V exilu

V exilu https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8905/honor-harringtonova--8905.jpg 4 127 10

Honor Harringtonová série

Kapitán Honor Harringtonová, dohnaná politickými nepřáteli k odchodu ze služby a hluboce zasažená vraždou muže, kterého milovala, se uchyluje na planetu Grayson, aby se usilovnou prací ve funkci místodržící pokusila vyléčit své rány na duši. Vzhledem k tomu, že hrozba představovaná Lidovou republikou Haven trvá, ba dokonce opět roste, obrozené námořnictvo Graysonu zoufale potřebuje její zkušenosti. Takové žádosti Honor nedokáže odmítnout. Zároveň však na Graysonu stále žijí mocní lidé, kteří nenávidí změny, jichž je Honor symbolem, a bojí se jich. Jsou odhodláni je zvrátit za každou cenu. Vypracovali plán... a aby ten plán uspěl, Honor Harringtonová musí zemřít... Dvě mocné síly hrozí Grayson rozdrtit mezi sebou a jen jediná žena – pochybující o svých schopnostech, vyčerpaná k smrti a poznamenaná cejchem vražedkyně – teď stojí mezi planetou, kterou přijala za svou, a zkázou.... celý text

Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: , Polaris

Flag in Exile , 1995

Kobalt
02.11.2023 5 z 5

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl pátý: V exilu

Tato kniha je přímé pokračování Pole potupy, na které bezprostředně navazuje. Honor dotáhla svou spravedlnost do konce a byla za to očekávaně potrestána. A protože RMN ji posadilo na střídačku, Honor se začíná věnovat své nové domovině, Graysonu. Ano, tento díl je velmi Grayson-centrický. Skoro nikam jinam se nepodíváme, jen můžeme z povzdáli sledovat zuřící válku. Na první pohled to tak vypadá na druhý díl v řadě, kde si Honor neužijeme ve válečné vřavě a její bitvy se budou odehrávat zas s nohama na zemi. Tak jednoduché to ale teď nebude.

Situace na Graysonu je zajímavá, Honor se celým svým soustředěním pouští do práce na svém panství, čeká nás další kapitola v ekonomice a finančnictví. A také v Graysonské politice a náboženství. Modernistické reformy totiž na planetě nevoní všem. Čeká nás tedy boj na ekonomickém a politickém kolbišti, společně s demonstracemi, sabotážemi, špionáží, justičními záležitostmi i nějakou tou vraždou. Tyto situace očekávaně vyvrcholí v závěru knihy a na ostří meče.

Graysonský styl šermu, to je další nečekaná věc. Styl postavený na několika přeživších samurajských filmech přivezených při exodu (doplněných nejspíše americkou country muzikou), který na Graysonu v průběhu staletí vybrousili v praktické a smrtící umění. Aby pak zase v dalších staletích, společně s příchodem moderních technologíí, byl brán už pouze jako sport a tradice. Připravte se tedy na šerm s katanou, která byla před stovkami let obkreslena z béčkového filmu. Ale ono to funguvalo, stačí mířit špičkou k nepříteli a sekat ostrou stranou.

Jako taková vedlejší linka, pevně provázána s tou hlavní, je zde budování a vylepšování Graysonského námořnictva. Nebyli by to místní praktici, aby nezaháčkovali taky Honor. A tak se z kapitána mantichorského námořnictva v neaktivní službě jen tak mimochodem stává admirál v tom Graysonském a k ruce má v podstatě celou Graysonskou flotilu. A že se ta od dob druhé knihy rozrostla, s mantichorskou dobrovolně darovanou technikou a havenskou, darovanou poněkud méně dobrovolně. Tím se knize přidá ještě druhé vyvrcholení, když je do systému nalákána havenská jednotka, čekající minimální odpor a snadnou operaci. My známe Honor, takže víme že odpor nebude minimální a snadné to mít určitě nebudou.

V exilu je další z kvalitních knih série, držících si úroveň, čtitelnost i napětí. I přes pomalejší začátek se dočkáme typického Honorovského hektického konce, také dalšího salamandrova postoje proti silnějšímu protivníkovi. V tom už se asi moc překvapení nenachází, naopak jsou to očekávané situace. Je to přeci jenom pořád příběh o Honor.

Kapitán Kobalt, RHN

Hadati
09.07.2023 5 z 5

V důsledku své osobní vendety je Honor zbavena z politických důvodů svého postavení v Mantichorském námořnictvu. Proto se přesune do Graysonu, kde se věnuje svým povinnostem místodržící.

Po prvotním šoku ze změn však začínají vystrkovat růžky graysonští konzervativci a fanatici, kterým se nelíbí sociální změny, které se pojí s jejím příchodem a se spojenectvím s Mantichorou. Vyberou si ji jako svůj hlavní cíl, aby tyto změny jejím prostřednictvím zdiskreditovali a nebojí se jít kvůli tomu přes mrtvoly.

Kromě těchto fanatiků musí také odrazit další liďácký pokus o napadení Graysonu. Jako graysonský admirál však k tomu má alespoň dostatečné postavení.

Boby17
12.09.2021 5 z 5

V exilu na Graysonu to opět vřelo a zlí magoři byli opravdu zákeřní. I na meče došlo ... A aby toho nebylo málo, liďáci se opět pokusili vybojovat vítěznou bitvu a pokořit nezdolného spojence Mantichory. Výsledek nebudu prozrazovat. Knížka se mi velmi líbila a pět hvězd si u mě zasloužila.

Claudius
31.05.2018 4 z 5

Opět další výborná, chytlavá a čtivá kniha o lady Harringtonové. Tato má sice drobné chyby, které ji trochu upozaďují v porovnání s perfektními úvodními díly, a sice docela dost nelogické chování záporných postav, a jejich motivaci, která byla tak trochu přitažená za vlasy. Ovšem lady Harringtonová je zřejmě až moc dokonalá, aby proti ní šel někdo objektivně uvažující.
Jedna z mých nejoblíbenějších knižních sérií.

tsal
26.08.2016 2 z 5

Nedočteno. Od začátku jsem se musela ke čtení vyloženě nutit a akorát jsem si blokovala jakoukoliv další četbu. Po třech měsících neúspěšného boje vzdáno necelých sto stran před koncem. Nevím čím to, ale příšerně mě iritoval jednoduchý jazyk, který je příznačný pro celou sérii. Tady od něj ale jaksi nic nedokázala odpoutat pozornost. Graysonské politické záležitosti byly jak z pohádky o zlém čaroději Burdettovi, který se spolu se svými patolízaly naučil jen jediné slovo – děvka – a byl strašlivě zlý a vzteklý. Náboženský fanatismus, rovněž zjednodušený na maximální úroveň, byl otravný a plochý a celkově si z knihy odnáším pocit, že se to dalo napsat lépe a zajímavěji, protože základ není špatný. Jen špatně provedený. Zkusím si od série trochu odpočinout, než se dostanu k dalšímu dílu. Doposud se mi série líbila a nerada bych ji opouštěla kvůli jednomu dílu.

lampernaqui
06.06.2016 4 z 5

Série pokračuje, laťka kvality se neustále drží - ba co víc, lehce stoupá. Není skoro co vytknout.

LuciusWlk
14.01.2015 5 z 5

Pátá kniha o Honor Harringtonové opět roztočila kolotoč intrik a akce, které mě nenechaly vydechnout. Mám pocit, že Honor jednoduše přežije, nebo převálcuje cokoli, nebo kohokoli, co/kdo se ji postaví do cesty. Některé postavy to navíc celkem peprně komentuji. Příběh je zatím plný dobře vymyšlených intrik, jak proti Honor, tak proti jiným postavám. Naopak to vyvažuje občas přílišná čestnost a „řekněme“ neuvěřitelné štěstí v odhalování jakýchkoli zločinu. Vždy je někdo, kdo se přizná, někdo, kdo najde ten jediný důkaz apod. Nicméně jde o velmi příjemné čtení a svým stylem i neobyčejný příběh.

yerry
28.07.2013 4 z 5

Ak sa hovorí, že každý je nahraditeľný, v prípade Honor Harringtonovej to neplatí, to je proste žena – bojovník, ktorá napriek ťažkým zraneniam, totálnej únave a predchádzajúcemu takmer psychickému zrúteniu čelí nepriateľovi minimálne 2× silnejšiemu a čelí mu hrdinsky :)

Dve tretiny knihy sú pomalým rozjazdom plným kecov a obdivných rečí na adresu Honor resp. znevažovania zo strany jej fanatických odporcov. Fráza strieda a frázu a medzitým sa aj čosi deje. Posledná tretina to ale všetko napraví. Weber proste vie podať akčné scény ukážkovo. Či už sa jedná o súboj dvoch jednotlivcov, jeho priebeh je opísaný bravúrne a veľmi realisticky – od pohnútok, psychického stavu a šancí oboch zúčastnených až po samotný stret. Alebo ide o zobrazenie samotnej vesmírnej bitky. Tu je čitateľ priamo vtiahnutý do deja, ako keby bol jeho účastníkom. Jeho príprava, stratégia, okamih prekvapenia, samotný stret, následné lízanie rán, náznak zvratu a konečné riešenie pomocou ľudského faktoru… Toto je Weberova parketa. Sympatické je, že postavy už nie sú vykresľované tak čiernobielo a autor rozpracováva aj charakterové črty protivníka z Havenu z ktorých nie všetky sú negatívne.

Tento diel bol o kus lepší ako predchádzajúci, teda až na tú vatu…

lanusinka
23.04.2013 5 z 5

Vhled zase do jiného systému vlády, vesmínerné bitvy, které předtím chyběly, prostě super...

vic11
24.08.2011 5 z 5

Jedna z nejlepších knih v sérii, nevím proč ale mám nejradši knihy co se odehrávají na Graysonu.