LuciusWlk LuciusWlk komentáře u knih

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhy díl opět výborný a postava Lisbeth se krásně vyvíjí do mrazivého závěru. První půlka se trochu táhne, ale celkově je příběh úžasně rozpracovaný.

23.12.2013 5 z 5

Dívka na klíček Dívka na klíček Paolo Bacigalupi

Příběh mě potěšil svou originalitou a výborně popsanou atmosférou "postapokalyptické" blízké budoucnosti Thajska. Trochu mě mrzí, že onen děj je nějak neučesaný. Působí dojmem popisu vyseknutého období, kde není zásadní hrdina, vše se děje nějak samovolně, a závěr vyšumí tak nějak do ztracena. Možná mi uniká nějaká skrytá podstata a další přečtení, ve větším klidu, mi poskytne, jisté porozumění.

23.12.2013 4 z 5

Nikdykde (komiks) Nikdykde (komiks) Mike Carey

Kniha Nikdykde, mě víceméně náhodou přivedla ke Gaimanovi a od té chvíle jde o nerozlučitelné spojení. V knihovně se mi hřejí všechny jeho knihy a tak jsem byl velmi zvědavý, jaký bude Nikdykde komiks. Ono to je asi jako kniha vs. film. Knize se prostě nic nevyrovná a tady to platí také. Komiks je nádherný a mám z něj radost. Ale je to prostě jen adaptace a tak je třebe k tomu přistupovat. Není to To Nikdykde. Je to jen letmý nádech, nebo spíše, jen ochutnávka. To pravé se skrývá v písmenkách.

16.02.2020 4 z 5

Se sirotčince, jsem trochu na rozpacích. První třetina knihy mi přišla zdlouhavá a poněkud nudná. V podstatě vše po příjezd na ostrov mohlo být scvrknuto na jednu kapitolu, aniž by to mělo vliv na děj, ale ono to může být jen subjektivní dojem. Na ostrově už mě děj bavil a oceňuji originalitu a nápad, se kterým se dá úžasně pracovat. Také fotografie jsou pěkné zpestření. Určitě nechci nikterak kritizovat autorův rukopis, nicméně, přes všechny klady je knížka velmi jednoduchá a nakonec zapadne do kastlíku „to jsem někdy myslím četl“. Škoda.
Knihu jsem měl v seznamu k přečtení nějakou tu dobu a v podstatě se stejnojmenným filmem jsem byl nucen přečíst, než uvidím. Vždy je důležité číst a poté vidět!
Stejnojmenný film podle knižní předlohy:
Když jsem viděl, že Sirotčinec skončil v rukou Tima Burtona můj zájem, jak o knihu, tak film, celkem povyrostl. Když jsem knihu dočetl, uměl jsem si představit, co s ní Burton bude umět vykřesat. Jaké zděšení bylo, že NIC.
Opravdu mě tento počin nutil přemýšlet, jestli to Burton dělal z donucení, nebo jen pro zisk, ale ten film je, BOHUŽEL, neuvěřitelná slátanina. Scénář je opravdu hloupý, ale opravdu hodně. Vůbec nerozumím tomu, proč byly hlavním hrdinkám prohozeny schopnosti? Jestli jen kvůli podvodním scénám, tak je to opravdu trapné. Obsazení s přivřením očí přejdu, ale otec se nepovedl a Samuel a závěrečná bitva nebitva byla tragická. V podstatě pouze tři momenty, které mě nadchly. A to ten okamžik souboje dvou „postaviček“ v sirotčinci a dvě podvodní scény. Vůbec to nechápu, ale nehodlám Sirotčinec chválit jen kvůli Burtona. Tohle jsem opravdu nečekal. Hodně mi to připomíná ztracený potenciál, jako u Eragona. Dvě hvězdy a ani o chlup více. A to jsem milovník fantasy a Burtona.

19.04.2017 3 z 5

Válka cti Válka cti David Weber

Po deváté knize série jsem si dal chvilkový oddech, ale musím přiznat, že jsem nějakým způsobem na pokračování Honor myslel. Nakonec mi to nedalo a musel jsem se ponořit do dalšího dílu. Pravděpodobně se již budu opakovat, ale i desátá kniha je vynikající. Vesmírných bitev není příliš, v podstatě až v závěru. Honor nicméně již není také pouhý kapitán, takže se spousty bitev odehrávají na politickém poli. A musím přiznat, že mě to baví více, něž pouhé ničení vesmírných lodí. Desátá kniha nezklamala. Navíc došlo opět k zajímavým zvratům a už teď vím, že i když ihned nesáhnu po dalším dílu, podvědomě na něj budu stejně myslet, dokud tomu nakonec nepodlehnu. Prostě Honor. Kdo čte, chápe :)

12.04.2017 5 z 5

Ozvěny cti Ozvěny cti David Weber

Po malé pauze jsem opět zavítal do světa Honor Harringtonové, abych tuto sérii dočetl, a nemůžu hodnotit jinak, než že jde o návrat velkolepý. Kniha je poměrně hrubší a mnohem obsáhlejší, než předchozí díly. Weber má svět velice zajímavě vystavený a rád se zaměřuje na jednotlivé detaily celku, což ale ve výsledku vede k tomu, že se člověk musí občas prokousat obsáhlou vatou, nebo tři stránkovým „zamyšlením“ některého z hrdinů. V pasáži, kde očekáváte nějaký zvrat, je to občas trochu nervy zkoušející, nicméně je pak odměna sladší. A ono je to nakonec dobře. Kniha tak působí mnohem kompaktněji. Děj celkově je vynikající, bez hluchých míst. Na obou stranách se toho děje velice mnoho příběh dostává zajímavý spád a možností, pro další vývoj. A samozřejmě skončí tak, že prostě musíte vzít do ruky další díl. 

31.12.2015 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Po dlouhých odkladech a tak trochu strachu z rozsáhlosti Pratchettovského díla, vše nakonec dospělo do bodu rozhodnutí, a tak jsem začal. Nemůžu říci, že bych tak úplně skočil do vody neprobádané. Ono to asi ani není možné. Nicméně, začínám pěkně popořadě, první knihou.
S Pratchettovským humorem jsem se již několikrát setkal, přesto mě jeho humor nepřestává udivovat a bavit. Příjemné vtažení do Zeměplošského světa, zábavně vystavený příběh, postavy geniální. A to mě prý to pravé Pratchettovské teprve čeká. Nuže, uvidíme.

30.05.2015 4 z 5

Mezi piráty Mezi piráty David Weber

Tentokrát mi trvalo trochu déle se do knížky začíst. Začátek je poněkud zdlouhavý, i když netvrdím, že nezajímavý. Jakmile se události rozpohybují, je to sešup. Nové souboje, nově pojaté souboje, nová část vesmíru a nová pravidla proti novým, ale i starým nepřátelům. Honor se s ničím nemaže a vesmír je chudší o pár desítek tisíc živočichů. :)

18.01.2015 5 z 5

Čest královny Čest královny David Weber

Čest královny je o chloupek lepší než Stanice Bazilišek. Ze začátku jsem se trochu obával, že autor pojede ve stejných kolejích, co se příběhové linie týče, ale nakonec jsem byl mile překvapen, jak si Weber s příběhem pohrál. Závěr byl opravdu vynikající a „neuvěřitelný.“ Jinak řečeno, kroutil jsem hlavou stejně, jako hlavní postavy příběhu. Ten je místy zdlouhavý, ale naopak jde o pasáže, pro ortodoxní scifisty zásadní, které příběh dokreslují.

07.01.2015 4 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

V podstatě se jedná jen o výsek nějaké bitvy v nějaké válce. Neříkám, že to je špatné. Říkám, že to je nudné. Alespoň já se prokousával velice pomalu a mnohdy se vůbec nesoustředil na text. Což se mi stává výjimečně. Ale číst pořád dokola totéž a v podstatě nic zásadního se nedozvědět, je terno. Je jen škoda, že je to mé první seznámení s autorem, od něhož mám nachystanou ještě celou trilogii První zákon. Snad to bude lepší.

28.12.2014 2 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

První kniha Nočního klubu je pro mě příjemným překvapením. Česká tvorba mě většinou moc nenadchla (možná jen špatným výběrem), ale Kulhánková kniha je příkladnou ukázkou, abych nad českými autory nelámal hůl. Příběh je celkem poutavý, nádherně vymyšlený a perfektně odvyprávěny. Nová vlna upířích příběhu mě upřímně děsí, ale zde je i tento prvek vymyšlený zajímavě a „poutavě“. Moc jsem se nezajímal o anotaci a nechal se přesvědčit vysokým hodnocením. Příběh mě proto opravdu překvapoval, především, když se úvodní děj a postavy nečekaně zlomí a…
Vyprávění je velmi svižné a zábavné a po první knize se nadšeně pouštím do knihy druhé.

18.12.2014 5 z 5

Achája II Achája II Andrzej Ziemiański

Druhá kniha je o chloupek zajímavější než první. Děj nabírá na zajímavosti, intriky se začínají projevovat a o překvapení není nouzi. Výborně popsané souboje nedovolí knihu odložit a přímo vtahují do děje. Na druhou stranu linka s čarodějem je poňekud plochá a mnohdy předlouhé filozofické rozhovory začínají nudit. Na třetí stranu je ale nutno říct, že autorovy myšlenkové pochody jsou chytře vpraveny do děje!
Rozdělení prvního a druhého dílu je trochu necitlivé, nebo spíše zbytečné. Působí dojmem rozseknuté knihy v polovině věty. Tomu moc nerozumím, ale... Upřímně jsem natěšený na finále.
…Když vedle ní usedl, popadla ho za ruce a se smíchem ho strhla na sebe. Oba přikryla a začala mu rozepínat kazajku. Byla nesmírně zvědavá na jeho tělo.
Třicet kroků odtud, v táboře, Choří lidé vstávali zpoza pytlů, za kterými se dosud schovávali.
„Kurva, lidi.“ Nejtlustší muž, s dlouhými zrzavými vousy, ze všech sil třeštil oči, aby viděl ve světle pochodně zaražené do země nějaké podrobnosti. „Vidíte totéž, co já?“
„Nevím, co vidíš,“ vypískl blonďáček s dlouhou puškou v ruce. „Ale podle mě šéf… do prdele… právě jebá netvora.“
„A to jsi chtěl šéfa probodnout, Garrakhu. Že je mladíček a holobrádek. Tak teď běž a něco mu proveď, kurva!“
„Neser!“ Garrakh si škubal zrzavé vousy. „To mi v žádné putyce neuvěří!“
„Vidíš! Mladíček, pochcánek, šílenec. Zavedl nás do zkázy. Prošli jsme půl Strašlivého lesa, netvoři nám vybili všechny soumary, a on… Krucinál… popadl netvora a zjebal ho! Normálně zjebal!“
Veškera chátra, najatí dezertéři a bandité, obdivně vrtěli hlavou.
„To je vůdce! To je bojovník,“ opakoval Garrakh, který se nemohl vzpamatovat. „Jenže nám to nikdo neuvěří, do prdele!“

13.12.2014 4 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Pěkný román, rozdělený do tří kapitol, přičemž se každá odehráva někde jinde. Prostřední je úžasně vymyšlený svět a i po těch letech nádherně originální. Celý příběh je kompaktní, logický, vysvětlený, zkrátka tak, jak je u Asimova zvykem. Román, který měl být původně povídkou vznikl na základě neexistujícího chemického prvku, kolem kterého autor vystavěl fungující příběh.

26.05.2014 4 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Ztracený symbol je nádherně svižná kniha. V podstatě od samotného začátku se děj rozletí a zastaví se až na konci. Román je tentokráte spíše mystický, ale symbologie je velice sypatická a věcná. Jsem rád, že Brown upustil od šablonovitého stavění příběhu, kdy předchozí čtyři knihy byly jako přes kopírák, jen s odlišným příběhem. Jistou stejnotu si sice kniha zachovává, ale jinak tu letmou změnu vítám z povděkem. Kniha se četla sama a svižně.

11.05.2014 4 z 5

První přichází tma První přichází tma Richard Scott Bakker

První přichází tma je nádherně propracovaná a promyšlená kniha. První kniha trilogie Princ ničeho, uvádí do světa vynikajících postav, intrik a příběhu, který se, díky Bakkerově vypravěčskému umu, řadí mezi vrcholy temné fantasy. Svou promyšleností se směle může zařadit např. vedle Malazské knihy padlých.
Autor nás bez vysvětlování hodí do nového světa, zaplaví mraky jmen a událostí a tak chvilku trvá, než se zorientujete. Poté ale čeká odměna, která je více než noblesní.

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Zajímavá kniha a skvělý příběh, který by si zasloužil více děje, nebo další části. Konec ale mohl být trochu konkrétnější.

Pevné pouto Pevné pouto Alice Sebold

Nevšední příběh určitě ano. Nevšední zážitek bohužel ne. Příběh dobře začíná, zajímavě. Zvědavost u někoho, kdo příběh nezná je klad k prokousání se první půli. V tomto místě je děj pravděpodobně nejzajímavější a dalo by se říci dynamický, ale poté se to zadrhne a děj se neuvěřitelně roztáhne, zpomalí a vyšumí do vágního konce. Možná jsem ovlivněný Jacksonovým filmovým zpracováním, které bylo vynikající a děj byl, díky přizpůsobení filmovým podmínkám, dynamičtější. Takže si troufám říct, že jde o vzácnou vyjímku, kdy film překonal knižní předlohu.
Stejnojmenný film na motivy knihy:
Takové příběhy stojí za to vidět. Mimosmyslový pohled na svět Saoirse Ronan je úžasným zpestřením. Někomu může lézt na nervy, ale v závěru vše krásně docvakne na ty správné místa a v tom je Jackson pan režisér. ( komu popřípadě nedocvaklo, doporučuji shlédnout ještě jednou ). Film i přes svou délku mě držel a nepustil. Málokdy jsem přál nějaké herecké postavě tolik utrpení jako vrahovi v tomto snímku. Trochu mě proto zamrzelo, že ho tak nějak semlely boží mlýny. Trochu zaujatě ( mám 8 měsíční dceru ) jsem mu přál nějakou radůstku ve stylu Ctihodného občana. Nejděsivější na tom všem totiž je, že to není až tak daleko od dnešní reality. Jedním slovem tedy: vynikající.

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

Mé první seznámení s agentem JFK, nebylo tak ohromující. Důvodem je především nepropracovanost a je cítit rychlokvaškou. Příběh je zajímavý, ale nevyvážený. JFK prostě vklouzne do jiného světa, přizvedne obočí a rázem se stane téměř vůdčí osobou místních gangsters men. Chtělo to víc promyslet. Ale dám šanci dalším dílům a autorům a uvidím, jestli ně nakonec osloví.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Neuvěřitelně čtivá kniha!Dlouho mě žádná kniha takhle nepohltila. Jsem doslova natěšený, na další díl. Vynikající!!!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný film na motivy knihy (2011):
Je to lepší, než jsem čekal. Úvod příjemně navnadil a má skepse vůči obsazení se hodně rychle vytratila. Fincher nenavodil temně podmáčivou atmosféru Opleva, ovšem skvělé nasnímání a to díky, cituji Mertax: "dvornímu kameramanovi Cronenwethovi, který dokáže scénu projíždění zasněženou krajinou nasnímat tak, že máte pocit, jako kdyby se dělo něco epického", a snahy o předloze věrnější dějovou linku, je mi Fincherova verze příjemnější, ne nudnější. Lisbeth (R. Mara) zprvu působí opravdu dementně, poté se ale její postava ustálí v zajímavé rovině a nakonec si vysloužila i mé sympatie. Nalezení Harriet a tento dějový "scratch" mě zamrzel, ale jinak není moc co vytknout. Dobrý filmový zážitek.

Lasičkovo štěstí Lasičkovo štěstí Michael Williams

Tady jde trochu o anti hrdinskou fantasy. Příběh už jednodušší snad být nemůže a neděje se zde nic zásadního, nebo výrazného. Nicméně, Williams má velmi příjemný literární styl a knížka se četla mnohem lépe, než Bouřný meč!