madem madem komentáře u knih

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Přiznávám, že toto není můj šálek čaje. Líbila se mi jen jedna povídka: Na vlastní kůži.

11.11.2018 1 z 5

Bosá královna Bosá královna Ildefonso Falcones

Kniha z úseku v dějinách, který téměř neznám. Jedná se o pokus zlikvidovat cikány ve Španělsku. Kniha je rozepsaná hodně dobře. Děj má více vrstev, všechny postavy jsou rozpracované a uvěřitelné. Pak však přijde svatba a děj sklouzává k vulgaritě a lacinosti. Přestávám věřit autorovi a nechápu hrdiny.

28.10.2018 3 z 5

Od začátku až do konce knihy jsem se hodně nasmála. Autor použil velkou dávku nadsázky, aby ukázal, jak moc byl nevyspalý.

28.10.2018 4 z 5

Zábavná kniha o lékařích Zábavná kniha o lékařích Peter Gitzinger

Pár vtipů, pár povídek, trochu hlášek, nejznámější doktoři a filmy o nich.
Knížka píše, že je na zkrácení dlouhé chvíle v čekárně a ten účel plní.
Nic víc od ní nečekejte.

13.10.2018 2 z 5

Nekonečná láska Nekonečná láska Scott Spencer

Ta kniha je táááááááááááák dlouhá. Kdyby měla tak 100stran, bylo by to zajímavé počtení. O chlapci, který se zamiloval, a byla mu láska odepřena. On se jí však nechtěl vzdát.
A když trpí on, tak budou všichni okolo. A s tím i čtenář.

13.10.2018 odpad!

Poklad pana Isakowitze Poklad pana Isakowitze Danny Wattin

Nápad na knihu byl dobrý. Vzít otce a syna jet do Polska (dříve Německa – odkud utekli židovští předci) a hledat rodinný poklad, nebo alespoň rodinné kořeny. Bohužel kniha je velmi rozvláčná. Často je to popis rozmíšek mezi autorem a jeho otcem, které však nemají pointu. Také jsou tu vzpomínky všech starších příbuzných: jak kdo přišel do Švédska, komu byla vyvražděna celé rodina v koncentračním táboře, kdo utekl na poslední chvíli. Vzpomínky jsou zajímavé, chybí však souvislost, proč se objevily zrovna teď v textu.

13.10.2018 1 z 5

Podzemní železnice Podzemní železnice Colson Whitehead

Na Kořeny to nemá, ale stojí za přečtení.
Je to kus historie a ne tak dávná.

28.09.2018 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Mrzí mě rychlý konec. Chci pokračování. Chci vědět, co bude dál. Protože knížka vtáhne rychle do děje. Hrdinku s každou vzpomínkou z minulosti více a více litujete a pak to skončí. Chci vědět, jak dopadne. Holt musím kouknout na seriál.

21.09.2018 4 z 5

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Mám problém s hlavním hrdinou. Trvalo mi dost dlouho, než jsem mu přišla na chuť. Když však začne bojovat a přestane být pasivní, se vše mění a kniha se čte sama. Dají se pak přivírat oči nad některými nelogičnostmi. Pak přijde konec, Eda už jsem si oblíbila a chci pro něj lepší konec. Tento mi pro něj vadí.

21.09.2018 4 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Vždy mě zajímalo, jak mohli zvolit právě toho a toho papež. Před volbou jsou známější jména, o kterých se mluví více, sází na ně sázkové kanceláře. A pak se na balkóně ukáže papež a je to někdo zcela jiný. Kniha ukazuje, jak k tomu může dojít. Je plná intrik a špíny Vatikánu. Vše je jinak, než se zdá.
Pro mě jedna z nejlepších knih.

07.09.2018 5 z 5

Platanová alej Platanová alej John Grisham

Trošku delší začátek, stojí však za to jej překonat. Trochu tápete, proč starší a bohatý pán dá celý majetek chudé a černé ženě. Pak se rozběhne proces, začnete jí přát štěstí. A na posledních pár stranách se vše vysvětlí, jako vždy mě konec překvapí.

07.09.2018 4 z 5

HALÓ, HALÓ! Kompletní válečné deníky Reného Artoise HALÓ, HALÓ! Kompletní válečné deníky Reného Artoise John Haselden

Knížka je víc než přepis seriálu, je tam i jídelníček Reného kavárny, dopisy anglických letců rodinám a pár dalších perliček. Bohužel jsem zvyklá na Padlou madonu s velkými balónky. V knize se však obraz jmenuje Padlá madona s velkými plícemi a to není nějak ono.
Kniha je milým úvodem k seriálu, pro ty, kdo ho ještě neviděli.

07.09.2018 3 z 5

Studna osamění Studna osamění Radclyffe Hall (p)

Na svoji dobu to byla hodně kontroverzní kniha o ženě, které si po dlouhé době osamění uvědomí, že miluje ženy a že je nikdy nemůže mít.
Bohužel po docela svižném začátku následuje tááááááák dlouhýýýýýýýý a nudnýýýýýýýý popis Štěpiných pocitů. Můžeme jezdit po celé Evropě, jíst drahá jídla, mít hodně kamarádů, ale vždy bude sama.

07.09.2018 2 z 5

Roucho Roucho Lloyd Cassel Douglas

Knihu jsem si půjčila, protože v popisku bylo, že je podobná knize Quo Vadis. Je to příběh vojáka, který ukřižoval Ježíše Krista a po roce se vrací zpět do Jeruzaléma a ptá se, kdo to vlastně byl ten popravený. Potkává učedníky, uzdravené a postupně uvěří. Kniha není tak pozitivní jako Quo Vadis a má uvěřitelnější konec.

20.08.2018 4 z 5

Podmořský tunel Podmořský tunel Luigi Motta

Stojí za to překonat starší češtinu přečíst tento dobrodružný příběh plný nástraha zvratů. Dva podnikaví bratři Devemportové chtějí postavit podmořský tunel. Jeden z Ameriky a jeden z Evropy. Vše se chystá zhatit bývalý strojní důstojník Mac Roller. I jeho kdysi napadlo, že by šlo spojit kontinenty podmořským tunelem. Pak však po roztržce s Jackem Devemportem byl vyhozen a jeho místo zaujal Adrien Géant, jeho sok v lásce.

17.08.2018 3 z 5

Kniha na téměř 300 stranách popisuje to, co by šlo říci pár větami.
Ten jeden bod je za velmi hezké fotky a ilustrace. Nic zajímavějšího v knize není.

10.08.2018 1 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Moje smůla. Od knihy jsem čekala mnoho. A první polovina to splňovala. Popis konce války a první dny svobody, odsun Němců je velmi silný. Pak však kniha ztrácí dech. Hlavní hrdinka přestává být sympatickou ve srovnání s ostatními odsunutými. Nebojuje a přestává chtít. Více než němci se řeší, jak bohaté statky dostávají přivandrovalci odnikud, nedaří se jim a tak nově získaný majetek postupně předávají do vznikajících JZD.

10.08.2018 4 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Přiznávám, že nejsme čtenář poezie. Přesto mě kniha oslovila. Je zajímavé, jak 16 autorů, a každý jinak, přeloží slavnou báseň. Znala jsem pouze překlady Vrchlického a Nezvala. Zaujal mě překlad od Dagmar Wagnerové, Jana Blahoslava Čapka a Aloise Bejblíka.

10.08.2018 3 z 5

Smečka Smečka Katarína Holetzová

Nemám ráda překombinované detektivky. Takové, ve kterých jsou dětští špioni, ospalá vesnice, dva zloději, bohatí podnikatelé a mafie, vysloužilý komunistický vychovatel a dávno mrtvá dívka.
Kdyby toho byla jen polovina, bylo by to lepší.
Také chemie mezi dvěma vyšetřovateli nějak není to pravé.

10.08.2018 3 z 5

Slečna M. Slečna M. Caroline Woods

Knížka má zajímavý námět: dvě sestry v Berlíně třicátých let. I začátek knihy je nadějné. Dvě dívky vyrůstají v sirotčinci, jedna dostane nabídku vzdělání. Pak se to zvrtne. Ona nechce jít bez sestry a tak raději odchází žít sama na okraj společnosti. Ta druhá začíná jako služebná, pak dostane vzdělání a je z ní sestra. Pak kniha chvílemi ztrácí nit i logiku.
Nevíme, jak zdravotní sestra opouští snoubence v Německu? Také mě zaráží, že si nikdo nevšiml její pomoci při útěku těhotné židovky? Takových otázek mě napadlo hodně a srazilo to hodnocení knihy.

10.08.2018 2 z 5