Dívka na klíček

Jsme v mrazivé blízké budoucnosti, kdy svět ovládají kalorické korporace, ropný věk pominul a vedlejší dopady bioinženýrských chorob řádí po celém glóbu. Co se bude dít, když se kalorie stanou měnou? Když se bioterorismus stane nástrojem velkých korporací a když jeho následky naženou lidstvo do éry posthumánní evoluce? Anderson Lake pracuje pro společnost AgriGen v Thajsku jako kalorik. Navenek je ředitelem továrny, ale nenápadně pročesává bangkocká tržiště, hledá potraviny, o kterých se myslelo, že už vyhynuly, a doufá, že se zmocní bohatství ztracených kalorií minulosti. Potom ale potká Emiko... Emiko je dívka na klíček, zvláštní a překrásné stvoření. Není to lidská bytost, patří mezi Novolidi; je uměle vytvořená, vypěstovaná v líhni. Naprogramovali ji tak, aby uspokojovala dekadentní rozmary jistého obchodníka z Kjóta, ale teď skončila na ulicích Bangkoku. Nadějný autor Paolo Bacigalupi napsal jeden z nejlépe hodnocených science fiction románů poslední doby. Dívka na klíček získala hned pětici významných žánrových ocenění včetně Huga a Nebuly. Je to svižný dystopický thriller, ale i vize ponuré blízké budoucnosti, ostrá jako žiletka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/94894/divka-na-klicek-ycX-94894.jpg 3.8187
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo

The Windup Girl (2009)

Kniha Dívka na klíček

roso.mak

Člověk by potřeboval tahák na všechny ty postavy, nehledě na to, že jeden nebo dvě příběhové linky by se klidně mohly vypustit.

Ale líbí se mi, že žádný z hrdinů není ani dobrý ani zlý - jsou prostě typicky lidští a také to má moc pěkný konec - žádný hollywood a přitom uspokojivý.

kap66

Tuhle knížku jsem si musela zasloužit, vynaložit určitou námahu. Ač jsem se cítila být díky nedávné četbě Čerpadla 6 poučená, s thajskou budoucností jsem zpočátku trochu bojovala: názvy firem připomínající newspeak, thajská slova, slangové výrazy nepřibližující pojmenované a – kvůli tomu se trochu červenám – asijská kultura mně méně pochopitelná. Navíc autor, zřejmě záměrně, nevysvětluje nic předčasně. Zkrátka: čtenáři, ukaž se, jestli jsi ten, o jakého stojím já. Čti pozorně, ukládej do paměti, všechno se vyjeví v pravý čas. A je to tak, postupně se skládal obraz společnosti, který mě oslovil, který mi byl pochopitelný a který mě svou možnou reálností děsí stále.
Knížky, kterou si zasloužím, si vážím.

Sajdeman

Maminka mi vždy říkala, že v jídle se člověk nemá rýpat a že se musí dojídat! Asi si v sobě z toho nesu trauma a tak se léta snažil každou knihu dočíst, i když mi nechutnala. Časem jsem se asi tomuto návyku vymanil a když mne kniha nechytla cca. do sté stránky, prostě jsem jí nedočetl. Na jednu stranu se pak cítím provinile (přece jenom, maminky se musí poslouchat!), ale na druhou stranu vždy cítím ten pocit hrdosti, samostatnosti!
V téhle knize jsem se na začátku hodně moc rýpal. Magická stá strana se blížila a já už se nadechoval k výkřiku: DĚKUJI, ALE UŽ JSEM SYTÝ! Najednou se to ale zlomilo a kniha mi zachutnala.
Prostě to najednou zacvaklo, a už se to četlo samo. Začal jsem chápat souvislosti, pochopil jsem slova které jsem nechápal, prostě autorův svět se najednou otevřel a pak už jsem se od knihy nemohl odtrhnout.
Jako Čajomil jsem přirozeně fascinován asijskou kulturou a proto mi zasazení knihy do tohoto prostředí vyhovovalo. I když si myslím, že pochopení právě toho prostředí a orientace v něm je na knize asi z počátku to nejtěžší.
Nakonec jsem moc rád, že jsem to nevzdal.

ludek.n
31.12.2018

Dívka na klíček amerického spisovatele Paola Bacigalupiho je jako mohutný parní stroj. Na začátku je jen spousta páry, dunění a funění, které kolosem nedokážou nijak pohnout. Jak se ale kotel rozehřívá, dávají se kola pomalu do pohybu, masa železa se pohne a pak už není síla, která by toto rozjeté monstrum dokázala zastavit. S každou další stránkou přibývá rychlosti, stejně jako jistoty, že tahle jízda nemůže skončit jinak než totální zkázou. Zpočátku není vůbec lehké prodrat se k jádru tohoto geniálně zkonstruovaného příběhu. Jakmile se to ale podaří, objeví se pod tou šedou odstrašující krustou vpravdě neuvěřitelný a originální svět Krung Thepu, v jehož uličkách, továrnách a ministerských palácích se může člověk v okamžení ztratit. Ale může zde také najít stovky, tisíce dojmů a pocitů, díky nimž zapomene na ubíhající čas. S Emiko, Jaideem, Kanyo i Andersonem Lakem budete doslova dýchat, žít a umírat. Dlouho jsem váhal, jestli Dívce na klíček přiřknout čtyři nebo pět hvězd, nakonec jsem se rozhodl pro čtyři, neboť ze začátku jsem s dějem opravdu zápasil a jistá těžkopádnost mě provázela po celou četbu. Nic to ale neubírá na faktu, že je to úžasná a výjimečná kniha.

Metla
17.09.2018

Bacigalupi nám opět nabízí znepokojivý pohled do budoucnosti Země, zdevastované válkami, nemocemi, nedostatkem zdrojů, zkrátka všemožnými negativními lidskými zásahy. Tentokrát okusíme ingredience asijské, konkrétně thajské kultury. Autor umí čtenáře vtáhnout do prostředí, tradic i mentality národa dokonale, aniž by se uchyloval k přehnané popisnosti.
Zrovna tak představuje postavy, které mají hlavní vliv na události románu: žádné hluboké psychologické sondy, přesto je každý charakter jedinečný, vícevrstvý a uvěřitelný. Nenašla jsem si oblíbence, ovšem i tak jsem se s hlavními (anti)hrdiny dokázala na nějaké úrovni ztotožnit, najít pro ně pochopení, cítit lítost nad jejich utrpením.
Dělalo mi trochu starosti, jestli při nedostatku času a soustředění nebudu mít problémy sledovat děj, ale ve skutečnosti na mocenských hrátkách, na všem tom přetahování o vliv v izolovaném království nebylo nic složitého. Snadno a ráda jsem se do tohoto zajímavého, byť krutého a neveselého světa vracela. Bacigalupi mi opět potvrdil, že je v mé TOP10 autorů zaslouženě. Kromě toho Argo zase vyrobilo hezkou, kvalitní knihu a překlad Richarda Podaného lze jedině pochválit. Pátá hvězda unikla jen o fous.

BernardBlack
06.09.2018

Přiznávám bez mučení (auuuuvajs , to sakra bolí:), že ač mám rád postkatastrofické romány, tak tento jsem nedočetl.Autor umí dobře psát i potřebná fantazie na popsání takového světa mu nechybí, ale nemá to zajímavé postavy a děj (takový "Trifidi" s "Cestou" na "Malevil" mají teprve "Bídné roky" :)

peter5739
01.08.2018

Masterstick

Nomia
04.04.2018

Velmi originální antiutopie, která má zajímavý vymazlený svět, notně odlišný od toho našeho, plný kalorií a moderních technologií. Až sem bych byla naprosto nadšená a Bacigalupiho bych téměř opěvovala, bohužel ani zajímavý svět a reálie celou knihu neutáhnou. Myšlenka tohoto světa a jeho systému byla opravdu nekonvenční a zajímavá, ale bohužel hlavní příběh už ničím nevyniká, ba naopak.
A aby toho nebylo málo, tak ani samotné postavy nejsou nijak extra sympatické. Velká škoda.
Rozhodně se nejedná o úplný průšvih, stále je to zajímavá a poměrně čtivá kniha, ale zklamání z příběhu ve mně zůstane. Příběh rozhodně mohl být lepší. Takto pro mě Dívka na klíček spadá bohužel jen do průměrných sci-fi.