Neviditelná města

Nejznamenitější cestovatel všech dob, Marco Polo, popisuje Kublaj chánovi krajiny a města, která nejsou na žádné mapě, jejichž znaky a tvary, věže, mosty, domy, ulice, sociální a společenské struktury jsou nám však přesto povědomé, jako by sumarizovaly naše zkušenosti, poznatky a sny, neboť nejsou ničím jiným než „cestami do paměti“. Všechna města jsou v Markově podání v podstatě variantami téhož modelu, jeho rodných Benátek, a jejich podoba je neomezená, může mít tolik odlišných tváří, kolik jich má sám život ve svém trvání, zániku i věčné obnově....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12649/neviditelna-mesta-EWJ-12649.jpg 4.272
Vydáno, Dokořán

Le città invisibili, 1972

Kniha Neviditelná města

Toffee

Lahůdka! Bylo to okouzlující a poetické, učarovala mi nekonečná představivost autora při vykreslování měst, o nichž Marco Polo vypráví.

- "Pokaždé, když cestovatel přijde do nového města, nachází znovu nějakou svou minulost, o které už nevěděl, že ji má."

- "S městy je to jako se sny: o všem představitelném se může snít, ale i nejneočekávanější sen je hádankou, která skrývá touhu, anebo její rub, strach. Města jsou, stejně jako sny, vystavěna z tužeb a strachů, i když je jejich smysl skrytý, jejich pravidla absurdní, perspektivy klamné a každá věc v sobě ukrývá jinou."

-"Když člověk cestuje, všimne si, že se rozdíly stírají: každé město se podobá všem městům, místa si vyměňují podobu, řád, vzdálenosti, beztvarý poprašek pokrývá kontinenty."

-"A tohle se vypráví o jeho založení: lidé z různých národů měli stejný sen, viděli zezadu postavu ženy, jak běží nocí neznámým městem - měla dlouhé vlasy a byla nahá. Všichni snili o tom, jak ji pronásledují. Hnali se za ní, seč jim síly stačily, ale všem se ztratila. Když procitli ze sna, šli hledat město; nenašli je, ale sešli se spolu; rozhodli se, že postaví takové město, jaké viděli ve snu. Ulice vedly tak, jak každý v tom snu běžel; ale v místě, kde ztratil stopu prchající ženy, rozvrhl každý jinak než ve snu prostory a zdi, aby mu pronásledovaná už nemohla utéci. To byla tedy Zobeide, kde se usadili a čekali, že se jedné noci bude ta scéna opakovat."

dvojkadvacet

Kniha se skládá z kompozičně řazených medailonků-nápadů měst, která vypráví Marco Polo Kublaj chánovi. Asi jsem nečetl knihu, která by byla bohatší na nápady, na významy... - to všecko umocněné formou, do níž jsou vetknuty, a která je sama o sobě nosným významem.

molt

Bylo mi řečeno, že se jedná o knihu na dvě hodiny... Naplánoval jsem si tedy její čtení jako odpočinek pro mozek mezi dvěma epizodami studia kartografických zobrazení. Ale chyba lávky. Nevím, zda jsem někdy dřív četl nějakou více mind blowing knihu, ale rozhodně mě žádná nevedla k tomu si dělat ke každé povídce poznámky na papír a z těch pak vyvozovat další myšlenky...
Možná jsou Neviditelná města na dvě hodiny čtení, ale stejně tak si žádají tak dvacet let přemýšlení. Jestli je na tomhle světě opravdu nějaká výzva, pak přečíst tuto knihu, uchopit ji jako komplexní celek a pak zfilmovat tak, aby dílo nalákalo i mainstreamového diváka.

Lieska
21.02.2018

Síce sa mi ťažko napájalo na podstatu a energiu tejto knihy, nevedela som sa do nej až tak "zažrať"..., aj keď každé jej otvorenie pre mňa znamenalo míňanie energie na prílišné sústredenie sa..., aj tak mi jej čítanie dalo celkom veľa.
Človek, ktorý mi knihu daroval, povedal, že podľa neho je to o ženách. Ja som to tam ani na chvíľu nevidela. Pre mňa to bola neskutočná inšpirácia, ako sa na realitu pozrieť inak a vidieť ju snovo, v zmysle surreálne. Chodili mi po rozume podoby rôznych fiktívnych miest, ktoré vytvárajú v mojom živote vzťahy s jednotlivými - pre mňa dôležitými, ľuďmi...
A na okraj - niektoré piesne od kapely Zrní mi znejú ako pomyselný "soundtrack" k tejto knihe.

Dyaebl
16.10.2017

Mimo úžasně abstraktních a barvitých popisů neviditelných měst, se tu setkáváme také s určitým sdělením, jež nás má donutit zamyslet se. Ať už přímo v popisech měst, tak u rozhovoru Marca a Tublaj chána. Pokud tam nic skrytého nevidíte, sami jste se ochudili o část knihy...

AnjaVCL
16.09.2017

Není to tak trochu zakuklená sociologická studie našeho světa? Nádherné nápady, originální uspořádání knihy... Nezapomenu na své nadšení, když jsem četla knihu Zygmunta Baumana a on použil město Leonii jako příklad demonstrující některé aspekty dnešního světa.

wiix
06.03.2017

Samozrejme, že ma v prvom rade uchvacovala vizuálna stránka knihy. Nesiahnete po nej pretože máte radi Calvina, ale preto, že je plná ilustrácii a tajomne zošitých stránok, ktoré musíte roztrhnúť, aby ste sa dostali dnu. Bravó Olejníková, zase si to dokázala, premeniť milé príbehy na krásne prežité, rozprávkové chvíle. Ak vás však toto tajomno a farebné, jednoduché kresby prestanú baviť, môžete sa spoľahnúť na to, že vo vnútri vás čaká brilantne napísaný príbeh, žiadne klišé, netradičný spôsob písania.
V jednoduchosti ide o rozhovor, či skôr monológ zo strany Marca Pola ku Kublaj Chánovi, ktorý nám ponúka dobrodružstvá a opisy svojich ciest. Najmä miest. Tieto mestá nie sú v podstate ničím zvláštne, avšak nie sú vykreslené ako mŕtve betónové stavby plné obyvateľov či ako miesto, kde ľudia prežívajú svoj život a keď sa pominú, mesto je stále rovnaké...

HanKasp
24.01.2017

Na této knize jsem pochopila, proč jsem přestala číst například Cílka. Je pro mne velmi těžké číst o abstraktnu. A tak jsem uvažovala, zda knize dávat hvězdičkové ohodnocení, neboť někomu může připadat úchvatná, to nepopírám. Pro mne to nebyla lehká četba, možná bych se časem k některým městům vrátila, ale zřejmě bych ji nikdy nečetla znovu jako celek. Byla jsem ráda za protnutou linku v podobě rozhovoru Kublaj chána s Marco Polem.

A také bych přidala jeden tip. Doporučuji si přečíst nejprve doslov pro lepší pochopení knihy. A také mi velmi pomohlo přečíst si kapitolu z knihy o Benátkách (http://www.databazeknih.cz/knihy/benatky-literarni-toulky-mestem-umelcu-hudby-a-karnevalu-61169 ) o vztahu Marca Pola a Kublaj chána.