Dívka na klíček

Jsme v mrazivé blízké budoucnosti, kdy svět ovládají kalorické korporace, ropný věk pominul a vedlejší dopady bioinženýrských chorob řádí po celém glóbu. Co se bude dít, když se kalorie stanou měnou? Když se bioterorismus stane nástrojem velkých korporací a když jeho následky naženou lidstvo do éry posthumánní evoluce? Anderson Lake pracuje pro společnost AgriGen v Thajsku jako kalorik. Navenek je ředitelem továrny, ale nenápadně pročesává bangkocká tržiště, hledá potraviny, o kterých se myslelo, že už vyhynuly, a doufá, že se zmocní bohatství ztracených kalorií minulosti. Potom ale potká Emiko... Emiko je dívka na klíček, zvláštní a překrásné stvoření. Není to lidská bytost, patří mezi Novolidi; je uměle vytvořená, vypěstovaná v líhni. Naprogramovali ji tak, aby uspokojovala dekadentní rozmary jistého obchodníka z Kjóta, ale teď skončila na ulicích Bangkoku. Nadějný autor Paolo Bacigalupi napsal jeden z nejlépe hodnocených science fiction románů poslední doby. Dívka na klíček získala hned pětici významných žánrových ocenění včetně Huga a Nebuly. Je to svižný dystopický thriller, ale i vize ponuré blízké budoucnosti, ostrá jako žiletka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94894/divka-na-klicek-ycX-94894.jpg 3.8202
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Argo

The Windup Girl, 2009

Kniha Dívka na klíček

teacup
včera

Navzdory zajímavému tématu a potenciálu to byla jedna z naprosto nejnudnějších knih, které jsem kdy potkala. Škoda.

Hanjimka

Nějak jsem nenašla energii tento příběh dočíst. Možná se někdy ke knize vrátím.

Tilikum

Perfektně vykreslený svět, který možná čeká naše budoucí generace. Neměl jsem problém uvěřit každému detailu ani silným charakterům. Jen jednu drobnost nechápu, proč pružinové pistole? Proč by se lidstvo vzdávalo střelného prachu? Jediná kaňka na kráse. Knihu vřele doporučuju lidem jako je Václav Klaus st. :)

Marek.Sc

Jeden zo súčasných autorov SCI-FI najlepšie vystihujúcich blízku budúcnosť. Ekologicky rozvrátenú bez klasických fosílnych zdrojov. Spisovateľ sa pozerá niekoľko dekád možno storočí dopredu, ale nie očami tvorcov SCI-FI ako sme zvyknutý. Ukáže vám svet kde sa bojuje o každú kalóriu energie stravy. Kontrola kalorických a bioinžinierskych korporácií nad kalóriami všetkého druhu je neúprosná. Myšlienka a predstava keď obrovský geneticky vyklonovaní mastodonti pumpujú gigajouly energie do pružinových zásobníkov energie. Kinetická energia vládne v tomto svete a tak fungujú aj používané zbrane. V tomto chaose a blížiacej sa katastrofy sa objaví japonská serva, geneticky naprogramovaná na uspokojovanie mužov. Čoskoro sa však ukáže, že to nebude len taká obyčajná serva, ale geneticky upravená bytosť , ktorá má aj iné poslanie a schopnosti ešte viac prekvapujúceho zamerania. Začína sa naháňačka s napätím až do konca, pretkaná výbornými zvratmi, ktoré vás prekvapia. Túto SCI-FI knihu určite neodložíte a pri čítaní si budete predstavovať svet, ktorý Paolo Bagicalupi ukazuje až v príliš realistickej podobe. Knihu odporúčam a ako fanúšik jej dávam 6 zo šiestich.

Atekram
28.10.2019

Hodně originální, znepokojivá a trochu těžší kniha. Člověku celou dobu mrazí, protože tahle vize budoucnosti je až děsivě reálná a nutí k zamyšlení. Oproti ostatním Bacigalupiho knihám je Dívka na klíček složitější a místy se nečte úplně snadno, ale výsledný dojem opravdu stojí za to. Pokud vás baví antiutopie, postapo a biopunk, nevynechejte ji.

roso.mak
23.06.2019

Člověk by potřeboval tahák na všechny ty postavy, nehledě na to, že jeden nebo dvě příběhové linky by se klidně mohly vypustit.

Ale líbí se mi, že žádný z hrdinů není ani dobrý ani zlý - jsou prostě typicky lidští a také to má moc pěkný konec - žádný hollywood a přitom uspokojivý.

kap66
13.05.2019

Tuhle knížku jsem si musela zasloužit, vynaložit určitou námahu. Ač jsem se cítila být díky nedávné četbě Čerpadla 6 poučená, s thajskou budoucností jsem zpočátku trochu bojovala: názvy firem připomínající newspeak, thajská slova, slangové výrazy nepřibližující pojmenované a – kvůli tomu se trochu červenám – asijská kultura mně méně pochopitelná. Navíc autor, zřejmě záměrně, nevysvětluje nic předčasně. Zkrátka: čtenáři, ukaž se, jestli jsi ten, o jakého stojím já. Čti pozorně, ukládej do paměti, všechno se vyjeví v pravý čas. A je to tak, postupně se skládal obraz společnosti, který mě oslovil, který mi byl pochopitelný a který mě svou možnou reálností děsí stále.
Knížky, kterou si zasloužím, si vážím.

Sajdeman
12.02.2019

Maminka mi vždy říkala, že v jídle se člověk nemá rýpat a že se musí dojídat! Asi si v sobě z toho nesu trauma a tak se léta snažil každou knihu dočíst, i když mi nechutnala. Časem jsem se asi tomuto návyku vymanil a když mne kniha nechytla cca. do sté stránky, prostě jsem jí nedočetl. Na jednu stranu se pak cítím provinile (přece jenom, maminky se musí poslouchat!), ale na druhou stranu vždy cítím ten pocit hrdosti, samostatnosti!
V téhle knize jsem se na začátku hodně moc rýpal. Magická stá strana se blížila a já už se nadechoval k výkřiku: DĚKUJI, ALE UŽ JSEM SYTÝ! Najednou se to ale zlomilo a kniha mi zachutnala.
Prostě to najednou zacvaklo, a už se to četlo samo. Začal jsem chápat souvislosti, pochopil jsem slova které jsem nechápal, prostě autorův svět se najednou otevřel a pak už jsem se od knihy nemohl odtrhnout.
Jako Čajomil jsem přirozeně fascinován asijskou kulturou a proto mi zasazení knihy do tohoto prostředí vyhovovalo. I když si myslím, že pochopení právě toho prostředí a orientace v něm je na knize asi z počátku to nejtěžší.
Nakonec jsem moc rád, že jsem to nevzdal.

Temný experiment
Temný experiment
Armada
Armada
Růže pro Algernon
Růže pro Algernon
Blade Runner - Sní androidi o elektrických ovečkách?
Blade Runner - Sní androidi o elektrických ovečkách?