lucille48 lucille48 komentáře u knih

Nejlepší kamarádky Nejlepší kamarádky Jacqueline Wilson

Moje druhá knížka, kterou jsem od Wilsonové, jako malá, četla. Byla naprosto suprová, zvlášť se mi líbilo, že Gemma a Alice spolu kamarádily, i když byly každá úplně jiná.

Vzdušné zámky Vzdušné zámky Jacqueline Wilson

Naprosto neuvěřitelná kniha. V dětských letech jsem díky tomuto románu začala lehce studovat historické fakty o viktoriánské Anglii (a za to je třeba knihu ocenit, jsem naprostý barbar - historie mě povětšinou nezajímá). Ještě nyní, ačkoliv jsem už dospělá, je tato kniha stále v mojí knihovničce a doteď, díky ní, je moje nejoblíbenější z historických období - Viktoriánské období - ačkoliv už vím, že to vůbec nebyla idilická doba. Příběh malé rošťandy Hetty je, podle mě, neskutečně krásný.

Není přání jako přání Není přání jako přání Alexandra Potter

Tato knížka se mi neskutečně líbila. Je plná energie, ukazuje, že ne vždy jsou ideály takové, jak jsme si je představovaly. Geniální upozornění čtenářů na vlastní omylnost a upozornění, že nikdo není bezchybný.

Život s vysokou inteligencí Život s vysokou inteligencí Monika Stehlíková

Kniha mě naprosto pohltila, je čtivá a prostě dokonalá!

14.02.2017 5 z 5

Ségry a čáry na rodiče Ségry a čáry na rodiče Thomas Brezina

Četba pro mladé slečny. Jednoduše psané, super oddychová četba.

19.09.2016

Kulička a jiné povídky Kulička a jiné povídky Guy de Maupassant

Nedoporučuji mladším čtenářům, ale jsou to zajímavé a hezky napsané povídky, většinou nepozitivní. Je hezky ukázáno, co museli lidé řešit v 19. století.

16.09.2016 5 z 5

Můj život po životě Můj život po životě Michal Viewegh

Kniha je zajímavá. Byla jsem s Vieweghem na besedě v době, kdy se kniha buď chystala a nebo byla už na prodejních pultech. Sám autor nebyl přesvědčen, že vydání této knihy je dobrý nápad. Jeho manažer (či poradce) ho přesvědčil. Nemůžeme to brát jako většinu jeho děl - uměleckých děl s komickými prvky, ale jako deník spisovatele v těžkých chvílích jeho života - dílo, které měl nakonec odvahu publikovat.
Myslím, že to zasluhuje respekt a ne jeho kritizování. Kniha je stereotypní, ale to vyjadřuje autorovu sílu, já bych se snažit přestala po 4 stranách, kdyby to nešlo okamžitě (vrátit se okamžitě zpět do svých kolejí) - a co vy?

04.08.2016 4 z 5

Kapesní atlas rostlin Kapesní atlas rostlin Albert Pilát

Vzpomínky na gymnázium. Atlas je stručný a jasný, s malovanými obrázky. Na naučení základů velmi vhodný.

21.07.2016 5 z 5

Četla jsem a ačkoliv mám ráda zvířata, asi jsem rozmazlená a tyto příběhy mě zaujaly jen mírně.

20.07.2016 3 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Moc krásná literatura, líbila se mi už v 9. třídě. Doporučuji! Určitě!

20.07.2016 5 z 5

Memento Memento Radek John

Moc se mi líbila, bylo to zajímavé téma a proniknout do tohoto světa bylo pro mě velmi zajímavé. Četla jsem ji jako povinnou četbu a rozhodně ji doporučuji.

20.07.2016 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Nejsem zastánce sci-fi a přesto jsem tuto knihu dočetla. Zaslouží obdiv. Nějaké části se mi líbili, některé méně. Ale autorovi gratuluji, dílo jistě mnoho lidí oceňuje.

19.07.2016 2 z 5

Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Vicki Myron

Román se mi velmi líbil, hodně povedené líčení o kocourovi obývající knihovnu. Doporučuji každému, kdo si chce přečíst oddechovou literaturu a má rád zvířata.

19.07.2016 5 z 5

Dětská nevěsta Dětská nevěsta Delphine Minoui

Kniha se mi zdála napsaná velmi dobře. Rozhodně ve mně vybudila pocity lítosti nad hlavní hrdinkou a hněvu nad útrapami, kteří jí ostatní způsobili. Dle mého názoru byla dostatečně podrobná. Konec byl ne přímo happy end, ale dopadlo to celkem dobře.
Je to téma pro které není každý vhodným čtenářem. Citlivějším čtenářům nedoporučuji.

19.07.2016 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Kniha se mi líbila, ačkoliv v určitých okamžicích se mi to zdálo mírně zdlouhavé. Ale bylo to poprvé vydáno před více než 200 lety a pořád se čte. Jane Austenová je super!

19.07.2016 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Je to úžasné dílo. Opravdu jej oceňuji, jediné co mě mrzí je, že na mé bývalé střední škole, jsem si ji nemohla zvolit k maturitní zkoušce.
Knížku doporučuji na maturitní zkoušku především dívkám, které mají rády dlouhé historické romány a krásnou literaturu (červenou knihovnu).

19.07.2016 3 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Dílo mi nepřipadá čtivé, ale velmi přesně popisuje tehdejší zvyklosti, a jak se má chovat žena ve společnosti. Úděl ženy je tedy jasný, obstarávat domácnost, být manželovi oporou, téměř služkou a vždy mu být poslušna. Hlavní hrdinka se nedokáže přizpůsobit, je příliš divoká a znuděná stereotypem. Její manžel je z ní frustrovaný. Maryša se snaží projevit se však může, jako žena, ne tolik znalostmi, jako spíš činy, a to obvykle týkající se jejího vzhledu. Takovéto odvážné ženy zajistili přiblížení se k rovnoprávnosti.
Kniha se mi příliš nelíbí, i s ohledem na určité momenty, které se mi zdají příliš kruté (pes, kterému Maryša usekla ocas).

18.07.2016 3 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Dílo Lakomec se mi líbilo, je nadčasové, bylo v něm mnoho humorných chvilek, zároveň pojednávalo i o kažení charakteru penězi, o špatných následcích krkounství a lásce jako nositelce štěstí. Vše je to velmi hezky vylíčeno a z této hry je možné si odnést poučení.
K maturitě vřele doporučuji, krátké a pochopitelné. Dobře se o tom mluví.

18.07.2016 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Dílo je spíše pohádka pro děti. Osobně mě kniha příliš neuchvátila, ale první díl je ještě hezký.

18.07.2016 4 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Ačkoliv jsem celkem trpělivý čtenář, tak jsem tuto knihu odložila na stránce 400 a už jsem se k ní nevrátila. Je velmi zdlouhavá, jistě mi mnozí dají za pravdu. Jako knihu k maturitní zkoušce ji rozhodně nedoporučuji. Čtení to může být skutečně hezké, četla jsem zkrácenou verzi, a ta byla dokonalá.