madem

Přečtené 200Slepičí polévka pro křesťanskou duši
? - leden 2021
Slepičí polévka pro křesťanskou duši 1998, Jack Canfield

Před vánocemi skončil člen mé rodiny na jipce s covidem. Nemůžete za ním, nikdo nic neví a neřekne. Ohromil mě strach a smutek. Pak se mi dostala do ruky tato knížka, ne nestal se zázrak, jen mi pomohla dostat to trápení ven. Jen jsem se začetla, už mi tekly slzy. Bylo to tak osvobozující. Příběh za příběhem mi bylo lépe.


Deník knihkupce
? - leden 2021
Deník knihkupce 2019, Shaun Bythell

Po přečtení divných hlášek jsem čekala, že dělat v knihkupectví bude sranda. Tato knížka mě vyvedla z omylu. I když jsou zábavné momenty, většinou je to tvrdý boj se zákazníky, dodavateli knih, i s Amazonem.


Slaďák
? - leden 2021
Slaďák 2017, Philippa Rice

Netušila jsem, že existují i takovéto komiksy. Dva až tři obrázky dokážou říci takovou pravdu. Milé a přitom jasně ukazující vývoj jednoho vztahu. Chci pokračování!!! Chci vědět, co bude dál.


Slepičí polévka pro duši matky
? - leden 2021
Slepičí polévka pro duši matky 1999, Jack Canfield

Tak krásné příběhy, až si říkáte, zda se opravdu staly. Tak jemné a přitom silné.


Krkavčí matka?
? - leden 2021
Krkavčí matka? 2017, Veronika Hurdová

Myšlenky dobré, ale kdyby toho bylo 2 -3x tolik. Schválně jsem se koukla na blog, který jsem před tím neznala, a zjistila, že tam je mnohem a mnohem více lepších myšlenek.


Potíže v zálivu Pollensa
? - prosinec 2020
Potíže v zálivu Pollensa 2011, Agatha Christie

Kniha povídek s více detektivy. Můj problém je, že mi nikdy nesedl Parker Pyne, takže za jeho povídky nemůžu dát více.


Keto dobroty sladkosti a pečivo při nízkosacharidových režimech
? - prosinec 2020
Keto dobroty sladkosti a pečivo při nízkosacharidových režimech 2019, Urvashi Pitre

Kniha je krásná na pohled, nádherné obrázky. Bohužel se z ní nedá moc péct. Sladidlo konkrétní značky (jiné autorka nedoporučuje) prostě neseženu.


Polévkování
? - prosinec 2020
Polévkování 2017, Alison Velázquez

Polévky nejsou totéž co smothie. A v této knize je hodně receptů, kdy se rozmixuje ovoce, zelenina a salát a vydává se to za polévku. Což pro mě polévka není. A taky mi vadí, že se vše má rozmixovat. Pokud to neuděláte, tak některé polévky dopadnou lépe. Oceňuji zajímavé kombinace zeleniny a koření, jiné mi přijdou hodně zběsilé, že nemám chuť to ani zkusit (jablko a pastiňák, artyčok a bazalka). A ne všechny ingredience se dají sehnat.


Low Carb Nízkosacharidová video Kuchařka
? - prosinec 2020
Low Carb Nízkosacharidová video Kuchařka 2019, Pavla Matašovská

Kniha je zajímavá tím, že u každého receptu je kód, který po načtení ukáže na netu video, jak dané jídlo uvařit. Jednotlivé recepty, ale často nejsou až tak úžasné.


Fit Recepty 2
? - prosinec 2020
Fit Recepty 2 2015, Lucia Wagnerová

O trochu lepší než 1. díl. Ale stále mi nepřijde, že by se zde nějak úžasně vařilo. U některých věcí je i vidět, že nedrží pohromadě (str. 47 - borůvkový moučník, str. 160 - tvarohovo kokosový koláč).


Fit Recepty 1
? - prosinec 2020
Fit Recepty 1 2014, Lucia Wagnerová

U kuchařky čekám, že mě zlepší ve vaření. Tato knížka má recepty tipu: nakrájíme jablko a namažeme arašídovým máslem (str. 30), nebo smícháme tvaroh vejce, ochutíme a upečeme (str. 130). To pro mě není vaření.


WHOLE30 – průvodce zdravotním restartem, který vám přinese svobodu v jídle
? - prosinec 2020
WHOLE30 – průvodce zdravotním restartem, který vám přinese svobodu v jídle 2015, Dallas Hartwig

Nesouhlasím s myšlenkou tohoto 30denního programu, ale oceňuji na knize, že je dobře zpracovaná, zní velmi nadšeně a pozitivně. Jednotlivé recepty mě často přišly nepoužitelné, ale spíše mě zaujaly některé kombinace potravin.


Liduška a její štěstí
? - listopad 2020
Liduška a její štěstí 1934, Bessie Marchant

Kniha vyšla v originále v roce 1928, dnes je komické jí číst. Je to starým jazykem, ale i tehdejšími názory:" ...černoši jsou leniví, bez iniciativi a podnikavosti. ..." Jinak je to velmi sladký románek o tom, jak chudá dívka ke štěstí přišla.


Královské vraždy
? - listopad 2020
Královské vraždy 1998, J. Plaidy (pseudonym)

Jako obvykle, kniha ani nenadchla, ani nezklamala. Vím, co od autorky dostanu. Historie s lehkou pikantností.


Kuchařka oblíbených receptů našich čtenářů
? - listopad 2020
Kuchařka oblíbených receptů našich čtenářů 2004, Irena Tatíčková

Dětské recepty psané dětmi. Dezerty z Pribináčků a piškotů.


Cesty
? - říjen 2020
Cesty 2004, Michael Crichton

Vlastní životopis autora. Spíše jen jednotlivé zážitky než ucelené vyprávění. Autor měl hodně, hodně pestrý život a díky tomu jsem pochopila lépe některé jeho knihy.


Cesta zpátky
? - říjen 2020
Cesta zpátky 2005, Erich Maria Remarque

Skončila válka a pár kamarádů se vrací domů. Jsou plni naděje a očekávání nových zítřků. Vše mizí a nastane syrová skutečnost a málokterý z nich najde svoje místo.


Šetřme časem! rychločtení - rychlostudium
? - říjen 2020
Šetřme časem! rychločtení - rychlostudium 2005, David Gruber

Jediné o čem ta kniha je, jak se naučit rychle číst daný text. Pomůžou vám cvičení a připravené texty.


Žena: Jak (ne)zvládnout život
? - září 2020
Žena: Jak (ne)zvládnout život 1995, Erma Bombeck

Kniha má dvě části: Tráva nad septikem a domácí rádce tety Ermy. Ta první část mě dost dostala, smála jsem se téměř všemu, i vývoji v životě. Druhá část je pouze o tom, že Erma četla knihy s návody a podle toho se řídila. Byla na tom ještě hůře a tak začala číst jinou knihu s návodem, jak lépe žít a zase a zase. Celý rok, každý týden jedna kniha. To už bylo chvílemi nad mé síly.


Plyšová veš
? - září 2020
Plyšová veš 2007, Hana Hlavínová

Kniha plyne hezky pomalu. Jak uspořádat malou svatbu, zařídit si byt a sestěhovat se. Pokračuje těhotenstvím a porodem. Staví se ke všemu pozitivně, ale ne násilně. Milé a příjemné posezení na jedno odpoledne.


Mars a Venuše v ložnici
? - září 2020
Mars a Venuše v ložnici 1996, John Gray

Všichni už víme, že muž a žena mají jiné představy o lásce i sexu. Ženy chtějí delší předehry a muži jdou hned na věc. To je jediná myšlenka této knihy. Zaplnit touto jedinou myšlenkou 171 stran, to je umění. :)


Na vlnách odvahy a dobrodružství
? - srpen 2020
Na vlnách odvahy a dobrodružství 1989, Otakar Batlička

Povídky nejsou dlouhé, vždy skěle gradují a často je konec překvapivý. Vždy jsou to uvěřitelné příběhy. Za mě vede Tichá noc, Na vlně 57 metrů.


Srdce
? - srpen 2020
Srdce 1936, Edmondo de Amicis

Kniha, na které jsem vyrostla. Nyní jsem si ji po letech koupila v antikvariátu, že si ji zkusím znova přečíst. Bude fungovat stejně jako kdysi? Rozesmála, rozbrečela, rozněžnila mě, ale jinak než v dětství. Je hodně naivní, ale stále krásná.


Žítkovské bohyně
? - červen 2020
Žítkovské bohyně 2012, Kateřina Tučková

Knížka by si svým zpracováním zasloužila i více hvězdiček, ale přiznávám se k neobjektivnímu hodnocení. Prostě mě mrzí ten konec a tak to srážím za to. Oceňuji nastudování, mnohovrstevnatost děje, spád a tempo knihy, ale ten konec se mi prostě nelíbí.


Úzkosti a jejich lidé
? - červen 2020
Úzkosti a jejich lidé 2020, Fredrik Backman

Po každé knize od autora si myslím, že jsem četlo to nejlepší a pak přijde další kniha je je ještě lepší. Úzkostem bych dala i 6 hvězdiček, kdyby to šlo. Není to kniha o úzkostech, ale hlavně o lásce a jejích podobách. Milují všichni, jen chvíli trvá, než se jejich láska projeví.


1945
? - červen 2020
1945 1998, William R. Forstchen

Nápad je skvělý, ale jsou chvíle, kdy knize přestanete věřit. Neboť člověk obvinění ze špionáže je přijat k prezidentovi a ten mu uvěří. A samotný útok mi přišel hodně scifi.


Štěstí, neštěstí, láska, pěstounství
? - červen 2020
Štěstí, neštěstí, láska, pěstounství 2012, Denisa Prošková

Jediná výtka k této knize je, že je příliš úzká. Pro mě hodně silné svědectví nejen Vlasty Kršňákové, ale i autorky. Dalším plusem jsou úryvky o Rút Hejzlarové - znám jedno z jejích dětí. Knížka kterou jsem přečetla během chvilky, ale dlouho na ní budu myslet.


My dokonalé
? - červen 2020
My dokonalé 2016, Klára Mandausová

První povídky byla skvělá, tak jsem se naladila. Druhá mi nesedla. A tak nahoru a dolů to šlo celou knihu. U některých jsem smíchy brečela, jiné se se mnou míjely.


Alžběta Rakouská
? - květen 2020
Alžběta Rakouská 1931, Karel Tschupik

Zajímavější než o čem je kniha (životopis rakouské císařovny je velmi známý) je pro mě jazyk první republiky a překlady názvů. Například císařovna je Zizi a ne Sisi, jsou jiné názvy měst. Občas mě zarazil i slovosled. Jinak kniha nic nedává, jen takové odlehnutí, jak se psalo dříve.


Biografie v péči o seniory
? - květen 2020
Biografie v péči o seniory 2019, Eva Procházková

Autorka by chtěla prostřednictvím knihy vzdělat co nejširší část pečujících o seniory v technice biografie. Bohužel kniha je podle mě napsána zbytečně odborně a složitě. Ani použité obrázky a grafy nepomáhají. Kniha je tak spíše vhodná pro někoho, kdo se o danou techniku zajímá a zvažuje kurz či stáž.


Lady Remoska
? - květen 2020
Lady Remoska 2016, Milena Grenfell-Baines

Remosku jsem dostala k Vánocům a potřebovala jsem návod, co s ní. Na to je knížka skvělá. Má v sobě základní návod na použití. U jednotlivých receptů je to horší. Část z nich používá suroviny, které v ČR neseženu, další část počítá, že kromě remosky použiji i pánev, hrnec a další nádobí. Což se mi nechce, když mám remosku. Takže receptů použiji jen pár. Spíše je zajímavý úvod knihy, kde je životopis Lady Mileny, jednoho ze zachráněných děti od sira Wintona.


Příběhy skutečné odvahy
? - duben 2020
Příběhy skutečné odvahy 2014, B. Grylls (pseudonym)

Rychlá ukázka velkých hrdinů, kteří u nás většinou nejsou známí. Autora musím ocenit za výběr, vyprávění už je slabší.


Let Sokola
? - duben 2020
Let Sokola 2010, Daphne du Maurier

CHvílemi mě běhal mráz po zádech, jak kniha gradovala. Přibývaly roztržky ve městě, boje studentů, hádky. A pak přišel let sokola. Takový konec jsem nečekala a poslední kapitolu jsem musela číst znovu, zda to je opravdu tak.


Mrtvá a živá
? - duben 2020
Mrtvá a živá 2007, Daphne du Maurier

Ten dlooooohýýý začátek. Pak se začne chystat ples a najednou je vše rychlé a děj má konečně spád. Přesto umí autorka psát lépe.


Svátost manželství
? - duben 2020
Svátost manželství 2005, Erma Bombeck

První setkání s autorkou. A hned první věta: Mohla to být báječná svatba - kdyby nebyla moje, mě rozesmála. Pak už jsem se smála po celou dobu čtení. Ano, kniha má i pár vážných chvil, ale ty jsou popisovány lehce a nenuceně.


Deníček moderního páru aneb Ženy jsou z Venuše a muži jsou debil
? - duben 2020
Deníček moderního páru aneb Ženy jsou z Venuše a muži jsou debil 2016, Dominik Landsman

Knížku jsem koupila, protože mi přijde, že teď není moc veselo. Chtěla jsem se alespoň trošičku pobavit. Knížka to splnila ne na 100%, ale na 200%. Já se tak smála, až jsem brečela. Moc autorům děkuji.


Čtyřicítka - no a co?
? - duben 2020
Čtyřicítka - no a co? 2009, Mary Bard

Po přečtení Slastí a strastí života s doktorem jsem se těšila na volné pokračování. Mary má tři skvělé a zdravé holčičky, manžel má fungující praxi lékaře. Holčičky jsou hodně aktivní. Manžel je často pryč a Mary se nudí. Po chvíli začne kniha nudit i čtenáře. Nudila i manžela, protože jinak by své ženě nepodával "hormony" jako pomoc při přechodu. Kdyby se vrátila Mary do práce, věřím, že by zase byla vtipná a skvělá jako v prvním díle.


Říše slunce
? - duben 2020
Říše slunce 1988, J. G. Ballard (pseudonym)

Kdysi jse viděla kousek z filmu. Slíbila jsem si, že jednou přečtu knihu a pak se podívám na celý film. Kniha je hodně náročná. Popisuje utrpení mladého kluka, který hledá své rodiče. Zamrazilo mě, jaké zlo se během druhé světové války odehrávalo na civilistech v Asii. Stále se mluví o Evropě a koncentračních táborech, ale o hrůzách, které páchali Japonci jsem četla poprvé. Po přečtení knihy nevím, jestli chci vidět celý film.


Zlato tabákových polí
? - duben 2020
Zlato tabákových polí 1995, Alexandra Ripley

Autorku jsem znala z knížek Scarlet. Ve srovnání s tím, je Zlato tabákových polí mnohem lépe napsané. V této knize je skvěle popsaná Amerika po válce. Hlavní hrdinka je na začátku velmi naivní, ale vypracuje se a konec všechny překvapí.


Velké kriminální případy III.
? - březen 2020
Velké kriminální případy III. 1991, Václav Pavel Borovička

Tak nějak jsem si sedla, že si přečtu jednu povídku a skončila jsem po půl knížce. Přitom je to jen krátký výčet starých kriminálních případů.


1