maja2712 maja2712 komentáře u knih

Mám rada laskavé vyprávění a jednoduché úvahy Roberta Fulghuma o obyčejném žití. Nejednou jsem se přistihla, že ten jeho nekomplikovaný pohled na svět je krásný, úsměvný a obrací starosti k lehkosti bytí. Ne všechny příběhy doputovaly až k branam mého srdce, na tu s názvem Pomoc v nouzi ovšem dlouho nezapomenu. Moudrý příběh o radosti, o pomoci druhým.

26.11.2021 5 z 5

Jak běžet do kopce Jak běžet do kopce Jana Paulová

Je mi padesát, stejně jako Janě Paulové v čase jejího putování po světě. Stejně jako ona i já se ptám na spoustu otázek kdo jsem a kam jdu a co mi chybí a proč hledám a vracím se v myšlenkách zpět a pozoruju a
přemýšlím. Oceňuji její odvahu sama cestovat a své niterni myšlenky vložit do poutavé knihy plné rozjímání nad životem. Byla jsem všude s ni a prožívala vše jako bych tam byla také. Vnímání lidi a přírody mi bylo velmi blízké jen ta odvaha k individuálnímu cestování mi chybí. Klobouk dolů, paní Paulová.

28.08.2021 5 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Velice zajímavá kniha, která mě uvedla za zdi nemocnice, do operačních místností, do tajemného světa mozku, do etiky v medicíně, mezi pacienty i do běžného života lékařské rodiny. Kniha mě bavila nejen po odborné stránce, ale i po té lidské. Je z každé stránky cítit, že pana doktora povolání moc baví, že vše, co dělá, dělá s nadšením, kreativitou a elánem nejen v oblasti medicíny, ale i koníčků. Je to kniha naplněná bohatým a plným životem. Beru si k srdci slova: Nejlepší operace je žádná operace.

17.05.2021 5 z 5

Mexická vlna Mexická vlna Maxim E. Matkin

Další slovenský autor, který mě mile překvapil. Většinou nevyhledávám toto téma, ale knihovnice byla přesvědčivá. Nelituji.

05.05.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Knihu jsem si chtěla přečíst, protože její obsah zná každý. Obsah je děsivý a víme, že je možný. Byla jsem ráda, že jsem ji dočetla a už se nechci k těmto tématům nikdy vracet. Nerozumím tomu. Nechci tomu rozumět.

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Autorce skláním hlubokou poklonu. Velmi výstižně byla v knize podána nelehká doba, oceňuji podrobné popisy místních událostí, pracovních příležitostí, nelehkého období války, myšlení lidí různých národností, vhled do politického i sociálního prostředí. Díky výbornému stylu psaní byly nelehké osudy obyvatel národnosti české, polské a německé opět podány nehodnotícím způsobem.

Třináct tisíc dní Třináct tisíc dní Tomáš Hajzler

Knihu jsem dostala a velmi rychle přečetla před třemi lety. Byla jsem nadšena, spoustu vět nebo i celých příběhu, postřehů, mouder jsem si podtrhla tužkou, zakroužkovala, přikreslila vykřičník nebo srdíčko nebo něco podobného. Půjčila jsem ji spolupracovníci, protože tyhle myšlenky se musí šířit dal. Zpět jsem ji nemohla dostat skoro tři roky, prý se k ní stále vracela. Teď ji znovu mám u sebe a těším se, jak si ji přečtu znovu. Děkuji za ni.

04.03.2021 5 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Dva rozdílné světy - to je Tařin život. Dětství silně ovlivněné ortodoxní mormonskou rodinou. Tara je téměř bez možnosti poznat jiný svět. V období puberty v sobě Tara objevila touhu po vzdělání. Platonovská jeskyně. Úspěch ve vzdělání však zaplatila ztrátou některých členů rodiny. Přeji jí, aby se tyto dva světy pochopily a sjednotily. Vždyť všichni jsme jedno...

25.01.2021

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Mila knížka s brilantní češtinou a obyčejnými příběhy vyprávěná s galancí Marku Ebenovi vlastní. Nezklamala v žádném směru.

27.12.2020 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Mě první setkání s autorem a je to setkání překvapivé. Zajímavý náhled do mužské duše, obsahem spoustou poetických a svobodných myšlenek. Nad spletitosti povídek jsem se usmívala, nad jazykovým vyjádřením žasla. Ne nadarmo je tento náš spisovatel světový.

17.12.2020 4 z 5

Autor mě dostal svým politickým a situačním nadhledem. V knize byly propojeny absurdní situace s reálnými dějinami v Cimrmanovském pojetí. Hlavní hrdina disponuje talentem dívat se na svět jinak, po svém a v zákulisí tak hýbe zajímavými fintami světovými dějinami. Pasáže z roku 2005 se skorodostudovaným doktorem, veterinářem, lékárníkem, právníkem Bennym a jeho neslušně mluvící Kráskou, gangstery Šroubem, Štikou a Kýblem, Amandou a Herbertem Einsteinovými atd, byly plné fantazie, nečekaných zvratů a bláznivým kriminálním příběhem. A ke konci propojenost prekérních situací s biblí byla nečekaně zábavná.

27.11.2020 4 z 5

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Jedna z knížek, která zaručí příjemné chvilky se zamyšlením i pobavením. Těším se na každou další kratičkou povídku, ve které se dozvím o drobnostech a radostech našeho bytí s lehkostí a nadhledem.

19.11.2020 5 z 5

Hrací hodiny Hrací hodiny Viktor Fischl

Knihu jsem četla asi tak před dvaceti lety. Pamatuji si, jak mě krásně hladila, když jsem byla součástí městečka i rodiny. Moc krásné počtečníčko, Viktor Fischl je neskutečně laskavý spisovatel s krásnou duší.

16.11.2020 5 z 5

A objevíš poklad, který v tobě dřímá A objevíš poklad, který v tobě dřímá Laurent Gounelle

Knihu mi doporučila knihovnice s tím, že je v ní zajímavě zpracováno propojení ateismu s křesťanskou vírou a vírou obecně. Tak dobrá. Trošku s despektem jsem četla první stránky. Úplně nevyhledávám americký styl uvažování, velká města, byznys, svět velkých čísel. Spousta úvah, úryvků z různých náboženství, jsem už četla. Přesto bylo v knize i něco nového, co mě zastavilo a nutilo mě chvilku si informaci zpracovat. A nakonec jsem ráda, že jsem se mohla podívat na víru i trošku jinak.

16.11.2020 4 z 5

Otrok Otrok Isaac Bashevis Singer

Kniha, kterou jsem četla tak před dvaceti lety a kterou mám chuť si přečíst znovu. Má čestné místo v mé knihovně.

Škola bez kázně Škola bez kázně Miroslav Dědič

Kniha mě velmi oslovila. Mám pocit, že jsem ji četla s názvem Květušínská poema. V naší knihovně byl jen jeden výtisk a ten jsme si předávali jako poklad. Celou knihu jsem nakopírovala, aby si ji mohli přečíst i ostatní známí v mém okolí a i u nich se setkala s velkým obdivem k autorovi. Myslím si, že pan Dědič udělal mnoho zajímavé a podnětné práce s romskými dětmi a dal jim tak velkou naději na plnohodnotný a důstojný život.

15.11.2020 5 z 5

Romano drom - Cesty Romů 1945-1990 Romano drom - Cesty Romů 1945-1990 Eva Davidová

Tuto knihu mám ráda. Je dost podstatné znát historii nejenom vlastního národa, ale i historii ostatních národností. Věřím, že potom dochází k lepšímu pochopení a toleranci.

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Kniha je svědectvím ženy, která se rozhodla doslova si vybojovat život i přes nepříznivou lékařskou diagnózu. Dlouhodobě žila zdravým životním stylem, který si nastavila, předávala a doufala nebo spíše byla přesvědčená, že je cestou k dlouhodobému pevnému zdraví. S vyřčenou diagnózou se rozhodla rozebrat si v sobě příčiny nemoci a pochopit věčnou otázku: proč právě já? Nastudovala si všechny možné varianty, které vedou k vyléčení bez účasti moderní medicíny. Byla velmi důsledná a silná. Když už si v nemocnici myslela, že svůj boj prohrála, dostalo se jí mystického prožitku, který v této knize předává dál jako naději... Z mého pohledu zajímavý příběh, ale ne vždy se protnul s mým pochopením.

15.11.2020 3 z 5

Autora jsem si zamilovala. Jeho krátké úvahy, myšlenky, postřehy jsou napsány s nadhledem a laskavostí. Jeho knihy mam v záloze v čase, kdy zatoužím mít hezkou chvilku se sebou, chuť se zamyslet, pousmát a hezky si užít.

Šaman Šaman Noah Gordon

Z trilogie jsem začala odprostřed zaujatá indiánskou historií o osidlování jejich území bílými lidmi všech možných profesí, vlastností, národností a zvyků a odvyprávěná prostřednictvím životního příběhu skotského lékaře a jeho rodiny. Nejraději jsem měla pasáže s indiány, zvláště s Makwa-ikwou, která v románu podávala svědectví o způsobu života, kterému asi 150 let po objevení Ameriky nebylo umožněno pokračovat. Zajímavé bylo prolínání lékařské praxe s šamanskými metodami a rituály indiánů. Těšilo mě sledovat osobnost Roberta Coela a cítit jeho vliv na manželku, syna Šamana i nevlastního syna. Kniha je velkolepým příběhem o několika zásadních událostech souvisejících se vznikem Spojených států Amerických: osidlováním území, vzniku rezervací pro indiány, válce Severu proti Jihu a svědectvím o tehdejší medicíně. Autor v tomto románu výborně vykreslil všechny události na základě pečlivě prostudovaných historických materiálů. Kniha byla čtivá a poučná.