V rukou nepřítele

Honor Harringtonová už musela čelit válečným útokům, atentátům, politickým mstám a soubojům. Stříleli na ni snad ze všeho od klasické pistole po gaser, přežila zničení kosmické lodi a nadělala si hromadu osobních nepřátel ochotných udělat cokoliv, aby ji zničili – a všechno přežila. Tentokrát ale Lidová republika Haven konečně našla admirála, který dokáže vyhrávat bitvy a Honor se při plnění rozkazů dostane přímo do jeho pasti. Tváří v tvář početnějšímu nepříteli s mnohem větší palebnou silou má pouze dvě možnosti: dívat se, jak jsou lidé, kterým velí, masakrováni ve zbytečném boji... nebo se společně s nimi vzdát „liďákům“. Lidová armáda jí sice slíbí, že se zajatci bude zacházeno slušně, ale hlavní slovo mají politici a než se Honor naděje, ocitne se na palubě bitevního křižníku směřujícího na vězeňskou planetu příhodně pojmenovanou Peklo... kde má být popravena. Je oddělena od ostatních důstojníků i svého stromového kocoura Nimitze, vystavena systematickému ponižování a její budoucnost se zdá být neveselá a krátká. Honor Harringtonová však není z těch, kteří jsou zvyklí se vzdávat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8907/honor-harringtonova--8907.jpg 4.691

Honor Harringtonová 7.

Literatura světová, Válečné, Sci-fi

Vydáno: , Polaris

In Enemy Hands, 1997

Kniha V rukou nepřítele

Claudius
17.06.2020

(+ SPOILER) Bohužel, jedna ze slabších, ne-li dosud nejslabší, z knih o Honor Harringtonové. Je taková víc roztáhlejší, upovídanější a rozvleklejší. Celá první polovina knihy shrnuje současnou politickou situaci v Lidové republice Haven, technický vývoj zbraní a dodávek technologií ze Solárního svazu a samozřejmě podrobnou analýzu lodí Osmé flotily. Veškeré tyto doplňující informace čtenář nedostane formou samostatných úvah jednotlivce, jak bylo zvykem na poli předchozích dílů a většinou docela dávaly smysl, ale jsou mnohem častěji obsaženy jako úvahy doprovázející rozhovor. Někdy už to začíná být absurdní, kdy si v sedmé kapitole v rozhovoru řeknou hrabě White Haven a velkoadmirál Matthews dohromady asi šestnáct replik, ale do toho v myšlenkách dlouze analyzují současnou situaci aliančního námořnictva.
Dále bych vypíchl to nemístné vzplanutí mezi Honor a hrabětem, které nikam nevedlo a bylo zatím jenom pochybnou a zbytečnou odbočkou; každopádně snad autor v dalších dílech toto téma nějak rozumně uchopí.
No a největší chybou knihy je její název, který obsahuje největší spoiler. Až je mi stydno značit tento komentář příznakem spoileru, protože co nezvládne prozradit název, to dorazí anotace. Ano, když už se začne něco skutečně dít a Honor vyrazí za nějakým úkolem, zcela očekávaně upadne do rukou nepřítele. Až (skutečný spoiler) samotná fáze útěku přinese skutečnou akci, ale, na tuto sérii naprosto bezprecedentně, skončí kniha neuzavřeně. Žádné další povyšování komodora Harringtonové, žádné další šlechtické tituly hraběnky Harringtonové, problém není vyřešen a bude se řešit v dalším díle. Výsledný dojem z této knihy tedy jednoznačně ovlivní přímo navazující Ozvěny cti, které mají, naštěstí, v názvu opět nicneříkající (a v češtině nepřítomnou) slovní hříčku se jménem Honor.

termitovo
03.01.2019

Tak tehto díl jsem už ani nedočetl. Pořád stejně slabé jako předchozí díly, navíc se to mění v červenou knihovnu.

lampernaqui
16.06.2016

Honor to má tentokrát skoro spočítané. Nechci spoilerovat, ale nechat se odvézt na planetu Peklo asi nebude nejlepší. Zatímco u předchozího dílu jsem si závěr románu hodně užíval, tady mi to přišlo hodně přitažené za vlasy, i když jako akční scifi film by to byla neskutečná pecka.

yerry
25.12.2015

Zatiaľ najlepší diel série. Dej sa rozbieha trochu pomalšie ale nie nezaujímavo. Nechýba tu bojový stret, ktorý je síce iba lokálnych rozmerov ale takticky zvládnutý bravúrne. Honor zažije horkosť porážky, stratu blízkych spolubojovníkov a poníženie. Psychológiu a motiváciu protivníkov z Republiky Haven tu zatiaľ Weber zvládol najlepšie.

Sympatické je, že jednotliví protivníci z Havenu už nie sú vykresľovaní ako jednoznačne tí zlí. Trochu mi nesedí ten ich politický systém. Havenská spoločnosť totiž stojí na štyoch pilieroch, ktoré by v takejto forme nemohli v žiadnom prípade koexistovať. Najvyššie stoja legislatívci, ktorí fakticky ovládajú mocenské páky, občanmi sú tzv. dávkari, ktorí nepracujú a žijú z podpory, a niekde medzi je armáda a zložky Štátnej bezpečnosti. Odhliadnuc od toho, že aj napriek vojenskej expanzii, by takýto systém bol ekonomicky asi ťažko udržateľný, patria dávkari do úplne iného typu politického systému. Socializmus či už ľavý alebo pravý sa snaží udržať svojich občanov v plnej zamestnanosti hlavne kvôli kontrole a neponecháva im priestor na samostatné myslenie. Ich systém tu Weber vysvetľuje niečo ako socialzmus sovietskeho typu, kde na úplnej špičke moci jednu radikálnu skupinu strieda ďalšia ešte radikálnejšia a zároveň sa akosi generujú zdroje na ďalšiu techniku a vojnové lode. Takto to však ani v tejto tyranii fungovať nemôže.

Pozor spoiler!!! To hacknutie vesírnej lode bolo síce úsmevné a nereálne hádam ani v brakovej scifi, ale zobral som to tak ako to prišlo, lebo následný sled akcie a deja naozaj stál za to.

Napriek vyššie spomenutým nedostatkom som bol z knižkou viac ako spokojný. Napínavá druhá polovica knihy a strhujúci záver nedovolili knihu odložiť. Military neholdujem ale tento diel som si fakt užil.

LuciusWlk
12.05.2015

I tento díl se rozjíždí pozvolna, je zde spousty omáčky okolo příběhu. Na druhou stranu to nádherně dokresluje atmosféru a vše se připravuje na závěr, který byl nejočekávanější. Trochu se mi zdá, že autor podlehl „nesmrtelnosti“ své postavy a tak nadělil Honor k zajetí i kompletní nejlepší skvadru, která samozřejmě nedokáže jen tak sklopit hlavy. Tak nějak jsem čekal, že Honor dostane opravdu kapky, což by mohlo příběh zajímavě posunout, nicméně nějaká obludná krutost se nekoná a jde v podstatě o psychologickou hru. Poslední třetina kniha má ovšem nádherné tempo a tak nakonec autorovi odpustíte vše, co mohlo být lepší, poněvadž závěr knihy opět navnadí na knihu další.

lanusinka
28.09.2013

Tuhle knižní sérii prostě žeru, a i když tu bylo míň vesmírných bitev, byl tu zajímavý náhled na fungování totalitního státu...

vic11
24.08.2011

Tuto knihu jsem paradoxně četl až poslední a je jediná ze série co mi chybí v knihovně. Přesto doplňuje skvěle vyváženou serii, která jak čtenáři jistě ví není jen o vesmírných bitvách.