Ve stínu Říše

I více než sedmdesát let po skončení druhé světové války tvoří třetí říše a vše s ní spojené nedílnou součást naší historie, ale také popkultury. Dokonalí padouši, slizcí gestapáci, hororové obrazy koncentračních táborů, brutální řežby na bitevních polích od Atlantiku po Pacifik, od Evropy přes Afriku po Asii…, ale i bláznivé černé komedie nebo svérázné městské legendy. Jen máloco kdy podnítilo tolik rozmanitých příběhů. Málokdo dokáže představovat tak dokonalé bezcharakterní zlé postavy nebo naopak terče parodie a posměchu jako nacisté. Právě proto jsme dali nacisty na hraní těm nejlepším spisovatelům a spisovatelkám domácí fantastiky napříč generacemi. Připravte se na popkulturní blitzkrieg, jaký jste ještě nezažili! Obsah: První část - Boj začíná Oni (Markéta Klobasová) Opona padá, hra skončila (Julie Nováková) Jitro po zlé noci (Tomáš Bandžuch) Dým nad Mnichovem (David Šenk) Druhá část - Boj zuří Dos grojse genereraj (František Kotleta) Tenkrát na Ukrajině (Pavel Fritz) Ahaswehrmacht (Petr Stančík) Meyrink (Petr Schink) O lidském dobytku (Roman Bureš) Chlad věčnosti (Jakub Mařík) Dokud nás smrt nerozdělí (Míla Linc) Část třetí - Boj nekončí... Argentinské probuzení (Jan Kotouč) Digimengele (René Vaněk) Stroj na výrobu havranů (Petra Lukačovičová) Na vlastní kůži (Kristina Sněgoňová) Jediný člověk (Lucie Lukačovičová) Nacimars (Dan Černý)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356874/big_ve-stinu-rise-7mE-356874.jpg 3.8192

Kniha Ve stínu Říše

kalache
14.09.2022

myslím si,že téma mělo rozhodně větší potenciál...

PastorMal13
03.07.2022

No nebudu lhát, jsem poněkud zklamán. Na antologii jsem se poměrně těšil už jen díky propojení tématu nacismu a fantastiky. Některé povídky jsem tak tak dočetl, jednu nakonec ne, a opravdu jsem se musel překonávat, abych pokračoval. Více povídek bylo průměrných a jen pár výborných.

Maud22
25.05.2022

Baví mě ta směsice nápadů, stylů, tajemna i humoru. Každý z autorů se s tématem vyrovnal po svém a z mého pohledu originálně. Našla jsem tu zárodek Inferia Romana Bureše, oceňuji černý humor v povídce Dým nad Mnichovem Davida Šenka a šílenost Digimengeleho Reného Vaňka. Výborná byla parodie reality show Na vlastní kůži Kristýny Sněgoňové (kam se hrabe Výměna manželek a Survivor :-D) a pobavila mě crazy reportáž Nacimars Dana Černého. Mám ráda povídky, takže celý počin antologie spojené výzvou "zabij si svého nácka", jak píší editoři, je prima.

Eicherik
10.04.2022

Vyhledávám spojení nacizmu a okultismu v literatuře a to jak v odborné, záhadologické tak beletristické. Proto muselo dojít i na tuto antologii, v které se povídky tohoto typu také vyskytují. Tahle sbírka je velmi povedená a za nejlepší považuji povídky Argentinské probuzení, Dokud nás smrt nerozdělí, Dos grojse genereraj a Tenkrát na Ukrajině. Nebylo by špatné, kdyby došlo i na druhý díl.
Citace z povídky Argentinské probuzení: Když se sklonil a olízl jí krk, vrazila mu střep přímo do krku.
Zachrčel, teplá lepkavá krev začala vytékat na její nahé tělo.
Němec na ni hleděl s výrazem naprosté nevíry.
"Promiň, dneska ne, bolí mě hlava," řekla mu ve španělštině. Shodila ho z postele. Několik minut chrčel na podlaze, než dodýchal. Nedokázal ani zakřičet o pomoc.

Radesan
12.08.2021

Těšil jsem se na první sbírku podobného typu, ale byl jsem z některých povídek zmatený, unavený a bylo to.... slabé. S odstupen času, když už mám přečteny i další dva díly, které mne opravdu bavily jsem z téhle sbírky povídek zklamaný. Dva následující díly doporučuji, tenhle....i když byly dvě povídky skvělé.... spíše ne.

duben
18.07.2021

Už dlouho se mi nestalo, aby mě knížka takhle moc nebavila a abych se do jejího dalšího čtení musel nutit. Víceméně půl roku, když jsem se vždy extrémně odhodlával nakousnout další povídku. Kotleta tam převyšuje svojí povídkou ostatní asi jako paprskolet převyšuje dřevěný dvoukolák. Našlo se tam sice několik celkem zajímavých povídek, jedna dokonce hodně dobrá, ale ten zbytek to bylo prostě trápení, jak brát si ke čtení Chvilku pro tebe. Ještě mám možnost přečíst si druhou Antalogii, ale po téhle zkušenosti vlastně nevím, jestli na to mám vůbec chuť a sílu ... spíš asi ne. Možná si z ní jen přečtu povídku od Kotlety a nebudu se znovu takhle trápit další Antalogií.

Vidlička
14.06.2021

Stančík nezklamal - LOL!

biki
18.03.2021

Opravdu jsem v tomto tématu nečekala tolik fantasy či duchařských příběhů (i když některé byly výborné), předpokládala jsem spíše větší podíl alternativní historie. Na rozdíl od Apokalypsy, kdy jsem nedočetla pouze jedinou povídku, mám zde ale podstatně horší bilanci. Omlouvám se autorům, ale poměrně dost povídek mě vůbec, ale vůbec neoslovilo a k jejich četbě jsem se přinutit nedokázala. Naproti tomu si ale docela dost povídek vysloužilo nejvyšší hodnocení. Ale vezmu to popořadě:

1.část - Boj začíná:
Oni (M.Klobasová) - je to jediná povídka z tohoto okruhu, kterou jsem se zaťatými zuby dokázala jakž takž přečíst. V úvodu mě zaujal motiv yettiho; ovšem záhy se stal z povídky nepřehledný guláš a téma Třetí říše bylo podle mého názoru do povídky napasováno hodně krkolomně. 1*
Další tři povídky z tohoto okruhu se mi přečíst nepodařilo.

2.část - Boj zuří:
Dos grojse genereraj (F.Kotleta) - povídka autora prostě nezapře. Mega černý humor i mimořádně vydařené fantasy prvky s nápaditou pointou. Co jiného než 5*
Tenkrát na Ukrajině (P.Fritz) - velmi příjemné překvapení, přestože je to povídka duchařská. Ovšem na smutné hořké téma - nenávist až za hrob. A když k tomu ještě zneužijete nevinné zvíře ... 5*
Ahaswermacht (P.Stančík) - nedočteno, nepochopeno.
Meyrink (P.Schink) - podle mého názoru nejoriginálnější povídka z celé sbírky. Vydařená kombinace tentokrát se sci-fi prvky. 5*
O lidském dobytku (R.Bureš) - tak tohle byla síla. Rozhodně si musím sehnat Inferium. 5*
Chlad věčnosti (J.Mařík) - opravdu originální myšlenka prolínajícího se světa lidí a duchů, kde nemilosrdný boj zuří na obou stranách. Zábavná představa ducha admirála Nelsona. Ale i tak na mně povídka působila, jak název napovídá, dost chladně. 4*
Dokud nás smrt nerozdělí (M.Linc) - nebylo to špatné, ale nijak zvlášť mě to neoslovilo. 3*

3.část - Boj nekončí ...
Dvě povídky od sester Lukačovičových jsem nečetla, témata mi vůbec nesedla.

Argentinské probuzení (J.Kotouč) - povídka, která na mně zapůsobila asi nejvíc. Jak se to vůbec může přihodit, že se ze slušného obyčejného člověka stane bestie? 5*
Digimengele (R.Vaněk) - slibný začátek, dokonce jsem se i párkrát zasmála. Pak se ale povídka začala neúměrně natahovat, takže k očekávaného konci jsem už hodně přeskakovala. 2*
Na vlastní kůži (K.Sněgoňová) - hodně nezvyklá reality show a nečekaný osud jejích účastníků. 5*
Nacimars (D.Černý) - originální a naprosto bizarní hořká groteska. 5*

Závěrem: i když jsem sedmi povídkám ze sedmnácti dala nejvyšší hodnocení a dvě povídky pro mne byly o něco slabší, zbylých osm mě prostě neoslovilo, nebavilo. Celkově tedy sbírku hodnotím 3*.