lushi lushi komentáře u knih

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Moje první Soukupová a rozhodně ne poslední. První dvě povídky byly tak chytlavé, že jsem je přečetla skoro na jeden zátah, poslední povídku jsem četla spíš na sílu, ztrácela jsem se v těch nepopsaných / naznačených vztazích. Příběhy jsou dramatické a přitom tak reálné.

14.12.2017 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Když jsem Tuláka četla poprvé (cca před 5 lety), byla jsem nadšená, milovala jsem ho, říkala jsem, že je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy přečetla.

Teď při druhém čtení jsem nechápala, co mě na něm tak nadchlo. Už nejsem tak spirituálně laděná, jsem více skeptická k tomu, co čtu. A Tulák je prostě... nuda a žvásty.

Ani tak nemám problém s tím, že hlavní hrdina odpoutával svou duši od těla a cestoval do svých minulých životů, to může být možné, né že ne. Ale takový bullshitting, že byl vždycky jedním z nejdůležitějších mužů (mužů!) dané epochy, to bylo na mě prostě příliš. Ano, vždycky byl muž, protože jak v závěru skvěle popsal, žena by takové síly nebyla nikdy schopná, jeho silný duch by přece nikdy nemohl být přízemní ženou.

Och pardon, já jsem vlastně žena, se svou neschopností abstraktního myšlení knihu nemůžu nikdy pochopit, že ano.

03.12.2017 2 z 5

Cestování v čase Cestování v čase * antologie

Některé povídky byly opravdu skvělé. Se sbírkami povídek mívám většinou problémy, ale tato je opravdu povedená. Antologie je navíc délkou jednotlivých povídek ideální na dojíždění do práce nebo pro nečtenáře.

23.11.2017 3 z 5

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

Naivní pohled nevědomého chlapce na holocaust a postupné zjišťování pravdy. Hodně děsivá četba, ale čtivá s unikátním vypravěčem. Ale nevím, jak starému dítěti bych to dala přečíst, já jsem se na tu knihu mračila celou dobu.

13.10.2017 4 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Nejsem nijak citově vázaná k autorům, ani s jedním jsem se dřív nesetkala, ale toto! Nádherný počin! Překrásné ilustrace, které jdou ruku v ruce s příběhem, který má spád, spoustu neočekávaných zvratů a boří různá pohádková klišé.

09.10.2017 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Jedna z nejlepších knih, které jsem tento rok četla. Opravdu neuvěřitelná kniha, prvotina! Pokud autorka bude psát dál, další kniha bude muset být opravdu hodně dobrá, aby Anežku překonala nebo se jí vyrovnala.
Shoduji se s většinou tady v komentářích, Anežka je syrová, působí strašidelně pravdivě a věrohodně, člověku je zle z chování "matky", která svému dítěti zničila život. Ono fakt nejde o Agnesin původ, ale o to, jak šílená je postava matky.

09.10.2017 5 z 5

Slečny Slečny Barbora Baronová

Krásný dokument, Barbora Baronová musela strávit nesmírně mnoho času s každou ženou, ty příběhy jdou do neuvěřitelných detailů. Tento základ, to jak detailní příběhy jsou, jsou důvodem, proč se mi kniha tak líbila. Vlastně šlo o převyprávění života obyčejných žen, každá zažila tolik, protrpěla, bojovala. Že šlo o slečny, to mi zas tak zásadní nepřišlo, víc mě fakt bavila ta forma. A samozřejmě krásné fotky od Dity Pepe, jemné až skoro křehké fotky, které krásně ladily s celorůžovou knihou (ach!). Těším se na Intimitu :)

24.09.2017 4 z 5

2036 - Jak budeme žít za 20 let? 2036 - Jak budeme žít za 20 let? Tomáš Sedláček

Za 20 let si ji přečtu znovu? Asi jo. Šlerka ze začátku nastavil vysokou laťku a očekávala jsem odbornou literaturu, nakonec Šlerkův příspěvěk je jeden z těch nejodbornějších, některé, jak důvtipně píše codeas, připomínají slohovou práci, některé osobnosti přestřelily a za 20 let se vidí ve sci-fi filmu. Jsem s knihou spokojená, není příliš odborná a díky tomu je dostupná opravdu širokému publiku.

24.09.2017 4 z 5

Most do země Terabithia Most do země Terabithia Katherine Paterson

Film je o tolik lepší, protože vizualizuje to, co si děti v knize jenom představují. Budování Terabithie v knize je jenom naznačené, pravá magie zůstává ukrytá v myslích dětských hrdinů, ale film tu fantazii obrovsky rozvinul. Kniha je pěkná, ale v mých očích se nevyrovnává filmu, ten je mnohem kouzelnější.

20.09.2017 4 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Nepochopila jsem, proč Welsh knihu napsal. Nepůjdu s davem a nebudu obdivovat "kultovní" Trainspotting. Ta kniha pro mě má nulovou hodnotu, jen prohloubila můj nesouhlas s drogami... Problém je, že není psaná tak, aby se čtenář od drog odvrátil, má být humorná. A s tím mám největší problém, s tou snahou o humor, "tragikomiku". Fakt jsem se nesmála, historky byly v mých očích pouze tragické, opovrženíhodné, smutné. Bohužel musím říct, že Trainspotting pro mě byl ztráta času a velkým zklamáním.

10.09.2017 1 z 5

Neviditelná dívka Neviditelná dívka Mariel Hemingway

Kniha se mi vůbec nelíbila, je napsaná zvláštním stylem, jednotlivé kapitoly na sebe občas časově nenavazují (tím pádem nepůsobí pravdivě). Problémy, na které se autorka snažila upozornit, jsou jenom tak líznuté, kniha rozhodně nepřináší žádnou podporu. Tomu, jak se poprat s různými nemocemi, se věnují jiné romány - a lépe. Upřímně na mě kniha působila jako první pokus nějakého mladého děvčete o knihu nebo blogové články...

08.09.2017 1 z 5

Hledá se hvězda Hledá se hvězda Lenka Brodecká

Jedna z nejkrásnějších pohádek, jaké jsem kdy četla. Můžeme být pyšní, že tuto pohádku napsala česká spisovatelka. Do poslední chvíle je příběh opravdu detektivní a tajemný. Doporučuji všem! A ty ilustrace, ach!

08.09.2017 5 z 5

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Absolutně fantastické dílo o Dánsku za 2. světové. Rozhodně doporučuji ať už pro vás nebo pro děti. Příběh je opravdu krásný, dojemný a zároveň i poučný.

08.09.2017 5 z 5

Chci se stát kočkou – Antologie současné korejské prózy Chci se stát kočkou – Antologie současné korejské prózy * antologie

Antologie mě ani trochu nezaujala, dokonce mě ani jeden úrývek nezaujal natolik, abych si řekla, že bych si od autora chtěla přečíst více. Rozhodně mi nevyhovovalo, že antologie je složená nejen z povídek, ale i zkrácených povídek / úryvků z románů - zlomek knihy pro mě nikdy moc neznamená, potřebuju se seznámit s celkem. Proto bych rozhodně uvítala, kdyby antologie obsahovala pouze povídky.

08.09.2017 2 z 5

E-den E-den Mikäel Ollivier

Kniha je určená pro mladší čtenáře, než jsem já, tak snad na ni nebudu příliš krutá. Mám stejný názor jako eva9749. Námět je skvělý, ale kniha je odfláknutá. Příběh má hodně mezer, postavy jsou černobílé, závěr předvídatelný a kýčovitý. Z toho nápadu by fakt mohl být boží román...

21.08.2017 2 z 5

Vyprávění Vyprávění Ursula K. Le Guin

Ztrácela jsem se v politickém kontextu, občas i názvosloví, nicméně kniha jako celek je opravdu dobrá. O autorce jsem dřív vůbec neslyšela, kniha mě zaujala příjemnou obálkou a formátem. A pak anotací. Příběh je zajímavý, poutavý, ale na můj vkus je konec nedotažený a příliš uspěchaný.

21.08.2017 4 z 5

Jak skřítkové a děti chránili les Jak skřítkové a děti chránili les Radomír Socha

Milé příběhy o přírodě a její ochraně. Na dětech je vyzkoušené nemám, ale mě se tematika velmi líbila, ilustrace jsou navíc ohromně roztomilé. Pan Socha vytvořil opravdu pohádkový svět v prostředí, které dobře známe.

13.08.2017 4 z 5

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

Přečetla jsem ji celou, ale nic mi nedala. Jelinek píše zvláště, jedinečně, nicméně můj šálek kávy to není.

10.08.2017 2 z 5

Sloni v domě Sloni v domě Stephanie Schneider

Krása! Nádherný příběh, milé ilustrace. Ale není to kniha, kterou bych si koupila, jedno prolistování mi stačilo.

09.08.2017 4 z 5

Kam chodí kosmonauti na záchod? Kam chodí kosmonauti na záchod? Petra Maria Schmitt

Mě pohádky přišly fantastické. Sama jsem se dozvěděla hodně nového, pohádky navíc nejsou jenom poučné, ale i moderní. Jsou nenápadně výchovné a vedou k respektujícímu přístupu.

09.08.2017 5 z 5