lushi lushi komentáře u knih

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Tohle byla síla. Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Chtěla jsem to i vzdát, ale díky zdejším komentářům jsem zjistila, že to člověk musí překousnout a pročíst se k ní.
A teda.. uf, byla dřina to přečíst. Jakmile jsem se začetla a chtěla knihu dokončit, příběh začal být hodně drsný a někdy bylo těžké číst. Znepokojivě jsem ale chtěla číst dál a chtěla jsem vědět, jak to bude pokračovat.

Kniha je realistická i ne... Některé nereálné prvky mi trochu lezly na nervy, např. enormní úspěch a genialita 4 náhodných spolubydlících (a všech jejich kamarádů), 80 % postav v knize je bisexuální nebo homosexuální, všichni 4 kamarádi se celý život chovají velmi "mladě" (měla jsem hrozný problém představit si je starší, protože se neměnili) a skoro každý dospělý muž, se kterým se Jude v mládí setkal, ho zneužíval.

I když se mi během četby dělalo zle, cítila jsem se smutná a zarmoucená nebo naopak š'tastná a vděčná, že se karty obrátily, postavy mi k srdci zas tak moc nepřirostly a po dočtení jsem byla ráda, že už je konec.

03.01.2019 4 z 5

Bowie: Ilustrovaný životopis Bowie: Ilustrovaný životopis Fran Ruiz

Překrásná kniha. Bowieho hudbu mám už dlouho ráda, ale nikdy jsem se nepídila po tom, jak Bowie žil, co doprovázelo jeho kariéru, jak vyrůstal, kým se obklopoval. Tato kniha mi rozšířila obzory a naladila k hlubšímu poslechu Bowieho a k dalším knihám.
Vzhledem k poetickému zpracování jsem ale po koupi knihy byla celkem zklamaná z překladu, zalitovala jsem, že jsem ji nesehnala v angličtině.
No a ty ilustrace, ty jsou pro mě v knize hlavní, ty jsou neuvěřitelně krásné, originální a inspirující.

01.01.2019 4 z 5

Mýty a předsudky o zvířatech Mýty a předsudky o zvířatech Pavla Hanáčková

Překrásné roztomilé ilustrace, jen některé kapitoly točily stejný argument u všech předsudků. Kniha není tudíž tolik přínosná.

01.01.2019 4 z 5

Nazdar, vitamíne Nazdar, vitamíne Rachel Khong

Knížka byla pěkná a milá a zařadila jsem si ji do výzvy mezi knihy o jídle - protože jídlo tady hraje skoro hlavní roli a někdy to bylo to nejmilejší, co se v knize dělo.
Autorka se na můj vkus příliš soustředila na vypravěčku po rozchodu, mnohem více než na jejího stárnoucího otce. Ale líbilo se mi, jak se vyprávění točilo okolo takových maličkostí v životě. Jednoduchých, někdy zvláštních, někdy samozřejmých, popsaných způsobem docela poetickým.
Zajímala by mě kniha v originále, ten překlad mi vůbec nesedl. Význam některých vět se mi ani nepodařilo rozluštit...

06.12.2018 3 z 5

Co nám oheň vzal Co nám oheň vzal Mariana Enríquez

Děsivé příběhy nečtu, proto knihu nemůžu hodnotit žánrově nebo porovnáním s podobnou literaturou. Povídky pro mě byly opravdu strašidelné, některé mě hodně vyděsily a nebyly vhodným čtením před spaním. Některé povídky byly spíše mysteriózní, jiné spíše realistické (a ty pro mě byly nejvíc děsivé). Celkově se mi kniha hodně líbila, povídky jsou poutavé, navíc z ne příliš běžného prostředí (minimálně pro mě).

30.11.2018 4 z 5

Chocky Chocky John Wyndham (p)

Moc pěkně napsaná sci-fi novela, s inteligentním vypravěčem a milou hlavní postavou. Sci-fi nečtu moc často, děj této novely mě hodně zaujal a líbilo se mi nenásilné, mírumilovné zpracování.

27.11.2018 4 z 5

Léky smutných Léky smutných Pavel Gotthard

Kniha byla čtivá, ale moc mě nebavila. Ze začátku jsem přeskakovala pasáže z království (což vůbec nikdy nedělám). Dokud jsem nevěděla, o co přesně jde, tak jsem tyto pasáže do příběhu vůbec nepotřebovala.
Chyběl mi hlubší pohled do psychologie postav. Co bylo jádrem problémů postav, proč doopravdy potřebovali takový únik, proč dva lidi absolutně selhali ve dříve fungujících vztazích. Bez tohoto mi kniha nedává moc smysl, jako by byla nedokončená...

21.11.2018 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Díky čtenářské výzvě jsem si konečně přečetla nějakou knihu od Kundery, ale výsledek je celkem rozpačitý. Z okruhu knih, které čtu, je Kunderův styl unikátní, osobitý. Líbilo se mi historické pojetí, vyprávění z pohledu více osob, osobnostně velmi odlišní vypravěči.
Problém jsem ale měla s námětem, s Ludvíkovým ublíženým postojem a jeho sobecká potřeba se mstít a vždy dosáhnout svého. Obecně všechny vztahy v knize byly pro mě docela nepochopitelné.
Jsem ráda, když mě knihy inspirují. Tahle spíš ukazuje ty horší přístupy, člověk si to musí obrátit. Což by nevadilo, ale ve výsledku jsem z knihy neměla moc dobrý pocit.

21.11.2018 4 z 5

Jednu hvězdičku odebírám kvůli poslední povídce, která mi zkazila dojem z celé knihy. Kdybych předem věděla, jak bude poslední povídka ždímat emoce, vůbec bych ji nečetla.
Všechny předchozí povídky jsou spíše poklidné, plynou pomalu, i když se stane něco smutného nebo špatného, stále cítíte te klid a harmonii. V jednotlivých povídkách je obsaženo mnoho moudrosti a respektu ke světu a životu.

20.10.2018 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Děsivá, velmi poučná pohádka. Příběh jako takový jsem znala z dětství, ale originál mě dlouho míjel. Podle mě by si ji člověk neměl číst jen o Vánocích, není o tom, jací bychom měli být o Vánocích - nýbrž pořád.

14.10.2018 4 z 5

Medvěd nechce jít spát Medvěd nechce jít spát Oksana Bula

Tuto ilustrátorku / autorku zbožňuji! Ohromně roztomilé obrázky a vtipný obsah :)

14.10.2018 5 z 5

Podivuhodná encyklopedie zvířat Podivuhodná encyklopedie zvířat Adrienne Barman

Krásné jednoduché ilustrace hýřící barvami a kniha podaná zajímavým způsobem. Až na břečící druhy na pokraji vyhynutí, je kniha vtipná a veselá.
Skvělé taky je, že kniha zahrnuje nejenom exotická zvířata, ale i ta naše :)

14.10.2018 5 z 5

Matky Matky Pavol Rankov

Kniha mě pohltila, příběh působí věrohodně a (bohužel) skutečně. Nicméně příběh pro mě nebyl to hlavní, co kniha přináší a čím by se odlišovala od jiných knih. I přes poutavý příběh jsem se stále soustředila na psychologii postav a na historicky-společenský kontext.
Velmi brzy jsem tušila, proč doopravdy došlo k Zuzanině odsouzení, ale knize to vůbec neublížilo. Psychologie postav pro mě totiž byla opravdu zajímavější než příběh samotný. Ocenila bych, kdyby se autor více věnoval i příběhu Lucie - ale poskytnutý prostor pro tuto linii příběhu byl dostačující.

30.09.2018 4 z 5

Jíst, Spát, Jít. Jíst, Spát, Jít. Jíst, Spát, Jít. Jíst, Spát, Jít. Janet Hall

Na každé dvoustraně jsou průměrně 4 citáty, po 20 přečtených citátech jsem je začala ignorovat a ani jsem si je nečetla. Poslední dvě třetiny knihy jsou na mě příliš duchovní a nezajímavé (po přečtení jedné knihy o síle vesmíru, fantazii atd. jsou všechny takové knihy úplně stejné...)
Přínosná pro mě byla pouze první třetina knihy, která se zabývá přípravou. I když i tato část je trochu švihlá a autorka to přehání - např. radí, že před poutí máte každý den chodit tolik, kolik budete chodit na pouti - dejme tomu 25 km, i se stejnou zátěží na zádech. Což není pro pracujícího člověka reálné, že ano...
Názor na knihu možná změním, až se z poutě vrátím, aktuálně ale většina obsahu knihy není pro mě.

23.09.2018 2 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Dobrá kniha,napsaná poutavě, v mém obzoru s unikátním tématem, ale už bych se k ní podruhé nevrátila. Tato kniha zestárne, časově a místně je už teď příliš vzdálená.

16.09.2018 4 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Popis hledání a nalezení osvícení ve zkratce, kniha by mohla být odrazový můstek pro "studium" východní filozofie. Řekla bych, že jde o čtivě a srozumitelně zpracované vyvsětlení buddhismu. Kniha přibližuje, čeho se mniši (nebo prostě někteří lidé) pokouší dosáhnout.

05.09.2018 4 z 5

Pod zemí / Pod vodou Pod zemí / Pod vodou Aleksandra Machowiak Mizielińska

Začala jsem ponořením se pod vodu, prošla jsem zemským jádrem a pokračovala jsem zpátky na povrch.
Oproti Mapám je kniha mnohem více popisn a ilustrace už tady nejsou hlavní prvek, doprovázejí text vysvětlující přírodní jevy, chování zvířat apod.
Velmi dobře zpracovaná naučná literatura, přes množství textu jsem se ale už tolik nedokázala soustředit na pěkné ilustrace.

05.09.2018 4 z 5

Frankieho otázky před spaním Frankieho otázky před spaním Kate De Goldi

Překvapuje mě, kolika lidem v komentářích přišel Frankieho život nezajímavý. Frankie už v nějakých 12 letech zažívá silné úzkosti, se kterými se snaží vypořádat sám. V mnoha ohledech jeho rodiče ve své roli selhávají, ale nakonec mu poskytnou tu nejlepší podporu.
Sydney by rozhodně nebyla vhodná hlavní postava. Sice pocházela z mnohem horší rodinné situace, ale charakterově byla hodně vyzrálá a silná. Vedla dějovou linku, ale byla potřeba pro Frankieho, aby ho inspirovala a vybízela k překonávání hranic.
Kniha má své nedostatky, ale rozhodně přináší zajímavé téma do literatury pro dospívajcí.

01.09.2018 4 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Já jsem tu knihu na jednu stranu strašně nenáviděla, na druhou stranu jsem se od ní nedokázala odtrhnout a hltala jsem každé slovo.
Já hloupá jsem se na příběh vůbec nepřipravila a tak jsem netušila, co mě čeká. A pak s přícházejícími projevy nespravedlnosti, bezcitnosti a zla jsem se cítila hůř a hůř. Přibližně v polovině knihy jsem se cítila tak nanic, až jsem nevěřila, že dokážu v četbě pokračovat. Bála jsem se, co ještě přijde. Ale kniha je napsaná tak skvěle, že jsem ji nedokázala odložit.
Můj závěr tedy je takový, že kniha je brilantně napsaná, autorčin styl je i mým šálkem kávy, ale příběh samotný byl na mě příliš drsný - něco takového bych si rozhodně už nechtěla zopakovat.

25.08.2018 5 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Tolkienovým fanouškem už se asi nestanu, v dětství / dospívání mě naplno pohltil svět Harryho Pottera, k Tolkienovi jsem se dostala až teď. Hobit je krásný příběh, některé postavy vynikají úžasným charakterem, celý svět mi připadal propracovaný do detailu. Ale z nějakého důvodu mi nevyhovoval styl vyprávění (možná by to v angličtině bylo lepší...). Takže hodnotím jako opravdu pěknou knihu, která stojí za přečtení, ale vím, že k další knize si budu hledat cestu hodně dlouho.

14.08.2018 4 z 5