Válka cti

Válka cti https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8914/honor-harringtonova--8914.jpg 4 98 8

Honor Harringtonová série

Nikdo si nepřeje další válku. Thomas Theisman ji nechce. Poté, co riskoval život v občanské válce za svržení hrůzovlády Výboru pro veřejný pořádek a obnovení ústavy v Havenu, je mezihvězdná válka to poslední, po čem touží. Baron High Ridge ji nechce. Jako premiér Mantichory je dokonale spokojený se všemi těmi válkami, které už absolvoval. Nyní dává přednost míru a zvyšování daní. Jeho Imperiální Veličenstvo Gustav ji nechce. Teď, když skončily boje mezi Hvězdným královstvím a Heavenem, má Andermanské impérium se Slezskem vlastní plány a on je přesvědčen, že jich může dosáhnout mírovými prostředky. Protektor Benjamin ji nechce. Jeho lid zaplatili za spojenectví s Mantichorou příliš vysokou cenu v krvi i bohatství, než aby se mu chtělo riskovat, že o ně přijde. A Honor Harringtonová ji nechce docela určitě. Už jich zažila příliš mnoho, než aby se hnala do nové. Bohužel, na tom, co chtějí, vůbec nezáleží... Děj již desátého románu o Honor Harringtonové začíná několik let po událostech z knihy Popel vítězství. Honor je teď starší politická poradkyně královny Alžběty. Situace není pro Hvězdné království nijak jednoduchá; dochází k nepokojům ve Slezsku, je objevena nová křižovatka červích děr, v Havenu se děje něco podivného a ke všemu začínají zdánlivě bez příčin, zato ve velkém měřítku, vybuchovat kosmické lodě.... celý text

Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: , Polaris

War of Honor , 2002

Hadati
05.12.2023 4 z 5

Po celou dobu tohoto dílu sledujeme, jak High Ridge a jeho vláda svou neschopností postupně ničí vše, čeho v předchozích letech až desetiletích vybudovala Cromartyho vláda Mantichorského království. A to nejenom na bitevním poli, ale i v politice. Postupně tak sledujeme, jak se jejich neschopnost mění ve velkou katastrofu. Určitě s pocitem škodolibého zadostiučení. Pokud by tedy tato jejich neschopnost nestála Mantichoru tolik. A to jak v politice, tak i na životech.

Nepřidá tomu ani zrada ve vládě Havenské republiky, která nakonec vede k novému ozbrojenému střetu, o který vlastně nikdo nestojí.

A aby toho nebylo pro Mantichoru málo, začíná své nároky na Slezsko agresivním způsobem projevovat i nový hráč na poli – Andermanské císařství.

Kdo se vyžívá v politické stránce Honoverse si tenhle díl opravdu vychutná. Pro mě ale v tomhle díle bylo té politiky už moc. Stejně tak mě tolik nebaví milostné vztahy mezi Honor a Hamishem, které je tu také věnováno až zbytečně moc stránek. Jen kvůli těmto připomínkám nedávám plný počet hvězdiček jako u ostatních dílů.

Tenhle díl je také předělem, po kterém se začnou vynořovat noví nepřátelé (nejen) Mantichorského království, a předělem, kdy se toto království fakticky již mění v císařství.

Kobalt
16.11.2023 5 z 5

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl desátý: Válka cti

Druhá fáze Honorverse série začíná. Od finále minulého dílu uběhlo asi pět let, ale situace není jednoduchá. Válka ještě oficiálně neskončila, vyjednávání se táhnou. A zatímco Haven se potají celých pět let věnoval tajnému vývoji lodí srovnatelných s Mantichorou a upevnění revoluční vlády, nové politické vedení Mantichory se věnovalo rozhazování válečných financí civilním projektům a zajištění vlastní prosperity. A také hádáním se s vlastními spojenci, takže Grayson a Erewhon, největší přispěvatelé do aliančních sil se flákají doma. Není tak překvapivé, že oblíbenci předchozího režimu Honor i Hamish jsou odloženi na lavičku. Tohoto chaosu využívají i Andermané, kteří si nárokují své místo ve Slezsku.

Zatímco se tedy většinu knihy věnujeme domácí politice (hlavně Mantichory, ale podíváme se i na Haven a Grayson) a mírovému vyjednávání, z vojenského hlediska začíná být nebezpečné právě Slezsko. Honor je tedy povolána zpátky ke kormidlu a poslána na nejnebezpečnější místo, přímo k sudu se střelným prachem kterým se tato lokalita stává. Premisa je jednoduchá, když zdejší situaci Honor uklidní, dobře pro Mantichoru. Když slezská situace vybouchne, hodí se to za vinu Honor a možná to ještě v průběhu i schytá.

Mezitím Havenu dochází trpělivost s politickým vyjednáváním a plánuje se i možná vojenská odpověď. Vždyť válka ještě neskončila, trvá pouze příměří. V plánu je tedy přinutit Mantichoru, aby vyjednávala s cílem válku ukončit, je ji jen donekonečna protahovat. Když ale i toto ztroskotá, ke slovu se opět dostávají lodě. Na konci knihy tak flotily míří po letech opět do boje... A mě nezbývá nic než fandit Havenu, který nyní vypadá jako ten rozumnější z dvojice.

Jako úvod další fáze celé série tato kniha funguje na jedničku. I když se věnuje převážně politikaření, ekonomice a dohadům, pozornost čtenáře bez problému udrží. Konec je jako obvykle akčnější a zvládá navnadit na další díly. A nyní je možnost pokračovat vícero směry...

Zatímco další kniha hlavní série je Za každou cenu, před jejím začátkem začínají ještě dvě další knihy. Někdy v průběhu Války cti proběhne celý příběh Koruny otroků, špionážního románu kde jsou hlavními postavami naši známí z několika povídek. V posledních měsících děje této knížky se odpojuje druhá série s knihou Ve stínu Saganamiho, většina jehož děje se pak odehrává přibližně v době dílu Za každou cenu... Záchranou budiž alespoň, že v době třech knižních sérií se alespoň odehrává absolutní minimum povídek, které by jasnost ještě ztěžovali.

Kapitán Kobalt, RHN

LuciusWlk
12.04.2017 5 z 5

Po deváté knize série jsem si dal chvilkový oddech, ale musím přiznat, že jsem nějakým způsobem na pokračování Honor myslel. Nakonec mi to nedalo a musel jsem se ponořit do dalšího dílu. Pravděpodobně se již budu opakovat, ale i desátá kniha je vynikající. Vesmírných bitev není příliš, v podstatě až v závěru. Honor nicméně již není také pouhý kapitán, takže se spousty bitev odehrávají na politickém poli. A musím přiznat, že mě to baví více, něž pouhé ničení vesmírných lodí. Desátá kniha nezklamala. Navíc došlo opět k zajímavým zvratům a už teď vím, že i když ihned nesáhnu po dalším dílu, podvědomě na něj budu stejně myslet, dokud tomu nakonec nepodlehnu. Prostě Honor. Kdo čte, chápe :)

lampernaqui
01.08.2016 4 z 5

Na rozdíl od ostatních já si právě to politikaření, které se s každým dalším dílem dostává do popředí, užívám ze všeho nejvíc. Pohledy ze všech stran, nikdo válku nechce, ale nakonec jim vlastně nic nezbyde. Skoro bych dal pět hvězd, ale má to občas nějakou mouchu. Opravdu těch skoro 900 stran uteče jako voda.

lanusinka
03.04.2014 5 z 5

Sice už to není zas až tak military sci-fi, jako spíš zamyšlení nad morálkou politiky, ale i tak moc pěkné, pořád mě udivuje, jak autor dokáže měnit jazyk a projev v jednotlivých kapitolách podle toho, z úhlu jaké postavy se na dění díváme...

Eigis
19.02.2014 5 z 5

David Weber s přibívajícími díly a se zvyšujícím se postavením hlavní hrdinky, stále více propracovává vesmír do, kterého je děj jeho knih zasazen. Tahle díl není ani tak o samotných bitvách, jako spíše o důvodech, které k nim vedly. Na jednu stranu si to může autor dovolit, protože po tolika napsaných stranách, může být i politika do určité míry atraktivní. Na druhou stranu hlavním důvodem proč mám tuhle sérii rád, jsou mistrné popisy bitev, plánování a vojenského života a těch bohužel ubývá. Také už bych rád viděl, že se to celé chýlí ke konci, protože bych rád viděl jak to celé dopadne. Zde autor zatím celou sérii natahuje, často až zbytečnými podrobnostmi.

Gwin
10.08.2013 3 z 5

Knihu z 90% tvoří politika (možná víc), její rozbory, analýzy, komentáře, dedudkce, spekulace, odhady, dohady,... Zbylých 10%, kde se odehrává nějaká akce, je až na samotném konci knihy. Od začátku je jasné, k čemu celou dobu dějové linie směřují, jen je nutné se k tomu prokousat. Při čtení jsem si nemohl nevzpomenout na jeden díl Simpsonů, kde v kině promítali poslední díl Cosmic Wars - The Gathering Shadow. Znechucený odchod od knihy se v tomto případě nekoná, ale čekal jsem něco jiného.

vic11
24.08.2011 5 z 5

Jak jsem psal u předešlého dílu série, autor se možná až příliš zaplétá do politiky, místy až zbytečně podrobně popisované rozhodovací procesy vrcholného vedení obou hvězdných států.