Farby strachu

Farby strachu https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204662/bmid_farby-strachu-204662.jpg 3 11 3

Literatúra dokáže vykresliť strach vo farbách, ktoré vyvolávajú v čitateľoch širokú škálu pocitov. Od napätia (thriller) cez hrôzu (horor) až po hnus (splatter). Objavte ich spolu s 20 slovenskými autormi zhromaždenými v tejto antológii. Dokazujú, že strach v slovenskej literatúre nehrá druhé husle. Od autorov starších literárnych generácií (Švantner, Mitana) cez úspešných autorov začínajúcich v 90. rokoch (Vadas, Horváth, Hvorecký, Červenák, Pavelková, Girovský, Rankov, Balla, Toman, Jedinák, Fabian, Uličný, Spáda) až po nádeje súčasnej tvorby (Karika, Getting, Droppová, Straňák, Vlachynský) - títo všetci sa svojským, zimomriavky vzbudzujúcim spôsobom hlásia k niektorej z podôb žánru označovanému ako literatúra hrôzy.... celý text

BroDan
BroDan
15.02.2016 3 z 5

Ako už je spomenuté nižšie, táto kniha bola pre mňa trochu sklamaním. Asi dve poviedky som musel naozaj že preskočiť, a k tomu možno tak 3 sa mi zdali naozaj ako horror a to od Kariku (ktorý horory dobre ovláda), Červenáka (aj keď to bola len jeho klasika, podobná Černokňažníkovi), a ešte jedna, ale nespomínam si, ako sa volala a od koho bola. Inak mi to pripadá len ako chabý pokus zozbierať poviedky zo slovenskej tvorby, ktoré majú aspoň 1 prvok hororu, čo ich podľa mňa hororom naozaj nerobí. Ak sa zaujímate a chcete sa oboznámiť so slovenskou tvorbou, je to dobrá kniha, no ak hľadáte naozaj horrory, skôr by som siahol po jednotlivých knihách, či poviedkach.

eraserhead
eraserhead
18.03.2015 3 z 5

Abych pravdu řekl, nejvýraznější pocit, který z této antologie mám, je zklamání. Možná jsem na ni moc těšil. A pak fakt, že skoro třetina povídek je hodně slabých (GRAND MAL, ŠTVRŤ) a část z nich navíc ještě s horrorem nemá prakticky zrovna moc společného (na opravdový ryzí horror v knize narazíte až někde za starou 80), byla docela ostrá facka. Na druhou stranu, má-li to být ukázka slovenského horroru a jeho kvalit (ať už jakéhokoliv pólu), účel byl asi splněn. I když nechápu, proč dávat do horrorové antologie povídky, které s horrorem nemají společného prakticky takřka nic (mysteriózní STRETNUTIE, NOČNÉ ZPRÁVY, PIESOČNÝ VLAK, SILNÝ POCIT ČISTOTY - zde se dá najít jistá podobnost s dílem B. E. Ellise, obzvláště v závěru, ale na to je povídka hodně dlouhá a hodně dlouho žánrově o ničem, zvláštní je pak povídka FARBA, technicky dobře napsaná, ale je to jen mysteriózní thriller, navíc jsem se přes tu povídku prostě nemohl prokousat, četl jsem jí déle než týden). Jsou zde ale i slušné povídky: lehce zábavný ZMOK, SUSPIRIA DE PROFUNDIS, OBESISKO a velmi povedené a zajímavé povídky: MIGRÉNA, PRÍLIŠ TEPLÁ JESEŇ, DOKONALÝ POCIT, DUCHOVIA.

Katnys
Katnys
17.11.2014 4 z 5

Knihu som tiež vzala z knižnice,až neskôr som ju objednávala aj so "sestričkou" Kniha bolesti,nech sa usadia na miesto v mojej knižnici.Musím uznať,že kniha sa mi páčila,ale vždy som tvrdila,že drieme vo mne morbídna duša :)
Je to výber naozaj skvelých poviedok,aj keď sa mi zdalo,že sa niektoré držia len na hrane latky,ktorú iné poviedky položili naozaj vysoko.Čoraz viac rástla vo mne hrdosť na slovenských autorov.Som naozaj rada,že som mala možnosť túto knihu prečítať.