Domov zmiznutých hodín

Domov zmiznutých hodín https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523325/domov-zmiznutych-hodin-653f370d3ecfa.jpg 5 3 3

Laurina všedná cesta do práce sa mení na labyrint fantázie, spomienok a reality. Počas blúdenia záhadným mestom a vlastným vnútorným svetom balansuje medzi šialenstvom a skutočnosťou, medzi poddajnosťou a oslobodením vlastného ja z područia narcistického vzťahu, medzi hnevom a ľútosťou za rokmi premárnenými s oveľa starším mužom a zdevastovanými alkoholom, medzi strachom a odvahou vziať život do vlastných rúk.... celý text

Přidat komentář

lucyvase4
23.11.2023 4 z 5

Ahojky
Hlásím se znova tentokrát s
Hodnocení: 4,5/5

Hlavní hrdinka Laura je začínající spisovatelka, jejíž knihu vybraly v soutěži. Netuší však, že její redaktor o 40 let starší muž jménem Gregor bude znamenat její zkázu. Kniha začíná velice zvláštně. Laura jede do práce, ale ve vlaku zjistí, že vlastně neví kam jede a místo tašky s notebookem má kufr plný hodin a hodinek. Hodiny představují čas. Čas který promrhala tím, že byla s Gregorem. Postupně se začínáme nořit do vzpomínek, které by chtěla Laura vrátit. Zjišťujeme, že se do Gregora zamilovala. Navázali spolu milostný vztah, i když Gregor byl ženatý. Postupně si Lauru začíná omotávat kolem prstu. Manipuluje ji, a když ji získá úplně, odejde od manželky. Tím ale Lauře začíná peklo. To, jak ji na počátku vztahu obdivoval, obletoval a říkal krásná slovíčka, to vše je najednou pryč. Najednou je neschopná, hysterická a hloupá ženská. Laura pomalu začne mít sebevědomí na nule a také začne pít. Nejprve trochu a poté už musí pít víc a víc. Také si neustále hlída kalorie, protože podle Gregora je tlustá. Jak tohle všechno dopadne? Dokáže se zbavit svých démonů?

Častecne autobiograficke dílo. Autorku moc obdivuji za to, že se o tomhle tématu rozhodla psát. Děj se že začátku vlekl, než jsem začala chápat, o čem kniha je, ale pak měl spád a nutil mne číst dál a dal. To jak se s naléhavosti některé pasáže opakovaly a Laura postupně menila názor na Gregora a sebe. To bylo neskutečne silne. Přečetla jsem za jeden den.
Bylo to pro mne ale těžké číst. Možná protože mám kamarádku, která řeší něco podobného. Tedy kromě toho alkoholu. A já nevím jak ji pomocí, pokud sama nezačne chtít a vidět, jak se ten její chová.
Přesně jako Laura svádí zatím vše na sebe. Ona prostě není dokonalá, on má vlastne důvod si stěžovat třeba na úklid nebo na to že nevydělává tolik jako on, že po dětech přibrala, že je unavená atd...
Obdivuji každou ženu, která dokáže nakonec bouchnout do stolu, i když jí to stojí hodně sil a říct manipulátorovi dost.
Moc všem Lauram přeji aby ten boj vyhrály.

arthera
29.10.2023 5 z 5

Kniha od této slovenské autorky mě příjemně překvapila. Prolínají se v ní dva světy; jeden románový a jeden až surrealistický. Oba mají společný silný emocionální apel na čtenáře-ať už soucítíme s Laurou, kterou ovládá její manžel a alkohol, nebo s Laurou, která se propadá víc a víc do beznaděje pavučin snů.
Mě osobně románová část bavila hodně a ráda si od autorky přečtu další knihu. Na druhou stranu ona snová část knihy působila neotřele, a i když se mi hůře četla, měla velký dopad na dojem z celé knihy.


Autorovy další knížky

Katarína Tholtová
slovenská, 1987
2010  67%Nočné motýle
2013  73%Papierové bábiky
2019  90%S hlavou v mračnách
2023  93%Domov zmiznutých hodín