Kámasútra

Kámasútra https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36313/bmid_kamasutra-nwI-36313.jpg 4 50 9

Známi cestovatelia Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka vo svojej reportáži z Indie a Nepálu nazvanej Svetadiel pod Himalájami o Vátsjájanovej knihe Kámasútra napísali: …Kámasútru netreba v Indii hľadať v pokútnych obchodíkoch s pornografickými knižkami a zbierkami oplzlých obrázkov. Vychádza v stále nových a nových vydaniach a patrí medzi klasickú literatúru, jej znalosť sa po celé stáročia pokladala za nevyhnutnú súčasť vzdelanosti, snúbenci ju dostávajú ako svadobný dar, dnes si ju môžete pokojne kúpiť na indických letiskách v stánkoch so suvenírmi. A predsa autor tohto Šľabikára lásky žil kedysi vo štvrtom storočí pred naším letopočtom. Nakladatelia najnovších indických vydaní venujú jeho spis „všetkým mladým, zdravým mužom a ženám v Indii aj v cudzine, ktorí v manželstve hľadajú ustavične nové ľúbostné rozkoše a trvalé šťastie“. Snúbencom, ktorým rodičia vkladajú túto knihu pod vankúš svadobného lôžka, sa dostáva ponaučenia, overeného aspoň stovkou ľudských generácií: ako sa má správať milenec pri prvej schôdzke, ako sa má muž vyznať v mysli ženy, o delení žien podľa krásy, o triedení mužov podľa sily, o milencoch, voči ktorým je žena povoľná pre ich bohatstvo, o predohrách lásky, technike bozkávania, škrabania a milostného hryzenia, o rozličných polohách pri akte, ako má žena dbať o svoju telesnú krásu, prečo niektoré ženy zostávajú svojim manželom verné, ako sa má žena správať v neprítomnosti muža, o rozdieloch medzi povahou muža a ženy a desiatky a stovky rád, na ktoré sa dodnes odvolávajú najvýznamnejší sexuológovia, vyzbrojení modernými poznatkami z odboru anatómie a psychológie. Za svoje dielo bol Vátsjájana odmenený pozoruhodnou aureolou: dejiny ho kanonizovali na svätca… Predslov napísal Juraj Špitzer Reálie zo sanskrtu odborne preveril a transkripciu skontroloval dr. Dušan Zbavitel Vydanie tretie... celý text

Literatura naučná , Zdraví

Vydáno: , Spektrum (SK)

कामसूत्र , 1969

rutto45
28.01.2024 3 z 5

Čakal som od tohto veľaváženého diela niečo viac. Niekoľko rád by sa síce dalo použiť v dnešnej dobe, ale väčšina bola beztak mierená na obyvateľov a život v Indii, navyše som mal pocit, že primárne na vyššiu kastu, keďže sa v každej tretej vete predpokladá, že máte sluhov, ktorých by ste mohli v "láskyplných intrigách" smelo využiť. Niektoré pasáže výlučne pobavili, inak 2,5/5*.

joachim36
25.02.2023 4 z 5

Starověká Indie musela být zajímavou civilizací na rozhraní Číny, Persie a také Antiky. Trvalým jejím odkazem jsou číslice a nula v matematice, dnes samozřejmosti, které přebral celý svět. Nám umožňují posílat sondy do vesmíru, vyrábět počítače a mít internet. Ti lidé kteří je tenkrát vymysleli, ale také řešili, hřešili a prožívali svojí sexualitu, milostné vztahy a dobrodružství z nich plynoucí. A právě tato kniha nám dává nahlédnout jak asi žili a přemýšleli o tom všem.

Kontryhelka
02.02.2022 5 z 5

Takový srandovní nostalgický úvod do sexuálního života a návod, jak si okořenit partnerský život.

Samery
14.12.2019 3 z 5

Velice zajímavá historická kniha. Některá místa mě překvapila. Určitě to není kniha, co by se dnes u nás uplatnila, ale pro milovníky historie jde o určitě zajímavé čtení.

SlamLenka
17.03.2019 2 z 5

Uf - ten jazyk! Ale nejen ta jazyková forma je úsměvná, on i ten obsah. Kdo čeká nějaké kontroverzní čtení plné pikantností, bude asi hořce zklamán, přesto je s podivem, že něco takového sepsal mnich.
V dnešní době každopádně nenajdete v knize nic, co by bylo jakkoli použitelné.

KnihovniceVěra
03.01.2019 4 z 5

Obdivuji, že již ve starověké Indii byla láska a rozkoš chápána jako jedno z umění, a vážím si toho, že po staletích cenzury mám v knihovně toto dílo v původním nezkráceném rozsahu. Samozřejmě z dnešního pohledu není text příliš prakticky použitelný , ale obrázky jsou pěkné.

Lessana
14.04.2016 4 z 5

Kniha písaná krásnym jazykom, neunavujúcim tempom, ktorá neraz vykúzli na tvári úsmev a ktorá môže byť v mnohom i poučná (nie prvoplánovo, ako ju mnoho prvoplánovo zmýšľajúcich v súčasnosti chápe).

Luvák
10.03.2016 3 z 5

Většinu poloh jsme vyzkoušeli, vynechali jsme jen ty, na které nám chyběli potřebné rekvizity, např. slon.

Alix
28.09.2011 3 z 5

Kdo čeká od této knihy nějakou sbírku pikantností, bude asi zklamán. Spíš je to skoro vědecké pojednání o lásce, typech mužů i žen a způsobech milování. Hodně prostoru autor věnuje přípravě dvojice k samotnému finále, což se mi v dnešním uspěchaném světě zdá dost nereálné a je to asi škoda.