Malýmedvěd Malýmedvěd komentáře u knih

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Moc dobrá povídka, která Vás donutí k zamyšlení. Zajímavý nápad, méně nápadité vyústění a pointa je pro mne i lehce kontroverzní, neb názor na smrt mám trochu jiný. Navíc poměr cena - výkon je zde vysloveně slabý.

26.11.2019 3 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Je to zajímavé, hezké doplnění známého světa. Nádherné ilustrace. Ale je to jen zajímavěji vyprávěná kronika. Mám trochu problém vysvětlit proč vůbec kniha vznikla, jaké je její poslání či sdělení.

21.11.2019 2 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Velmi pěkná detektivka. Zpracování je vysoce profesionální. Čte se to dobře a příběh vás drží stále v napětí. Zápletka je moc dobře promyšlená (chybičky v logice tam sice jsou, ale jsou malé, a dají se snadno odpustit). Výborné jsou postavy, tedy jejich zpracování, jsou šablonovité (nesnesitelný detektiv ve výslužbě, mladá a krásná a hlavně čestná pochůzkářka, ambiciozní ale férový šéf FBI, kamarádi a bývalí kolegové, kteří se mohou roztrhat aby pomohli) ale ničemu to nevadí, celek funguje a čtenář se baví.

09.11.2019 3 z 5

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

Dobrá kniha, napsaná zajímavým stylem. Postav je mnoho a pletou se, ale nevadí to. Nedodržuje se časová souslednost, ale nevadí to. Pořád se mluví o tom samém, ale nevadí to. Je doslova fascinující vidět, jak jsou lidé schopni se „zamknout“ do falešných představ, předsudků, zvyků, nelogičností, předpojatostí a xenofobie. Ten příběh není starý ani 100 let a na jedné straně nám ukazuje lidské vlastnosti, které tady byly a budou s námi i za tisíc let, na druhé straně ukazuje věci, které jsou naštěstí už minulostí, jako spojování cti rodiny s čistotou nevěsty nebo s krevní pomstou.

03.10.2019 4 z 5

Lovci Lovci John Flanagan

Velká spokojenost. Dobrá a kvalitní dětská literatura. čteno dceři před spaním a oběma se nám to líbilo. Oceňuji humor i napětí i výchovný rozměr.

02.10.2019 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Jako čtenář jsem se stále pohyboval mezi nadšením a pozvednutým obočím. Z fyzikálního a vědeckého úhlu pohledu a jako posluchač Meteoru ČRo jsem byl občas nadšen a říkal si "jo o tom jsem slyšel, to by bylo možné", jindy jsem zase pozastavoval nad "nesmysly" nebeské mechaniky. V příběhu jsem našel odbočky, které mi nedávaly smysl a příběh nikam neposouvaly, no možná se čtenář dočká v příštích dílech. Já si je odpustím a další díly už číst nebudu. Za mne je to spíš 2,5*.

28.09.2019 3 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Dobrá a zajímavá kniha. Hezky Vám ukáže, že chyba není ve světě okolo nás, ale v tom jak funguje náš mozek. Je dobré si to uvědomit a vzít si z toho ponaučení pro náš život. Bohužel to bude stát mnoho úsilí, ale to by nás nemělo odrazovat. Může to být i příručka jak číst zprávy o okolním světě a pracovat s informacemi tak, aby jsme nebyli smýkáni okolnostmi, ale uměli jimi projít s jasným cílem a vizí.

26.09.2019 4 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Dobrá a silná kniha. Motivů a rovin má hned několik. Někoho zaujme milostný vztah mladíka a zralé ženy, někoho zaujme proces se členy SS, někoho zujme motiv dilematu Němců jak se vyrovnat s válečným dědictvím. Kniha na vás sype otázky jednu za druhou. Nemoralizuje, nedává žádné návody na odpověď, jen zdánlivě suše vypráví a popisuje. Dělá to však skvěle. Člověku se honí otázky v hlavě jedna za druhou. Je to dobře, nebo špatně? Jak měli soudit, jak měli odpouštět, jak měli žít? Umíme asi pochopit Hanu, Michaela, nebo třeba soudce, ale já si neumím představit sama sebe na jejich místě. Nevím co bych dělal já. Dokonce si neumím představit ani sebe v té době. Napadají mě otázky jako: Je právo jen papír?, Je je právo jen "šablona na chování"? Může být právo hranicí a strážcem kultury a společnosti? Je právo derivát společnosti pro její očištění a nebo je to hromosvod a nástroj pomsty? Jak moc si jednotlivci a společnost něco sebenalhávají? Jak moc se před ostatními stydíme za to co jsme?

18.09.2019 4 z 5

Emilia Galotti Emilia Galotti Gotthold Ephraim Lessing

Pěkné a silné drama. Rozměry i kvalitou se může porovnávat s antikou i se Shakespearem. S odkazy na dílo jsem se mnohokrát setkal u německých autorů, nebo obráceně, pokud budete znát Emílii Galotti, může lépe chápat i mnoho dalších děl. Doporučuji.

17.09.2019 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Velká spokojenost. Většina postav dostala prostor a staly se brilantní.

Na mne neber ohled. Zklamala jsem tě… ve všem. Byla jsem… Byla jsem tvou chybou. Ničím víc.“
„Beru ohled i na chyby,“ řekl těžce.
„Nevymažu je ze života ani z paměti. Nesvádím je na nikoho jiného. Důvěřuji ti, Triss, vždy ti budu věřit. Nezklamalas mne nikdy. Nikdy, věř mi.“

15.09.2019 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Pro 13 letého čtenáře to je výborná kniha a moc ji doporučuji. Je to smutné téma a jako celek má kniha jednoduché sdělení o ztrátě blízkého člověka. Krása podle mne ale spočívá v detailech. Když je dítě alespoň trochu přemýšlivé, tak o těch detailech musí přemýšlet a pak mu kniha dá mnoho podnětů a nejenom o hlavním tématu, ale i o přátelství, o komunikaci, o pravdě a lži, o sebeobelhávání, o svádění viny na druhé, o strachu, o zodpovědnosti. Kniha vypráví, ale i učí čtenáře vnímat drobnosti, které tvoří svět okolo nás.

15.09.2019 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Výborná knížka, čtení jsem si moc užíval, ale ten pocit, že kniha nese poselství i mě, tu byl od začátku. Pořád jsem se na to myslel. Ano, svět okolo nás potřebuje naši pomoct. Stačí tak málo. Je těžké pomáhat, nebo je to snadné? Posuďte sami a přečtěte si tuto knihu. Zjistíte, že když budete chtít pomáhat cizím, dá se pomoci relativně snadno a stačí maličkosti. Pomoc přátelům je ale opravdu těžká, ale nejtěžší je pomoc milované osobě a sobě.

07.09.2019 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha se mi moc líbila. Řemeslné zpracování je bravurní, čeština úchvatná, čte se to hladce a úplně samo. Vyprávěný příběh tří generací v kulisách velkých světových událostí je zajímavý, uvěřitelný a velmi dokumentární. Rozhodně knihu doporučuji ke čtení. Co bych si jí dovolil vytknout, je nádech "ženského čtení", ale možná je to dáno čtenářem. Určitě bych ocenil, více psychologie postav a lepší vysvětlení motivací k danému chování a činům. Bojím se, že líný čtenář se nad spoustou věcí ani nepozastaví a bere je jen jako konstatování a vzápětí na to zapomene.

30.08.2019 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Pěkné pokračování, zase se jedná o povídky z různých časových období, ale už jsou delší a propracovanější. Postavy "rostou" před očima. Zase jde o mix všeho co vás napadne fantasy, erotika, pohádky. Sapkowski se vyjadřuje obrazně i o dnešní společnosti, jsou tam maskované témata politiky, ekologie, rozvoje "kulturní" společnosti na úkor druhých, rasová otázka a mnoho dalších. Ten rozvoj postav, mě nadchl. Naopak Epilog byl zbytečně překombinovaný, ale všechno před ním, je super.

20.07.2019 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Díky formě krátkých povídek z různých období se seznámíte s postavami, prostředím a dostanete představu kdo to asi je, ten zaklínač. Je to frajer? Možná, ale je rozhodně je jedinečný, musíte mu fandit. Vždycky dostane nakládačku, ale vždy nakonec zvítězí, někdy opravdu a dostane zaplaceno a někdy zvítězí morálně a zvítězí jeho kodex. I proto ho máte rádi. To promíchání s pohádkami, mne moc bavilo a užíval jsem si autorovu fantazii. Ano je to trochu mix levného rodokapsového dobrodružství, lechtivého milostného vztahu, dobré fantasy s bojováním, i vykradených pohádek. Psychologický román to není, ale občas se u některých postav dočkáte překvapení (jiné postavy jako Marigold, zůstávají šablonovité). Ale výsledek myslím potěší většinu čtenářů. Každý si tam může najít to svoje. Rozhodně doporučuji jako lehkou a oddechovou četbu.

20.07.2019 4 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Pěkná oddechová četba. Některé povídky jsou skvělé, jiné slabší. Jako celek pobaví a potěší. Humor občas jemný, občas hrubý, často absurdní, ale většinou inteligentní.

14.07.2019 4 z 5

Nájezdníci Nájezdníci John Flanagan

Velká spokojenost, výborná knížka pro čtení dětem i dětmi. Dcera i já jsme ocenili příchod dívčí hrdinky a napjatě sledujeme co bude dál. Opět oceňuji, že to je výchovné, napínavé a nechybí veselé momenty. Jen je to trochu natahované, ale i tak se to pořád dobře a lehce čte.

14.07.2019 4 z 5

Vývoj života: Deset velkých vynálezů evoluce. Vývoj života: Deset velkých vynálezů evoluce. Nick Lane

Velmi zajímavé, velmi obohacující. Občas složité, občas zbytečně košaté, někdy zbytečně odborné, ale přesto to stojí za to. Přiznám se, že největším objevem pro mne a objevem evoluce o kterém jsem doposud neuvažoval, je smrt.

30.06.2019 4 z 5

Stínka Stínka Daniela Schreiter

Dobrá knížka, která hezky ukazuje, že autizmus ani Aspergerův syndrom, nejsou žádná nemoc, není to žádná duševní porucha, nebo nedostatečnost. Ano ti lidé jsou jiní, možná z našeho úhlu pohledu jsou divní, ale nezapomínejme, že stejně tak jsme divní my z jejich úhlu pohledu. Jedině tolerance a snaha o spolupráci a propojování našich a jejich světů tu má smysl. Přesně to tato kniha dělá a je to díky obrázkům pochopitelné i pro děti.

30.06.2019 3 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Výborná knížka. Na čtení je možní trochu obtížnější, ale trpělivost se vyplatí a poté co se prokousáte dlouhými popisy, se dostanete na dřeň postav a i lidí obecně. Příběh má možná banální zápletku, podobných věcí se staly tisíce, ale přesto hluboce zapůsobí. Příběh je na jednu stranu vyprávěn jakoby smířeně „taková je válka“ na druhou stranu v něm cítíte tu lidskou touhu bojovat o přežití. Pohled vypravěčky je jednostranný, sama o sobě říká, že je prostá žena, přesto její úvahy v sobě mají hloubku a stojí nad nimi přemýšlet. Motiv co všechno uděláme pro naše děti a jak přijmeme to, co z nich vyroste, je nadčasový a v této knize silně obsažený. Pokud máte dospívající děti, je čtení opravdu silné. I když je kniha výborná a je v ní silná kritika války, tak bych ji jako povinnou četbu k maturitě nedával, ať už pro ten „těžší“ styl, tak pro to, že na jeden rozměr knihy si člověk musí prostě počkat a dozrát.

30.06.2019 5 z 5