Désirée

S půvabem a vlídným humorem vypráví Annemarie Selinko osudy Eugénie Désirée Claryové, dcery marseillského obchodníka s hedvábím, která byla Napoleonovou první láskou. Převratné historické události, Napoleonova cesta ke slávě i jeho pád - to vše je viděno stále trochu udivenýma očima jeho mladičké snoubenky. Déesirée žije v Napoleonově důvěrné blízkosti, vídá ho v kruhu početné rodiny Bonapartovy i oficiálně na recepcích a slavnostech jako manželka francouzského maršála Jeana Baptista Bernadotta, pozdějšího krále švédského. Vztah Désirée a Napoleona si přes neustálé zvraty uchovává zvláštní napětí, nostalgii první lásky. Autorka ústy Désirée sděluje spoustu zajímavostí a drobných událostí, které se odehrály v zákulisí velmocenských plánů. Historická fakta jsou předvedena z jiné perspektivy: ženy se neúčastní válečných tažení, vítězství pro ně znamená mužův návrat, porážka prosebné cesty k vlivným a mocným - takový je svět žen kolem Napoleona, zachycený v deníku měšťanské dcerky, která vstoupila do historie jaksi proti své vůli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36690/big_desiree-Mr9-36690.jpg 4.7422
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Práce

Désirée, 1951

Kniha Désirée

TeaS2015

Četla jsem ji několikrát mnohokrát a při každém čtení jsem objevila něco nového, co jsem v nižším věku (průběžně čteno od cca 12 let skoro jednou ročně) nevnímala tak ostře, nebo mě to minulo.
Desiree, jak to jenom říct dobře... Je to moje srdcovka. Ztřeštěná, vášnivá, odvážná, milující, srdečná a obyčejně neobyčejná.
Pokaždé mě její příběh okouzlí, rozesměje i rozpláče, protože je napsán tak, že tahá za moje skrývané vnitřní nitky a hraje na ně jako na harfu, která vyluzuje harmonické tóny.
Další bonus je doba napoleonská, vylíčená tak, že člověk téměř dokázal zachytit i zvuky a vůně, či štiplavé pachy. Člověk se dozví mnoho o historii a pamatuje si ji, aniž by se to musel tvrdě biflovat.
Napoleon sice byl ústřední postavou té dávné historie, ale mě naprosto dostal maršál Bernadotte, kterého jsem si zamilovala z mnoha důvodů. Byl to nadčasový prototyp chlapa, manžela i státníka.
Budu se opakovat, ale musím - je to zkrátka jedna z mých nejoblíbenějších knih, které jsem kdy četla.

lucy.n

Proč ji přečíst? Kniha vás vtáhne a nepustí. Prožijete romantický (nikterak přeslazený) příběh. Jako bonus dostanete lekci z historie Francie, Švédska a celé Evropy. Pokud do ní nahlédnete po letech, užijete si ji zase znovu.
Na okraj: Při posledním přečtení jsem v knížce objevila zmínku o aféře dr. Strunseeho s mladou ženou bláznivého dánského krále Kristiána VII., Karolínou Matyldou - velmi doporučuji ve filmu Královská aféra.

MonikaŠ94

Bavilo mě, jak se Napoleon měnil, jak stále hluboko uvnitř miloval svoji první lásku. Kniha se mi líbí :)

jajcak
29.12.2021

Jedna z mála knih, kterou jsem nedočetla.

Desireee
09.12.2021

(+ SPOILER) Četla jsem kdysi, jedna z mých nejoblíbenějších knih (a to nemám historické romány ráda). Velmi realistické podání, hlavní hrdinka se zdá lehce naivní, přesto svými názory ovlivňuje dva přední "panovníky" té doby - Napoleona a švédského krále, původně francouzského maršála, jehož rod ve Švédsku vládne dodnes.

PetrazÚstí
09.09.2021

K téhle knize se vracím, poprvé jsem ji četla asi ve třinácti. Výborně jé, že hrdinka v knize roste, dospívá, vyvíjí se, a tak jsem rostla s ní a prožívala různé věci, které se s tím, co prožila ona nedaly srovnávat, ale vše jsem si odžila se stejnou vášní, jako ona. Je to moje nejoblíbenější kniha, kterou si čtu stále dokola.

sodmic
15.05.2021

Prijemne pohodove cteni, ktere ma pribeh, kniha me zaujala, nejspis se k ni casem znovu vratim

annie16
02.04.2021