MagdalenaSlaba

HanaHanaAlena Mornštajnová

Nebudu se vyčerpávat. Tohle si fakt přečtěte. :o)

19.11.2018

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Tak tohle je... výstižné. Z vlastní zkušenosti vím, že onemocnění Alzheimerovou chorobou takhle nějak vypadá. Samozřejmě mínus všechny ty další fyziologické obtíže, které se při ní také vyskytují. Autor podle mě dokázal skvěle zachytit pocity, které kontakt s touto nemocí v člověku vyvolává. Když jsem tuhle pidiknížku četla, bylo mi smutno, společně s dědou, Tedem a Noahem jsem truchlila nad dědovou “ztrátou mozku”. Ale je z toho cítit i jakási naděje. Noah je totiž mistr pozitivního přerámování. K téhle knížce se určitě ještě vrátím.

02.02.2020

Nezbytné věciNezbytné věciStephen King

Knihu jsem si koupila podle popisu na přebalu a námět mě v průběhu čtení nepřestával fascinovat. Kam až může lidi dovést jejich pýcha, žárlivost, závist a egocentrismus? Skvělá knížka, od Kinga bych ani nic jiného nečekala.

07.08.2020

Muffin a čajMuffin a čajT. Addair (pseudonym)

Neotřelý, krásně a čtivě napsaný román. Zápletka je poutavá, hlavní postavy jsou realisticky vykreslené. Někdy je to až emočně náročná četba, ale to je vzhledem k tématu či spíše tématům, která autor v knize zpracovává, naprosto pochopitelné. Jedna hvězdička putuje dolů za možná až příliš prvoplánový vývoj romantického vztahu mezi hlavními postavami, ten závěr byl na můj vkus prostě trochu moc "americký".

25.11.2018

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

Příšerně přeceňované dílo! Hlavní hrdinka mě vyloženě rozčilovala. Nějak mi ta její věčná sebelítost a posedlost bývalým partnerem brnkala na nervy. Dočetla jsem to jen proto, že nemám to srdce odložit knihu stranou, aniž bych ji dočetla do konce...

19.11.2018

Hvězdy nám nepřályHvězdy nám nepřályJohn Green

Srdcovka.

Tvůrci náhodyTvůrci náhodyJoav Blum

Krásná knížka, s ohromně zajímavým, až filozofickým námětem. S překvapivě a důmyslně propletenými dějovými linkami. Příběh o tom, že ne vždy je náhoda čirou náhodou, a o tom, že osudy lidí - i těch, kteří se třeba neznají - jsou vzájemně propleteny. Velmi oceňuji originalitu, s jakou autor knihu zpracoval - napůl příběh, napůl manuál k tvoření náhod. Rozhodně stojí za přečtení. Ale udělejte si na ni dostatek času - ať se nad myšlenkami, které jsou v ní obsažené, můžete zamyslet. Objevíte v ní poklady... Stejně jako v Malém princi.

30.12.2018

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Tak tohle se mi moc líbilo. Oceňuji styl, jakým autorka píše, ale ze začátku jsem se do toho nemohla začíst. Jazykový styl, jakým je kniha psaná, je přece jen méně obvyklý - i když to může být jen můj subjektivní pocit, protože běžně vyhledávám jiný druh literatury. Nicméně postupně jsem si zvykla a pak už se mi kniha četla dobře. Nakonec jsem si říkala, že je vlastně psaná dost realisticky. Opravdu jsem věřila, že by si to někdo mohl skutečně myslet. A i když je příběh z velké části spíše popisem běžného života chirurga a jeho krize středního věku a místy vyznívá až tragicky, závěr knihy je dynamičtější a nadějeplný. Jak už tu psali jiní, také jsem ráda, že máme takto nadějné české autory.

23.01.2020

Zlomení anděléZlomení anděléGemma Liviero

Čtivé, krásně napsané. Druhá světová válka optikou tří rozdílných lidí. Strhující příběh se závěrem, v němž se čtenář neubrání zamyšlení nad tím, jak tenká je hranice mezi dobrem a zlem, pravdou a lží, legalitou a ilegalitou... A jak zásadně tuto hranici určuje doba, ve které žijeme.

Taťána a AlexandrTaťána a AlexandrPaullina Simons

Musim říct, že druhý díl jsem si užila o něco víc než první, měl podle mě větší spád, zhltla jsem ho jako malinu. Je to skvěle napsané, poutavé, poetické, napínavé, ale i drastické... Úryvky z minulosti mi nevadily, naopak mi tam hezky seděly, ucelilo to děj, lépe se díky nim daly pochopit jednotlivé postavy... Pokud ovšem lze vůbec porozumět tomu, co Alexandr prožil...

“Nikdy jsme neměli budoucnost. Dnes v noci budeme žít pět minut,” zašeptal. “Takhle jsme žili vždycky, ty a já, a tak budeme žít zase,...”

16.08.2019

Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

Krásný román. Silný příběh o tom, jak se z mladé, nezkušené dívky zmítané nešťastným osudem stala silná žena. Je až neuvěřitelné, kolik toho člověk dokáže unést. Skutečně inspirativní.

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Opět krásná kniha od mé stále víc oblíbené autorky. Jasně, na Hanu to nemá, ale to jsme snad ani čekat nemohli. Ale opravdu oceňuji práci, jakou si autorka dala s tím, aby vylíčila tytéž události z pohledu více postav, dokonce i z pohledu různých generací. Zase mi to díky tomu přišlo takové reálné, uvěřitelné. No, zkrátka takové, jaké to Mornštajnová umí.

21.05.2019

Tři přáníTři přáníLiane Moriarty

Nejdřív jsem se do toho vůbec nemohla začíst, ale nakonec mě to docela pohltilo. Není to nijak přehnaně romantické ani ufňukané, je to trochu šílené a často i zmatené (podobně jako hlavní postavy) a snad nejlepší na tom je nápad prokládat kapitoly krátkými epizodami líčenými z pohledu cizích lidí, kteří tomu, co se odehrává, prostě jen nechápavě či pobaveně přihlížejí. Děj není nijak překvapivý ani strhující, ale v knize je opravdu barvitě popsáno, jak blízký a zároveň konfliktní vztah mezi sebou mohou sourozenci (a obzvlášť dvojčata, trojčata) mít.

09.06.2019

Malé ženyMalé ženyLouisa May Alcott

Příjemné počtení pro příznivce Jane Austen, mezi které se také směle řadím. Četla jsem nezkrácenou verzi od Knižního klubu a ocenila jsem už jen úvod, ve kterém je stručně popsán život autorky a její názory. Vyloženě mě pak bavilo sledovat analogie s jednotlivými postavami, jejich sny a představami o životě. Kniha jako celek rozhodně není nadčasová, ale lze v ní narazit na řadu pasáží, o nichž by se s drobným přimhouřením očí dalo říct, že by je mohl napsat i současný autor. Navíc je text poutavě a srozumitelně napsaný, i když místy možná až zbytečně rozvláčný a moralizující. Druhá část rozhodně potěší romantické duše, i když popisované námluvy se nám dnes mohou zdát až úsměvné. Ale to známe i z děl Jane Austen. :) Děj je místy značně naivní, což ale koresponduje s tím, že kniha byla napsána pro mladé lidi a na zakázku. Za přečtení stojí už jen proto, že se jedná o americkou klasiku.

07.08.2019

Stříbrná cestaStříbrná cestaStina Jackson

Nejsem fanoušek severských krimi a už vůbec ne tolik populárního Jo Nesba, takže jsem byla ke knize od této autorky trochu skeptická, ale přečetla jsem to jedním dechem. Děj byl napínavý, postavy uvěřitelné, ... Nemám co vytknout.

01.01.2020

Klub vrahůKlub vrahůPavel Renčín

Láska ke knihám z tohohle díla přímo sálá a už to samo o sobě je mi sympatické. Kniha se četla dobře, příběh je nápaditý, originální, drsný i něžný zároveň. Měla jsem docela dlouho tušení, jak to s hlavním hrdinou asi ve skutečnosti bude, a potvrdilo se mi, ale i tak jsem si četbu užila. A jako psycholog oceňuji i autorovu snahu o destigmatizaci schizofrenie, ačkoli na tom jistě bude ještě nutné pracovat. :)

01.02.2020

Mansfieldské panstvíMansfieldské panstvíJane Austen

Já knihy od Jane Austen prostě miluju a ani tahle nezklamala. Fanny je velmi citlivá, introvertní dívka s pevnými morálními hodnotami, která projevuje oddanost všem, které má ráda - i těm, kteří si to zjevně vůbec nezaslouží. U některých knih, například u Malých žen od L. M. Alcott, lze říct, že předběhly svou dobu, protože líčí emancipované a silné ženy, které se potýkají se světem, který feminismu nepřeje, a snaží se v něm vydobýt své místo. To o Mansfieldském panství tak úplně tvrdit nelze. Ačkoli Fanny není vdavekchtivá dívka a namísto klepů se ráda věnuje tichému rozjímání, četbě a dychtivému získávání informací o světě kolem, je ve vztahu k mužům velmi submisivní. Vzhlíží k nim. To však neznamená, že k nim vzhlíží slepě. Dokáže i velmi kriticky zhodnotit jejich chování, které je leckdy v konfliktu se vštěpovanými mravními hodnotami. Ale dokáže ho také odpustit. Fanny je bezesporu zajímavá, mnohovrstevnatá osobnost, kterou nemusí být jednoduché pochopit, ale rozhodně to stojí za pokus.

31.03.2020

KrálovstvíKrálovstvíAmanda Stevens

Lepší - čtivější, barvitěji napsané - než první díl, což je překvapivé, protože většinou mi připadá, že kvalita s navazujícími díly spíše klesá. Takže v tomhle milé překvapení. Děj měl spád, byl zasazený do divoké, tajuplné přírody. Nechyběly mystika, čarodějnictví, erotika (ale na hranici, možná až za hranicí vkusu!) ani rodinné intriky. Děj zároveň poskytl odpovědi na některé palčivé otázky, které se vynořily v prvním dílu, např. kdo je vlastně Amélie a proč vůbec duchy vidí... Ale celkově v tom pořád vůbec nemám jasno. Úplně nerozumím tomu, jak nadpřirozený svět vlastně funguje. Má tento "druhý" svět nějaká pravidla, podle kterých se nehmotné bytosti řídí? Co je přesně zač to čiré Zlo? Zmůže proti němu hlavní hrdinka vůbec něco? Má Amélie nějaké poslání nebo se tady jen tak plácá od jednoho vraha k druhému a vrcholem všeho má být šťastný společný život s nyní nebezpečným detektivem Johnem Devlinem?? Je to takové příliš roztříštěné, zmatečné. I když to je asi pochopitelné, když se v tom ani sama hlavní hrdinka nevyzná. No, nic... Budu doufat, že aspoň autorka se v tom vyzná, a dám tomu ještě šanci.

19.11.2018

Všechno, co mámeVšechno, co mámeKerry Lonsdale

Nevím, jestli mám číst pokračování. Netrpěla jsem u toho, ale ani jsem si z toho nesedla na zadek. Četlo se to dobře, ale bylo to až překombinované...

Nejlepší víkendNejlepší víkendPatrik Hartl

Z jeho knih asi nejslabší, ale stojí za přečtení.

05.05.2019

Padlý dědicPadlý dědicErin Watt

Je to pořád stejně dobře napsané, ale tohle se mi prostě líbilo méně. Nějak mi to nepřišlo tak dramatické, i když snaha tu určitě byla. A ne malá.

28.08.2019

Dvůr trnů a růžíDvůr trnů a růžíSarah J. Maas

Nelíbilo se mi, jak je to napsané. Z literárního hlediska to žádný poklad není. Děj není jinak oslnivý, ale docela zajímavé jsou některé z postav, hlavně Rhysand. Ale že bych kvůli němu potřebovala číst pokračování příběhu, to snad ani ne. A už vůbec se mi za něj nechtějí utrácet peníze. Pardon, fanoušci, mě to prostě připadá jako brak.

15.09.2019

Papírová princeznaPapírová princeznaErin Watt

Humorně, obratně napsané. Pohotovosti, s jakou hlavní hrdinka Ella dokáže reagovat na urážky a příkoří od svého okolí, jsem se kolikrát musela od srdce zasmát.
Kniha mi silně připomíná seriál Gossip Girl, je to takové čtení spíše pro náctileté a mladé dospělé.
Postavy studentů z Astor Park jsou podle mě na svůj věk v některých ohledech poměrně vyzrálé, což je něco, co bych zase neřekla o řadě starších postav, například o otci Royalů, o Brooke nebo Dině. Základním motivem příběhu je kontrast mezi bohatstvím a chudobou, pýcha, touha po moci, předsudky, inktriky, ale rozhodně nechybí ani spousta sexu, násilí, drogy, alkohol, dokonce ani gambling nebo klub rváčů. Základní dějová linka je celkem předvídatelná, nepřekvapí, ale pouze po povrchu to taky úplně neklouže - například když se Ella snaží odkrývat tajemství, o nichž tuší, že zásadně ovlivňují chování jednotlivých členů rodiny. A víte co? Mě ten svět zhýralých, hříšných, pomstychtivých a přitom v hloubi duše utrápených boháčů docela baví. S touhle sérií jsem neskončila.

18.08.2019

Růže bílá, černý lesRůže bílá, černý lesEoin Dempsey

Hezká kniha, ale vzhledem k ohlasům ostatních čtenářů jsem od ní asi čekala víc. První polovina knihy se poměrně vlekla, pak to dostalo spád a bylo to napínavé, ale v závěru už to zase až příliš spěchalo. Příběh je krásný, střízlivý, líčený bez zbytečného sentimentu a romantických výlevů, což bylo osvěžující, ale trochu silnějších emocí se tam možná přece jen vkrást mohlo. Nějak jsem nepostřehla moment, kdy o sobě hlavní postavy začaly smýšlet jinak... Napsané to je čtivě, i když zpočátku se čtenář musí prokousat rozsáhlými popisnými pasážemi a přímou řeč hledat lupou, ale to je vzhledem k ději a stavbě díla pochopitelné. Zápletka je předvídatelná, konec naivní. I když... Láska hory přenáší, že jo?

07.09.2019

Foukneš do pěnyFoukneš do pěnyRadka Třeštíková

Začátek je náročný - spousta myšlenek a útržků vzpomínek koncentrovaných na jednom místě, ale když se těmi třiceti hůře srozumitelnými a poněkud zmatečnými stranami nenecháte zastrašit, stojí to rozhodně za to! Podle mě nejlepší kniha, kterou jsem od autorky četla. Líbí se mi, jakým jazykem je psaná. Často jsem měla chuť vzít do ruky tužku a podtrhávat si nejzajímavější a nejlibozvučnější pasáže.
Hlavní hrdinka bilancuje svůj dosavadní život, snaží se vyznat sama v sobě i ve vztazích s důležitými blízkými, smířit se s bolestí, křivdami a ztrátami, které utrpěla, a uvědomit vlastní hodnotu, přičemž se zoufale (ať už více či méně úspěšně) snaží neopakovat chyby svých rodičů.

07.08.2020

Kavárna malých zázrakůKavárna malých zázrakůNicolas Barreau

Příjemná, pohodová četba.

21.10.2018

Okřídlená dušeOkřídlená dušeAmanda Stevens

První třetina knihy byla rozvláčnější, takže mi chvíli trvalo, než jsem se začetla. Trochu jsem bojovala i s překladem. Někdo by měl překladatelku seznámit s tím, že ke slovu "hloubat" existují synonyma, která by se dala také použít. Takovou četnost tohoto slovesa jsem snad v žádné knize nezaznamenala. Bylo to až úsměvné. Závěrečná scéna byla podle mě trochu úsečná, ve srovnání se zbytkem knihy až neúměrně krátká. Škoda, že z toho autorka nevytěžila víc. Přišla jsem si trochu ochuzená o závěrečné drama. Hlavní hrdinka měla tendenci neustále analyzovat své pocity, což bylo chvílemi až otravné (i když to možná původně mělo být napínavé). Ale ačkoli tenhle žánr běžně nečtu, děj mě zaujal natolik, že si přečtu i další díl. Ve vzduchu visí příliš mnoho nezodpovězených otázek.

18.11.2018

Panský důmPanský důmAnne Jacobs

Do četby této knihy jsem se pustila z nostalgie, jako asi věšina lidí jsem i já fanynka seriálu Downton Abbey. Četlo se to dobře, ale oslňující to tedy nebylo. Vlastně mě to zezačátku i nudilo. Pak se děj trochu rozběhl, ale stejně.... Hlavní milostná zápletka snad už ani nemohla být tuctovější.

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Trvalo mi dlouho, než jsem se do knihy začetla. Nijak mě to nepřekvapilo. Bylo to přesně to, co jsem předpokládala, že to bude. Což je škoda.

ProrokProrokAmanda Stevens

Asi zatím nejlepší z celé série. Čtivá, překvapivá zápletka. Tajuplná, místy děsivá, místy romantická a srdceryvná kniha. Klidně tím série mohla skončit. Ne nadarmo se říká, že končit se má v nejlepším. Ale uvidíme, co nám přinese další díl. Šanci tomu ještě dám, protože se tu rýsuje nějaké poslání, které by Amélie mohla mít. A na to jsem zvědavá.

22.11.2018