Sníh padá na cedry

Román o problémech soužití japonských přistěhovalců s americkými rybáři na ostrůvku v Pacifiku po útoku na Pearl Harbor. Působivý román je věnován ne příliš publikovanému tématu - vyhnání japonských přistěhovalců a jejich internace v amerických koncertačních táborech během 2. světové války . V tomto příběhu jde o japonskou menšinu , která je hrstce obyvatel ostrůvku San Piedro dobře známa, všichni vědí, že jsou to slušní lidé. Motiv vztahu mezi etniky je jednak exponován příběhem lásky japonské dívky a bělošského chlapce, jednak vyšetřováním vraždy místního rybáře, z níž je obviněn rybář japonského původu. Tento román byl v roce 1999 zfilmován....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14477/snih-pada-na-cedry-5Ke-14477.jpg 4.253
Vydáno, Knižní klub

Snow falling on cedars, 1995

Kniha Sníh padá na cedry

Laza27
26.03.2019

Pro mě první kniha, která mi přijde výrazně slabší než film

intelektuálka
18.01.2018

Děj se odehrává na ostrůvku v Pacifiku, kde žije i komuna japonských přistěhovalců. Má i detektivní zápletku - jednoho dne je tu nalezen mrtvý místní rybář. Z jeho vraždy je obviněn japonec Kibuo. Soužití místních obyvatel je narušeno japonským útokem na Pearl Harbor.
V probíhajícím procesu hledáme detaily případu a do děje zasáhne místní novinář Ishmael, který vyrůstal s Kibuovou ženou a pojilo je přátelství. A díky jeho pomoci dochází k rozluštění.
"Máte-li vůkol sebe jen moře, nemůžete beztrestně šlapat po citech druhých".
Tuto prvotinu doporučím.

Jolina
07.02.2017

Tato knížka mě oslovila. Půjčovala jsem si ji s cílem splnit zimní výzvu, ale příběh mě oslovil, velmi se mi líbila kompozice, zároveň vykreslení prostředí, počasí nahrávalo nečekaným zvratům v celém příběhu. Svět prostě není buď dobrý, nebo špatný a nikdo neví, kam nás jedno jediné rozhodnutí, o kterém si nemyslíme, že je tak důležité, zavede...

Sparkling
17.08.2016

Zajímavý příběh, jak už někdo psal, jde o propletení detektivní a romantické dějové linky (doplněné trochou historie a úvah o lidské povaze). Čtivá kniha, ale pro mě průměrná. Označila bych ji jako vhodnou na odpočinkovou četbu.

rajen
03.10.2015

Moc pěkný román. Velmi dobře se četl, jedinou výtku bych měla k tomu, že autor někdy strašně dlouho popisoval něco, co nemělo pro samotný děj až tolik význam a nikdy se už pak ani k tomu nevrátil. Bylo to příjemné čtení, trochu lásky, trochu detektivky a do toho se na pozadí příběhu dozvíte, jak Amerika zacházela s Japonci, kterí žili v Americe jíž dlouho před válkou, jak se ze dne na den stali "nepřáteli" a byli nuceni vystěhovat se ze svých domovů. Postavy v knize byly moc dobře prokreslené. Byl to můj šálek kávy.

kapllu
02.03.2015

Tato kniha na mě zapůsobila svou realističností - příběh je lehce uvěřitelný a v mnoha obměnách se stal už tisíckrát. Ukazuje, že v dobách příznivých vedle sebe dokáží lidé různých kultur žít celkem v míru, stačí ale, aby kultura v menšině něco provedla a už tu máme důvod, proč nenávidět všechny její členy... A protože těch odvážných, co si postoj umí udržet navzdory předsudkům, tolik není, je menšina často odsuzována neprávem. To však jen plodí další nenávist a máme tu začarovaný kruh.
Sice jsem už psala, že příběh se stal tisíckrát, ale o japonských Američanech za války a po ní jsem toho mnoho ještě neslyšela, o to více mě kniha zaujala.

Pearl Harbor Japonci Tichý oceán, Pacifik

David Guterson
americká, 1956

Kniha Sníh padá na cedry je v

Právě čtených1x