magnolia magnolia komentáře u knih

Služební a pracovní plemena psů Služební a pracovní plemena psů Karel Štěpánský

První knížka, kterou jsem si sama koupila v okresním městě za kamarádkou půjčené peníze (po školení dětských hlídek První pomoci). Četla jsem si ji pořád dokola - a přála si psa (jakéhokoli:)

15.03.2016 4 z 5

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Knížku jsem četla ze zvědavosti před pár lety - a neohromila mě, naopak docela unavovala omíláním a všemi "pravdami". Myslím, že je přeceňovaná, jako mnohé, co má velkou reklamu - už jen ta nabubřelá anotace :) Souhlas s Jogesem a LordemSnapem.

10.03.2016 2 z 5

Ten, který si všímal Ten, který si všímal Andy Andrews

Nedokážu zhodnotit, protože to není kniha pro mne, jak jsem zjistila hned po prvních odstavcích. Tak jsem přečetla první dva příběhy a odložila - nějak mi to připadalo moc (duchovní, zázračné, americké...) a nesedl mi ten styl. Někomu právě takové knížky pomáhají. (Ale jak se dívám na další autorovy knihy, je to nějak pořád to samé, to nebudí zrovna sympatie).

07.03.2016

Štěstí, láska, čokoláda Štěstí, láska, čokoláda Menna van Praag

Knížka, která v určitém věku nebo životní situaci, může mnohé ženě či dívce pomoci.

07.03.2016 3 z 5

Dřevaři Dřevaři Roy Jacobsen

Miluji knihy s takovými nenápadnými hrdiny, jako byl Timo a když jsou oslavou obyčejného života, bez podrazů, bez hromadění majetků a zásluh. Ta touha stále dělat, to, co má smysl, znovu dávat do pořádku domy, lidi i sám sebe, ta je hlavní myšlenkou knížky. Proto se mi líbila (a líbila se i mému tátovi, který celý život dřevaří a vlastnoručně opravuje). Kniha ještě klidně mohla pokračovat o kousek dál.

05.03.2016 4 z 5

Tajemství knihy Tajemství knihy Leo Pavlát

Kniha přidávaná jako členská prémie, tedy zadarmo a tolik informací v ní! Zasloužila by si nové vydání,upravené (nejen informace o nakladatelstvích už neplatí). Je psaná pro mládež, a možná proto se čte tak hezky. I obrazový doprovod je docela bohatý, na tu dobu vydání.

04.03.2016 4 z 5

Vyprávění na lavičce Vyprávění na lavičce Donát Šajner

Krátké příběhy, smutné i veselé o zvířecích kamarádech, divokých, ochočených a nejčastěji domácích - jedna z nejmilejších knížek. Krásné obrázky.

01.03.2016 5 z 5

Hypersenzitivní lidé mezi námi Hypersenzitivní lidé mezi námi Rolf Sellin

Je to zajímavá kniha a stojí za přečtení. Místy se jeví odbornější, uvádí se různé studie a výzkumy. Většina textu je laikovi srozumitelná, vysvětlující a pomáhající těm, kterých se týká (rodičům dětí i dospělým). Je tu i mnoho příběhů těchto lidí a cvičení. Chce to číst poctivě a pozorně.

29.02.2016 3 z 5

Proměněné sny Proměněné sny Petra Dvořáková

Začala jsem číst náhodně a právě příběhy čtené jako první (šokující zkušenosti), byly nejpůsobivější. Poté jsem dočetla i ostatní, také zajímavé. Překvapily mne upřímné výpovědi a knihu hodnotím jako potřebnou a záslužnou. Některé zkušenosti s nátlakem a chováním ze strany zástupců církve jsou otřesné (a jakékoli ovládání lidí neuznávám), stejně jako nepochopení a násilí v rodině některých zpovídaných. Je to kniha o víře, o falešném chování a přetvářce, o selháních a především o lidech. A ti jsou takoví, jací jsou.

28.02.2016 4 z 5

Útěky Útěky Josef Škvorecký

Velmi čtivé, napínavé, zajímavé. Nedokážu porovnat s pozdějšími "uhlazenějšími" vzpomínkami LB, které jsem četla kdysi, hned po jejich vydání - tenkrát mi připadaly také výborné. Nesoudím, chápu i nechápu, ale určitě ji obdivuji za tu vůli nevzdávat se a žít, i kdyby hnacím motorem byla jen touha hrát a být slavná. Byla nejen krásná, ale také odvážná a schopná a prožila pestrý život. Nechci srovnávat její útrapy s útrapami jiných, nikdo neví, jak by se choval na jejím místě v té době. Jsem ráda, že občas vzpomíná konkrétní osoby, v dobrém i opačně (závist a uražená mužská ješitnost jistě sehrály svoji roli, nejen v jejím případě). Vůbec si neidealizuji předválečnou dobu a lidi, na staré filmy pro pamětníky se nedívám s nostalgií. Svět (nejen ten filmový) je jaký je a lidé jsou jen lidé. Filmové zpracování jejího osudu mě neláká, hrané ani dokument od oblíbené H.Třeštíkové. Uvítala bych více fotografií, třeba civilních, ale nějaké se dají najít na internetu.

28.02.2016 4 z 5

Jidáš líbal skvěle Jidáš líbal skvěle Maira Papathanasopoulou

Přečtená už dosti dávno, ale vím, že byla dobrá a čtivá. Takže se k ní budu muset vrátit a osvěžit si příběh. Už kvůli národnosti a jménu autorky - řeckých autorek není mnoho.

26.02.2016 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Jedna z knih, na kterou jsem se chystala dlouho a přitáhlo mě k ní až nové vydání. Vědecko-fantastický žánr moc načtený nemám a kdo ví, jak by na mne kniha zapůsobila v době dospívání, před touto dnešní realitou. Děsivé, znepokojující, smutné, ale s kapkou naděje, pokud lidé nerezignují na základní hodnoty. Dost věcí předpovězených, se už děje (televizní oblbování, pokleslá úroveň zábavy). Kniha se mi četla trochu hůře, musela jsem se každý večer vracet k předešlému, ale to mi zas tak nevadilo. Místy je to hodně napínavé a místy zase poetické čtení (možná až moc, člověk přece jen chce vědět, jak to s hrdinou dopadne). Je to taková kvalitní povinná četba, nejen knihovnická. Zajímavé jsou doslovy i úvodní slovo autora. A spousta myšlenek k zapsání. (A také moc hezká vnější úprava knihy - váhám, jestli nechat přebal nebo ho sundat).

24.02.2016 4 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Tak jsem také podlehla. Jak jsem silně pochybovala a otálela se zakoupením, tak jsem po přečtení byla, jedním slovem, potěšená. Je to o hercích, o divadle a filmu, o autorce samotné, kterou jsem znala zatím jen jako herečku. Většinou mi u podobných zápisků začne časem něco vadit, tady se to nestalo a konec mě až jemně dojímal. Od knížky se nedalo odejít, historky a postřehy se neopakují (nebo jsme upozorněni) a slabší mi připadaly asi jen 2 kapitoly. Jinak jsem se bavila a MD má můj obdiv - kéž by si udržela tenhle sympatický nadhled. Formát knihy není moc šikovný do ruky. Knížka má "leporelové" desky, uvnitř je očím příjemná (a podivuji se - hmm, Domino, to bych od tohoto nakladatelství nečekala).

18.02.2016 4 z 5

Samota není zlej Samota není zlej Lucie Raškovová

Knihu jsem si vybrala pro její název a zajímavé ilustrace. Celková úprava knihy je mi moc příjemná, typem písma, papíru, tlumenými barvami a ilustracemi na začátku i uvnitř každé kapitoly. Zajímavé je, že celé názvy kapitol jsou jen v obsahu. Také informace o vzniku knihy a autorce, jsou příjemným bonusem. Vyprávění není dětem podbízivé, psáno tak trochu vážněji a občas bude nutné dětem dovysvětlit nějaké to slovo z hovorové řeči starších lidí. Písmenka jsou menší, není to tzv. první čtení. Přála bych knize úspěch u dětí i rodičů (a proto jsem ji vložila, i když to bylo docela náročné :)
(A ke štítkům - od 11 let - proč? když je to o prvňáčkovi )

14.02.2016 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Nedokázala jsem knihu číst bez vynechávání krutých popisů, a tedy ani dočíst do konce. U knih si většinou chci umět představit, o čem se v nich píše - tady jsem se tomu urputně bránila. Přesto souhlasím s tím, že takové knihy jsou potřebné.

13.02.2016

Historie Evropy - Obrazové putování Historie Evropy - Obrazové putování Daniela Krolupperová

Velmi výpravná kniha, na kvalitním papíře, těžká na přenášení, např. z knihovny. Je původně určená pro děti, tedy pro ty hodně nadšené historií, kterou jim škola zatím nezprotivila. Souhlasím s uživatelkou cace, že ten text je opravdu špatně čitelný a těch tmavších stránek je tam hodně. Knihovny ji dostaly zdarma v rámci grantu, jako mnoho podobných, výpravných, naučných... a zatím ani jednou nepůjčených. (Vychází znovu, rozdělená na brožované svazky. A znovu jako komiks, tak jsem zvědavá, koho zaujme...)

11.02.2016

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Dramatický a psychologický příběh, který se dobře četl. Drsná příroda, která má svoje pravidla a různé lidské povahy a pohnutky jsou tím, co mě bavilo nejvíce. Kniha má sympatický vzhled i počet stran. Takže teď bych si měla přečíst i Krev na sněhu, dokud trvá ten zimní čas. Ano, takový JN se mi zamlouvá, víc nežli ten detektivní.

08.02.2016 5 z 5

Bílý oleandr Bílý oleandr Janet Fitch

Drsné a smutné čtení, neskutečně bohaté postavami, dějem i myšlenkami hlavní neobyčejné hrdinky. Nakonec jsem příběhu, osudem zkoušené Astrid, propadla. A to jsem knihu po první stovce stran málem odložila, protože nerada čtu o trápení dětí či dívek a žen. Matky mohou mít i takovou podobu jako byla Ingrid a dospívající dívka si její vinou v pěstounských rodinách zažila své (pokud je to popsané možné, doufám, že naši pěstouni jsou vybíráni lépe). Dokázala se přizpůsobit všemu a přežít, přitom předčasně dospět a zůstat sama sebou. Líbilo se mi její vnímání krásy i lidí (na rozdíl od matčina povrchního pohledu), bez předsudků. U málokteré knihy jsem si tak často a moc přála jiný průběh.... Nedá se o tom psát, sežeňte si knihu a přečtěte.
(Film jsem shlédla, s knihou se nedá srovnat).

01.02.2016 4 z 5

Edith Piaf Edith Piaf Simone Berteaut

To už je let, co jsem ji poprvé četla - a také mě zasáhla. Líp než Danka1975 bych to nenapsala. A vrátím se k ní, protože hned, jak vyšla znovu, tak jsem si ji koupila (sice brožovanou, ale ještě čerstvě porevolučně podpultovou). Momonka, to mi utkvělo...

30.01.2016 5 z 5

Tygřík Vaska Tygřík Vaska Olga Vasiljevna Perovskaja

Moje milá dětská knížka - na příběhy si nevzpomenu, ale vím, že ilustrace mě uchválily dokonale. Vždycky jsem chtěla k vánocům "knížku o zvířatech" - a tato byla jedna z nich.

29.01.2016 5 z 5