Malachime Malachime komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Nádherná kniha. 400 stran přelouskaných za čtyři dny. Proč mi přišel konec a otevření hranic, uvolnění komunistického teroru, nejkrásnějším obdobím z knížky? Žijeme ve svobodě, není na nás donášeno, není nám hrozeno, že pokud nebudeme donášet, žádný člen naší rodiny nikdy nebude dělat to, co ho baví nebo co by chtěl. Nemusíme se na každém rohu bát, můžeme se věnovat tomu, čemu chceme, můžeme cestovat, můžeme číst, co chceme, poslouchat, co chceme, ženit a vdávat se, za koho chceme. Máme plný obchoďáky jídla a pití. Sakra, máme se tak strašně dobře a pořád se najdou lidi, kteří pyskujou a nadávaj, jak bylo za komoušů líp. Ta knížka reflektuje naše dějiny. Naše babičky a dědové zažili dvě světové války a potom dušení socialismem. Nové generace přichází a berou svobodu a mír jako samozřejmost, ale samozřejmost to rozhodně není. Pečujme o ně, prosím, jsou strašně křehké.

13.02.2018 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Z Martinovy knihy čiší láska k jeho dětem. Obdivuju jeho sílu, oddanost, lásku, humor, pečlivost, trpělivost a nadhled s kterým pracuje. Kniha, kterou bychom si měli přečíst úplně všichni a uvědomit si, že to nejsou "postižení", kteří se musí naučit žít s námi, nýbrž my, kteří se musíme naučit žít s "postiženými", neboť jak Martin píše, děti se s předsudky nerodí, to my si je později vytváříme a máme s tím hodně velký problém, to vám povím. Jsem stejná, mám na čem pracovat. Děkuji za knížku! Opravdu mě obohatila a postavila přede mě nové výzvy.

16.04.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nádherná kniha s velice silným příběhem. Obrovský zážitek. Právem je Hana jednou z nejlepších českých knih posledních let a měla by se stát povinnou četbou. Snad nemusím zdůrazňovat, jak moc je nyní důležité si připomínat minulost. Nesmíme dopustit, aby se něco podobného znovu začalo dít, nesmíme nikdy zapomenout na ty hrůzy. Nesmí zvítězit lidská nenávist!

05.02.2018 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další nesmírně silná kniha od mé oblíbené autorky. Musím říct, že každá její nová kniha je snad lepší a lepší. Tiché roky jsou vyprávěním otce a dcery, kteří se prakticky vůbec neznají, ačkoliv vedle sebe celý život žijí. Čtenář si říká, kolik by toho mohlo být jinak, kdyby spolu lidé upřímně mluvili ?!? Kdyby dokázali odhalit své slabosti, strachy, kdyby si odpouštěli, kdyby si naslouchali, kdyby, kdyby ... Tahle kniha je vykřičníkem pro nás pro všechny, impulsem ke změně a k tomu nebát se být zranitelným.

21.05.2019 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Úchvatně napsaná kniha o neuvěřitelně smutné historii a o 13. komnatě poválečných českých dějin. Mnoho lidí o tomto tématu nepíše, proto smekám před Kateřinou Tučkovou a děkuji jí za to, že tuto černou komoru otevřela a vypustila bubáky ven. Je to určitě obohacující i pro mladší generace, které již tuto dobu nezažily a ve škole se jí téměř vůbec nevěnovaly. Až alarmujícím způsobem jsou historické události popisované v knize opět aktuální. Kniha, ke které se určitě budu vracet, i když to není po psychické stránce lehké čtení.

08.10.2018 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Nádherná kniha. Poslouchala jsem audioknihu, když jsem byla nemocná a i ta je skvěle namluvená. Naprosto mne unesla do bílých karpat, které jsem kdysi dávno proputovala se skauty pouze s batohem na zádech. Díky ní jsem se přinutila přemýšlet, kolik jsme toho ztratili, když jsme přestali žív v souladu s přírodou :-(

16.04.2018 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Já jsem se tak strašně bála, že konec bude klišé, ale paní spisovatelka předvedla, že netřeba velkých a slavných konců, že někdy stačí jen tak zmizet, přesně jak to v životě chodí. Člověk je a pak najednou nic, přestane existovat. Tleskám vestoje, krásná tetralogie, byl to skvělý, nepřekonatelný zážitek. Děkuji za něj.

03.05.2018 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Perfektní kniha s opravdu silným příběhem. Líbilo se mi, že kromě silného samotného příběhu holokaustu je zde načrtnutý i tragický rodinný generační problém přeživších holokaustu. Koncem války nic nekončí a tahle hrozivá zkušenost se promítá až do třetí generace přeživších. Rodiny a jejich členové trpí posttraumatickými stresovými poruchami, depresemi...

27.01.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Nádherně napsaná a vyprávěná kniha. Hodně podobná Anně Bolavé (Do tmy), ale troufám si říci, že je ještě lepší. Knihy Viktorie Hanišové mne hodně baví a těším se, co dalšího od ní čas přinese.

10.02.2019 5 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Je možné, že někdo dokázal napsat zdánlivě knihu o ničem a přitom o všem? Mám moc ráda, s jakou lehkostí většina japonských spisovatelů píše o všedních věcech. O vánku, o slunečních paprscích, zpěvu ptáků, bouřce, letním dnu... o návštěvách jedné kočky a o starostech manželského páru s hledáním bydlení. Budu se opakovat, ale v neposlední řadě má knížka překrásnou obálku, vnitřně uspořádané stránky, co se textu a prostoru týče a jejich číslování.

30.05.2017 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Nádherná kniha s pochmurným dějem. Ostatně takový život občas je. Dlouho jsem nečetla takhle strhující a smutný příběh.

13.08.2019 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Moc podařená a napínavá knížka. Možná by jí neublížilo místy ubrat tempo, ale jinak nemám co vytknout. Ilustrace jsou taky skvělé! Děkuji za velice podařenou dětskou knížku, kterou si mohou s napětím přečíst i dospělí :)

13.09.2018 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Starý Kundera mě baví. Jen mi vadí naivita hraničící s hloupostí u ženských postav. Všechny jsou blbky, tragédky, ukecané hloupoučké holčičky, krásky závislé na mužích... Kde jsou nějaké sebevědomé ženy?! To jediné mi vadilo, jinak krásná čeština!

15.05.2018 3 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Příjemná knížka o životě, myšlenkách, pocitech. Pěkně a zábavně napsaná, ale můj hlavní obdiv patří Lele a jejím ilustracím. Ta kniha jako taková je prostě nádherně udělaná (přebal, materiál, obrázky, gumička a takový ty holčičí věci :-) ) a nebudu se tajit s tím, že to byl hlavní důvod, proč jsem si ji pořídila a v tom mne nezklamala.

14.02.2018 3 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Dan Brown nezklamal. Opět velice poutavý příběh. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout a neustále jsem na internetu hledala, jak vypadají místa, o kterých píše. Zcela mě jeho vyprávění vtáhlo do děje.

30.05.2017 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nemám co dodat. Pýcha a předsudek je moje nejoblíbenější romantická knížka, guilty pleasure, ke které se budu během života neustále vracet a pokaždé se znovu zamilovávat do pana Darcyho! :)

30.05.2017 5 z 5

Enneagram Enneagram Don Richard Riso

Hodně zajímavá kniha. Moc se mi líbí, že nabízí člověku další stupně vývoje a sebezdokonalování. Pokud se najdete ve svém čísle, dojde u vás nejdříve k pěknému šoku. Po nějaké době se to ale změní v neuvěřitelnou úlevu a možná až v lásku k sebe sama, protože každý máme své strachy a slabosti, se kterými můžeme bojovat a své neuvěřitelně plodné silné stránky, které můžeme rozvíjet. Díky za tento nový pohled na lidstvo. Pomohlo mi to mít větší soucit se mnou i s lidmi okolo.

12.08.2019 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Nádherně skutečná a živá kniha. Překrásně napsaná a perfektně přeložená. Strhující příběh, od kterého jsem se nemohla vůbec odtrhnout.

21.08.2017 5 z 5

Exotem na této zemi Exotem na této zemi Ladislav Heryán

Tahle knížka se mi opravdu moc líbila. Pana Heryána jsem už několikrát potkala na klubových koncertech, a proto mi jeho texty přišly ještě o to víc lidské, když vím, že on takový opravdu je. Kdyby bylo každé slovo v kostele jako kapitoly v knížce, začla bych tam snad i pravidelně chodit :)

15.06.2017 5 z 5

Příběh spořádané rodiny Příběh spořádané rodiny Rosa Ventrella

Tato knížka je moc pěkně psaná, ale je tak strašně podobná Geniálním přítelkyním, že se mi až nechce věřit, že je to jen náhoda?! Škoda, prostě to bylo až moc stejné, ale Geniální přítelkyně jsou několikanásobně lepší!

24.01.2020 3 z 5