madem madem komentáře u knih

Babičky: Mrtvý kuchař Babičky: Mrtvý kuchař Minna Lindgren

Není to variace na slečnu Marplovou, není to detektivka. Je to velmi černý humor z prostředí domova důchodců.
Poznáte několik seniorek z domova, jejich zvyky, drobnosti, které jim dělají radost a starost. Detektivní zápletka tu vůbec není, ale i tak jsem se nasmála.

12.05.2018 4 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Pro mě to není román. Je to sbírka krátkých povídek, z nichž mnohé jsou velmi zajímavé, některé jsou neuchopitelné, jiné nepochopitelné.
Nejde mi to dohromady jako celek.

12.05.2018 2 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Dilema jednoho otce, obětovat svoji dceru a zachránit tím svůj národ. A co když je volba špatně?
Žid Jehuda zvolil za svůj nový domov katolické Španělsko, krátce po jeho přestěhování však začíná křižácké tažení na jih poloostrova na Araby. Jehuda se snaží kličkovat, pak se musí rozhodnout, na čí je straně.

12.05.2018 3 z 5

Ostrůvek Ostrůvek Pierre Boulle

Autor překvapil volbou tématu.
Vzpomíná na svého tatínka, na své dětství na malém ostrůvku na řece Rhoně.
Jak se učil rybařit, střílet.
Knížka je útlá a převážně pozitivní.
Hodí se na deštivé odpoledne, když chce člověk vzpomínat na hezké dětství a nechce nic složitého.

01.05.2018 2 z 5

Já, voják v Afghánistánu Já, voják v Afghánistánu Pavel Stehlík

Kniha patří k naučné literatuře.
Přesto přináší výpovědi profesionálních vojáků, jejich motivy jet do zahraničních misí. Jak se chystají, jak vše zvládají, jaký je návrat domů.

01.05.2018 3 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Do přečtení této knihy jsem neměla tušení, jak funguje armáda, zahraniční mise, příprava na ně.
Tato kniha mi vše velmi poutavě vysvětlila. Přečetla jsem ji jedním dechem.

01.05.2018 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Prošvihla jsem čas, kdy jsem měla knihu číst. Je dětská. Povedená, ale velmi přímočará.

01.05.2018 3 z 5

Lara - Skutečný příběh lásky, který inspiroval román Doktor Živago Lara - Skutečný příběh lásky, který inspiroval román Doktor Živago Anna Pasternak

Kniha seznamuje fanoušky Doktora Živaga se skutečným příběhem životní láska jeho autora.
Jak poznal Olgu Ivinskou, podle které napsal svoji hrdinku Laru. Jak se odvíjí skutečný životní příběh Olgy, tak Pasternak píše o Laře.
Je to kniha hodně informační, dlouho trvalo, než jsem se do ní začetla.

16.04.2018 3 z 5

Sociální práce: Aktuální otázky Sociální práce: Aktuální otázky Markéta Elichová

Po dlouhé době je to knížka, která neomílá stále stejné dokola, ale přináší i nové informace.
Nevadí mi, že nemá dlouhý úvod o sociální práci, ten jsem četla mnohokrát, ale hodně se věnuje sociálním pracovníkům. Je v ní i mnoho výzkumů o problémech v sociální práci. A spoustu novinek z posledních let. Zajímavá je i kapitola o využití prvků arteterapie v sociální práci.
Mínusem je to, že převážná část výzkumu je z jižních Čech, chybí mi pohled z jiných koutů republiky.

16.04.2018 3 z 5

Pastýř Pastýř Frederick Forsyth

Pastýř je úplně jiná kniha, než Forsyth běžně píše. Je to milá vánoční pohádka pro dospělé.
Je o letci, který letí domů na Vánoce a ztratí orientaci. Navádí ho Pastýř - jiné letadlo.

Duch Duch Robert Harris

Duch je spisovatel píšící životopis slavných. Nesmí být spatřen, protože slavné osobnosti si přeci životopisy píší sami.
Náš Duch toho zjistí víc, než měl a bojuje o holý život.
Kniha je svižná a děj odsýpá. Nebýt poslední stránky dostala by 5 hvězdiček.

Otčina Otčina Robert Harris

Hitler vyhrál válku a dějiny píšou vítězové, takže nikdo neví o koncentračních táborech.
Pak omylem jeden detektiv začne pátrat víc, než měl a pravda vyplouvá na povrch.

02.04.2018 5 z 5

Takových tisíc let Takových tisíc let Alexej Pludek

Vynikající kniha pro milovníky fiktivních dějin.
Hitler vyhrál válku a mladý Willi Theim chce být příslušník rasy A.
Jenže si vzpomene, že zná i jiný jazyk než němčinu a že má i jinou minulost.

Temný ráj Temný ráj Tami Hoag

Záložka na knize slibuje nečekané zvraty. Přitom v knize je vše předvídatelné od začátku. Hrdinka románu jede za kamarádkou na návštěvu. Ta však je mrtvá.
Od začátku lze poznat, kde ji zabil.
Čím víc autorka chce ukázat opak, tím je její snaha zoufalejší.

01.04.2018 1 z 5

Cvoci zjara Cvoci zjara Richard Gordon (p)

Svižná komedie.
Hrdina se nebojí říci pravdu, že chce ženu kvůli penězům.

01.04.2018 3 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Pro mě nejlepší knížka o hrůzách nacismu.
Fiktivní nacista, který po válce utekl do Francie, vzpomíná na válku.
Kniha pomáhá vysvětlit, proč se lidé přidávali na špatnou stranu, jak prožili válku a jak někteří i vyvázli.
Některé kapitoly se čtou velmi obtížně - bitva o Stalingrad, dobývání Berlína.
Zvlášť náročný je odstup hlavního hrdiny od všeho lidského.

01.04.2018 5 z 5

Désirée Désirée Annemarie Selinko

Moje nejoblíbenější.
Četla jsem ji několikrát a vždy tam najdu něco nového, co mě osloví.

01.04.2018 5 z 5

Himmlerova kuchařka Himmlerova kuchařka Franz-Olivier Giesbert

Na jednom životě lze ukázat problémy 20. století.
A přes to všechno si zachová Róza životní elán a bojuje.
Několikrát za život přijde o všechno a vždy vstane a začne znova bojovat.

01.04.2018 4 z 5

Ďáblova alternativa Ďáblova alternativa Frederick Forsyth

Kniha mi přišla hodně a zbytečně komplikovaná.
Studená válka, ekologická katastrofa i židovská otázka.
Ale Slavík mě dostal.

01.04.2018 2 z 5