Ve stínu Říše

I více než sedmdesát let po skončení druhé světové války tvoří třetí říše a vše s ní spojené nedílnou součást naší historie, ale také popkultury. Dokonalí padouši, slizcí gestapáci, hororové obrazy koncentračních táborů, brutální řežby na bitevních polích od Atlantiku po Pacifik, od Evropy přes Afriku po Asii…, ale i bláznivé černé komedie nebo svérázné městské legendy. Jen máloco kdy podnítilo tolik rozmanitých příběhů. Málokdo dokáže představovat tak dokonalé bezcharakterní zlé postavy nebo naopak terče parodie a posměchu jako nacisté. Právě proto jsme dali nacisty na hraní těm nejlepším spisovatelům a spisovatelkám domácí fantastiky napříč generacemi. Připravte se na popkulturní blitzkrieg, jaký jste ještě nezažili! Obsah: První část - Boj začíná Oni (Markéta Klobasová) Opona padá, hra skončila (Julie Nováková) Jitro po zlé noci (Tomáš Bandžuch) Dým nad Mnichovem (David Šenk) Druhá část - Boj zuří Dos grojse genereraj (František Kotleta) Tenkrát na Ukrajině (Pavel Fritz) Ahaswehrmacht (Petr Stančík) Meyrink (Petr Schink) O lidském dobytku (Roman Bureš) Chlad věčnosti (Jakub Mařík) Dokud nás smrt nerozdělí (Míla Linc) Část třetí - Boj nekončí... Argentinské probuzení (Jan Kotouč) Digimengele (René Vaněk) Stroj na výrobu havranů (Petra Lukačovičová) Na vlastní kůži (Kristina Sněgoňová) Jediný člověk (Lucie Lukačovičová) Nacimars (Dan Černý)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356874/big_ve-stinu-rise-7mE-356874.jpg 3.8165

Kniha Ve stínu Říše

Radesan

Těšil jsem se na první sbírku podobného typu, ale byl jsem z některých povídek zmatený, unavený a bylo to.... slabé. S odstupen času, když už mám přečteny i další dva díly, které mne opravdu bavily jsem z téhle sbírky povídek zklamaný. Dva následující díly doporučuji, tenhle....i když byly dvě povídky skvělé.... spíše ne.

duben

Už dlouho se mi nestalo, aby mě knížka takhle moc nebavila a abych se do jejího dalšího čtení musel nutit. Víceméně půl roku, když jsem se vždy extrémně odhodlával nakousnout další povídku. Kotleta tam převyšuje svojí povídkou ostatní asi jako paprskolet převyšuje dřevěný dvoukolák. Našlo se tam sice několik celkem zajímavých povídek, jedna dokonce hodně dobrá, ale ten zbytek to bylo prostě trápení, jak brát si ke čtení Chvilku pro tebe. Ještě mám možnost přečíst si druhou Antalogii, ale po téhle zkušenosti vlastně nevím, jestli na to mám vůbec chuť a sílu ... spíš asi ne. Možná si z ní jen přečtu povídku od Kotlety a nebudu se znovu takhle trápit další Antalogií.

Vidlička

Stančík nezklamal - LOL!

biki

Opravdu jsem v tomto tématu nečekala tolik fantasy či duchařských příběhů (i když některé byly výborné), předpokládala jsem spíše větší podíl alternativní historie. Na rozdíl od Apokalypsy, kdy jsem nedočetla pouze jedinou povídku, mám zde ale podstatně horší bilanci. Omlouvám se autorům, ale poměrně dost povídek mě vůbec, ale vůbec neoslovilo a k jejich četbě jsem se přinutit nedokázala. Naproti tomu si ale docela dost povídek vysloužilo nejvyšší hodnocení. Ale vezmu to popořadě:

1.část - Boj začíná:
Oni (M.Klobasová) - je to jediná povídka z tohoto okruhu, kterou jsem se zaťatými zuby dokázala jakž takž přečíst. V úvodu mě zaujal motiv yettiho; ovšem záhy se stal z povídky nepřehledný guláš a téma Třetí říše bylo podle mého názoru do povídky napasováno hodně krkolomně. 1*
Další tři povídky z tohoto okruhu se mi přečíst nepodařilo.

2.část - Boj zuří:
Dos grojse genereraj (F.Kotleta) - povídka autora prostě nezapře. Mega černý humor i mimořádně vydařené fantasy prvky s nápaditou pointou. Co jiného než 5*
Tenkrát na Ukrajině (P.Fritz) - velmi příjemné překvapení, přestože je to povídka duchařská. Ovšem na smutné hořké téma - nenávist až za hrob. A když k tomu ještě zneužijete nevinné zvíře ... 5*
Ahaswermacht (P.Stančík) - nedočteno, nepochopeno.
Meyrink (P.Schink) - podle mého názoru nejoriginálnější povídka z celé sbírky. Vydařená kombinace tentokrát se sci-fi prvky. 5*
O lidském dobytku (R.Bureš) - tak tohle byla síla. Rozhodně si musím sehnat Inferium. 5*
Chlad věčnosti (J.Mařík) - opravdu originální myšlenka prolínajícího se světa lidí a duchů, kde nemilosrdný boj zuří na obou stranách. Zábavná představa ducha admirála Nelsona. Ale i tak na mně povídka působila, jak název napovídá, dost chladně. 4*
Dokud nás smrt nerozdělí (M.Linc) - nebylo to špatné, ale nijak zvlášť mě to neoslovilo. 3*

3.část - Boj nekončí ...
Dvě povídky od sester Lukačovičových jsem nečetla, témata mi vůbec nesedla.

Argentinské probuzení (J.Kotouč) - povídka, která na mně zapůsobila asi nejvíc. Jak se to vůbec může přihodit, že se ze slušného obyčejného člověka stane bestie? 5*
Digimengele (R.Vaněk) - slibný začátek, dokonce jsem se i párkrát zasmála. Pak se ale povídka začala neúměrně natahovat, takže k očekávaného konci jsem už hodně přeskakovala. 2*
Na vlastní kůži (K.Sněgoňová) - hodně nezvyklá reality show a nečekaný osud jejích účastníků. 5*
Nacimars (D.Černý) - originální a naprosto bizarní hořká groteska. 5*

Závěrem: i když jsem sedmi povídkám ze sedmnácti dala nejvyšší hodnocení a dvě povídky pro mne byly o něco slabší, zbylých osm mě prostě neoslovilo, nebavilo. Celkově tedy sbírku hodnotím 3*.

QEDS

Z knihy jsem přečetl jen jednu povídku a to od Františka Kotlety. Jsem velký fanda a chtěl jsem podpořit i ostatní autory. Ostatní povídky jsem nečetl a ani číst nebudu. Bestak by jsem byl naštvaný, že chci více a je to jen povídka ;-) K hodnocení tudíž nedám žádné hvězdy.

Gematria
15.12.2020

Většina z prvních povídek je tak slabá a špatná, že mě to takřka odradilo knihu dočíst. Nakonec jsem se ke knize vrátil, a byl jsem celkem rád, neboť dále se v knize vyskytuje několik opravdu dobrých povídek.

MartinProtschke
15.11.2020

Tak mě celkem překvapilo, jak máme kvalitní autory. Kromě Bureše a Kotlety jsem od nikoho ze zúčastněných nic nečetl, ale většina povídek je skvělá.

Finskej
04.08.2020

Dobrá antologie se stylově různorodými povídkami. Většině čtenářů se patrně nebudou líbit všechny, na druhou stranu většinu čtenářů zaujmou alespoň některé. (Osobně mi jich přišla zajímavá většina a ta jedna mě prostě jen nezaujala. Tak vysoké procento zájmu u většiny antologií nemívám.)