Pevné pouto

Smrt Susie byla zbytečná a především brutální. Teď je v nebi, kde jí nic nechybí. Až na jediné! Už nikdy nemůže být s těmi, které má ráda, nedospěje a neprožije to, co její dřívější kamarádi. Susie však pozoruje, co se na Zemi dál děje. Vidí, jak se rodina snaží vyrovnat s její tragickou smrtí, jak všichni hledají cestu zpět k sobě. Pozoruje detektiva, který šetří její případ. Sleduje i vlastního vraha. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31744/pevne-pouto-31744.jpg 3.7231

Lovely bones (2008)

Vydáno:, XYZ

anamor.avonoz

Knížka, která má spád.
Pravda, lepší je první polovina a člověk čeká, že to skončí rychleji, lépe a dostatečně spravedlivě.

Každopádně jedna z knížek z poslední doby, od které jsem se nemohla odtrhnout.

Adhara

Myslím, že viem, ako táto kniha chcela pôsobiť. Ako zbierka melancholických obrazov po tragickej smrti hlavnej hrdinky, ktorá má vyvolať potoky sĺz. Lenže na mňa tak príliš nezapôsobila. Predovšetkým preto, že s postavami som sa nemohla stotožniť. Nie je to ani zďaleka prvá kniha, pri ktorej mám pocit, že tie americké deti sú vykreslené ako príliš vyspelé. Susie je na štrnásťročné dievča extrémne inteligentná a empatická, chápe a prijíma aj také veci ako neveru jedného zo svojich rodičov.

Knihe chýbala poriadna kompozícia. V scénach som sa strácala, nevedela som, čo sú opakované retrospektívy a čo súčasnosť. Postavy sa plantali odnikiaľ nikam bez plánov a motivácie. A predkoncová scéna bola priam katastrofa.

Vo výsledku je teda kniha dosť slabá. Štýl má prijateľný, no potrebovala lepšie vedenie deja a cieľavedomejšiu prácu s emóciami. Namiesto potokov sĺz zanechala len nejasný melancholický pocit.

mironeta

Hned od první stránky jsem byla napnuta jak kšanda....příběh srozumitelně a mile plynul

irskádívka
25.07.2017

Od knihy jsem nic neočekávala, zaujal mě název, slušné hodnocení. A musím říct, že kniha mě nezklamala. Byla milá, příjemná, soustředila se na život lidí po smrti Susie spíš než smrtí Susie samotné, což mi připadalo nesmírně sympatické.
Pravděpodobně si knihu podruhé nepřečtu, ale doporučím ji kamarádům.

misaa.p
10.07.2017

Příběh hezký, během čtení napínavý. Ovšem čekala jsem na konci napínavější a "zajímavější" rozuzlení. Ovšem čtení příjemné a během knihy často na zamyšlenou.

Greengrass
08.02.2017

Lovely Bones jsem přečetla v originále, možná právě proto mě kniha zaujala. Je to příběh o krutosti i lásce, o umírání i procitnutí, o poznání a prozření. Velmi citlivě napsaný.
Barvitý, fantazijní svět malé Susie je vykreslen naprosto dokonale!

Dickobraz
14.11.2016

Pokud máte možnost, doporučuji přečíst si knihu v originále; ten překlad vypadá z ukázek opravdu strašně. Kniha je místy poněkud zdlouhavá, někdy se zdá nelogická (SPOILER) jak to, že např. Susie vidí do snů pana Harveyho, ale zároveň si není jistá, jestli ji Buckley zahlédl. (KONEC SPOILERU).
I tak si ale myslím, že jde o velmi dobře napsanou (zejména propracované postavy Lindsey a Abigail) a v rámci "dětské literatury" neobvyklou knihu.

prazskanaplava
11.10.2016

1/10 Příšerný překlad stáhl už tak průměrný děj na naprosté dno. Jeden příklad za všechny: "Zvučelo to, tenhle zvuk, dlouhým tunelem osamělosti a omezování na pozorování doteků a laskání druhých na Zemi." (XYZ, 2008)

elzu
07.10.2016

Kdybych Pevné pouto četla jako čerstvě náctiletá, asi bych se trápila Sussiinou bolestí a ztrátou života, kdybych to četla v rané dospělosti, asi bych se nejvíce zahloubala nad autorčinou představou umírání, smrti a posmrtného "života". Jenže ja to četla až nyní-jako témeř 30letá matka dvou malých dětí, a tak mě nejvíce dostalo, jak Alice Sebold dokázala vykreslit onen nevinný barvitý dětský vnitřní svět. Jak se tento svět dokáže během pár chvil roztříštit...vlivem okolností, prostředí, i vlivem nás-rodičů... Když čtu, tak nespěchám, když čtu, tak nic nečekám, proto mi kniha rozhodně nepřipadala zdlouhavá, a proto mě ani nemohla zklamat, ačkoli film jsem viděla dřív a věděla jsem zhruba, co mě čeká...

Leusee
04.10.2016

Souhlasím s ostatními komentáři, že kniha je lehce zdlouhavá. Na druhou stranu příběh je velmi silný a zajímavý a byly tam pasáže, při kterých mi tuhla krev v žilách. Např. průběh smrti Susie. Nejvíce mě ale zklamal konec. Vážně jsem si přála aby policie dopadla vraha a rodině se tak dostalo jakéhosi uzavření. Takhle se vlastně nikdy nedozví, co se se Susie doopravdy stalo.

Niu
30.09.2016

Pěkně napsaný příběh. Kniha se mi dobře četla. Film i kniha na mne velmi silně zapůsobily.

aachilovka
25.05.2016

Viděla jsem film dřív než četla knihu. Přišlo mi to pak zdlouhavé

silvara
03.02.2016

Knížka není vysloveně špatná. Má plno silných momentů a i styl vyprávění je svým způsobem zajímavý. Na druhou stranu autorka pouze klouže po povrchu, málokdy se dostává až na opravdovou dřeň. Čekala jsem toho od knížky, která začíná tak dobrou první větou, víc.

jane1234
10.09.2015

Film bol lepší, kniha je písaná dosť zdĺhavo, ani som ju nedočítala.

Pájuš
22.07.2015

Za mě velké zklamání. Příšerně a uměle natažený příběh, zbytečně moc informací. Bohatě by místo 350 stran stačilo 250, navíc styl vyprávění odpovídajíci úrovni základní školy celkový dojem utvrzuje ( doufám, že je to snad překladem). Spíše jsem se nudila než bavila a v trapných situacích měla chuť knihu zavřít, i přesto jsem dočetla a příště raději film, který je oproti knize fantastický.

tyna_01
19.02.2015

Kniha mě hodně chytla, ale v určité části jsem měla pocit, že je to moc zdlouhavé. Možná to bylo také tím, že jsem to četla na hodně etap a nedokázala jsem se do toho pořádně začíst.

kcr
20.08.2014

tak ako som sa na tuto knihu tesil...tak velke sklamanie :/

eLeR
19.02.2014

pre mňa veľké sklamanie ...

efka.saf
27.01.2014

Na knížku jsem se docela těšila, protože první jsem viděla film a musím říct, že ten se mi kupodivu docela líbil; a jak už to u knížek bývá, čekala jsem, že bude ještě lepší. To se mi ale nezdá ani náhodou. Nejvíc mě oslovila asi samotná věta v začátku („Jmenovala jsem se Salmonová, křestní jménem Susie, měla jsem 14 roků, když mě 6. prosince 1973 zavraždili") , ale posléze mě knížka bavila míň a míň. Především když jsem se přehoupla přes polovinu a čekala jsem nějaký ten spád, neustále se nedělo vůbec nic, až kniha skončila. Přesto si myslím, že myšlenka byla velmi originální, pohled na svět očima mladé dívky, které už nikdy nebude dovoleno dospět a která z nebe pozoruje svou rodinu, přátele, první lásku a samozřejmě i svého vraha, je sám o sobě velmi dobrý nápad, ale její samotné provedení mě v konečné fázi zklamalo. Přecejenom jedna silná věta je na celou knížku celkem málo :).

LuciusWlk
24.12.2013

Nevšední příběh určitě ano. Nevšední zážitek bohužel ne. Příběh dobře začíná, zajímavě. Zvědavost u někoho, kdo příběh nezná je klad k prokousání se první půli. V tomto místě je děj pravděpodobně nejzajímavější a dalo by se říci dynamický, ale poté se to zadrhne a děj se neuvěřitelně roztáhne, zpomalí a vyšumí do vágního konce. Možná jsem ovlivněný Jacksonovým filmovým zpracováním, které bylo vynikající a děj byl, díky přizpůsobení filmovým podmínkám, dynamičtější. Takže si troufám říct, že jde o vzácnou vyjímku, kdy film překonal knižní předlohu.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný film na motivy knihy:
Takové příběhy stojí za to vidět. Mimosmyslový pohled na svět Saoirse Ronan je úžasným zpestřením. Někomu může lézt na nervy, ale v závěru vše krásně docvakne na ty správné místa a v tom je Jackson pan režisér. ( komu popřípadě nedocvaklo, doporučuji shlédnout ještě jednou ). Film i přes svou délku mě držel a nepustil. Málokdy jsem přál nějaké herecké postavě tolik utrpení jako vrahovi v tomto snímku. Trochu mě proto zamrzelo, že ho tak nějak semlely boží mlýny. Trochu zaujatě ( mám 8 měsíční dceru ) jsem mu přál nějakou radůstku ve stylu Ctihodného občana. Nejděsivější na tom všem totiž je, že to není až tak daleko od dnešní reality. Jedním slovem tedy: vynikající.

lenocka2013
21.10.2013

Jedoduchy a pekny pribeh. Pacilo sa mi, ako Sussi, ich pozorovala cely cas. Nerada v knihe citam, ked sa ublizuje zvieratam, to to jedine musim vytknut.

knihomilka
05.10.2013

Všetko bolo vynikajúco podané, hoci tam boli odporné násilnosti, no ale to patrilo k príbehu, až na to, že tie nebá boli trochu nedomyslené, ale inak dávalo zmysel aj to prvé nebo, ktoré bolo ešte veľmi prepojené so Zemou, aj to druhé nebo, kde bolo len pohodlie... Len ktovie, čo je ďalej? To sa už nedozvieme prostredníctvom tejto knihy. Ale môžme si domyslieť, že Susie sa postupne, po čase, pomaličky oslobodzuje od pevných pút so Zemou... až do úplného oslobodenia. Len tá výmena duší medzi Susie a Ruth bola riadna hlúposť, takže uberám jednu hviezdičku.

MarieAnnaSarah
08.09.2013

Tak snad je to skutečně tím překladem, až bude jiný dám knize ještě jednu šanci a zkusím to s ní znovu :)

Standa Šebek
07.09.2013

Stačilo projet pár stránek a okamžitě jsem poznal, jak neuvěřitelně otřesný je překlad této knihy. Mám jí doma, ale nevím jestli se do ní vůbec někdy pustím. Sežeňte si originál nebo počkejte na nový překlad, tohle je fakt zlo.

MarieAnnaSarah
07.09.2013

Knihu Pevné pouto jsem po přečtení recenzí a ohlasů dlouho napjatě očekávala. Jenže po přečtení několika málo stránek jsem byla zklamána. A konec? Ten mne naprosto odzbrojil a znechutil.

Čekala jsem od ní mnohem víc, více myšlenek, méně naivního příběhu pro náctileté. Myslím, že příběh samotný by si to zasloužil, protože základní koncept je krásný, jen byl podle mne nevhodně rozvinut.
Na druhou stranu jí nemůžu odepřít čtivost, ale i navzdory ní jsem občas měla chuť knihu odložit a už se k ní nikdy (probůh) nevracet. Nakonec jsem ji však dočetla. Možná jsem podvědomě toužila po tom, že se kniha nějakým mávnutím proutku promění a mne ta nelibost přejde, bohužel se tak nestalo.

anez66
18.08.2013

Knihu jsem četla až po tom, co jsem viděla film. Kniha i film patří mezi mé oblíbené. Kniha je opravdu skvěle napsaná. Četla jsem jedním dechem. Námět je originální. Postavu Susie mám hrozně ráda. Knihu doporučuji. :)

Mersilynn
10.08.2013

Knihu jsem četla mnohem dříve než film a narozdíl od ostatních mě film oproti nádherné knížce docela zklamal. Nehledě na to, že vypustili nejdrásavější pasáž z knihy a víceméně se ani nezmínili o schopnostech druhé dívky. Četla jsem poměrně hodně knih na toto téma a i když tato nijak zvlášť nevyčnívá, zůstala mi nejvíce v paměti.

BaraQuda
26.07.2013

První byl film a až pak jsem zjistila, že tento výjimečný a smutně zajímavý příběh je vlastně výplodem Alice Sebold, která si mě knihou naprosto získala. Jackson mě ve filmu co dělat, aby obsáhl alespoň polovinu toho, co se děje v knize a film je tak jen jakousi ochutnávkou. Je třeba se pořádně začíst do zmíněného dílka. Alice Seboldová si zde nádherně hraje se slovy a přídavnými jmény, dokáže se vcítit do postavy jak malé čtrnáctileté holčičky, tak jejího otce, matky, sestry a dokonce i vraha. Naprosto zápornou postavu pak nechá, aby si s ní pohrál osud samotný a ne soudy. V knize jsem se nezastavovala nad tím, že Susie (kterou jsem už od začátku tak nějak měla spojenou se sebou vlastní) byla zavražděna, děsilo mě a štvalo mě s každou stránkou, že tak mladá nezažije již spoustu věcí a nebude už více se svými milovanými tak, aby i oni mohli být s ní. Neviděla jsem žádné výhody vysněného světa v nebi, které podporovalo mladou intelektuálku v čemkoli jen chtěla. Měla jsem zlost na jejího vraha, měla jsem zlost na její matku a měla jsem zlost na to, že už je navždy uvězněná ve svém vlastním světě. Na konci knihy však udělala Alice úžasný převrat. Nechala Susie, ať se smíří se vším, co jí potkalo. Nikdy jsem u knihy neplakala, vždycky jsem její příběh brala jako, že je dán. Tady se mi pár slz v očích nevyhnulo. Alice Seboldová se umí dokonale ponořit do každého z nás a dostat z nás vlastní názor na danou situaci a (někdy třeba i přehnané) reakce. Pevné pouto je kniha, která dokazuje, že i když je ve světě mnoho zla a násilí, můžete z toho vytěžit to dobré. Nechává nás přemýšlet, jestli je to opravdu možné. Opravdu nás mrtví z nebe pozorují?

RosMeggie
12.05.2013

Pro mě je tato knížka nejlepší, kterou jsem kdy četla, přišla mi mnohem lepší než film, byla sice lehce natažená, ale to se dá přehlédnout, četla se mi si poměrně pomalu, ale ani to nic nemění na mých 5-ti hvězdičkách v hodnocení... Doufám, že nás takový posmrtný život čeká... :-)

Knihoholka:'33
07.05.2013

Nevím proč, ale do knížky jsem se moc nezačetla. Film mě bavil víc.

70. léta 20. století posmrtný život smrt nebe zfilmováno děti vraždy

Autor knihy