem dloooouho nečetla proto to pro mě nebylo jednoduché. Možná je to tím překladem, možná ne, ale text se mi špatně četl. Byl takový kostrbatý.
Záhadné vraždy, kde na místech činu je vždy nalezen panáček z kaštanů mě velmi zaujaly a na knihu jsem se těšila. Ze začátku jsem byla lehce zmatená v postavách a ztrácela orientaci kde co a kdo, nehledě na to, že je příběh psán z mnoha postav, takže jsem se musela hodně soustředit abych věděla o koho se jedná.
Detektivka Thulinová se podle mě jako detektivka vůbec nechovala, rutinně dělala to co se při vyšetřování dělat má, ale jinak, že by namáhala hlavinku mi nepřišlo (alespoň do 200 stran knihy). Hlavně byli všichni proti Hessovi zaujatí hned od začátku, ale mě byl sympatický víc než Thulinová. Případ je postaven na násilí a ohavnostech na dětech, kdo je citlivější tak nedoporučuji, i já jsem to těžko zvládala.
Musím říct, že mě kniha zklamala, pořádně mě začala bavit až cca od půlky. Podezření na vraha jsem měla správné což se mě často nestává. Případ byl ale dobře promyšlený, i když bych tam měla nějaké otázky k případu, ale nakonec to bylo i zajímavé. Na čtyři hvězdy to nemá protože mi v hlavě nezůstane dlouho, ale stojí za přečtení.

31.01.2021 3 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Od téhle jednohubky na jeden večer jsem hodně očekávala. Už jen proto jaký kolem ní byl povyk, ale začala jsem ji číst až na potřetí, protože mě z některých řádků ze začátku bylo hrozně úzko a bála jsem se co bude dál, už jen proto, že jsem si podobnými věcmi prošla.
Kniha je rozdělena na čtyři části: Zraňovaná, Milující, Opouštěná a Odpouštějící. První část byla skvělá, působila na mě až tak moc, že jsem se chvílemi oklepala a měla husí kůži. Druhá část byla naopak nijaká. Třetí část mě zas bavila víc než předchozí a poslední byl úplný propadák plný otřepaných citátů z Googlu.
Moc se mi líbilo, že si knihu autorka sama ilustrovala. Jen mě překvapilo, že některé ilustrace byli úžasné a některé vypadali jako by je kreslilo dítě.
Celkově mi některé texty přišli nijaké a jen myšlenky rozdělené do řádků ("Tumblr poetry" jak jsem zjistila). Ale naopak mě některé texty taky zasáhly a byly velmi hlubokomyslné. Mezi poezii bych to já vyloženě neřadila. Básně to rozhodně nebyli. Takže poezie volného verše. Co mi naprosto zkazilo celý i když nic moc požitek bylo "Co je dobré udělat po rozchodu". Copak to je příručka pro puberťáky?!
Dvě hvězdy za dvě části, které se mi líbili a další knihy už nejspíš ne.

15.01.2021 2 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Minulý rok jsem začínala Kingem a jeho knihou To, tento rok to není jiné, jen jsem běžela, ne "jako o život", ale o život.

Musím uznat, že příběh je velmi svižný a díky doslova kraťoučkým kapitolám je kniha hned přečtená. Skvěle popsaný svět, který se rozpadá, ovládán televizní stanicí VéVé, která z lidí dělá lovnou zvěř.

Zajímavé je, že King napsal knihu v roce 1982. Je zajímavé jak smýšlel o budoucnosti. Auta na stlačený vzduch, nosní filtry, díky kterým se mohou bohatí vyhnout rakovině plic, kvůli velmi znečištěnému ovzduší.

Jako vždy u Kinga se na mě odrážela situace v knize. Jímala mě klaustrofobie, měla jsem strach a hodně přemýšlela, že je to až děsivě reálná budoucnost. Jak se kniha chýlila ke konci měla jsem tušení kam vedou rozhodnutí Richardse a jak vše skončí, ale rozhodně to nenarušilo můj požitek z knihy.

05.01.2021 5 z 5

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

Má první kniha od Kasie West a rozhodně ne poslední. Lily byla správně trhlá a to se mi líbí. Její vtipné poznámky mě bavily už od prvních stránek. Oceňuji, že se autorka nesnažila Lily změnit. Byla jiná než ostatní a nezapadala, ale stála si za tím. Jinak mít takovou rodinu a ani špetku soukromí musí být dost vysilující pro puberťačku s koníčkem psaní textů.
Na čtivosti se hodně podílely psané dopisy a hodně mě bavily. Autorka rozhodně umí rozesmát a dodat situacím správný říz.

04.09.2020 4 z 5

Nejsem živá Nejsem živá Anne Frasier (p)

Druhý díl ze série detektiva Jude Fontaineové, který mě bavil mnohem víc než první díl.
Musím uznat, že v druhé knize bylo více násilí a brutálních detailů. To mě hodně překvapilo, protože oproti tomuhle dílu byl díl Nejsem mrtvá.... suchý? Další z čeho jsem byla nadšená je to, že se Jude neustále jako postava vyvíjí. Líbí se mi, že co je v jejích silách se snaží vést normální život, občas projeví i nějakou empatii nebo cit. Oproti prvnímu dílu byl případ mnohem zajímavější a více propletený.

08.08.2020 5 z 5

Láska a sýr v Paříži Láska a sýr v Paříži Victoria Brownlee

Miluju Paříž, sýry i víno a jelikož jsem potřebovala změnit žánr sáhla jsem po této knize a rozhodnutí nelituji.
V Paříži jsem byla a dokázala jsem se snadno vcítit do pocitů hlavní hrdinky a do prostředí Pařížských ulic, které na mě doslova dýchalo.
Výborná oddechovka na změnu žánru četby a pokud máte v plánu jet do Paříže nebo ji také milujete tak si tuto knihu musíte přečíst. Velmi se těším na další díl.

26.06.2020 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Jak si tady čtu všechny komentáře tak jsem asi divná, ale mě kniha prostě nebavila. Snažila jsem se do půlky,ale kniha mě prostě nudila. Neměla jsem problém ji třeba víkend nečíst a to se u mě nestává. Některé části textu se mi špatně četly a poznámek autorky bylo nadmíru.
Bohužel pro mě zklamání.

16.06.2020

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Má první kniha od této autorky a po přečtení anotace jsem si říkala jaká to bude bomba. Kniha byla rozhodně čtivě napsaná a stále jsem ji měla v hlavě, co se bude dít dál.
Zmizení dítěte. Je to naprosto silné téma. Pro mě jako matku totálně srdcervoucí představa.
Autorka velmi realisticky popisuje průběh vyšetřování. Někdo si stěžuje, že se půlku knihy nic neděje, ale ono tak vyšetřování nejspíš funguje.
Kniha byla rozhodně moc dobře promyšlená a propletená, ale pro mě snadno předvídatelná. Bohužel jsem čekala asi něco jiného.

24.05.2020 3 z 5

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Má druhá kniha od Fitzeka a opět skvělé čtení. Už na první pohled jsem si zamilovala velmi zajímavou a nápaditou obálku knihy.
Kapitola jsou krátké, což za mě je rozhodně plus. Dodává to více na čtivosti a kniha je hned přečtená díky oné větě "ještě jednu kapitolu".
Námět je opět nápaditý a propletený, že jsem sama byla stejně zmatená jako hlavní hrdinka. Velmi mě zajímá lidská psychika a nechtěla bych být nikdy v kůži Emmy. Nebýt schopná rozlišit realitu od bludů musí být příšerné. Ve zvratech je Fitzek machr. Při četbě je vše v pohodě a najednou bum a pak jen jakože cože? Jak se to mohlo stát? Samozřejmě jsem měla mnoho tipů, ale spíše jsem přemýšlela stejně jako hlavní hrdinka.
Fitzek ji napsal ke svému desátému výročí a moc se mi líbí konec knihy, kde děkuje svým čtenářům a zveřejňuje nějaké jejich dopisy. Velmi oceňuji, že uvádí svou e-mailovou adresu kam mu můžete napsat. Je vidět, že si svých čtenářů velmi váží.

20.05.2020 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Další díl série Roberta Huntera, kterou jsem si maximálně užila. Už na začátku knihy sám autor upozorňuje, že je kniha zcela jiná než všechny předchozí. Chris dokázal, že se dá psát i jinak než zajetý styl pěti předešlých dílů. Velmi mě oslovilo to, že většina zápletky a postav se zakládá na skutečných faktech a lidech.
Začátek knihy byl lehce pomalejší, ale poté nabral neskutečné obrátky. Během čtení jsem pořád čekala kdy se konečně objeví parťák Garcia. Chyběl mi tam. Ze začátku jsem se občas ztratila mezi všemi postavami, které se o případ zajímaly.
Čtenář díky knize nahlédne jak to chodí při vyšetřování případu FBI. Nahlédne i do oboru psychologie i psychiatrie. Více prostoru vyplňují metody a postupy vyšetřování. Tady je opravdu vidět, že autor ví o čem píše.
Autor perfektně popisuje mysl a psychologii vraha. Někdy jsem doslova valila oči a uvědomila si, že kdykoli se kdokoli může stát obětí takového maniaka, který nemá svědomí a cit.
Jsem ráda, že jsem se zase o něco víc dozvěděla o detektivu Robertu Hunterovi. Jeho minulost je oravdu pikantní a smutná. Nedivím se, že je takový jaký je.
Na konci příběhu do sebe vše dokonale zapadlo a já měla husí kůži. A popravdě.... obávala jsem se toho, že ho tentokrát nechytí.

06.04.2020 5 z 5

Jednou nohou v blázinci Jednou nohou v blázinci Simona Monyová (p)

Opět výborná, vtipná a čtivá kniha ze života. Líbí se mi autorčin styl psaní. Super oddechovka na večer.
Překvapilo mě, že autorka nepoužívá jména, ale přezdívky (Andílek, Tyran, Komik, Odlitek apod.).
Doporučuji všem matkám, které si myslí, že jsou na tom tak špatně...

05.02.2020 5 z 5

Příliš tenkej led Příliš tenkej led Zdenka Hamerová

Za mě jedno velký WOW. Pořádně jsem nic od českého autora nečetla a toto byla výborná volba na začátek. Rozhodně poutavý, čtivý příběh s rozuzlením na samém konci. Začínají mě bavit tyto detektivky, kde není policie, ale postava pátrá na vlastní pěst. Už sháním od autorky další knihy

01.01.2020 5 z 5

Červený vrch Červený vrch Jamie McGuire

Poutavý a čtivý příběh už od začátku knihy. Bylo velmi těžké se od knihy odtrhnout a jít spát. Má první kniha o zombie apokalypse a jsem naprosto nadšená. Kromě úžasného vypravěčského umění autorky je další plus vyprávění jednotlivých postav z jejich pohledů a životů. Zvláště se mi líbilo jak se osudy hlavních hrdinů proplétají, hrdinové se míjejí a vše se odehrává v blízkosti okolí. Jako fanoušek The Walking Dead jsem nadšená.

01.01.2020 5 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst už dlouho. Málokterá fantasy kniha mě totiž osloví a tato je zkrátka něčím jiná.

Kniha se opravdu hodně liší od ostatních fantasy knih. Poklidné, odpočinkové čtení bez nějaké velké akce. Čekala jsem trochu větší zvrat a tušila jsem problémy, které by se Viv mohly naskytnout, ale nestalo se tak. Ale zas příběh nemá zbytečné omáčky okolo a zdlouhavé popisy, což oceňuji.

Naprosto jsem souzněla s Viv a její láskou ke kávě. Taky jsem jich při čtení knihy vypila víc, než normálně.
Knoflík byl roztomilý božan a celkově postavy byly všechny velmi sympatické, ale záhadou je jejich život, který autor nechal v mlze. (Doufám, že to napraví v dalších dílech).
Knoflík se na konci knihy podělil i o jeden svůj recept (škoda, že to nebyly jeho vyhlášené Skořicové rolky).
Kniha čtenáře hned láká úryvkem z dalšího dílu Knihkupectví a & kostní prach, který má vyjít na začátku června.

01.04.2024 4 z 5

Zabij, nebo zemři Zabij, nebo zemři Isabella Maldonado

Tak tohle byla jízda!
Od autorky jsem četla knihy Hadí oči a Sokolník, ale nebyly tak napínavé a plné akce, jako tato. Vůbec jsem netušila co od knihy čekat. Únikovka? Utajení?

Chvíli sice trvalo, než čtenáře autorka uvedla do děje, ale když se po pár desítkách stran příběh rozjel byl to masakr!
Nemohla jsem odlepit oči od stran. Za mě je to velmi originální, poutavé a napínavé čtení plné akce.
Moc mě bavilo společně s postavami řešit šifry, které se z gauče řeší snadněji než v časovém limitu, kde vám jde o život.

Daniela Vega si mě hned získala. Jak svou minulostí, názory nebo vším co získala a jak moc je chytrá a hustá!
Opravdu moc se těším na další díl, který doufám vyjde co nejdříve.

28.03.2024 5 z 5

Už jsou tady Velikonoce Už jsou tady Velikonoce Vanda Bruckner

Pokud jste si alespoň jednou položili otázku: "A jak to vlastně bylo dřív?", tato kniha vám dá hodně. A spolu s předchozím dílem (Už jsou tady Vánoce), na který tato kniha volně navazuje tvoří dokonalou dvojici zvyků a tradic.

Spolu s rodinou z krkonošské vesničky dál prožíváme jarní období okolo roku 1952. Zažíváme s nimi poselství Tří králů, pořádnou zabijačku se vším všudy, masopust se všemi maskami a zvyky a samozřejmě velikonoce takové, jaké byly dřív.

Také si někdo může připomenout nebo jako já dozvědět se, co znamenají jednotlivé názvy dnů (černá neděle, tučný čtvrtek, modré pondělí, a další...) a co se v nich dodržuje. Také co je pučálka, ušelo nebo pražmo, jak se uchovávaly potraviny nebo proč vlastně trháme kočičky? To a další skvělé věci, na které se v dnešní době zapomíná.
Nechybí recepty, pranostiky na leden, únor a březen, které knize dávají tečku za celým příběhem.

Tuto (i předchozí) knihu opravdu doporučuji jak dospělým, tak i dětem. Vše je velmi jednoduše a nenásilně vysvětleno formou příběhu, což si dovolím říct, děti vždycky baví víc.

Jedinou nevýhodu této knihy nevidím ani tak v příběhu, jako ve vazbě. Je opravdu až moc pevná a tvrdá a někdy jsem se s knihou doslova prala.

04.03.2024 5 z 5