Duch

Člověk, kterého si můžete najmout, aby za vás napsal literární dílo - paměti, veřejné projevy, odborné články nebo jiné texty. Bývá uveden jako spoluautor, editor nebo poradce, případně ho autor zmíní v úvodu, doslovu či poděkování, ale velmi často jeho jméno zůstává v naprosté anonymitě. Třebaže jde o profesionálního spisovatele, v češtině pro něj lze najít lehce pejorativní označení námezdný psavec a některé další jazyky, jako francouzština, italština, španělština nebo ruština, pošetile sahají po nikoli právě korektním výrazu literární negr. Anglické jazykové prostředí však tomuto člověku poskytuje půvabně víceznačné pojmenování duch. Thriller z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh "ducha", který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a "duch" si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19532/duch-19532.jpg 3.654
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Knižní klub

The Ghost, 2007

Kniha Duch

Dr.Linus
28.09.2018odpad!

Strašne nudná kniha od prvých stránok, od autora som čítal knihu Impérium: boj o moc, a tá bola oproti tomu hodná nominácie na Nobelovu cenu.

bob9249
10.05.2018

Zdá se mi že Harris trochu zapracoval na koncích knihy. Vždy je měl trochu odbyté, tady se mi to líbilo, bylo to více promyšlené.

madem
02.04.2018

Duch je spisovatel píšící životopis slavných. Nesmí být spatřen, protože slavné osobnosti si přeci životopisy píší sami.
Náš Duch toho zjistí víc, než měl a bojuje o holý život.
Kniha je svižná a děj odsýpá. Nebýt poslední stránky dostala by 5 hvězdiček.

Hanka_Bohmova
07.11.2017

To jsem zas jednou zkusila experimentovat s výběrem četby...
Líbily se mi některé postřehy o práci "ducha". Z dějové linky mi zůstal nespokojený dojem příliš rychle absolvované přehlídky všeho, co v takové knize "má být".

Merlinit
04.10.2017

Velmi dobrá kniha, trochu nekonvenční hlavní hrdina. Příjemné počtení.

ajka91
04.07.2017

Pro mne je to jedna z těch knih, kolem které projdu v knihkupectví a zaručeně si ji nevšimnu. Dostala jsem ji jako dárek a nebýt toho, nikdy bych si ji sama nekoupila. Musím však přiznat, že mě mile překvapila. Rozhodně je napínavá a čtivá.

Ketesh
20.04.2017

Pěkně napsané. Četla jsem to opravdu ráda, ale jediné co mi vadilo, tak byly ty hypertextové odkazy (zejména když se na ně nedá kliknout). :D

trudoš
05.04.2016

Příjemný politický thriller s netypickým protagonistou. A právě on je silnou i slabou stránkou jinak svižného vyprávění. Předností je možnost nahlédnout do světa „ghostwriterů“, včetně zajímavých postřehů s tím souvisejících. Slabinou byl pro mě pak nedostatek akčnosti - ono od usedlého spisovatele v nejlepších letech samozřejmě nečekám nějaké vylomeniny, ale je fakt, že přestože se dotyčný dostává do časového presu ohledně dodržení termínu, neměl sem pocit, že by to někoho příliš trápilo. Včetně hrdiny samotného.
Taky mi trochu pokulhávala zápletka. Ta je sice solidně zkomponovaná a udrží v napětí, jen si Robert Harris prostřednictvím neschopných agentů CIA dost usnadnil práci. V důsledku je Duch, opomenu-li lehkou překombinovanost, nápaditým románem, který sice nesplnil mé původní očekávání, ale ani zcela nezklamal. Na to, aby si vysloužil hod širokým obloukem do kouta, je příliš dobře napsán. Čistě a profesionálně. Naneštěstí tam pro mě kromě té informační hodnoty nic dalšího nebylo.