Kulička a jiné povídky

Kulička a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294048/bmid_kulicka-a-jine-povidky-4lk-294048.jpg 4 88 13

Výbor z povídek Guy Maupassanta, jednoho z nejslavnějších francouzských autorů 2. poloviny 19. století. Sbírce vévodí 'Kulička', autorova novelistická prvotina, pokládaná za nejlepší autorovo dílo, jenž není dle kritika Thibaudeta možné překonat.

VáclavSuk
14.03.2024 2 z 5

Přečteny všechny kromě posledních dvou povídek. Povídky nejsou špatné, ale nijak zvlášť mě neokouzlily, proto jsem knihu nakonec odložil. Jinak jsou povídky čtivé a rozhodně jim vévodí Kulička, která je napsána naprosto dokonale.

ivetka859
24.01.2024 5 z 5

Krátké příběhy nejen o prostitutkách, ale velmi často a společenském postavení žen a jejich psychologii. Příběhy z přelomu 18. a 19.století a z dob francouzsko-pruských válek.
Roli hrají vlastenectví, dobrá pověst a rodinné vztahy. Autor má neskutečnou sílu ve vyvolávání emocí, o to je to pozoruhodnější, že na tak málo stránkách. Vyhovovala mi krátkost povídek i čitelnost těch sdělení.
Autor měl velmi hýřivý a krátký život - zemřel ve 43letech na syfilis. Dosud jsem znala jenom Kuličku, ale tenhle soubor mi vytvořil komplexnější pohled na jeho tvorbu i dobu, ve které žil.

frantisek0724
11.10.2023 3 z 5

Smutné, ze života,z pohledu současného čtenáře chvílemi nuda. Nicméně jistou hloubku a smysluplnost většina příběhů má.

Ivet_V
28.04.2023 3 z 5

Kulička mě bavila a dobře se četla. Další povídky se mi některé líbily více, některé méně. Celé to ale bylo nudné a musela jsem to číst na etapy.

heliiinka
13.03.2022 4 z 5

Ač nejsem fanoušek povídek, líbily se mi Maupassantovy postavy. Jeho postavy byly napůl spodinou společnosti a napůl osoby s ryzím charakterem.
Jsem mile překvapena i z méně známých povídek krom populární Kuličky.

101evca
07.12.2021 4 z 5

Maupassantovi povídky nejsou nijak složité. Vlastně bych skoro řekla, že jsou docela banální. Přesto mají hloubku, je v nich cítit velké Maupassantovo porozumění životu a bolesti, kterou v sobě lidský život nese. Smutné a krásné.

"A tak dítě, které se chystalo ke svatému přijímání, opíralo své čelo až do rána o nahá ňadra prostitutky." (povídka Salon madam Tellierové)

Pája961
11.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Všechny povídky mají stejné téma, což mi nijak nevadí. Nejvíce se mi líbila samotná Kulička a úplně poslední povídka. Otevřený konec. Málem jsem se rozbrečela, když jsem ty dvě povídky dočetla, ale za mě byly asi nejlepší.

Mi--LADA
27.04.2020 5 z 5

Nejlepší sbírka povídek o lásce a mezilidských vztazích, jakou jsem dosud přečetla a jakou znám. Čtivé, snadno k pochopení, přitom nesmírně moudré příběhy ze života. Ve vší kráse, vášni, upřímnosti, proradnosti, pokrytectví, nečestných úmyslů, prostě ve všech možných barvách, jakým se dá vykreslit náš skutečný svět.
Dávám si to do knížek, které doporučuji, protože tyhle historky snad musí potěšit skoro každého.

Alethea_k
21.02.2020 5 z 5

Jsem opravdu mile překvapená. Nemohla jsem přestat číst, vykreslení tehdejší společnosti je skvělé. Kuličky mi bylo líto. Uvítala bych tuto povídku klidně delší. Rozhodně tímto s Maupassantem nekončím.

Daisuke
19.02.2020 5 z 5

Hodnotit klasiku postrádá smysl. U Maupassanta se snoubí výjimečný spisovatelský styl s naturalistickým viděním světa, k jeho knihám se vracím když si chci "vypláchnout" po dočtení přiblblých psychothrillerů nebo českých společenských románů.

Bórborka
19.01.2020 4 z 5

Zajímavá kniha, která obsahuje stejné prvky v každé povídce - Francie, vztah mezi ženou a mužem.
Každá povídka ze začátku uvádí čtenáře do prostředí, autor si dává pozor na maličkosti, kterými se nás snaží zapojit do příběhu. Příběhy samotné končí (většinou) tragicky.

KrysaHelena
12.01.2020 5 z 5

Literárně kniha super. Většina povídek je depka, kromě Baronky ta depka rozhodně není ???? knihu doporučuji. Trochu bych dodala k předchozímu komentáři: Lidé v 19. století řeší v povídkách ve své podstatě to samé co v dnešní době.

lucille48
16.09.2016 5 z 5

Nedoporučuji mladším čtenářům, ale jsou to zajímavé a hezky napsané povídky, většinou nepozitivní. Je hezky ukázáno, co museli lidé řešit v 19. století.