lukas9608

Všechno je v pr**liVšechno je v pr**liMark Manson

Nestává se mi často, že bych rozečlenou knihu chtěl prostě zahodit a už se k ní nevrátit. U této se mi to stávalo po celou dobu čtení. Hecl jsem se a knihu dočetl. Hodnocení? Asi nejsem cílová skupina, ale přišlo mi to jako ztráta času a neustále se valící snůška pseudofilosofických keců.

23.12.2020

ExodusExodusLeon Uris

Fascinující historie vzniku židovského státu.

14.12.2020

Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnostiSlepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnostiDaniel Prokop

Informace zajímavé, ale názory autora jsou až příliš levičácké.

30.11.2020

Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci RuskaMusíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci RuskaMark Galeotti

Zajímavé, avšak velmi, velmi stručné.

22.11.2020

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníProč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníMatthew Walker

Wow, asi nejdůležitější kniha, jakou jsem za poslední dobu četl! No nic, jdu spát.

25.10.2020

HavelHavelMichael Žantovský

Výborná obsáhlá kniha o jednom z největších a nejvýznamějších Čechů.

10.09.2020

Cesta k nesvoboděCesta k nesvoboděTimothy Snyder

Velmi pěkný přehled týkajícího se dění ohledně Ruska posledních let.

04.06.2020

Tyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTimothy Snyder

Celkem zklamání a rušivé paralely s politikou Trumpa

30.05.2020

Sršeň létá v nociSršeň létá v nociKen Follett

Nedočetl jsem. Poslouchal jsem jako audioknihu a nedokázal jsem u rozvláčeného vyprávění udržet pozornost.

28.05.2020

Velmistři špionážeVelmistři špionážeKarel Pacner

Slabé a krátké, čekal jsem více.

07.05.2020

Řez do tuhého - Dva roky, 262 mrtvol aneb Vzpomínky soudní lékařkyŘez do tuhého - Dva roky, 262 mrtvol aneb Vzpomínky soudní lékařkyJudy Melinek

Morbidní a naturalistické, ale velmi, velmi zajímavé.

03.05.2020

Jak prokouknout druhé lidiJak prokouknout druhé lidiJoe Navarro

Určitě lepší než předchozí kniha na podobné téma (Jak prokouknout lež a odhalit pravdu). Nejdůležitější věta z celé knihy je na úplném konci: Expert na neverbální komunikaci a odhalování lži má pouze o něco málo větší úspěšnost než náhodná metoda padesát na padesát.

24.03.2020

Jak prokouknout lež a odhalit pravduJak prokouknout lež a odhalit pravduJack Nasher

Kniha na můj vkus obsahuje až přespříliš tvrzení typu "Pokud XXX, potom je jasné/zřejmé/zaručené, že osoba lže/nelže". Po přečtění se z vás rozhodně expert na odhalování lži nestane.

10.03.2020

Stručná historie téměř všehoStručná historie téměř všehoBill Bryson

Úžasná kniha zabývající se vývojem geologie, chemie, fyziky, biologie, paleontologie... a prostě tak všeho :) Spolu s knihou Sapiens to nejlepší, co popisuje vývoj světa a lidstva.

06.03.2020

S Bohem v RuskuS Bohem v RuskuWalter Ciszek

Kniha tematicky hodně blízká Solženicinově Souostroví gulag. Skutečný příběh americko-polského kněze a jeho trnité cesty sovětským Ruskem.

18.02.2020

Nahá pravdaNahá pravdaVladimír Pikora

Kniha napsána v roce 2012 a řešící ekonomické problémy tehdejší doby (krach Řecka a Španělska, tunel zelené energie a fotovoltaiky, ...) a v dnešní době celkem neaktuální. Mnoho predikcí nastíněných knize se evidentně nesplnilo (rozdělené eurozóny, krach dalších států, ...). Co mi obzvlášť vadilo na audioknize byl dabing ženským ne příliš přijemným hlasem, který byl navíc mnohem hlasitější než mužský hlas, se kterým se dabing střídal. Proti obohacení i odborné knihy humorem nic nemám, ale zde byl vtip velice nucený až trapný.

11.02.2020

Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaSapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaYuval Noah Harari

Výborná kniha otvírající oči ohledně mnoha aspektů fungování světa a jeho vývoje. Původně jsem si myslel, že se kniha bude zabývat pouze lidských druhem z pohledu biologie. To však není pravda, v knize se prolíná biologie, (moje oblíbená) evololuční psychologie, sociologie, filozofie, historie i psychologie a touto kombinací dává věci do lehce uchopitelných souvislostí. Tuto knihu si v budoucnu určitě přečtu ještě jednou.

04.02.2020

Rudý ZemanRudý ZemanJaroslav Kmenta

Zeman s příchutí šašliku a čínských nudlí... velice trefně zvolený titul knihy.

24.01.2020

Nabarvené ptáčeNabarvené ptáčeJerzy Kosiński

Kniha začíná defacto cyklem sadistických povídek prožívaných skrze hlavní postavu malého kluka, který si vše dává do naivních souvislostí. Tato část mi přišla vcelku nezáživná a taková, že se snaží co nejvíce a za každou cenu šokovat. V momentě, kdy se hlavní postava potká s vojáky Rudé armády se charakter knihy trochu změní a za mě teda rozhodně k lepšímu.

19.01.2020

Stručné dějiny světa pro mladé čtenářeStručné dějiny světa pro mladé čtenářeErnst Hans Gombrich

Užitečná kniha, pokud si chcete zopakovat (nebo se dovědět) stručný průlet historií od starého Egypta až po současnost. Neřekl bych, že je kniha určuje pouze pro "mladé čtenáře", ale i pro ty starší. Nutné je si zvyknout, že vás autor oslovuje jako malé dítě, ale časem to už člověk nevnímá :)

10.01.2020

151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství Holky s bucket listem151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství Holky s bucket listemLucie Kutrová

Perfektnní popis zážitků z jednoho z nejtěžších trailů. Lucka je opravdu zlatá holka a machr za to, co dokázala. Její kniha se mi líbila mnohem více, než kniha Moniky popisující zvládnutí stejného trailu. Byla nejen obsáhlejší, ale obsahovala více humoru a popisu komunikace a mezilidských vztahů mezi hikery.

01.01.2020

Moje Pacifická hřebenovkaMoje Pacifická hřebenovkaMonika Benešová

Pěkná inspirativní kniha.

30.12.2019

Podivná smrt EvropyPodivná smrt EvropyDouglas Murray

Důležitá kniha o tématu, který je v současném tisku téměř tabu. Mnoho zajímavých a rozhodně ne optimistických informací o negativních důsledcích neřízené migrace do Evropy.

29.12.2019

FaktomluvaFaktomluvaHans Rosling

Celkem zajímavé a pozitivní informace, že na tom svět není až tak špatně, jak si všichni myslí.

27.12.2019

Souostroví Gulag: 1918–1956Souostroví Gulag: 1918–1956Alexandr Isajevič Solženicyn

Depresivní, poučná a velice dlouhá (87 hodin ve formě audioknihy) výpověď a hrůzách režimu v SSSR. Knihu bych dal jako povinnou četbu každému obhájci komunistického či socialistické zřízení. Je neskutečné kam, do jakých absurdností a krutostí, může vláda nezvdělané lůzy zajít.

25.12.2019

Kde všade som (ne)zomrelKde všade som (ne)zomrelPeter Popluhár

Perfektní cestovatelské historky!

23.12.2019

Dalajlamova kočka a síla meditaceDalajlamova kočka a síla meditaceDavid Michie

Stejně jako první díl... Neurazí ani nenadchne.

09.12.2019

Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**leDůmyslné umění, jak mít všechno u pr**leMark Manson

Asi nejsem cílová skupina, ale kniha mi nepřišla vůbec zajímavá a její obsah nijak užitečný.

05.12.2019

Dalajlamova kočkaDalajlamova kočkaDavid Michie

Zajímavé budhistické myšlenky rozmělněné v ne až tak zajímavém textu o fiktivní Dalajlámově kočce.

30.11.2019

Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východěZa oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východěJakub Szántó

Velmi zajímavé zážitky zpravodaje reportéra. Jakub Szántó je opravdu machr. Jediná nevýhoda této knihy je, že je příliš krátká :)

29.11.2019