lucyvase4 lucyvase4 komentáře u knih

Nekroskop Nekroskop Brian Lumley

Máte rádi upíry? Tak tady se s nimi potkáte. Nečekejte však žádné slaďouše s namakanou postavou, od kterých by jste se nechali s chutí kousnout. Ne. Žádné takové romantické představy nemějte. Tady jsou vampýři temnější než sám Dracula. A mne jejich popis dostal a moc se mi líbí.

Autor nás drží po celou knihu napnuté jak struny na houslích. Nutí nás číst dál a dál... A přemýšlet (dokonce i nad matematikou ). Jeho popisy jsou geniální. Vykreslení morbidních scén bylo tak živé, že se mi místy dělalo i špatně.

Co mne překvapilo, ze série Nekroskop má 15 dílů. Já myslela, že se jedná o trilogii. Nevadí. Pokud i další knihy budou tak skvělé jako první díl, ráda je přečtu všechny. A chápu, proč kolem Nekroskopu vznikl i kult.

Závěr knihy mohl být trochu delší, ale mé očekávání bylo naplněno i tak. Podle popisu knihy jsem čekala i víc upírů. Tak třeba o upírech bude více v dalším dílu.

Pokud máte chuť přečíst si knihu, která je multižánrová a hodně temná, neváhejte. V Nekroskopu se snoubí dohromady horor, špionážní thriller, fantasy a dokonce i trochu toho sci-fi.

10.01.2024 5 z 5

Dvě slunce Dvě slunce Iva Majerová

Vítejte ve světě plném lží, intrik, nenávistí a starých křivd. Ve světě, kde nikdo neví, jak dlouho bude ještě žít. Tam, co kovbojové pijí whiskey, chodí do vykřičených domu a navíc sahají velmi lehce po zbrani. Ve světě, kde se zabíjí pro míň než pár ukradených krav. Tak, kde se zároveň čest, láska a přátelství cení nadevše.

Ocitáme se na divokém západě. Až u samých hranic s Mexikem. Ve městečku Windsfield. Zde na ranči s názvem Dvě slunce žije mladý chlapec Jack spolu se svou matkou Sally, sestrou Alice a strýčkem Calebem. Jack byl jako malý svědkem zabití svého otce. A nese si z toho následky. Je dědicem bohatého ranče a tak trochu rozmazlené dítě, které má vše, co chce.

Se strýcem má skvělý vztah. Zato jeho matka Caleba nemá v lásce. Díky němu Jack pije, chodí za děvčaty, honí dobytek a občas se s někým i popere.

Maminka si najde nápadníka. Hite ale není takový, jaký se zdá. Caleb a Jack naleznou důkazy, kým opravdu Hite je. A tady začínají všechny problémy.

jak se nakonec z bohatého rančera stane psanec, kterému hrozí oprátka? Co vše je člověk schopen udělat pro pár dolarů na víc? A jak tohle dopadne?

Spíš než americký western, kde bych čekala indiány, jsem zde viděla film Austrálie. Rančeři, honáci dobytka, pašeráci, zloději krav a překupníci.

Začnu bohužel tím horším. Popravdě jsem myslela, že knihu vůbec nedočtu. Ještě na 70 straně jsem byla přesvědčená, že knihu zabalím do krabice a poputuje nedočtená o dům dál. Vůbec mne příběh nebavil.
Navíc mne rušilo při čtení pár věcí:
1. Absence odstavců. Například: Jack je na ranči a na druhém řádku už je ve městě? Mnohdy jsem se vracela a říkala si, kdy se tam ocitl.
2. co ty ...???
Já říkala, že mi tři tečky určitě vadit nebudou, protože je píšu často také. Tohle byl ale prostě mazec. Na jedné stránce třeba i 15x tři tečky . Bohužel to bylo i na mne moc.

A tyhle věci pro mne byly tak rušivé, že jsem se díky nim nemohla vůbec začíst.

Jenže pak přišel zvrat. Nevím, jak to autorka udělala, ale od 90 stránky jsem přestala nějaké ... a odstavce řešit. Soustředila jsem se pouze na děj. Stránky mi ubíhaly pod rukama a já musela číst dál a dál...

Kniha je velice čtivá, autorka má vytříbenou češtinu a skvělý cit pro detail. Popis prostředí je líčen bravurně a přesto bez zbytečných opisů. A musím říct, že jak se děj rozjede, jede jako dobře promazání vlak, který se zastaví až v cílové stanici.

Moc se mi líbilo, jak se postavy vyvíjeli. Od rozmazleného kluka, který si užívá život plnými doušky, bez ohledu na následky. Přes psance, který se boji o to poslední, co má. Až po muže, který si jde tvrdě za svým snem. Nebojí se chlapské práce, zodpovědnosti a má pevnou vůli.

Jackovi jsem fandila ve všech fázích jeho života. Jen mne občas rozčilovalo to, jak to měl se ženami. Hold divoký západ.

09.01.2024 4 z 5

Sapphique Sapphique Catherine Fisher

Každý vězeň chce utéct z vězení, na tom není nic k nepochopení. Co se ale stane, když z vězení chce utéct samotné vězení? A Inkarceron je natolik chytrý, že se mu to skutečně může podařit

Finnovi se podařilo z vězení utéct, ale musel v něm zanechat své přátele Keira a Attiu. Což ho nesmírně trápí. Navic si venkovní svět představoval jinak.

Claudie, která Finna zachránila s vidinou, že bude novým králem, je z Finna zklamaná. Čekala, že se bude chovat jako princ, na vše si vzpomene a ujme se trůnu. Teď i ona pochybuje, zda je Finn skutečně princ Giles.

Královna Sia navic Finnovi nechce trůn nechat zadarmo. Na scéně se tak objevuje i její uchazeč, který tvrdí že je princ Giles.

A do toho všeho se Inkarceron rozhodne utéct z vlastního vězení. Kdyby se mu ale utéct podařilo vězení jako takové by přestalo existovat a uvnitř by zemřelo tisíce lidí.

Jak vše nakonec dopadne? Podaří se Inkarceron nakonec porazit?

Bohužel musím hodnotit pouze 3 ačkoli dej byl akčnější než v prvním díle. Obsahoval hodně překvapení, zvratů, přesto mne do děje úplně nevtahl. Byla místa, kde mne i nudil.

Spíše, než abych si postavy oblíbila, mne rozcilovaly. Hlavně Cloudie, která nemohla překousnout, že Finna hodně ovlivnil pobyt ve vězení. Keiro, který neustále myslel jen sám na sebe a dokonce i Attia.

Konec mne doslova zklamal. Čekala jsem větší rozuzlení a ne ještě víc, za mne nelogických rozhodnutí a věcí.

Kniha je řazena jako fantasy pro děti a mládež. No za mne je to sci-fi a nevím, zda děti a mládež budou z této knihy nadšený.

Dost dobře nechápu, jak zrovna tato kniha, tedy respektive její 1 díl mohl získat cenu The Times za nejlepší dětskou knihu roku a stal se i předlohou k filmu. (Aspoň tak to píšu na zadní straně knihy Sapphique).
Za mne kniha, kterou přečtu jednou a už se k ní nevrátím.

07.01.2024 3 z 5

Sníh padá na cedry Sníh padá na cedry David Guterson

Kniha řeší především vztahy mezi etniky.
Jednak je tento vztah vyobrazen příběhem lásky japonské dívky a bělošského chlapce, jednak i vyšetřováním vraždy místního rybáře, z níž je obviněn rybář právě japonského původu.

Jak soudní proces dopadne? Odsoudí Kabua jen kvůli jiné národnosti?

Kniha ačkoli není úplně mým žánrem mne naprosto dostala. Byla jsem napnutá jak struna a doufala, že se nakonec vše vysvětlí.

Příběh o rasismu, kolektivní vině, zakázané lásce a o tam, jak nakonec čest a láska zvítězí nad nenávistí a lží.

Za mne velmi zajímavá kniha a já se dozvěděla i spoustu věcí, které jsem nevěděla. Viz násilne odsunutí Japonců do pracovních táborů.

06.01.2024 5 z 5

Inkarceron Inkarceron Catherine Fisher

(SPOILER) Hodnocení 3,5/5
Nevím, proč je kniha řazena ve fantasy, thrilleru. Za mne je to čistě sci-fi.

Takové vězení jako je Inkarceron si snad ani nedokážu představit. Nejen, že se nejedná o místnost, místnosti nebo město. Inkarceron je tak velký, že obsahuje lesy, pouště, savany, města i jezera. Jedná se vlastně o celý svět. A v tomto světě vládne Inkarceron. Systém, který vytvořili Moudří. Jednalo se vlastně o experiment, Moudří chtěli ze spodiny lidstva (vrahů, zlodějů, násilníků) vytvořit dokonalou společnost. Ráj na Zemi. Jenže tento experiment se zrtnul. Inkarceron rozhodně není rájem na Zemi. Není dokonce ani místem, kde by jste se chtěli ocitnout. A aby toho nebylo málo, všude kam se podíváte, vás Inkarceron zkrze kamery pozoruje. A v tomto světě se narodil náš hrdina Finn. Nebo se zde snad nenarodil? Nic si totiž nepamatuje, na ruce má vytetovaného orla s roztaženými křídly a občas má vidiny, které pocházejí z venkovního světa.
Naproti tomu Klaudie žije ve venkovním světě. Kde se čas zastavil v 17.stoleti. Je dcera Strážce Inkarceronu a má si brát budoucího krále, kterého ale nemiluje.
Jaké tajemství objeví? Najde Finn nakonec cestu z vězení ven? A jakou roli v tom všem sehraje vytetovaný orel?

Za mne velice zajímavé sci-fi. Některé věci jsem prokoukla bohužel už na začátku knihy. A celkem mne to mrzelo. No ale nakonec tam tech wow momentu bylo i tak dost
Musím říct, že několik věcí nemělo úplně logiku a měla jsou pocit, že autorka si je vymyslela jen proto, aby ten příběh nějak zdárně dotáhla do konce.
Moc se mi líbila představa, že si Inkarceron žije svým vlastním životem. Jako autonomní organismus. Využívá veškerou organickou hmotu, která zemře k výrobě nových vězňů a pokud nemá organické tkáně dost nahradí ji kovy, dráty a úlomky. Tak vznikají polo - lidé.
Inkarceron je vlastně takový velký bratr, který vše vidí.
Nápad skvělý ale zpracování bohužel pokulhává, ani postavy nejsou, tak zajímavé, abych si vyloženě nějakou z nich oblíbila.
Jsem zvědavá na další díl. Snad nám tam autorka objasní některé věci z prvního dílu.

30.12.2023 3 z 5

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Začnu dvěmi citáty z knihy:
Všechno se dá vybojovat a zvládnout - kromě smrti. Smrt je definitivní.
Ne náhody, ale rozhodnuti určují náš osud.

Boris je mladý muž pracující v redakci. Je gay, což netuší ani jeho rodina, ani kolegové. Má přítele Marka, svou kamarádku Sofi a své přátele s gay klubu. S těmi si nemusí na nic hrát. Příběh však začíná tím, že mu Marko zničeho nic řekne, že se s ním musí rozejít. Boris nechápe, co se stalo. Když najde ve schránce oznámení o Markově svatbě se ženou, svět se mu zhrouti. Boris se snaží lásku, kterou cítil k Markovi zalepit dalšími vztahy. Dokáže se Boris postavit tlaku okolí a přizná svou homosexualitu? Najde svou spřízněnou duši?

Bohužel musím hodnotit 3,5. V knize mi přišlo spoustu věcí za hranou. Tohle všechno, že by se stalo jednomu člověku a jeho přátelům? Autorka neřeší totiž jen problém homosexuality, ale i domácího násilí, úmrtí dítěte, znásilnění, náboženství, vraždu, sebevraždu, stalking nebo neplánovaně těhotenství. No, na jednu útlou knihu toho bylo až moc. A já měla pocit, že Boris se nestýká s nikým normálním. Někdy je méně prostě více.
Dále jsem si myslela že kniha bude více řešit psychologii postav a to, jak přiznat okolí, že člověk úplně nezapadá do ideálu společnosti. O tom, jak se s tím vyrovnat sám a přiznat to i svým blízkým. Bohužel Boris to moc neřešil a nakonec se přiznal jen pár lidem.
A ten konec se vůbec nepovedl....aspoň za mne. Nečekala jsem happyend ale ani toto ne...
V knize bylo i překvapivě mnoho sexuálních scén a praktik. Mnohdy i bazardnich. Telefonovat při sexu s maminkou mi přišlo vážně divné...
Myslím, že kniha hodně poukazuje na to, jak to mají homosexuálové těžké. Přitom já si myslím, že dneska na to už koukáme úplně jinak. Myslím, že hodně z nás zná někoho kdo je gay nebo lesbička, a neřeší to. Dokonce i tady, u nás na vesnici, už to není tabu. Neříkám že registrované partnerství a manželství je rovnocenné. Myslim ale, že do budoucna se to změní. I adopce dětí. Nevím jak je to na Slovensku, protože autorka je Slovenka, ale u nás uz může i farářka veřejné přiznat a vydat knihu o tom, že je lesbička a nikdo ji neodsoudi.
Vadilo mi proto, že v knize každy, kdo je homosexuál je automaticky diskriminován. To možná bylo před 10-20 lety, ale ne teď. Kniha je vydána v roce 2019. Proto to úplně nechápu.

26.12.2023 3 z 5

Bouřný úsvit Bouřný úsvit Zuzana Hartmanová

Příběh Leru dospěl ke svému konci. Nebo snad novému začátku?
Sled chybných rozhodnutí Arumiela stálo více než jen ztrátu věrných následovníků. A i on začíná chápat své chyby a možná jich dokonce lituje. Zatímco vojsko Hiromota stojí před branami hlavního města Leru, Corvus a Luciana se vydávají do Ruin za Skleněnou pouští hledat nové město, kde by démoni i lidé mohli žít v míru.
Navíc je jejich cílem stvořit nového boha, který jim pomůže přivést zpět Vulpeho. Kdysi nejmocnějšího boha Leru. Povede se jim to? A jakou cenu budou muset za jeho návrat zaplatit?

Musím říct že po předchozích dvou dílech jsem se na závěr moc těšila. Bohužel mne ale trochu zklamal.
Příběh byl opět čtivý, postavy skvělé vykreslené. Autorka stále pokračuje v dokonalém logickém uvažování postav. Na stylu psaní se nic nemění a dej ubíhá velmi rychle. To všechno co jsem chválila v předchozích dílech platí i tady. Zvratů bylo také dost, jen nabyly tak zásadní.
A teď to ale...
Já prostě čekala větší mazec a wow efekt, který se bohužel nedostavil. Bitvy, na které jsem se těšila, byly nakonec vybojovány bez ztrát.
Co mne zamrzlo jako další bylo, že až v tomto díle byla mapa Leru. Určitě bych ji uvítala i v předchozích dvou dílech. Tam bohužel nebyla a svět Leru jsem si tak mohla jen představovat.

Doufám, že o světě Leru neslyšíme naposledy, závěr totiž není úplně ukončen a dává prostor pro případný další díl.

Spoiler:

Pokud máte rádi happyendy určitě se vám kniha bude líbit. Já od autorky čekala prostě zkázu a apokalypsu, kde přežije vážně jen pár vyvolených.

24.12.2023 4 z 5

Oko bouře Oko bouře Zuzana Hartmanová

Dej nám postoupil dál. Arumielovi plány se pomalu rozpadají. Lidé v něm už nevidí svého spasitele a vládce, nýbrž neschopného a slabého panovnika. A jak už to bývá, když jeden pláče druhý si zpívá. Ani tady to není výjimka. Každý chce z neštěstí druhého vytěžit maximum pro sebe. Lidé přestávají věřit a nechávají se čím dál častěji zlákat představou možné svobody za hranicí Leru.
Jak bychom se ale chovali my, kdyby nastala apokalypsa? Myslím že by se z nás také staly krysy, které se snaží stůj co stůj zachránit svůj život. Nehledě na životy druhých.

V knize není jeden ani dva hlavní hrdinové, ale hned celá škála postav. Autorka žádne z nich nestranní, a tak mají všechny postavy stejný prostor čtenáře zaujmout. A to se také děje. S každou postavou sympatizujete a zároveň ji pro nějakou vlastnost nesnášíte. Jako v životě nic není černobílé, i autorčiny postavy hrají všemi barvami. Moc se mi líbí, že postavy nikdy nejednají nelogicky. Vše je logické a pokud se nám to zda nelogické, vzápětí nám je vysvětleno, proč to tak je. Aniž bychom si to uvědomovali autorka v knize řeší několik vážných témat šikana, málo pozornosti od rodičů, znásilnění, homosexualita, osireni nebo neplodnost. To vše, a ještě mnohem víc, má za následky právě činy, kterých se postavy dopouštějí.
Příběhy jednotlivých postav se místy prolínají, aby se vzápětí opět rozdělily.
Dej plyne rychle a musím říct že mne kniha doslova vcucla a já musela číst dál a dál. Byly i místa, kde jsem neudržela slzy.
Líbí se mi, jak se autorka s ničím nepare. Tím vzniká spousta zvratů, které bychom vůbec nečekali.
V knize jsou pouze naznačené romantické linky. Takže žádná velká romantika se také nekoná. A když už se povede, říkáte si, konečně jsou spolu, stane se něco, co je zase rozdělí (někdy již nenávratně). Rozhodně to není série , kde si řeknete tihle dva spolu skončí a tak to taky bude .

Moc se těším na další díl ale zároveň se trochu bojím, protoze tuším že autorka nám žádný preslazeny happyend nedá.

20.12.2023 5 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Postapokalypticka fantasy , už jen to mne přijde jako hodně zajímavý nápad. Takže první věc kterou oceňuji.
Kniha začíná koncem světa. Lidé svrhli své Bohy. Díky tomu začala být ale magie nestabilni, a tak každých 7 dní udeří magická bouře, která čistokrevné lidi zabije, z lidí, kteří měli za předka boha se stanou zmutovani tvorové, kterým říkají modikeři. Jediní bohové (dnes nazyvani démoni) a čarodějové dokáží bouře přežít.
Je to 80 let od doby kdy bohové padli a lidé si vytvořili města, které obehnali bariérou, která je chrání před magickými bouřemi.
Vlády nad Lerem se ujal Arumiel (bůh lži), ale lidé to, že je bůh nevědí nebo spíš nechtějí vědět. Ostatní bohy Arumiel buď zabil nebo zotročil. Vynutil si od nich slib věrnosti, a ti ho tak teď musí poslouchat. Lidé se ale začínají proti této vládě bouřit. Navíc magie začína být víc a vic nestabilní, bouře už nechodí pravidelně každých 7 dní, dnes nikdo neví kdy a kde udeří. Navíc proti Arumielovi zbrojí i kněží.
Autorka nám vypráví několik jednotlivych příběhů, které se mnohdy prolnou aby se vzapeti mohly opět rozdelit.
Prolíná minulost a přítomnost a vše tím krásné vysvětluje. Proč se tato postava chová tekhle a ta druhá zase takto.
Charaktery jsou nádherné popsány a díky rozmanitosti postav si určitě každý z vás najde minimálně jednu, se kterou bude sympatizovat .
I prostředí je krásně barvitě popsané. Člověk si umí dokonale představit krajinu, kde se příběh odehrává.
Musím říct že mne kniha noc mile překvapila. Priznavam, že jsem autorku podcenila. Tak temnou fantasy plnou sexu (ale ne toho romantického, spíš surového, za určitým účelem a vlastním prospechum), intrik, zvradu, soubojů o moc a mrtvol jsem si už dlouho přála. A netušila jsem že mi ji dá autorka - žena, čekala bych to spíše od mužského autora.
Moc se mi líbí jak se autorka s ničím nemaze.
Je pravda že prvních 60 stran se člověk ztrácí ve spoustě jmen a dějů, ale pak se začnete orientovat a příběh si naplno užívat.
Jsem napnutá jak struna, jak bude příběh pokračovat.

20.12.2023 5 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Ve městečku Tarker's Mills řádí každý měsíc za úplňku vlkodlak. Lidé tomu nejprve nevěří a myslí si, že se jedná spíš o sériového vraha než bytost z fantasy světa.
Jak to nakonec všechno dopadne? Je vlkodlak skutečně vlkodlakem nebo je vlkodlak jen kostým?
A vypátrají, kdo za vraždami stojí?

Jedná se vážně o útlou knížečku. Bez ilustrací jsme s holkama napočítali 56 stran. Takže super jednohubka na jeden večer.
Byl to můj první King a horor jako takový vůbec nečtu. Přesto musím říct, že mne příběh hodně bavil. Možná proto, že jsem v něm neviděla horor jako spíš fantasy Už jsem asi poznamenána
Konečně jsem se těšila, že mne něco vyděsí a ona to byla spíš pohádka před spaním...
Styl psaní příběhu je ale velmi zajímavý. Každá kapitola představuje jeden měsíc v roce a noc, kdy na nebi září úplněk.
A ty ilustrace, tak ty jsou úplně boží. Krásně dokreslují děj.

Díky nim hodnotím 4,5/5. Bez ilustrací bych dala 4. Jak psal někdo dříve. Tohle je spíš jednohubka pro Kingovi nadšence.

15.12.2023 4 z 5

Pomiluj smrt Pomiluj smrt Veronika Fiedlerová

Dej se odehrává v Rakousku Uhersku na počátku dvacátého století. Aloisie přijíždí z venkova do města za svoji sestřenicí Berdnardinou. Aby zde našla práci a mohla tak zaplatit operaci svému nemocnému otci. Místo snů ji ale hned první noc čeká doslova noční můra. Ve městě rádi sériový vrah, který zabíjí prostitutky tak, že jim odřezává za živa údy. Berdnardina a Aloisie potkávají v hospodě dva muže Karla a Šebestiána. Luise se ale tahle společnost nelíbí a chce odejít. Šebestián se vydá za ní a když zjistí, že má místo jedné nohy protézu pozve ji k sobě do bytu.
Co všechno se tu noc udá? Kdo je nakonec vrah a kdo lovná zvěř? A jaké tajemství Aloisie skrývá?

Na to jak je to malá, útlá knížečka, tak je teda pořádně nadupaná... Je plná zvratů, akce a napětí.

Děj je svižný. A zároveň je vše dobře vysvětleno a popsáno. I díky prolínání minulosti a přítomnosti.

Na mne byla místy až moc surová a plná násilí. Jelikož jsem zabredla do jiných vod než obvykle. Já horory, detektivky ani thrillery nečtu. Takže věřím, že pro vas, co jste zvyklí, to bude naprosto v pohodě.

Jediné, co mi trochu vadilo byl ten konec. Klidně bych vynechala poslední dvě stránky a nechala konec víc otevřený.

Jinak ale chválím. Taková jednohubka na jednu noc.

10.12.2023 4 z 5

Příliv démonů Příliv démonů Laurie Forest

Poté, co Elloren (černá čarodějka z proroctví) prchla i se svým mužem Lucasem na východ, aby unikla Vogelovi a jeho rostoucí moci, a poté, co je Vogel našel a Lucase zajal, je Elloren přesvědčená vyhledat své spojence. Musí Východní říši varovat před Vogelovou mocí, a kdo jiný by ji mohl pomoci než rodina a přátelé. Lupíni vytvořili novou smečku pod vedením Diany a Rafa. Trystan a Tierney se dostali do wyvernske gardy.
Ve Východní říši se navíc chystají oslavy levandulového měsíce. Skvělá příležitost, jak se nepozorovaně dostat do města.
Stihne Elloren vyhledat své spojence a získat kontrolu nad svou mocí než přijde Vogel?

Wow tak tohle byla jízda...
já jsem uvítala, že se autorka vrátila k vyprávění příběhu i u dalších postav. Sledovani jejich osudu a lásek jsem si moc uzivala.

Je pravda, že střed knihy se vlekl. Vše bylo zaměřeno na přípravy oslav a řadu romantických linek. Takže se tato část četla pomaleji. Děj tak neubiha, ale já si říkala, že to je přesně záměr autorky. Vyjasnit všechny vztahy a vytvořit iluzi jako by se čas zastavil. Navodit zkrátka pocit, jako by se svět zastavil...takove ticho před bouří ... A taky že ano, protože co přišlo pak to byla přímo smršť.

Posledních 100 stran je plně akce, napětí a zvratů, které necekate. Musím říct že jsem si i hodně poplakala.

A ten konec.... No už se těším na další díl.

10.12.2023 5 z 5

Stínová hůlka Stínová hůlka Laurie Forest

(SPOILER) Poté, co ve druhém díle Elloren zjistila, že její moc je mnohem větší než si myslela a že se zamilovala do Ikarela z proroctví, je od svého milého odtržena. Každý má cvičit své schopnosti odděleně, aby Vogel, jejich nepřítel, nemohl zničit oba najednou.
Elloren se tak musí vydat znovu do Gardnerie a jediný člověk, který ji může zajistit bezpečí je Lucas Grey. Muž se kterým je proti své vůli zasvěcena.
Pomůže jí? A co bude chtít na oplátku? Zjistí Vogel, kdo je Elloren zač?

Kniha se mi moc líbila. Příběh plyne dál a válka už je vážně na spadnutí. Napětí a akce jsou v celé knize doslova prostoupeny.
Kniha je plná zvratů... A hodně jich je vážně nečekaných.... Já i hodně věcí oplakala.
Na rozdíl od předchozích dílů je kniha hlavně o Elloren a Lucasovi. Proto se mi líbily více díly předchozí. Rozmanitost postav mi prostě chybí. Ani zmínka o Rafovi, Dianě, jen trochu o Yvanovi.

SPOILER
Co bych knize od předchozích dvou ještě vytkla je romantická linka. Mne s prostě k sobě Elloren a Lucas Grey nehodí. Možná to bude tim, že já jsem prostě fanynka Yvana. Ale při každým jejich polibku a milování jsem si říkala budeš si to jednou vyčítat Elloren.

04.12.2023 4 z 5

O dracích a Sedmi O dracích a Sedmi Tereza Kadečková

Viktor a Iscar jsou přátelé s výhodami. Žijí v Dolním Elysium městě, nad kterým je postaveno druhé město, Horní Elysium. V dolním městě žijí zlodějicci, vrazi, prostitutky, zkrátka chudina. Chodí pracovat do dolu, továren a dělají vše možné, aby si lidé v Horním Elysium mohli žít lépe. Městu vládne 7 Sester. Hlavni hrdina Viktor je antropomorf. Napůl člověk, napůl kočka. Díky tomu to má ve městě ještě složitější. Antropomorfove nemohou být očkováni, lidé se jich boji ale i díky jejich schopnostem. Dozvídáme se, že ve světě existuje lék Rudy Zázrak, které většina obyvatelstva užívá. Chrání je před všemi nemocemi, jediná jeho nevýhoda je, že vám odbourá veškerou imunitu a vy se tak stanete na jeho užívání závislý. Lék se získává z krve draků, které vláda horních měst (Lilie) uvěznila v horách. Co se ale stane když draci začnou umírat? Samozřejmě že první od léků odstřihnout dolní města. Začíná tak epidemie, umíráji stovky lidí a sestry se snaží Zázrak od Horních měst získat.
Podaří se jim to? Na co budou potřebovat Viktora? A nezačne válka?

Příběh je zajímavý. Jedná se o fantasy s prvky cyperpunku. Ale já tam prostě strašně viděla Covid. Autorka se za mne inspirovala covidem až moc karantény, roušky, jediný lék, mrtví na ulicích, média podávají lživé informace...
Co se mi líbilo a co autorka umí (o tom mne přesvědčila i v 1 díle) je to, že nemáte vyloženě nejoblíbenější postavu. Každá má své pro a proti. Což se mi líbí. Jako v životě nic není černobílé.
První díl jsem hodnotila na 5 tady jsem prostě byla trochu zklamaná dějem.
Z prvního dílu to má jen uvězněné draky a Lilii.
Věřím že si kniha své čtenáře najde. Mne ale stačilo precist jen jednou.

26.11.2023 3 z 5

Domov zmiznutých hodín Domov zmiznutých hodín Katarína Tholtová

Ahojky
Hlásím se znova tentokrát s
Hodnocení: 4,5/5

Hlavní hrdinka Laura je začínající spisovatelka, jejíž knihu vybraly v soutěži. Netuší však, že její redaktor o 40 let starší muž jménem Gregor bude znamenat její zkázu. Kniha začíná velice zvláštně. Laura jede do práce, ale ve vlaku zjistí, že vlastně neví kam jede a místo tašky s notebookem má kufr plný hodin a hodinek. Hodiny představují čas. Čas který promrhala tím, že byla s Gregorem. Postupně se začínáme nořit do vzpomínek, které by chtěla Laura vrátit. Zjišťujeme, že se do Gregora zamilovala. Navázali spolu milostný vztah, i když Gregor byl ženatý. Postupně si Lauru začíná omotávat kolem prstu. Manipuluje ji, a když ji získá úplně, odejde od manželky. Tím ale Lauře začíná peklo. To, jak ji na počátku vztahu obdivoval, obletoval a říkal krásná slovíčka, to vše je najednou pryč. Najednou je neschopná, hysterická a hloupá ženská. Laura pomalu začne mít sebevědomí na nule a také začne pít. Nejprve trochu a poté už musí pít víc a víc. Také si neustále hlída kalorie, protože podle Gregora je tlustá. Jak tohle všechno dopadne? Dokáže se zbavit svých démonů?

Častecne autobiograficke dílo. Autorku moc obdivuji za to, že se o tomhle tématu rozhodla psát. Děj se že začátku vlekl, než jsem začala chápat, o čem kniha je, ale pak měl spád a nutil mne číst dál a dal. To jak se s naléhavosti některé pasáže opakovaly a Laura postupně menila názor na Gregora a sebe. To bylo neskutečne silne. Přečetla jsem za jeden den.
Bylo to pro mne ale těžké číst. Možná protože mám kamarádku, která řeší něco podobného. Tedy kromě toho alkoholu. A já nevím jak ji pomocí, pokud sama nezačne chtít a vidět, jak se ten její chová.
Přesně jako Laura svádí zatím vše na sebe. Ona prostě není dokonalá, on má vlastne důvod si stěžovat třeba na úklid nebo na to že nevydělává tolik jako on, že po dětech přibrala, že je unavená atd...
Obdivuji každou ženu, která dokáže nakonec bouchnout do stolu, i když jí to stojí hodně sil a říct manipulátorovi dost.
Moc všem Lauram přeji aby ten boj vyhrály.

23.11.2023 4 z 5

Království v kameni Království v kameni Nela Mičková

Hodnocení: 4,5/5

Morgane žije se svým bratrem (dvojčetem) Gabrielem v království Viridian. Je dcerou krutého krále, který vládne království uvězněnému ve skále Vermilionskych hor. A protože v okolí Skály není bezpečno, král nikoho nepouští ven. Morgane a Gabriel jsou tak vlastně zajatci svého otce uvnitř jehi království. Morgane se má stát novou královnou a proto se do Skály sjíždějí její nápadníci. S nimi ale přichází i nebezpečí. Gabriela a pak i samotnou Morgane se pokusí někdo zabít. Morgane, kterou král učil celý život neprojevovat city a být chladnou královnou, utíká do hor a doufá, že tento čin ochrání jejího bratra. V horách ale není bezpečno. Na to přijde hned, jak opustí panství. Les je mrtví, nikde žádná tráva, vše vypadá jako by umíralo. Navíc se lesem pohybují stvůry, které lačni po její krvi. A určitě by ji dostaly velmi rychle, nebýt jejího zachránce Finna a jeho okřídleného přítele Erika.
Dokáže Morgane zachránit své království? Kdo je vlastně Finn a proč ji zachránil? Dokáže její srdce roztát a nebo se bude řídit tím, co jí radil král? A na jaké další tajemství narazí?

Wow další úžasné české fantasy. Příběh byl promyšlený do detailu a na vše jsme postupně dostali odpovědi.
Moc se mi líbil vývoj postav. Ať už Morgane, Finna nebo Gabriela. Také se mi líbila romantická linka. Postupně se vztah vyvíjel nebyl hrr... Což mi bylo sympatické. Musím se přiznat ze i slzičky ukaply. Autorka nas udržuje v neustálém napětí. Kniha je plná akce. A ty děsivé popisy nestvůr, lesa a čarodějnic. Mnohdy mně běhal mráz po zádech.

Moc děkuji za možnost účastnit se štafety. A těším se na další dil

22.11.2023 4 z 5

Beladona Beladona Adalyn Grace

(SPOILER) Hodnocení: 3,5/5

Jedna malá otázka na začátek. VÍTE PROČ SE KNIHA JMENUJE BELADONA? A co nebo kdo beladona je? Já to nevěděla, no tak jsem zase o trochu moudřejší.

Kniha je určena pro čtenáře 15+ vzhledem k tomu, že se děj knihy točí kolem jedů, bylinek a smrti je to pochopitelné.

Hlavní hrdinka Signa přijde jako miminko o rodiče. I pro ni si přijde Smrtonoš, ale nakonec ji neodvede. Od té doby ale Signa vída duchy a dokonce i samotného Smrtonose víc, než by si přála. A ona je skutečně vidí. Teď ji je 19 let. Za svůj život už vystřídala spoustu domovů. Nikde ale nevydržela dlouho. Její pěstouni, ač jim většinou šlo pouze o Signin majetek, záhadne umírají. A celá společnost za to viní ji. Pro Signu je to také záhada a ještě větší záhadou j, když zjistí, že nemůže jen tak zemřít. Pokusí se otrávit, tím přiláká Smrtonose ale jed z jejího těla rychle vyprchá a ona se probere. Když zjistí jak může Smrtonose přivolávat dělá to poměrně často. Když zemře její poslední opatrovnice donutí Smrtonose slíbit, že tentokrát to bude jinak a bude ji opatrovat, aby o další domov nepřišla.
A tak se Signa ocitá na panství Thorn Grove. Její příbuzná Lilien už ale nežije. Na sídle žije její manžel Elijah a děti Percy a Blyth. Elijah je že smrti své ženy znicen. Pije a pořádá bujaré večírky, aby na ni zapomněl. Blyth leží nemocná. Postihla ji stejná nemoc jako její matku a Percy neví, co si s oběma počít. Večer se Signe zjeví duch Lillien a řekne jí, že nezemřela na nemoc, ale byla otrávená. Prosí Signu aby vypátrala jejího vraha a pomohla Blyth.

Přijde Signa na to, kdo v tom má prsty? Jakou roli v tom sehraje Smrtonoš? A je vražda jediným tajemstvím na panství?

Příběh byl čtivý.
Vraha jsem odhalila až pár stránek před koncem. Jediné co mi trochu chybělo bylo vysvětlení některých věcí ohledně schopnosti Signy. A také to, že ač ji bylo 20 chovala se někdy jako 15leta. Charaktery postav nebylo nějak do hloubky propracované. A postavy se ani nijak nevyvíjely.
Kniha kterou přečtu jednou, ale druhému dílu se nebráním. Oddechovka na podzimní ponuré dny

19.11.2023 4 z 5

Hadí královna Hadí královna Zuzana Štorková

Příběh vypráví o Lilien dívce, která má zvláštní schopnost dorozumívat se z hady. Při narození ji zemřela matka a později za podivných okolností zmizel i její otec. V ten den kdy zmizel narazila v lese na ženu, Eleren (bývalou Hadi královnu, která ji předala svůj dar). A Lilien se tak stala další Hadí královnou.
Po 10 letech se vrací do vesnice Sella. Tam kde naposledy viděla svého otce. Doufá, že jeho zmizení objasní. Vesničané ale brzy zjistí, že dívka není úplně normální a její schopnost rozumět hadům brzy odhalí. Díky tomu se jí všichni boji.
I když je Lilien hodná a snaží se všem pomáhat jejich důvěru si nezíská. Jediný člověk, který stojí na její straně je Tomas. Ten se do Lilien zamiluje a brání ji. Díky tomu je ale zavržen také. A to i svojí rodinou.
Žijí tedy s Lilien spolu a plánují společnou budoucnost v Izufirskem údolí, kam se má Lilien před dovršením svých 18 narozenin vrátit.
Situace se ale změní, když ji do vesnice přijde hledat muž se ženou a za její dopadení nabízejí tučnou odměnu.
Může za to proroctví o nadcházející válce, ve které má právě Hadí královna sehrát důležitou roli?
Rada, která sídlí v Izufirskem údolí čeká problémy a proto za Lili vyšlou Rugguera, který ji má bezpečné do údolí dopravit dříve než bylo domluveno
Jaké však je jeho překvapení když zjistí, že Lili bez Tomase nikam nepůjde, a že jsou zasnoubení? Má s Lilien totiž svoje plány, které mu Tomas může zhatit.
Kdo jsou muž a žena, kteří ji hledají? A pro koho pracují? Rozhodně se Lilien pro Tomase nebo Rugguera? A jaké tajemství před ní oba dva ukrývají?
Popravdě jsem nečekala, že knihu přečtu tak rychle a jedním dechem. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Po delší době opět fantasy, které mne naprosto strhlo.
Autorka má propracovaný svět a příběh do nejmenších detailů. Každá maličkost, které ani nepřikládáte nějaký velký význam, do sebe nakonec západně jako dílky puzzle. A já se mi bavila při jejich skládání. Často jsem si říkala, to by mohlo souviset s tímhle a mnohdy jsem se i trefila. Někdy mne ale autorka dokázala i zmást. Což oceňuji. Příběh pro mne nebyl úplně předvídatelný za mne velke plus.
Postavy jsou vykresleny tak, že nikdo (snad až na Galdrixe) není vysloveně zlý. A kdoví, proč je on takový jaký je. To se třeba ještě dozvíme. A nikdo není úplně hodný. Každá postava má něco, co vám na ní může vadit. Je to přesně jako v životě a nic není černobílé. Díky tomu může každý čtenář sympatizovat s někým jiným což je další velké plus. A byla docela sranda číst knihu ve štafetě, kde před vámi osoba obdivuje postavu, která vám zrovna leze svým chováním krkem .
Za mne velmi čtivá kniha. Styl psaní autorky mne neskutečně sedl. V knize se stále něco děje a nemá hluché místo. Ačkoli někdo může říct, že je to pouze o putování do Izufirskeho údolí, každou chvilku na vás čeká další prekvapeni a vůbec se nenudite.
Oceňuji i barevnou mapu světa.
Postav nebylo mnoho a člověk si všechny zapamatoval i prolínání času minulost a přítomnost mne nijak nerušilo.
Další dílo, které se za mne s klidem může rovnat světovému fantasy.

17.11.2023 5 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Dvě sestry, jedna vražda a touha po pomstě...

Emilia a Vittoria (dvojčata)žijí poklidný život na Sicílii. Jejich rodina vlastní restauraci a celou knihu je krásně popisováno italské jídlo. Máte na něj úplně chuť Navíc jejich rodina pocházejí z jednoho ze 13 rodu čarodějnic v Palermu.
Jejich babička jim ale tají spoustu věcí. Což si myslím, že je kámen úrazu hnedka na začátku. Nebýt toho mohlo být vše jinak.
Poklidný život naruší vraždy dvou čarodějek, navíc jejich těla jsou zmrzačená. Něco se děje a ve městě je někdo, kdo prahne po srdcích čarodějnic.
Když Emilia najde svou sestru mrtvou a bez srdce rozhodně se jí pomstít ať to stojí, co to stojí.
Najde Vittoriin deník a zjišťuje , že sestra věděla víc než jim babička říkala. Emilia se rozhodne přivolat démona a doufá, že ji pomůže sestřinu vraždu objasnit. Jaké je její překvapení, když se neobjeví obyčejný démon ale hned jeden ze sedmi princů podsvětí...
Podaří se jí zjistit kdo za vraždami stojí?
Co bude výměnou za pomoc princ Ira chtít?

Příběh se mi moc líbil. I prostředí Sicílie.
Jediné co bych vytkla je, že už na začátku si myslíte jak to bude a ono to tak i skutečně je . Předvídatelny příběh.
A občas mne rozčilovala Emilia. Někdo ji řekne aby něco nedělala a má to efekt jako by jí řekl jdi a udělej to.
I tak ale nutně potřebují dalsi díly

15.11.2023 4 z 5

Návrat Návrat Kateřina Pojkarová

Hodnocení celé série : 4/5

Po tom, co v prvním díle musel Manny, láska Kayly, odejít, se Kayla na Karmalechu už necítí šťastná. Navíc má v hlavě stále ještě Mannyho varování, že na hradě je zrádce. I ona je stále více přesvědčena, že to tak je. Náhody nebo spíše nehody které se dějí nejsou jen tak.
Když nastane jaro a přijde další Kapp zjistí, že nebezpečí hrozí i dětem hradního pána. Proto se Liam (hradní pán) rozhodne poslat děti i s Kaylou z hradu pryč. Jejich putování je dlouhé plne strasti a různých nástrah.
Vrátí se ještě někdy domů? Co vše se mezitím stane? A shledá se ještě někdy Kayla s Mannym?

Druhý díl se mi líbil více než první. Už jsem věděla, co od knihy očekávat. A že spíše než fantasy je to historický dobrodružný román.

I akce bylo více než v prvním dílu. Navíc i krásný vývoj postav.

Styl psaní autorky je neskutečně čtivý. Nutí vás číst dál a dál a já se nemohla odtrhnout. Také jsem tento díl přečetla za jediný den.

A pozor na konci jsem se dočkala i toho fantasy

Nevím, zda autorka plánuje ještě 3 díl ale já bych ho uvítala. Zajímalo by mne co bylo před tím než Kayla odešla na Karmalech. Kdo je Král a Poutník? Proč měla právě Kayla tento úkol? Jaké bylo její dospívání?

11.11.2023 4 z 5