lukas9608

O čem sním, když náhodou spímO čem sním, když náhodou spímAndrej Babiš

Babis kniha: No... nedávno jsem dočetl Kajínkovu knihu a ohodnotil ji jako totální brak. U této knihy bych zvolil hodnocení stejné. Jediný rozdíl však je, že Kájínkovi alespoň věřím, že tu knihu napsal on. Ono ne, že by některé myšlenky, které v knize zazní, byly špatné. Ale nyní, kdy je Babiš už nějakou dobu u moci se nepřekvapivě ukazuje, že to byly pouze plané utopistické řeči.

20.06.2019odpad!

19841984G. Orwell (pseudonym)

Mrazivě fascinující a navždy aktuální... Povinná četba! Pokud bych měl člověku doporučit 5 knih, které musí za život přečíst, 1984 by v tomto seznamu rozhodně nechybělo.

19.12.2018

Boss BabišBoss BabišJaroslav Kmenta

Zneklidňující, depresivní až děsivé... Kniha byla psána v době, kdy byl Babiš teprve "jen" ministr financí a to ho nyní máme už druhým rokem v čele státu. Je smutným faktem, že většina jeho voličů pravděpodobně nemá ani kapacitu na vstřebaní faktů z podobné knihy.

08.05.2019

Kladivo na čarodějniceKladivo na čarodějniceVáclav Kaplický

Neobyčejně syrová kniha naturalisticky popisující čarodějnické procesy včetně různých typů mučení obviněných. Temná historie katolické církve raného novověku.

Tajuplný ostrovTajuplný ostrovJules Verne

Četl jsem jako malý kluk, ale doteď si pamatuji, jak mě tato kniha spolu s dalšími Verneovkami uchválila. Za mě nejoblíbenější Verneovka.

Podivná smrt EvropyPodivná smrt EvropyDouglas Murray

Důležitá kniha o tématu, který je v současném tisku téměř tabu. Mnoho zajímavých a rozhodně ne optimistických informací o negativních důsledcích neřízené migrace do Evropy.

29.12.2019

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Pěkný popis aspektu lidské přirozenosti tíhnoucího k totalitě. Výborná paralela s SSSR. Navždy aktuální.

ŽenyŽenyCharles Bukowski

Alhohol, sex, alkohol, zvracení, sex ... Bukowski v nejlepší formě :D

Červená královnaČervená královnaMatt Ridley

Naprosto výborná a čtivá kniha zabývající se evoluční biologií sexuality napříč živočišními druhy. Začíná od jednobunečných organismů, přes ty vyšší, ptáky, savce až po člověka.

Člověk si uvědomí, že je vlastně pouze jedním z mnoha živočišných druhů a evoluce na něj po všech stránkách působí stejně jako všechny ostatní živé tvory.

Tato kniha se nebude líbit konzervativním věřícím (ano, evoluce je fakt) a feministkám (lidský druh disponuje dvěma pohlavími a ta nejsou totožná).

06.01.2019

Můj život bez mřížíMůj život bez mřížíJiří Kajínek

Sloh jako od žáka základní školy. Morálně pokřivená obhajoba a výpověď. I přes množství okradených lidí a vykradených bytů (k čemuž je bez okolků přinává) ze sebe dělá hrdinu a mučedníka a jakousi morální autoritu. Vrcholem je historka, jak vracel staré paní nalezenou peněženku. Na Kájínka jsem neměl žádný vyhraněný názor, po přečtení knihy ho mám za namyšleného primitiva. Zklamalo mě, že kniha vůbec neobsahuje popis jeho útěku z Mírova. Audioknihu namluvil osobně Kájínek.

12.05.2019

Elon MuskElon MuskAshlee Vance

Výborný životopis naprosto fascinující osobnosti.

19.05.2019

Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**leDůmyslné umění, jak mít všechno u pr**leMark Manson

Asi nejsem cílová skupina, ale kniha mi nepřišla vůbec zajímavá a její obsah nijak užitečný.

05.12.2019

Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaSapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaYuval Noah Harari

Výborná kniha otvírající oči ohledně mnoha aspektů fungování světa a jeho vývoje. Původně jsem si myslel, že se kniha bude zabývat pouze lidských druhem z pohledu biologie. To však není pravda, v knize se prolíná biologie, (moje oblíbená) evololuční psychologie, sociologie, filozofie, historie i psychologie a touto kombinací dává věci do lehce uchopitelných souvislostí. Tuto knihu si v budoucnu určitě přečtu ještě jednou.

04.02.2020

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníProč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníMatthew Walker

Wow, asi nejdůležitější kniha, jakou jsem za poslední dobu četl! No nic, jdu spát.

25.10.2020

Dva roky prázdninDva roky prázdninJules Verne

06.01.2019

Stručná historie téměř všehoStručná historie téměř všehoBill Bryson

Úžasná kniha zabývající se vývojem geologie, chemie, fyziky, biologie, paleontologie... a prostě tak všeho :) Spolu s knihou Sapiens to nejlepší, co popisuje vývoj světa a lidstva.

06.03.2020

MyMyJevgenij Ivanovič Zamjatin

Přiváben skvělým Orwellovým 1984 a domněnkou, že kniha My byla jeho přímou inspirací, jsem se nadšeně pustil do čtení. Zatímto v případě 1984 byla postupně budovaná mrazivá atmosféra strhující, v případě My jsem měl problém udržet pozornost. Přestože mám matematický background, všudypřípomné matematické pojmy mi přišly zvláštně šroubované. Celkově je v 1984 antiutopická společnost jako celek popsána mnohem výživněji. V My nejde ani tak o společnost, ale o příběh D-503 nechápajícího svůj pocit lásky k I-330...

Mikulášovy patálieMikulášovy patálieRené Goscinny

Celá série knih o malém Mikulášovi a jeho spolužácích jsou knihami mého mládí. Výborně napsané a vtipné. Doteď si vybavuji také charakteristické ilustrace, které příběhy skvěle doplňovaly. А také to, jak jsem se těšil na každou další knihu. Brýlatý Celestýn a tlustý Vendelín forever!

09.02.2019

Druhá světová válkaDruhá světová válkaWinston S. Churchill

Mistrovské dílo, kdyby to bylo možné, dal bych šest hvězdiček z pěti. Pro lidi se zájmem o druhou světovou válku či historii obecně naprostá povinnost. Kniha obsahuje obrovské množství zákulisních informací ohledně vedení války, rozhodování či jednání zúčastněných stran. Obzvláště zajímavé jsou pasáže popisující jednání s nabubřelým Stalinem. Čte se to úplně samo jako akční román. Nutná prerekvizita je však alespoň základní znalost událostí druhé světové války a těch, které jí předcházely, protože jinak nemusíte občas chytat kontext.

Podtitul celé knihy, anebo alespoň její první části by mohl znít "Aneb když se donekonečna ustupuje zlu". Sám Churchill píše, že kdyby měl druhé světové válce dát nějakou nálepku, nazval by ji Unnecessary War - zbytečná válka, což je velká pravda.

Pro naše podmínky velice zajímavá kapitola pojednávající o Mnichovu '38. Připokakaná politika appeasementu nekonečných ústupků zlu byla svým způsobem příčinou celé války. Anebo Churchillův citát po Mnichovu '38: "Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku." Pro srovnání Chamberlainovo: "Přátelé, toto je podruhé v naší historii, kdy byl z Německa na Downing Street přivezen čestný mír. Věřím, že to je mír pro naši dobu"… Mír ne na dlouho.

Další fascinující popisy momentů, které mi utkvěly jsou popis Operace katapult, kdy Britové po kapitulaci Francie z pragmatických důvodů zničili její zbylé loďstvo. Či Stalinovo žebrání o 20 až 30 britských divizi a s tím spojené přejmenovaní Hitlerovi ulice v Moskvě na Churchillovu ulici. Curchillova radost po útoku na Pearl Harbor z toho, že Británie bude mít konečně po 17 měsících osamoceného boje spojence. Churchillovo rétoricky vytuněné vyhlášení války Japonsku. Šok z potopení lodi Prince of Wales. Stalinova zrada Varšavského povstání. Závěrečná jednání o povalečném uspořádáni Evropy. A na závěr paradox demokracie - Volební porážka Churchila ihned po skončení války v Evropě.

Navzdory svému názvu se knihy ke konci letmo zabývají i válkou v Koreji či vznikem státu Izrael a jeho první válkou o nezávislost. Zmíněna je také smrt Stalina a přání, ať komunismus v Sovětském svazu snad brzy skončí. Knihy byly dopsány v roce 1957. Takže na vyplnění tohoto přání si svět musel ještě chvíli počkat.

17.02.2019

Mein KampfMein KampfAdolf Hitler

Vzdávám to, nedočetl jsem. Knihu jsem začal číst z důvodu zájmu o moderní historii i druhou světovou válku, ale je to až moc stylově i obsahově nestravitelné...

28.09.2019

Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního RuskaVšichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního RuskaMichail Zygar

Perfektní kniha popisující novodobou historii Ruska z pohledu politiky, kde hlavní roli hraje V. Putin. Krásný náhled do ukřivděné ruské duše i duše samotného Putina a lidí z jeho okolí.

13.11.2019

Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východěZa oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východěJakub Szántó

Velmi zajímavé zážitky zpravodaje reportéra. Jakub Szántó je opravdu machr. Jediná nevýhoda této knihy je, že je příliš krátká :)

29.11.2019

Tyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTimothy Snyder

Celkem zklamání a rušivé paralely s politikou Trumpa

30.05.2020

Učebnice současné ruštiny, 1. dílUčebnice současné ruštiny, 1. dílAdam Janek

Výborná učebnice ruského jazyka (došel jsem zatím do 7. lekce), lepší než Ruština nejen pro samouky. Отлично!

ProměnaProměnaFranz Kafka

Kafkovsky depresivní a tíživé.

DekameronDekameronGiovanni Boccaccio

Asi jsem od toho čekal něco jiného, ale kniha mi přišla neuvěřitelně nudná. Vyprávěné příběhy mají triviální a očekávatelné pointy .

LakomecLakomec. Molière (pseudonym)

Příjemné, jednoduché, krátké. Peníze mají poskytovat svobodu, ne otroctví.

Bílá nemocBílá nemocKarel Čapek

"Za dnešního stavu civilizace přece nenechají uhynout tolik lidí". Krátké a výstižné. Napsáno v atmosféře pozdních 30. let schylujích se k válce.

22.12.2018

KrakatitKrakatitKarel Čapek

Na rozdíl od jiných Čapkových děl jsem se musel do čtení Krakatitu vyloženě nutit. Člověk už od školních let ví, o čem tato kniha je, ale samotná četba mě celkem nudila ne příliš zajímavě podaným příběhem.

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

R.U.R ... vzpoura robotů nad lidmi, aneb kde vlastně vzal Matrix inspiraci :) Jen závěrečné polidštění robotů mi přišlo celkem předvídatelné.