Luvák Luvák komentáře u knih

Proces Proces Franz Kafka

Proces spíš znamená životní pouť člověka a soud jakýsi "osud" člověka, snad Boha. Člověk v životě také neví, z čeho byl obviněn (rozuměj jaký je smysl a účel života) a končí tak, že zemře ("jako pes"). Jádro románu je dle mého názoru obsaženo na straně 162 tohoto vydání ve větě: "Rozsudek nepřichází naráz; to proces přechází v rozsudek", což se dá vyložit tak, že smysl lidského života je možné poznat až pro jeho prožití.
Každopádně výborný román, nad kterým se dá nekonečně hloubat. A v člověku probudí známou myšlenku o tom, jak může poznat Svět, když nepochopí ani tuhle útlou knížku.

15.03.2016 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Labyrinth mundi. Kniha ve které se snadno zabloudí a mnozí se ani do labyrintu nedostanou. Detektivní příběh, kde detektiv nic nevyřeší a s pachatelem prohraje. Historický román o olověných letech. Filosofický román o vztahu textu a čtenáře. Pan Eco si tímto vybudoval pomník trvanlivější než logika. Právem jeden z nejlepších románů dvacátého století.

10.04.2017

Jeden z vrcholů a klenotů české i světové literatury. Naprosto geniální shrnutí existence člověka vrženého do světa, který nelze pochopit. K tomu přidejte i vynikající humor a dostanete v pravdě okouzlují koktejl, který si vás položí víc než láhev železité vody na ex.

Pád Númenoru Pád Númenoru J. R. R. Tolkien

Obsahuje i části textů přeložené do češtiny poprvé; nemusíte se tedy bát, že by šlo jen o kompilát už známého.

10.09.2023 5 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Kniha, z které se chce křičet.

17.04.2017 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Zpráva z roku 1932 o naší současnosti.

10.04.2017 5 z 5

Kyberiáda (12 povídek) Kyberiáda (12 povídek) Stanisław Lem

Škoda jen luzných umf a líbezných ucupánků. A současnou krizi zažehnat děckomety!

21.07.2016 5 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Veselá, humorná a veskrze pozitivní knížka.

Kámasútra Kámasútra Mallanága Vátsjájana

Většinu poloh jsme vyzkoušeli, vynechali jsme jen ty, na které nám chyběli potřebné rekvizity, např. slon.

10.03.2016 3 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Výtečné. Nezbývá než jen zalitovat, že Židovské město už neexistuje a bílý dům ve Zlaté uličce lze nedělňátkům spatřit jen po zaplacení tučného vstupného (přes záda turistů).

07.03.2017 5 z 5

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Knížka, která mě ovlivnila jako málo co. Četl jsem jí asi v šestnácti a pomohla mi najít si své místo na světě - ne, že by mě přiměla stát se křesťanem, ale spíš začít přemýšlet o světě a lidech jinak, než mi v dětství vštěpovala rodina a učitelé. Podle mě kniha, kterou by si měl přečíst opravdu každý.

Neviditelná města Neviditelná města Italo Calvino

Nesouhlasím s komentáři - kniha není jenom sledem hezkých obrázků (ačkoliv některé z kapitol tak působí). Většina obrazů v sobě nese nějaké poselství - např. celá část "Průběžných měst" není ničím než odrazem moderní doby zaměřené na novost a změnu. Třeba Zygmundt Baumann s oblibou cituje právě tyto pasáže knihy ve vztahu k moderní tekuté době. A samozřejmě poslední rozhovor o peklu je hluboce k zamyšlení.

01.03.2016 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Přečteno proto, že mám pocit, že to četl každý a chtěl jsem vědět, proč. Po přečtení to stále nevím... Plytká a nebezpečná kniha. Může se totiž stát, že jí někdo uvěří.

03.05.2017 2 z 5

Výprava za ptákem času Výprava za ptákem času Serge Le Tendre

5 z 5. Protože:
1) Je to výtvarně zpracované s až fetišistickým důrazem na detail a takřka dokonale. Z některých budov mi padala brada na prsa. Dokonalý příklad práce francouzské školy - čistá linka, jen prokreslený detail.
2) Obsahuje výtečnou atmosféru osmdesátých let.
3) Bylo to sice již tisíckrát, řečené, ale postavy nejsou klasické fantasy archetypy, ve stylu Hry o trůny.
4) Vytvářím komiks, který je Pelissou výtvarně inspirovaný.

19.09.2016 5 z 5

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

V dětství moje nejmilejší pohádka

28.07.2016 5 z 5

Indiáni bez tomahavků Indiáni bez tomahavků Miloslav Stingl

Dílo z pera našeho nejslavnějšího popularizátora antropologie. I přes svou letitost má stále co nabídnout.

18.05.2016 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Maloměstský egocentrik nám formou, použitou již dříve různými postmoderními autory, vykládá kterak jeho bývalá učinila nejlepší rozhodnutí v jejím životě a opustila ho. Zbytečnost.
Ale ta knížka je hezky graficky udělaná, to zase jo.

05.11.2019 1 z 5

Incal Incal Alejandro Jodorowsky

Konečně se mi podařilo tento klenot sehnat, protože nakladatelství Crew vydalo dotisk a nutno říct, že pověsti nelhaly - Incal je perfektní! Výtvarná stránka je takřka dokonalá, zejména první a poslední alba jsou skutečnou pastvou pro oči. Moebius je právem největší komiksový výtvarník a v Incalu to jenom dokazuje. Co se děje týče, pak nedá oddychnout a postupuje pořád kupředu. Není nijak obtížný a ztratit se v něm nejde, i přesto není plytký a hlavně, není očekávatelný. co se týče oné "klišovitosti" jde dle mého o záměr autorů (ostatně psala se osmdesátá léta, kdy se s klišé pracovalo) a hlavně - autoři tato klišé dokáží naprosto dokonale využít a získat z nich maximum. Perla mezi komiksy!

27.09.2017 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Výtečné dílo o tzv. "tvrdé modernitě", kde kult průměrnosti, práce, konzumu a nudy zvítězil nad tím hlavním, co lidstvo má - tedy nad jeho duchem. Jde o vysoce aktuální dílo i pro naši "tekutou dobu", neboť mnohé, v knize řečené, se dnes ještě více prohloubilo.

31.03.2017 5 z 5

Scum manifesto čili Šlem manifest Scum manifesto čili Šlem manifest Valerie Solanas

Kniha člověka, jehož osud předurčil k takovým názorům. Kniha plná zla, jejíž četba je ale v mnohém inspirativní a k zamyšlení.

15.09.2016 5 z 5