lubospanda lubospanda komentáře u knih

Pozitivní leader Pozitivní leader Jan Mühlfeit

Od člověk, který vedl evropskou pobočku Microsoftu, bych čekal spousty postřehů z praxe. Bohužel knihu Pozitivní leader tvoří z 99 % teorie odkazující na teorii v jiných knihách a cizích studiích. Myšlenky jsou to hezké, ale jak je využít v malé české firmě Vás publikace nenaučí. Jinak je to napsáno srozumitelně, takže pro nadšené studenty by to mohl být inspirativní začátek v kariéře manažera.

11.03.2019 3 z 5

Tráva zpívá Tráva zpívá Doris Lessing

Tohle je nejhorší kniha, kterou jsem za poslední dobu četl. Kvalitou bych to přirovnal ke článkům v časopisech pro hospodyňky. Třicetiletá frigida se ze zoufalství provdá za chudého jihoafrického farmáře, a pak si najednou uvědomí, že nenávidí černochy, chudobu i svého muže a zblázní se. Postavy jsou ploché jak prkno, příběh je nudný, přínos nulový.

11.03.2019

Čarodějův klobouk Čarodějův klobouk Tove Jansson

Mumínky jsem dosud znal spíš jako roztomilé kreslené postavičky. S jejich příhodami se setkávám poprvé. Těžko říct, pro jak staré děti je vyprávění určeno, ale hodně mě překvapila slovní zásoba, která se zde objevuje. Příběh je na jednu stranu prostinký, na druhou stranu děti musí pochopit, co je vlastnictví, jak probíhá soudní spor, úvahy o samotě a smrti. Hodně se mi líbily vymyšlené názvy, které překladatel vymyslel pro neznámé předměty a postavičky. Nedokážu se ani rozhodnout, jestli je příběh depresivní, nebo ho zachraňují šťastné konce. Opravdu hodně rozporuplné.

27.02.2019 3 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

Audiokniha byla skvěle načtená, ale kniha sama o sobě je pro mě příliš romantická, předvídatelná a menšinově vyvážená. Zařadil bych to do kategorie čtení pro knižní panny.

24.02.2019 2 z 5

Žhavý hrob Žhavý hrob Yrsa Sigurðardóttir

Tora je skvělá, rozuzlení bylo naprosto nečekané, jen mi nějak nesedělo to prostředí.

24.02.2019 4 z 5

Paní Hemingwayová Paní Hemingwayová Naomi Wood

Nápad vyprávět životopis manžela ústy jeho čtyř manželek je skvělý, ale jinak je to ryze ženské čtení.

21.02.2019 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tohle je podle mě asi nejlepší kniha od současných českých autorů. Je to promyšlené, je to napínavé, je to strhující. Jednoduše dokonalé!

18.02.2019 5 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Tohle je asi moje nejoblíbenější Pratchettova knížka. Víc se toho napsat nedá, protože je to tak dobrý, že se to snad ani nedá slovy vylíčit. ;)

16.02.2019 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Myslím, že tohle je asi nejpromyšlenější detektivka všech dob.

12.02.2019 5 z 5

Mrazivé světlo Mrazivé světlo Yrsa Sigurðardóttir

Skvělý, napínavý, překvapivý, promyšlený, chvílema i vtipný. Bohužel jsem se ztratil ve spleti jmen, takže jsem na konci musel hodně přemýšlet, kdo jsou všichni podezřelí, ale za to autorka nemůže. Jedinou záhadou zůstává, proč se to jmenuje Mrazivé světlo?! To mi nějak uniklo.

12.02.2019 4 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Ideální čtené pro fanoušky Jonase Jonassona a jeho Stoletého staříka.

12.02.2019 3 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Není to nejlepší Agathina detektivka, ale pořád je to skvělý. Má to překvapivé rozuzlení, zábavného Poirota a obejde se to bez zbytečné brutality. Kam se hrabou současní autoři thrillerů.

12.02.2019 4 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Bohužel ne. Nezaujalo mě prostředí, nebavily mě postavy, vyšetřování se táhlo jak fondu. Do konce jsem se dohrabal s velkou námahou a odhalení pachatele mi bylo vlastně úplně jedno. Moc nechápu, co se na tom Francouzům v roce 2013 tak líbilo.

12.02.2019 1 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Vyslechnuto jako audiokniha. Krásná ukázka toho, že skvělá interpretka může pozvednout i špatnou knihu. Příběh knihy byl celkově vzato o ničem, ale Tereza Bebarová to načetla tak výborně, že jsem se audioknihu donutil doposlouchat až do konce. Přijde mi, že autorská dvojice Lars Kepler si vybrala zajímavé téma (podsvětí), ale většinu knihy tvoří podprůměrně sesmolený útěk před smrtí. Konec se dal celkem snadno předpokládat a překvapivé zvraty se v celé knížce našly asi 2. Pokud Vás baví detailní popisy násilí, tak tomu šanci dejte. V opačném případě je to dost nuda a na spoustě míst jsem postrádal logiku.

12.02.2019 2 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Tak nevím, jestli se tohohle před 100 lety někdo bál, ale pro současného čtenáře to strašidelné není vůbec. Pokud by člověk o upírech nevěděl vůbec nic, tak by to asi bylo poutavé, ale takhle mi to přišlo spíš jako dobrodružný příběh s prvky romantiky.

12.02.2019 3 z 5

Téhle knize hrozně škodí chybný název. Člověk má pocit, že ho kniha bude učit uklízet. Jenže v originálu se to jmenuje něco jako "Kouzlo úklidu" a uvnitř najdete mnohokrát zopakované, že když si doma uklidíte, budete se cítit spokojenější. Pod tuhle myšlenku bych se podepsal, ale jinak nevidím moc velký přínos takové literatury. Proti gustu...

12.02.2019 2 z 5

Naivní detektivka z knihovny Naivní detektivka z knihovny Jana Chroustová

Kniha skutečně dělá čest svému názvu. Je velmi naivní. Banda důchodců vyšetřuje vraždu, která se jich vůbec netýká, a všechno odhalí vlastně náhodou. S knihovnou to nemá téměř nic společného, kvalitou to odpovídá detektivkám z časopisů pro děti. Hádám, že by se možná tohle mohlo líbit babičkám, ale spíš ani těm ne. Nechápu, že tohle někdo vydal.

15.10.2018 1 z 5

Rakvičky Rakvičky Irena Dousková

Je to strašně pěkně napsaný, jazyk je přenádherný. Bohužel jsem se dost motal v příběhu, chvílemi mi dokonce přišlo, že tam vlastně žádný příběh není. Nevím, co tím chtěla autorka světu sdělit, ale já mám v hlavě zmatek. Jednou si to budu muset přečíst znovu.

04.09.2018 3 z 5

Doktor Proktor a vana času Doktor Proktor a vana času Jo Nesbø

Originální, zábavné, veselé, odpočinkové. Ideální pro společné čtení (pro)rodiče s dítětem.

29.08.2018 5 z 5

Paní Grimmová se představuje aneb Případ zapomenuté vraždy Paní Grimmová se představuje aneb Případ zapomenuté vraždy Josef Bernard Prokop

Zmatená...tak by se dala nejlépe popsat tato kniha. Autor měl dobrý nápad, ale pohřbil ho velkým počtem postav, u nichž se neobtěžoval budovat jakékoliv charaktery. Hlavní postava je krasně nesympatická a jedná podivně a nelogicky. Postrádám smysl v tom, proč se spisovatel pokouší o archaický styl vyprávění, když píše knihu časově umístěnou do současnosti. Překlepy a stylistické laskavý čtenář promine, ale tohle byla fakt nudná slátanina. Doufejme, že další díly z této řady jsou lepší, ale já už je zkoušet nehodlám.

29.08.2018 1 z 5