lucia0482 lucia0482 komentáře u knih

Královny hrůzy Královny hrůzy * antologie

Královny hrůzy je zbierka poviedok, ktoré písali ženy a patria k dielam z 19. a 20. storočia. Niektoré boli výborné,iné zaostávali. Vzhľadom na to,že poviedky sú z úplne iného obdobia, tak pre nás veľmi strašidelné nie sú. Je tu strach z duchov, nadprirodzena, nepoznaného. V danej dobe to určite bolo to, čo vyvolalo u ľudí obavy a bezsenné noci. Povedala by som,že je to fajn čítanie na niekoľko večerov, hoci žiaden horor to nie. V mojej knižnici však táto kniha má svoje miesto, rada sa k niektorým poviedkami ešte vrátim.

08.05.2023 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Táto kniha sa čítala dobre a bavila ma, no nech sa akokoľvek snažím, hororová pre mňa nebola. Príbeh sa mi páčil, hlavná hrdinka a jej kocúr mi boli veľmi sympatickí, páčili sa mi aj ostatné postavy a rozuzlenie bolo veľké prekvapenie. Ale nikde to nebolo desivé, naozaj strašidelné ani hororové. Teším sa na ďalšie knihy, lebo štýl autorky mi zatiaľ vyhovuje.

07.05.2023 4 z 5

Vírus Vírus Robin Cook

Robin Cook patrí k mojim obľúbeným autorom už viac ako dvadsať rokov. Prečítala som všetky jeho knihy, niektoré opakovane. Táto sa čítala dobre, no ostalo mi po nej veľmi ťažko. Bolo hrozné čítať, ako ľahko človek môže prísť o všetko, na čom mu záleží a aký ťažký boj môže viesť s nemocnicou alebo poisťovňou.
Som síce zvyknutá na inak písané knihy, kde Cook venuje pozornosť viac chorobe, liečbe a životu v nemocnici, no čítanie je to opäť veľmi dobré.

04.05.2023 4 z 5

Liliana Liliana Anna Szafrańska

Toto bola neskutočná jazda! Nedokážem spočítať, koľkokrát som sa pri čítaní rozplakala. Zhltla som ju za dva večery. Cítila som radosť, šťastie, nenávisť, dojatie, silu, energiu, nekonečnú lásku.
Je to ťažký príbeh. Každá postava bojuje so svojimi démonmi. Zamilujete si každého z nich. A znenávidíte Mateja, ktorý je skutočne zlosyn.
Liliana je úžasné čítanie. Teším sa,ako si objednám druhý a tretí diel, pretože je to chytľavé čítanie a prinúti premýšľať nad tým,aké mám šťastie.

30.04.2023 5 z 5

Mrtvý na pláži Mrtvý na pláži Anna Johannsen

Mrtvý na pláži je príjemne plynúca detektívka, ktorá sa číta celkom dobre. Dej je nenáročný, nie sú tu žiadne veľké zvraty a koniec je asi jediným akčným kúskom. Postavy sú také nemastné neslané, nedá sa povedať,že by mi niektorá prirástla k srdcu. Kniha sa číta ľahko, rýchlo. Stojí za prečítanie,aj keď som čakala trochu veľkolepejší záver.

29.04.2023 4 z 5

Draculov hosť a iné príbehy Draculov hosť a iné príbehy Bram Stoker

Problémom väčšiny zbierok poviedok je v tom, že nie všetky poviedky sú dobré. Kým niektoré sú skvelé, iné priemerné,ďalšie podpriemerné. Inak tomu nie je ani v tomto prípade.
Dracula je moja obľúbená kniha a tak som sa tešila na túto knihu. Žiaľ, prišlo sklamanie, pretože poviedky sú tematicky zaujímavé, ale to je asi všetko. Chýba mi svižnosť, energia, ktorá ide z Draculu, strach a okamih prekvapenia. Nie je to to, čo som čakala, no uznávam, že pár príbehov za prečítanie rozhodne stojí.

16.04.2023 3 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Horory čítam rada, odkedy mi učaroval Stephen King a to už bude nejaký ten rôčik. Kill Creek som začala čítať s veľkým nadšením, no rýchlo opadlo. Kniha sa veľmi vlečie, miestami ma nudila. Postavy mi neprišli výrazné ani zvlášť zaujímavé. Našli sa síce nejaké strašidelné okamihy, ale veľa ich nebolo. Koniec bol trochu hororový, aj keď niečo podobné sa očakávať dalo. Knihu som čítala dlhšie,ako som čakala, lebo keď ma to nebavilo, odložila som ju. Čakala som viac.

05.04.2023 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Téma knihy je bezpochyby veľmi zaujímavá a myslím si, že pokojne ju môžeme označiť ako nadčasovú. Sledovať život hŕstky ľudí po apokalypse núti uvažovať o tom, čo by som robila ja a ako by som sa zachovala v situácii hlavných postáv.
Kniha nie je zlá, číta sa dobre, no neviem sa zbaviť pocitu, že z toho šlo dostať viac. Trifidi boli spomínaní menej a asi som čakala akčnejší boj s nimi. Rozhodne ju však odporúčam prečítať, zaujímavý príbeh s postavami, ktoré prirastú k srdcu. John Wyndham opäť nesklamal.

28.03.2023 4 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

(SPOILER) Hospodyně je zaujímavá kniha. Musím povedať, že na prvý pohľad som nečakala nič prevratné, no začítala som sa do nej s úplnou ľahkosťou. Postupne,ako sa odkrýval príbeh Claire i Hanny, som jednu ľutovala a druhej verila. Claire mi prišla ako pomstychtivý stroskotanec a Hanna ako obeť.

Lenže potom,ako dej plynul, mi Claire prestala liezť na nervy. Chápala som,že túži po pomste, ale Hanna bola voči nej úprimná a otvorená, čo pre svoju zaslepenosť nevidela. Potom sa na scéne objavil Hannin denník, ktorý ma trochu zmiatol. A rozuzlenie bolo tak nečakané,že som knihu dočítala so zatajeným dychom. Je pravda,že to nie je majstrovské dielo, ale číta sa ľahko, chcete vedieť,čo bude ďalej. A nakoniec nenávidíte niekoho úplne iného ako Claire.

21.03.2023 5 z 5

Motýliky 1: Prvá láska Motýliky 1: Prvá láska Alice Oseman

Keď som prvýkrát videla netflixovský počin Heartstopper, netušila som o tejto knihe. Seriál sa mi zapáčil napriek tomu,že je úplne iný ako tie, čo sledujem. Nie raz som bola dojatá,šťastná, smutná, prekvapená spolu s hlavnými hrdinami. Najkrajšie bolo sledovať lásku, krehkú, nežnú, takú,po ktorej každý túži. A každý má na ňu právo. Nick a Charlie sú sympatickí, prežívate s nimi všetky ich pocity, radosti,starosti. Komiks je krásne nakreslený,príbeh správny pre túto dobu. Možno je to až príliš idealistické, no nie je to práve to,čo občas potrebujeme?

15.03.2023 5 z 5

Americký upír Americký upír Stephen King

Stephen King je môj najobľúbenejší autor, a preto som tento komiks musela mať. A hoci dovtedy som komiksy nečítala, celkom ma to chytilo. Príbeh o upíroch nemôže sklamať, aj keď občas som bola stratená v deji. Americký upír bol príjemným osviežením, za večer ho máte prečítaného a myslím si, že nudiť sa nebudete. Upíri sú klasika, ktorá neomrzí.

15.03.2023 4 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Zohnať Midwichské kukačky bolo u nás celkom náročné, a preto som sa tešila,keď som jednu našla. Začala som ju čítať potom,ako som prečítala Chocky, to bola moja prvá knižka od Wyndhama. Midwichské kukačky sú trochu oriešok. Téma je vynikajúca, autorov štýl veľmi dobrý. Začiatok ma však nebavil a pýtala sa, čo na tomto tí ľudia vidia? Ale potom sa to rozbehlo. Zrazu všetko vyzeralo omnoho lepšie a hltala som stránku po stránke. Každá priniesla niečo zaujímavé a príbeh bol čoraz lepší. A záver? Paráda.

15.03.2023 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý Princ je mojím balzamom na dušu. Prečítala som ju už toľkokrát,že by som to nespočítala na prstoch jednej ruky. Vždy v nej nájdem niečo nové, nejaké múdro,ktoré zahreje pri srdci. Pre deti rozprávka,pre dospelého šanca premýšľať nad tým,čo má naozaj cenu. Ak by ste sa ma spýtali na najobľúbenejšiu knihu, odpoveď je jasná. Malý Princ.

Lujza a Lotka Lujza a Lotka Erich Kästner

Je to jeden z najkrajších príbehov,aké som čítala. Už to bude 20 rokov,čo som ju čítala prvý raz a rada sa k nej vraciam. V tejto ťažkej a hektickej dobe pôsobí ako balzam na dušu a stále je rovnako milá, sladká a úsmevná.

Múmia Múmia Barbara Steiner

Opäť jedna dobrá kniha pre násťročných, ktorí obľubujú napätie a hľadanie odpovedí. Opäť jedna chuťovka,ku ktorej som sa dostala na strednej škole a počas letných prázdnin som si ju prečítala. Rozhodne je skvelá aj na letné dovolenky,je to malá útla knižka, ktorú si deti ľahko vezmú do ruksaku.

Telo Telo Carol Ellis

Príjemné čítanie (nielen) pre násťročných čitateľov. Knihu som čítala prvý raz na základnej škole a potom ešte párkrát počas letných prázdnin na strednej. Bol to akýsi rituál, pretože toto je veľmi nenáročné a pohodové čítanie. Je tu fajn zápletka a myslím si,že Telo aj dnes osloví mladých knihomoľov.

14.03.2023 4 z 5

Chocky Chocky John Wyndham (p)

Keď sa mi podarilo zohnať Chocky v antikvariáte, nevedela som sa dočkať,kedy ju prečítam. Je to príjemná chuťovka na jeden večer. Dej sa občas spomaľuje a niektoré úseky sú zbytočne dlhé, no téma je zaujímavá, iná a prekvapivo desivá. Bolo to dobré čítanie, teším sa na ďalšie knihy od tohto autora.

13.03.2023 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Ak ste fanúšikom Draculu, Dracul bude pre vás fantastické čítanie. Aj keď má okolo 500 strán, nikde som sa nenudila, dej je plný napätia, krvi a skutočných citov. Časť o Bramovom detstve ma veľmi bavila oceňujem,ako majstrovsky sa prelínali časy a rozprávanie jednotlivých postáv. Výborne napísané a zaujímavé, nie raz som ostala aj dojatá. Začiatok sa rozbiehal pomalšie, no to, čo nasledovalo - klobúk dole. Nevedela som sa od nej odtrhnúť.

12.03.2023 5 z 5

Sanatorium Sanatorium Sarah Pearse

Musím povedať,že z tejto knihy mam veľmi zmiešané pocity. Páčila sa mi zápletka, napätia tu bolo až až. Začiatok ma veľmi nebavil, potom sa však dej pekne rozbehol. Hlavná hrdinka mi neskutočne liezla na nervy, nevedela som sa s ňou zžiť a od konca som čakala trochu viac. Kniha ako taká nebola zlá, zhltla som ju za dva večery, avšak čakala som viac

11.03.2023 3 z 5

Noční můra Noční můra John Saul

Toto bola posledná kniha od Johna Saula, ktorá ma čakala. Po knihe Nemilovaní som bola pripravená na ďalšie famózne čítanie,ale ostala som trochu sklamaná. Začiatok knihy sa mi dosť vliekol a chvíľu mi trvalo, kým ma dej oslovil. Napokon sa z toho vykľulo celkom dobré psycho a koniec ma dosť prekvapil. Nie je to pre mňa to najlepšie od Johna Saula,no stojí to za prečítanie.

07.03.2023 4 z 5