lucyvase4 lucyvase4 komentáře u knih

Začátek po konci Začátek po konci Jana Jordanová

Ačkoliv je to kniha YA musím říct, že příběh mne moc bavil. Takova lehčí verze Divergence. Na začátku má čtenář strašně otázek. Na některé se odpovědi v knize dozví, na některé částečně a na některé vůbec. Ale může na ně přijít řada třeba v druhém díle.
Naše hrdinka Ellie (toto jméno si sama vybrala na začátku knihy) se ocitne v podsvětí,, ve kterém vládne temný vůdce Black. Zemřela ale dostala šanci na návrat v podobě smrtky. Aby se jí ale stala musí obstát v úkolech a také si ji musí vybrat jeden z patronů. To ale nejprve znamená porazit zbylé kandidáty. Protože o tento post nesoutěží sama. Úkoly jsou velice obtížné, navíc se někdo snaží zajistit aby neuspěla. Proč? Nikoho tady nezná, o ničem neví? Proč je tedy právě ona trnem v oku vysoce postavených smrtek? A co hlas, který slyší ve své hlavě, komu patří? A proč ji varuje?
Kniha je napsána jednoduchými větami, pro YA jasné, srozumitelné. Děj je plný zvratů a napětí. Nikdy nevíte, co se stane, komu můžete věřit, kdo je skutečně přítel? Toto vše vás nutí číst a číst. Za to autorku moc obdivuji. Svět podsvětí vybarvila podobně jako náš svět. I smrtka může jít přece na párty, hospody nebo na bowling. Což je krásná myšlenka . Musím říct že ani smrtkám nechybí smysl pro humor a romantika.
Už se moc těším na další díl.

08.09.2023 4 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Co ke knize napsat. Moc povedené, čtivé a plně zvratů. Jediné co mi vadilo byla naivita hl. postavy. Píše se rok 2068. Lidé se už nerodí jako lidé ale jako bytosti bez pohlaví. To si vybírají až po závěrečné zkoušce. A na výběr mají hnedka 4 možnosti. Svět je svázaný strachem z klimatických změn, globálního oteplování a uhlíkové stopy. To vede k tomu, že se lidstvo muselo omezit. Tedy ne všichni pouze nižší stupně konfirmity (něco jako kastovní systém). Všichni navíc mají v těle čipy, díky nim se všichni dozví z jaké konfirmity jsou a co mohou či nemohou. Kde můžou pracovat, kde bydlet, kde a co můžou nakopat, mohou do kina? Kavárny? Čipem se prokazuje že úplně všude. Klaud má výhodu je z 5 konformity a žije si docela dobře. I když i jim vody teče jen 2x denně, sporák jde na 2 hodiny a nemají ledničku. Kupuji se pouze polotovary. Maso jako takové se nekonzumuje. To mohou jen vládci ze 7 konformity. Jinak se musí spokojit s náhražky ze sóji, řas. Klaud je ale v systému spokojená. Nic jiného ani nepoznala. Ženy v něm ale nemaji takové slovo jako muži a další dvě pohlaví. Systém chce, aby se rodilo co nejméně deti. Kloud je tedy smířená s tím že ve velkém rozhodnutí se ženou nestane. Až jednou potká chlapce do kterého se zamiluje. Zjišťuje že on čip nemá. A co je horší zjistí, že je s ním těhotná. A tak začíná její válka se systémem. Chce ochránit své dítě a Roberta (tak se mladík jmenuje si chce vzít). Jako neviditelný bez čipu je ovšem hlavním nepřítelem řadu.
To je jen zlomek příběhu který se v knize děje.
Ještě před pár lety bych řekla utopie. Po covidu a očkování, kterými se Vondruška inspiroval, mi to jako utopie nepřijde. Očkovaný proti neočkovaným, čipovaný proti necipovanym? Stejná pohádka. Média, vláda která něco hlásá, i když to není pravda. Ať posoudí každý sám jak to tenkrát bylo. Jedno vím jistě než žít v tomhle chaosu zvolila bych stejnou cestu jako Klaud a Robert.

06.09.2023 4 z 5

Zkáza Ďáblova akru Zkáza Ďáblova akru Ransom Riggs

(SPOILER) Moc hezké zakončení. Nechyběla romantika, odvaha, láska a zvraty. I slza malém ukápla. Nechyběl ani happyend. Některá místa potřebovala více vysvětlit. Takto přišly nelogické, ale i tak se mi kniha moc líbila.

04.09.2023 5 z 5

Moje upřímná posedlost jménem anorexie Moje upřímná posedlost jménem anorexie Petra Lukešová

Tato kniha se mi dostala do rukou díky knižní štafetě. Tímto děkuji autorce štafety i autorce knihy samotné.
Petra trpí anorexií. Svůj problém vnímá, ale nemůže přestat počítat kalorie, které sní. Každý gram pečlivě hlídá a pokud přibere jen kilo, zdá se jí její postava nedokonalá. I přesto, že má 30kg vidí na sobě špeky. Člověk, který s anorexií nebojoval, nepochopí. Rodiče už si s Petrou nevědí moc rady. Chtějí ji pomocí, aspoň na začátku knihy mi to tak přijde, ale postupně po jejím lhaní o tom, že jí, to maminka pomalu vzdává. A bariéra mezi nimi se prohlubuje. Petra hledá někoho, na koho by se mohla upnout. Vhodného partnera ale nenechazi. Jen kluky, kteří ji využívají. Díky nim se snaží s anorexií bojovat. Když ji ale opustí upadá zpět do depresí a nejezeni... Je to začarovaný kruh.
Velice čtivá kniha ale plná bolesti, utrpení a sebetrýznění. Přečetla jsem za jediný den. Nemohla jsem se odtrhnout a chtěla jsem vědět jak to s Petrou dopadlo.
Knihu jsem si chtěla přečíst už čistě z pracovního hlediska. Jsem totiž nutriční terapeutka. Při praxi na vysoké škole jsem se setkala s jednou slečnou, která s Annou (tak autorka anorexií nazývá) také bojovala. Tehdy jsem byla jen praktikantka a jen jsem sledovala jak se slečnou jednají. Chtěla jsem se tedy dozvědět, jak se cítí přímo člověk, který Annou trpí, jak to prožívá, jak sám sebe vidí, uvědomuje si vůbec, že má nějaký problém? Kniha mi na tohle všechno odpověděla a ještě na mnohem víc. Nechápu jak tohle všechno mohla jedná mladá holka zažít a hlavně přežít!!!!
Petro máte můj hluboký obdiv. Hnedka při prvních stránkách, kdy jsem četla o dětské doktorce, která dokáže dítěti říct, že je tlusté, mi vstávaly vlasy hrůzou. A vzpomněla jsem si na mého bratra. Přesně to samé. Pak začal řešit váhu a hubnout. Naštěstí to naši včas zarazili. Kdoví, zda by do toho také nespadl, nebýt včasného zásahu. Nechápu jak mohou být lékaři, terapeuti nebo psychiatři tak plní neempatie. Neuvědomují si co mohou způsobit nevhodná slova?
Buďte dál silná a přeji Vám aby Anna zůstala zkrocená tak, jak jen to jde. Aby její hlásek byl slabší a slabší a jednou zmizel úplně.

19.08.2023 5 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

(SPOILER) Velmi dobrý příběh. Krásný den který odsypava. Nevěřila jsem, že po 3 díle přijde něco tak super. Nový příběh se starými hrdiny. Jediné co mi vadí je Emma, která stále Jacoba přirovnává a srovnává s Abbem. A Jacob, který se stále chce dědečkovi rovnat. Jako by jeho stín vyšel nad oběma.

08.08.2023 4 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

(SPOILER) Oproti předchozímu dílu kniha plná zvratů a napětí. Moc se mi líbila a první 3/4 knihy bylo neskutečně úžasné. Uznávám že pro mne to mělo skončit po tom, co zničili knihovnu duší a Jacob se vrátil ke své rodině. Posledních pár stránek jsem si říkala proč to autor tak zbytečně vše zjednodušil. Vůbec netuším o čem bude další kniha... Kdyby neudělal na konci ten happyend mohl krásné pokračovat. Takhle bych to už nechala jako trilogii. Ale třeba mne překvapí. Kdo ví.

27.07.2023 5 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Druhý díl. Čekala jsem že bude nějaká větší akce, celé je to vesměs o putování. Člověk je napnutý kdy to přijde a nakonec zjistí že čekal na třetí díl. Nemůžu ale říct , že by se kniha četla špatně. To vůbec ne.

22.07.2023 4 z 5

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu. Mám ráda Tima Burtona. A musím říct že ač se mi film líbil kniha mne dostala ještě mnohem víc. Fotografie krásně dokreslují děj. Vždy se na ně moc těším. Jsou děsivé ale zajímavé zároveň. Člověk od nich nemůže mnohdy odtrhnout oči. Kniha se od filmu v mnohém liší i když hlavní linka zůstává. Je čtivá. Jak člověk začne nemůže přestat já už čtu 3 díl a těším se jak to vlastně celé bude dál.

22.07.2023 4 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Nejlepší spisovatel jaký v téhle době je. Jeho smysl pro detaily a promyšlené světy já prostě miluji.
Tohle pro mne byla první kniha od něj a už dávno ne poslední. Nejvíce mne ale dostal mistborn hlavně první 3 díly.

22.07.2023 5 z 5