Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska

O Vladimiru Putinovi už vyšly desítky knih. A většina z nich stále opakuje stejné omyly, klišé a mýty, tvrdí britský profesor Mark Galeotti, přední odborník na současné Rusko. V jedenácti kapitolách rozebírá sarkasticky a poutavě jeden zažitý omyl po druhém: Proč Putin není geniální stratég. Proč se nehlásí k žádné konkrétní ideologii. Proč není tak populární, jak by se mohlo zdát. Jak dokáže být loajální ke svým lidem. A co bude dělat, až mu skončí volební období? Na základě dlouholetých výzkumů i osobní zkušenosti a mnoha rozhovorů s ruskými politiky, členem Putinovy osobní stráže nebo federálními daňovými úředníky přináší překvapivý a v mnoha ohledech realističtější pohled na jednoho z nejmocnějších mužů současné globální politiky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419101/musime-si-promluvit-o-putinovi-jak--di6-419101.jpg 3.229
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Paseka

We Need to Talk About Putin: How the West Gets Him Wrong, 2019

Kniha Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska

Widow Embalmer

Snůška domněnek, konspirací a demagogie a zároveň plytkosti, vágnosti a povrchnosti. Takováhle tendenční kniha s obecnými frázemi a generalizováním by se dala napsat o každym politikovi. Galeotti v informačním pemzu o Putinovi osciluje mezi tím, co ví každý a na druhé straně mezi tím, co prostě nemůže vědět, natož dokázat.

Rawen616

Sympatická, malá a tenká knížka, která dovede i na malém prostoru rozehrát velké divadlo. Pro ty kdo více sledují ruskou politiku asi nepřinese tolik nového ale laickým zájemcům přehledně shrnuje a hlavně vykresluje trochu jiný obraz, než jaký známe z médií. Celé je to navíc psané lehce sarkastickým stylem u kterého si chvílemi nešlo nevzpomenout na seriál Jistě, pane ministře. Co si z knihy rozhodně odnesete je poznání, že ti kteří vidí v Putinovi zlo celého světa i ti co ho fanaticky obdivují a líbají ruské zadky jsou stejní šašci. Pokud je vše tak, jak autor píše - a jeho obraz rozhodně působí daleko realističtěji než pohled dvou zmíněných skupin - tak realita je "překvapivě" opět výrazně složitější a sám Putin je spíš jakousi tragickou(chvílemi až tragikomickou) figurou na poli světové politiky. Kniha je dobrým startem pro další studium ruské politiky.

Jackjelly

Ideální kniha pro ty, co si už o bohatýrovi Putinovi něco přečetli. Ne, že by se dověděli něco extra nového. Jen mi osobně přišla tahle kniha jako celkem střízlivé zhodnocení jeho dosavadní kariéry.
Nejde do hloubky, chybí odkazy na zdroje (a autor na to poctivě upozorňuje hned v úvodu), ale možná právě proto je to snadno čitelná kniha. Může fungovat jako písek, který se sype do spár zámkové dlažby, aby uzavřel mezery.
Hodnotím 80% a doporučuji buď jako vstupní knihu k problematice Putin a bagatelizace krvavé bolševické historie Ruska a nebo jako lehký doplněk k pochopení ruské současnosti pro ty, co stejně jako já nedokáží pochopit hromadný stockholmský syndrom velké části ruské společnosti. A bohužel, jak můžeme vidět i u nás, nejen ruské.

DuchDoby

Myslím, že autor poměrně trefně hodnotí V.Putina. Nemaluje čerta na zeď a ani nepěje ódy.
O Putinovi jsem přečetl snad vše co vyšlo. Stejně při otázce kdo je Putin znejistím. V.Putin je především duší Rus.
Rozhodně kniha stojí za přečtení.

JP

Několik solidních point (zejména mě zaujala ta, že Rusové ani nejsou tolik pro nebo proti Putinovi, ale že otázka pro ně je spíš o tom, podpořit samotnou pozici silného Ruska a prakticky nikdo jiný, než banda radikálních, post-komunisticky smýšlejících jedinců, kteří by v mžiku uvrhli Rusko do válečného konfliktu se jako alternativa nenabízí, ale kdoví, nakolik v tom má hlava státu prsty). Možná vše opravdu dělá pro to, aby sloužil svojí zemi. Taky jsem si vzpomněl na to, co sám Putin řekl: Rusko se dostalo z komunismu relativně nedávno a nejen díky tomu, že je vše ještě stále tak čerstvé, potrvá, než dosáhnou úrovně ostatních demokratických států - nepřehlížeje faktor, že v Rusku se vždycky věci řešily lokálně a drsně, po svém, jsou jisté genetické, nacionální a kulturní predispozice, v jednání a chování, v nichž si zkrátka nikdy nebudete plně rozumět (a Rusko je veliká země, takže jak je v knize zmíněno, některé "lokální" politické šarvátky nejsou vůbec v režii Putina, jako spíš úplně z jeho rukou a v jeho nezájmu se něčím tak nepodstatným zabývat). Ale v rámci obecného anti-putinovského smyšlení, spuštěného bandou vágních novinářů, kteří vědí všechno, je tohle relativně objektivní a svěží pohled.

suchomel

Čtivá kniha, která vyvrací některá klišé o V. Putinovi a podle mého lépe, jednodušeji a s větším nadhledem vysvětluje jeho motivy jednání než jiné knihy, podstatně rozsáhlejší. Souhlasím s recenzí od uživatele KejmlP.

Hobo
18. lednaodpad!

Udělejte si představu o absolutním zlu, dosaďte do ní neoblíbeného politika a je jisté, že vše, co tento politik udělá, zhodnotíte jako špatné. Mohl by se rozkrájet, vše je jasné. Okolní svět, zejména ten západní, se může snažit jakkoliv, tenhle agresor je nepolepšitelný. No, co chcete - vždyť je Rus, esence primitivismu a totalitarismu.
O Vladimiru Putinovi už vyšly desítky knih a tato, jako většina ostatních, opakuje stejné omyly, klišé a mýty. Propagandistický škvár par excellence.

KejmlP
09.11.2019

Čtivá kniha o V. V. Putinovi, která v malém formátu poskytuje více informací, než několikanásobně delší úvahy nad tím, jak Putin a jeho Rusko rafinovaně způsobuje i připálení páteční večeře a nedělní pád ze žebříku.
V krátkých kapitolách autor rozebírá co si o Rusku myslí západ, a jak se situace reálně má. A rozhodně nejde o Putinovu obhajobu, naopak, autor je k němu velmi kritický. Jenže místo aby opakoval teze většiny jeho kritiků (kteří často přitom do ruského dění příliš nevidí, a vystačí si s tím, že ho nechápou, jelikož je prostě špatné), bourá především Putinovu legendu, kterou staví společně jeho příznivci i odpůrci. Oba dva z něj totiž dělají extrémně mocnou figuru. Zastánci v něm vidí spasitele a představitele svého politického směru, posledního pořádného chlapa v politice, který má koule na to nežvanit a konat, bránit svoje lidi, svoji zemi, a normální svět. Odpůrci ho nopak mají za Saurona z východu, ďábelskou figuru s gigantickým temným plánem, který dokáže ovlivnit dění v celém světě, zmanipulovat volby, způsobit demonstrace, vytvářet blbou náladu, generovat populisty, a vůbec zasáhnout po celé zemi, aby ji ovládl a zničil. Kritika z této knihy je ale jiná, a dle mě mnohem užitečnější. Ukazuje totiž, že Putin nemá ani temný (ani žádný jiný) plán, ani moc ovlivnit volby, ani není takový frajer, ani není tak schopný jak se tváří. Vlastně jen dělá kroky, které mu západ dovolí, a občas využije jeho chyby, případně se na západním průseru přiživí, aby z toho něco vytěžil pro sebe a Rusko.
Nevím jak na ostatní, ale na mě by tahle kritika působila mnohem účiněji, než když nějaký duhový aktivista sepíše naštvanou knihu o tom, jaký že je ten Putin homofob. Pochybuji, že by tím nějakého člena SPD přesvědčil ke kritickému uvažování. Když to ale uděláte jako autor, a nabídnete místo protikladné ideologie smutnou realitu, možná se budete účinností divit.

Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka
Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka