Matky

Hrdinky tohoto románu prožívají mateřství v hraničních situacích. Zuzana Lauková počne na sklonku druhé světové války dítě s ruským partyzánem Alexejem, který je vzápětí zastřelen německými vojáky. Zuzana je po válce falešně obviněna ze zrady a těhotná odvlečena do ruského gulagu, kterému velí fanatická důstojnice. Táborová existence je zkouškou přežití pro ostatní, o to víc pro zranitelnou matku s malým dítětem. Po Stalinově smrti je Zuzana díky amnestii propuštěna a konečně se může vrátit domů, jenže její syn je už sovětský občan a kolem krku nosí pionýrský šátek. Zuzanin osud je zároveň provázaný se současností. Vypráví svůj příběh studentce Lucii, která jej chce použít jako zdroj pro svou diplomovou práci. I Lucie řeší vlastní těhotenství a komplikovaný vztah ke své matce, která si pro dceru přála lepší život. Muži hrají v Matkách jen okrajovou úlohu, je to ženský svět, v jehož středu stojí dvě silné ženy, rebelky ve vztahu k matkám, ale nejisté, pochybující bytosti ve vztahu ke svým dětem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152047/matky-3OA-152047.jpg 4.3141

Kniha Matky

LOLYJA
předevčírem

Moja druhá kniha od Rankova. Skvelý spisovateľ, silný príbeh, brilantný štýl, bohatý jazyk. Všetko čo má dobrá kniha obsahovať. Vrelo odporúčam.

LaDela

80%
Co může být horšího a zároveň krásnějšího, než když se v pekle na zemi narodí nový život? Střídání časových rovin mám většinou ráda, ale tady mi ta současnost, včetně zvláštního konce, moc nesedla. Škoda, protože jinak je to fajn knížka.

rohlajda
20.07.2020

Kniha mě vtáhla a velmi dobře a rychle se mi četla. K problematice gulagů se moc často nedostanu, ale tuhle knihu jsem přečetla na doporučení a nezklamala mě. Postava "docenta" mě svým přístupem velmi často "vytáčela" - škoda, že jsem nemohla stejně jako Lucia "vypláznout jazyk na monitor". Těším se na další knihy od tohoto autora.

Lily101
05.06.2020

Silná kniha. Námět knihy příběh vs. diplomová práce již znám z knihy paní Lukáškové, byť tedy byla vydána později než tato. Za mně moc málo prostoru věnované L., leč možná tomu tak bylo záměrně a vlastně bylo-li by tomu tak, tak je to zajímavé řešení. Doktor asi nejméně zdařilá osoba, pořád hlavní protagonistku nabádá k interupci (Jak si jako vyučující může dovolit se tak dožadovat něčeho tak osobního a přitom se jej nedotýkajícího) anebo k přerušení studia (To, že se to tak možná děje, neznamená, že protagonistka musí jednat stejně jako ostatní, obzvlášť, když má chuť dostudovat.-proč, to víme).

boticelli
21.04.2020

Skvěle vyobrazena psychika národa při velkých politických změnách.

“Našim vzorem je Sovětský svaz. O tom, co jste tam (v gulagu) zažila, neřeknete nikomu ani slovo!”

Příběh sám, i přes lehce zdlouhavou ústřední část a víceméně hysterické chování všech zúčastněných matek, nebyl také špatný.

Kateřin-a
03.02.2020

Četlo se to dobře, příběh byl uvěřitelný, ale přesto tomu něco chybělo. Možná hlubší vhled do pocitů a vztahů mezi matkami a dcerami. Vyprávění Zuzany mě zas tolik nešokovalo, protože knihy s podobnou tématikou už jsem četla. Trošku rušivě působily vsuvky z akademického prostředí. Postava Lucii mi přišla nesnesitelně naivní, nedozrálá a lehkovážná, ale tak to zřejmě autor zamýšlel. Rozsah byl tak akorát, ještě sto stran navíc a už by to možná začalo nudit.

slecnapeta
27.01.2020

Pribehu z pracovnich/koncentracnich taboru nemam precteno moc, takze jsou pro me zajimavym tematem ke cteni. Vypraveni Zuzany na me pusobilo opravdu verohodne, pasaz Lucii a jejiho vedouciho diplomky me stvala. Vynechala bych i pasaz o pocitech zvirat. Jinak ukonceni knihy bylo dustojne a stoji za precteni.
SPOILER trochu mi vadi, ze nebyla vysvetlena ta cast, kdy za matkou Lucii prijde mladik napadne podobny jejich rodine.

bigbabe
07.12.2019

Překvapivé vzraty až do konce, to je kniha! Ne, když je od začátku vlastně vše skoro jasné. Moc krásné čtení i přes téma, kterým se zaobírá.