První přichází tma

1. kniha série Princ ničeho. Od První apokalypsy uplynuly dva tisíce let. Nebůh byl poražen a lidé se přirozeně vrátili k všednějším starostem… Synovec nansúrského císaře a vojenský génius intrikuje, aby pro svého vládce dobyl známý svět, sám přitom sní o trůnu. Charismatický a tajemný duchovní vůdce Tisíce chrámů usiluje o rozpoutání svaté války, která očistí zemi od nevěřících. Čaroděj a zvěd, mučený prastarými nočními můrami, nevzdává pátrání po dávném nepříteli, v jehož existenci věří již jen málokdo. Barbarský náčelník odvržený vlastním kmenem touží po pomstě na bývalém otrokovi, jenž mu zabil otce a zostudil ho v očích jeho lidu. Tyto postavy představují síly formující svět Trojmoří: moc světskou, moc duchovní, magii a barbarský živel. Mezi ně, již tak balancující v nejisté rovnováze, vstupuje cizinec předurčený a odhodlaný všechny – muže i ženy, císaře i otroky – využít pro své nejasné cíle. Ale osud lidí – dokonce i těch, kteří rozhodují o běhu světa – má malý význam, když svět jako takový může být brzy rozvrácen. Zatím se ztrácí v politických hrátkách, náboženském zápalu a řevnivosti magických škol, ale staré zlo se znovu probouzí. Nebůh se vrací. Druhá apokalypsa je blízko. A člověk těžko může postavit hradby proti něčemu, co bylo zapomenuto. Kanadský autor R. Scott Bakker otevírá touto knihou výjimečný fantasy cyklus – drsný, neobvykle temný a myšlenkově bohatý… Přeložil Petr Kotrle....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15465/prvni-prichazi-tma-fA2-15465.jpg 3.953

Princ ničeho (1.)

The Darkness That Comes Before (2004)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Triton

Kniha První přichází tma

Ruzaaa
20.08.2018

Po překonání složitějšího prologu + další cca třetiny knihy se mi povedlo naplno ponořit do příběhu a pochopit... A byla jsem opravdu příjemně překvapena. Jedná se o rozsáhlé a promyšlené dílo, které vás zavede do propracovaného fantasy světa s mnoha náboženskými směry, národy. Těším se, jak bude příběh dále pokračovat.

02.08.2018

Prenádherné filozofické fantazy, nekutočný svet plný obrazov, života aj mágie. Hltala som to. Odporúčam

Tiny24
07.07.2017

Jakmile jsem se zvládl prokousat přes prolog, který jsem absolutně nechápal a nedával mi smysl a také následujících cca 50 stran, tak mi bylo nabídnuto vcelku napínavé čtení, které bohužel nijak nekončí a po dočtení poslední strany zůstává stále zcela otevřené. Je tu sice dost filozofování a člověku dá zabrat, než pořádně pochopí co a jak ve světě funguje, vystupuje tu spoustu postav, ale Bakker to zvládl skoro na výbornou a vše se dá v průběhu čtení vstřebat a navíc je tu ku pomoci mapa a seznam postav a frakcí. Kdo hledá nějaké dospělejší počtení a ne nějaké teen romány, kterých je dnes jako hub po dešti, miluje intriky a twisty v ději a nevadí mu trochu složitější čtení, pak je Princ ničeho pro něj.

LWALKER
20.05.2017

Famózní dospělý fantasy román!

flanker.27
05.11.2015

Další příklad, že je naprosto k ničemu, když si autor vymyslí bohatý svět plný říší, národů, dějin, mytologií a válek, když ten svět umí zabydlet jen dvěma typy postav, a to bezcitnými zrůdami a sebelítostivými ubožáky. Počet zajímavých propracovaných charakterů, jejichž osudy by stálo za to sledovat, je žádná celá nula nula nic. Asi jako kdybyste vzali svět Písně ledu a ohně a nechali celý příběh z pohledu Hory (Cnaiur), Amory Lorcha (Ikurei Konfas) a Viseryse (Ikurei Xerius), a to nejen že tak brutálními, ale ještě navíc podstatně chaběji popsanými. Čtení tak bylo velice frustrující záležitostí, protože krom opakujících se brutálních scén bez jakéhokoli vyústění prostřídaných osudy několika postav vláčených osudem (opět ovšem bez jakéhokoli vyústění a de facto možnosti s těmi postavami alespoň trochu sympatizovat) kniha vlastně nic nenabídla. No, s dalším dílem alespoň nemusím ztrácet čas.

Weezing
10.10.2015

Divím se, že se tolik lidí neorientovalo v ději.. po prvních 50 stránkách už nebyl problém si myslím. Jinak musím vyzdvihnout zajímavé postavy což je hlavní pozitivum této knihy. Děj se hodně zaměřuje na politiku různých frakcí a národů, které spolu soupeří a na pozadí se vrací prastaré zlo na které všichni zapomněli.

calwen.cz
25.08.2015

Tato kniha mi zpočátku přišla zajímavá, ale nakonec jsem ani nedočetla prolog, a to jsem se vážně snažila. Po nějakých 40 stranách mi došlo, že na to je život moc krátký a dobrých knih příliš mnoho.

Ence
27.06.2015odpad!

Tak jsem po delším čase opět jednou narazil. Už když jsem tu knihu otevíral a všiml si, že na obálce je pochvalný výrok od mého starého známého a nenáviděného S. Eriksona ve mě hrklo, poté, co jsem přečetl prolog jsem věděl že je zle a po té, co jsem přečetl první část jsem věděl, že je to kardinální pr..er, jelikož jsem se děsil, kam dál bych se na své hell stupnici zla dostal, knihu jsem zavřel a odhodil doteď ani nevím kam (naštěstí).

Že autor studoval filosofii mi vyrazilo dech, protože nechápu, jak může milovník moudrosti vytvořit paskvil tak kolosálních rozměrů, který je očividně (jak jinak) přesnou kopií poměrů na Zemi. Nemám nic proti těžkopádné literatuře s jakýmsi poselstvím, ale nesmím mít pocit, že čtu těžkotonážní brak desetiletého autora se slovní zásobou žáka mateřské školy...

Ještě víc než autora nechápu, jak se to vůbec může někomu líbit...

dark fantasy

Richard Scott Bakker