LuciusWlk LuciusWlk komentáře u knih

151 dní pacifickou hřebenovkou je stejně úžasná kniha, jako úžasná je i její autorka. A ona to není nadsázka, nebo snad slepý obdiv. Autorčina prvotina je tak trochu i zpověď, o přerodu městské pubertální holky, do velmi cílevědomé mladé ženy. Kniha je stejně ztřeštěná, jako byla autorka sama, ve chvíli, kdy se rozhodla ujít asi nejikoničtější dálkový treil, od Mexických hranic, až k těm Kanadským. PCT je fenomén, ročně se na něj vydává až 6000 chodců, ale dojde jen hrstka. Pro hodně lidí touha a sen, ale také strašák. A tato bláznivka tam v trhne, nepřipravená, nezkušená, naivní, ale odhodlaná. A stane se fenoménem roku 2018.
Kniha je trochu pubertálně ztřeštěná, ale kdo Lucku trochu více pozná, pochopí. :) Tohle je prostě ona. Holka s bucket listem. A tak se u knihy budete bavit, smát se a nevěřícně kroutit hlavou. Později už ale budete putovat po jejím boku a užívat si každý jeden den, na této cestě. Alespoň já se bavil. A pokud máte rádi chůzi a přírodu a volnost a dobrodrůžo, budete po přečtení pokukovat po svém batohu a zahrávat si s myšlenkou, kdy voláte šéfovi, podáváte výpověď v práci a vyrážíte na pět měsíců vstříc absolutní svobodě. Jooo tato kniha to umí. Nakopne vás.

30.09.2023 5 z 5

Divočina Divočina Mikuláš Podprocký

Tenhle komiks je trochu artovým kouskem. Věřím, že asi nesedne každému, grafický je to trochu výše, než skicy a příběh velmi jednoduchý i přesto neméně zajímavý. Jako prvotina si zaslouží jistou pozornost. Alespoň můj respekt má každý, kdo komiks umí kreslit

25.02.2020 3 z 5

Tajemný rytíř Tajemný rytíř George R. R. Martin

Kniha je skvělá, grafický pěkná, příběh zajímavý. Odehrává se asi sto let před GOT, tak si zachovává jistý punc originality a není zatížený aktuálním děním :) V nadsázce samozřejmě

25.02.2020 4 z 5

Druhá kniha hřbitovní Druhá kniha hřbitovní Neil Gaiman

Dotčena druhá kniha. Příběh se přehoupnul do druhé poloviny a získal trochu jinou linku. Nik dospívá a příběh se uzavírá. Můj dojem z druhé knihy je lepší než z první, ale je důležité říci, že jedná bez druhé by nedávala smysl. :) Ilustrace vynikající a jako celek bravůrní.

16.02.2020 5 z 5

První kniha hřbitovní První kniha hřbitovní Neil Gaiman

Je odemne opravdu hloupé, jak dlouho jsem přehlížel komiks. Jsem opravdu nadšen. Knihu hřbitova jsem četl už před nějakou dobou, tak jsem si nyní vychutnal komiksovou verzi a je to báájo. Vrhám se na druhou knihu hřbitovní, celý nedočkavý. :)

16.02.2020 5 z 5

Nikdykde (komiks) Nikdykde (komiks) Mike Carey

Kniha Nikdykde, mě víceméně náhodou přivedla ke Gaimanovi a od té chvíle jde o nerozlučitelné spojení. V knihovně se mi hřejí všechny jeho knihy a tak jsem byl velmi zvědavý, jaký bude Nikdykde komiks. Ono to je asi jako kniha vs. film. Knize se prostě nic nevyrovná a tady to platí také. Komiks je nádherný a mám z něj radost. Ale je to prostě jen adaptace a tak je třebe k tomu přistupovat. Není to To Nikdykde. Je to jen letmý nádech, nebo spíše, jen ochutnávka. To pravé se skrývá v písmenkách.

16.02.2020 4 z 5

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Feistovy ságy jsem dost dlouho odkládal s vědomím, že jakmile se do nich opět pustím, budu muset číst a číst, dokud bude co číst! Což je časově trochu boj. Nicméně odolávat nešlo věčně a tak jsem se po dlouhých letech vrátil do Midkémie a Kelewanu. A je to stejně poutavé, jako před lety. Stejně napínavé a stejně nadšeně hltám stránky a knihy. První kniha trhlinových válek je uvedení do světa a příjemné seznámení s hrdiny, doposud chlapci s chlapeckými problémy, kteří ale dříve než se nadějí, ochutnají příkoří války dvou světů. Jak mi tohle chybělo. Klasické dílo, dnes již kultovní, které se stalo předlohou a inspirací mnohým autorům, některým více než je zdrávo!!!

30.04.2017 5 z 5

Se sirotčince, jsem trochu na rozpacích. První třetina knihy mi přišla zdlouhavá a poněkud nudná. V podstatě vše po příjezd na ostrov mohlo být scvrknuto na jednu kapitolu, aniž by to mělo vliv na děj, ale ono to může být jen subjektivní dojem. Na ostrově už mě děj bavil a oceňuji originalitu a nápad, se kterým se dá úžasně pracovat. Také fotografie jsou pěkné zpestření. Určitě nechci nikterak kritizovat autorův rukopis, nicméně, přes všechny klady je knížka velmi jednoduchá a nakonec zapadne do kastlíku „to jsem někdy myslím četl“. Škoda.
Knihu jsem měl v seznamu k přečtení nějakou tu dobu a v podstatě se stejnojmenným filmem jsem byl nucen přečíst, než uvidím. Vždy je důležité číst a poté vidět!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný film podle knižní předlohy:
Když jsem viděl, že Sirotčinec skončil v rukou Tima Burtona můj zájem, jak o knihu, tak film, celkem povyrostl. Když jsem knihu dočetl, uměl jsem si představit, co s ní Burton bude umět vykřesat. Jaké zděšení bylo, že NIC.
Opravdu mě tento počin nutil přemýšlet, jestli to Burton dělal z donucení, nebo jen pro zisk, ale ten film je, BOHUŽEL, neuvěřitelná slátanina. Scénář je opravdu hloupý, ale opravdu hodně. Vůbec nerozumím tomu, proč byly hlavním hrdinkám prohozeny schopnosti? Jestli jen kvůli podvodním scénám, tak je to opravdu trapné. Obsazení s přivřením očí přejdu, ale otec se nepovedl a Samuel a závěrečná bitva nebitva byla tragická. V podstatě pouze tři momenty, které mě nadchly. A to ten okamžik souboje dvou „postaviček“ v sirotčinci a dvě podvodní scény. Vůbec to nechápu, ale nehodlám Sirotčinec chválit jen kvůli Burtona. Tohle jsem opravdu nečekal. Hodně mi to připomíná ztracený potenciál, jako u Eragona. Dvě hvězdy a ani o chlup více. A to jsem milovník fantasy a Burtona.

19.04.2017 3 z 5

Seznámení se staříkem, potažmo s Jonasem Jonassonem, bylo zcela náhodné, ale o to radostnější. Jsem nadšen, pobaven, spokojen. Obě roviny příběhů mě neuvěřitelně bavily. Úžasně se na konci sešly a vlastně bylo zcela namístě, aby Alan vylezl z okna a zmizel. S ohledem na jeho život.
Příběh si na nic nehraje, není třeba v něm hledat něco víc. Myslím, že kniha má v první řadě pobavit a tento účel plní znamenitě. Já se bavil, při čtení pochechtával a o to přece jde. Není třeba ve všem něco hledat. Někdy stačí na nic nemyslet, pouze se nechat unášet a prožít jeden neuvěřitelně potřeštěný život, úžasně pragmatického Alana Karlssona.

12.04.2017 5 z 5

Válka cti Válka cti David Weber

Po deváté knize série jsem si dal chvilkový oddech, ale musím přiznat, že jsem nějakým způsobem na pokračování Honor myslel. Nakonec mi to nedalo a musel jsem se ponořit do dalšího dílu. Pravděpodobně se již budu opakovat, ale i desátá kniha je vynikající. Vesmírných bitev není příliš, v podstatě až v závěru. Honor nicméně již není také pouhý kapitán, takže se spousty bitev odehrávají na politickém poli. A musím přiznat, že mě to baví více, něž pouhé ničení vesmírných lodí. Desátá kniha nezklamala. Navíc došlo opět k zajímavým zvratům a už teď vím, že i když ihned nesáhnu po dalším dílu, podvědomě na něj budu stejně myslet, dokud tomu nakonec nepodlehnu. Prostě Honor. Kdo čte, chápe :)

12.04.2017 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Trochu jsem měl obavy, jestli se Dan Brown bude držet své zavedené šablony. A drží. Pravděpodobně to u čtenářů funguje, tak proč něco měnit, že? Je to škoda, protože autor má vnikající témata, úžasně propracované a knihy mají spád. Ale pokud je to pošesté naroubovaný příběh na stejnou kostru, trochu to kazí ta překvapení a zvraty, o kterých víte, že přijdou, kdy zhruba přijdou, a jen čekáte na, proč.
S příběhem jsem naopak velmi spokojen, kniha pěkně utíkala a téma bylo více než bravurně zpracované. Sympatizovat se dá v podstatě s kýmkoli v románu a spousta myšlenek zde popsaných, se hodí do dnešního přelidněného světa.

12.04.2017 4 z 5

Popel vítězství Popel vítězství David Weber

Devátá kniha série Honor Harringtonová přímo navazuje na osmou a já jsme v tomto případě rád, že jsem nemusel čekat dva roky, které dělily jednotlivé díly v době vydání. Boje se zde odehrávají spíše na politické scéně, než ve vesmíru a David Weber opět nezklamal ve tvoření politických intrik a mocenských bojů, a to jak v Lidové republice Haven, tak v Matichorském království. Děj je zprvu vcelku úsměvný, s ohledem na „zmrtvýchvstání“ Honor a konfrontací s veškerými poctami, které jak Mantichora, tak Grayson projevovali „popravené“ hrdince. Hned vzápětí se ale rozehrají veliké hry politických struktur, které nedají vydechnout a závěr se neobejde bez podstatných změn, v politických uskupeních obou úhlavních nepřátel. Autor samozřejmě neopomněl ani na pár vesmírných, a vcelku i zásadních bojůvek, nicméně je jich poskrovnu, což ale neubírá knize na zajímavosti, pokud nejsou politické intriky proti čtenářově srsti. :) A další vývoj slibuje opět zajímavé počtení. Jsem rád, že série, má snahu být posunuta opět o kousek jinam. Nezbývá než doufat, že nebude jen kopírovat předchozí scénář.

04.01.2016 5 z 5

Ozvěny cti Ozvěny cti David Weber

Po malé pauze jsem opět zavítal do světa Honor Harringtonové, abych tuto sérii dočetl, a nemůžu hodnotit jinak, než že jde o návrat velkolepý. Kniha je poměrně hrubší a mnohem obsáhlejší, než předchozí díly. Weber má svět velice zajímavě vystavený a rád se zaměřuje na jednotlivé detaily celku, což ale ve výsledku vede k tomu, že se člověk musí občas prokousat obsáhlou vatou, nebo tři stránkovým „zamyšlením“ některého z hrdinů. V pasáži, kde očekáváte nějaký zvrat, je to občas trochu nervy zkoušející, nicméně je pak odměna sladší. A ono je to nakonec dobře. Kniha tak působí mnohem kompaktněji. Děj celkově je vynikající, bez hluchých míst. Na obou stranách se toho děje velice mnoho příběh dostává zajímavý spád a možností, pro další vývoj. A samozřejmě skončí tak, že prostě musíte vzít do ruky další díl. 

31.12.2015 5 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Je až neuvěřitelné, jak pestrý a místy bizardní svět si Pratchett uměl vymyslet. S jakou lehkostí paroduje snad jakoukoli mytologickou postavu a navíc tak brilantně, že mu to „žeru“ i s navijákem. Postavy jsou vynikající a vlastně nevím, která je ta nej. Všechny jsou totiž vynikající, soběstačné, neuvěřitelně zábavné a to včetně zavazadla, které v této knize dostalo mnohem více prostoru. Barbar Cohen byl bezkonkurenční .
Co více dodat, než skvělým humorem protkaná kniha. A to je teprve druhá. Zdá se, že mě čeká dlouhá cesta po Zeměploše, ufff.

04.06.2015 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Po dlouhých odkladech a tak trochu strachu z rozsáhlosti Pratchettovského díla, vše nakonec dospělo do bodu rozhodnutí, a tak jsem začal. Nemůžu říci, že bych tak úplně skočil do vody neprobádané. Ono to asi ani není možné. Nicméně, začínám pěkně popořadě, první knihou.
S Pratchettovským humorem jsem se již několikrát setkal, přesto mě jeho humor nepřestává udivovat a bavit. Příjemné vtažení do Zeměplošského světa, zábavně vystavený příběh, postavy geniální. A to mě prý to pravé Pratchettovské teprve čeká. Nuže, uvidíme.

30.05.2015 4 z 5

V rukou nepřítele V rukou nepřítele David Weber

I tento díl se rozjíždí pozvolna, je zde spousty omáčky okolo příběhu. Na druhou stranu to nádherně dokresluje atmosféru a vše se připravuje na závěr, který byl nejočekávanější. Trochu se mi zdá, že autor podlehl „nesmrtelnosti“ své postavy a tak nadělil Honor k zajetí i kompletní nejlepší skvadru, která samozřejmě nedokáže jen tak sklopit hlavy. Tak nějak jsem čekal, že Honor dostane opravdu kapky, což by mohlo příběh zajímavě posunout, nicméně nějaká obludná krutost se nekoná a jde v podstatě o psychologickou hru. Poslední třetina kniha má ovšem nádherné tempo a tak nakonec autorovi odpustíte vše, co mohlo být lepší, poněvadž závěr knihy opět navnadí na knihu další.

12.05.2015 4 z 5

Mezi piráty Mezi piráty David Weber

Tentokrát mi trvalo trochu déle se do knížky začíst. Začátek je poněkud zdlouhavý, i když netvrdím, že nezajímavý. Jakmile se události rozpohybují, je to sešup. Nové souboje, nově pojaté souboje, nová část vesmíru a nová pravidla proti novým, ale i starým nepřátelům. Honor se s ničím nemaže a vesmír je chudší o pár desítek tisíc živočichů. :)

18.01.2015 5 z 5

V exilu V exilu David Weber

Pátá kniha o Honor Harringtonové opět roztočila kolotoč intrik a akce, které mě nenechaly vydechnout. Mám pocit, že Honor jednoduše přežije, nebo převálcuje cokoli, nebo kohokoli, co/kdo se ji postaví do cesty. Některé postavy to navíc celkem peprně komentuji. Příběh je zatím plný dobře vymyšlených intrik, jak proti Honor, tak proti jiným postavám. Naopak to vyvažuje občas přílišná čestnost a „řekněme“ neuvěřitelné štěstí v odhalování jakýchkoli zločinu. Vždy je někdo, kdo se přizná, někdo, kdo najde ten jediný důkaz apod. Nicméně jde o velmi příjemné čtení a svým stylem i neobyčejný příběh.

14.01.2015 5 z 5

Pole potupy Pole potupy David Weber

Mám pocit, že tímto dílem, jsem už úplně propadl, Honor Harringtonové a jejímu světu. Knížku jsem zhltnul jedním dechem, přičemž jsem neustále a nedočkavě nasával atmosféru. Musím jen pět chválu nad celkovým konceptem série a jsem velmi potěšen, že se nejedná pouze o válečnou mašinerii. Tato kniha je plná emocí a já jsem upřímně zvědav, kde se bude Honor nadále ubírat.

10.01.2015 5 z 5

Krátká vítězná válka Krátká vítězná válka David Weber

Další díl a opět o kousek lepší. Kniha je příjemně krátká, svižná a děj opět zajímavý. Tentokrát nejde pouze o Honor, ta je součásti celku. Více než o vesmírné boje jde tentokráte o politické rozbroje. Myslím, že kniha dostala trochu romantický nádech a spoustu „chichotání.“ Nepovažuji to jako negativum, poněvadž tak autor neupadá do stereotypu. Upřímně jsem zvědavý na další vývoj Honor, která začíná trochu působit jako superhrdina a štěstí si vyrábí sama.

09.01.2015 4 z 5