Liturgievpatek Liturgievpatek komentáře u knih

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Je to starý text, který se nečte snadno. Je to málo textu, který je ale hutný, takže ho čte člověk dlouho.

Nad każdym řádkem, větou či odstavcem, se musí zastavit a popřemýšlet nad ním, aby. čtenáři neunikl jeho smysl.

Nicméně je to dílo, které i po letech pomáhá nejen mě, vyrovnávat se s některými pracovními úkoly a nastavováním nebo nenastavováním hierarchie.

25.02.2024 5 z 5

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

Už nikdy, až vzhlédnu k nebi se nikdy nebudu dívat na ptáky stejně jako dřív. Text je napsán velmi srozumitelně, dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí, prohloubil své znalosti a stal se opeřenci znovu fascinovaným.

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Fascinující kniha o tom, jak to někteří lidé v životě nemají jednoduché. Autorka balancuje na hraně sebelítosti a síly. Na jednu stranu silná a odvážná žena, na druhou poměrně ufňukaná, že jsem měl u čtení pocit, že se víc utápí v rozebírání toho, co se jí děje než aby se ponořila do skutečného života. Na druhou stranu je dílo bravurně napsané.

Opička na gumě Opička na gumě Eva Kollerová–Střihavková

Vždycky, když jsem si myslel, že tuším, kudy se bude příběh ubírat, nastala nová situace nebo se objevila nová postava, která děj rozvinula nebo zavála o kus dál než jsem předpokládal. Líbilo se mi vystavění příběhu, vykreslení postav i přemýšlení hlavního hrdiny, které podle mě odpovídá přemýšlení mladíka, který neví kudy kam. Celkově mě to bavilo a určitě knihu doporučuji.

Panenství Panenství Marie Majerová

Podle mě je to skvělý psychologický román o tom, kam až je žena schopna zajít a jak moc důležité je svědomí. O Majerové, zaryté komunistce, nám ve škole říkali samé špatné věci. Komunisti jsou kreténi, ale tahle kniha se jí povedla.

07.12.2021 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Dojemný příběh, ale také svižný text, super novela, doporučuji všem, kdo se zajímají o totalitu a represe. Je to takové hodně lidské.

21.04.2023 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Neuvěřitelný počin. Štifterovi fandím už dlouho, ale tohle je jeho vrcholné dílo! Fantastické, doporučuji všem!

21.02.2022 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Klasika, která mě jako malého velmi fascinovala a obohatila v četbě.

15.12.2021 5 z 5

Mona Mona Bianca Bellová

Výtečný román, útlý, který člověku nezabere víc než jedno odpoledne, možná dvě. Z divných míst, i tím je tento počin odvážný, protože se Bellová nesnaží zalíbit každému, nebojí se jít za příběh dál než do Ostravy. Kvituji.

Dvě hrsti života Dvě hrsti života Katharina Fuchs

Knihu jsem si uzival, prestoze je urcena zenam. Aspon jsem nahledl do jejich mysli. Nebo si to aspon myslim. Pribeh me bavil.

11.12.2021 5 z 5

Päť jazykov lásky Päť jazykov lásky Gary Chapman

Knize bych vytknul to, že by mohla být mnohem stručnější. Autor v ní dosti opisuje to, co by dokázal vysvětit a popsat na pěti stranách. To je ale problém všech podobných knih, že jsou zbytečně nafouknuté.

07.12.2021 1 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Příběh, který stojí za povšimnutí.
Mě trochu míjel styl, postavy a jejich uvažování, pro mladší čtenáře je to ale přijatelná forma četby a toho, nechat se zasvětit do problémů obyčejných lidí za války.

25.10.2023 2 z 5

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

O ženských poutech jsem toho moc nevěděl. Teď mám pocit, že o nich něco vím, díky této knize.

Líbila se mi atmosférou, tížila mě skutečnostmi, které jí byly předobrazem.

Obohatila mě nejen věcmi týkajícími se umění, ale taky těmi všedními problémy tehdejší společnosti.

Ženy to neměly jednoduché a stále nemají. Bohužel.

S klidem knihu mohu doporučit. Přečtěte si ji také.

24.09.2023 5 z 5

Nezmar Nezmar Jean-Michel Guenassia

Po prvních pár stránkách jsem se stal Guenassiovým pravověrným fanouškem a okamžitě jsem si objednal i další knihy. Po pár větách mi bylo jasné, že v rukou držím klenot.

Vyprávění o mužství a chlapectví nežnou formou. Vyprávění o štěstí bez rad, jak na to. Vyprávění o cestě k lepšímu životu, bez vytyčování trasy. Vyprávění skrze hlavní postavu, která je jednoznačně krystalická ve své nejednoznačnosti.

Chytré, milé, skvěle vystavěné dílo, které ve mně bude ještě dlouho rezonovat.

14.07.2023 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Klukovská srdcovka. Jak stárnu, mám ji víc a víc rád.

21.04.2023

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Dojemný příběh a děsivý zároveň. Budovatelé říše ve své nejryzejší podobě tak, jak je nechcete zažít.

29.06.2022 5 z 5

Vejce naruby Vejce naruby Ondřej Neff

Ať už sáhnu po jakékoliv knize tohoto autora, je dokonalá. Nejinak je tomu u Vejce naruby, kde je každý text jiný. Je fascinující, co se tomuto muži v hlavě odehrává. Skvělá sbírka.

14.02.2022 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Takova must read kniha pro vsechny. Hltal jsem kazde pismeno.

11.12.2021 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Myslím, že kniha podává značně zkreslující pohled na taneční řemeslo a příliš mě nebavila.

09.12.2021 1 z 5

Královna Eliška Rejčka Královna Eliška Rejčka František Neužil

Skvělý a bohužel málo známý román z naší historie, který dává nahlédnout prostřednitvím fikce (pochopitelně) do života jednoho z našich velkých králů a nejen to. Jsem nadšený. Román se mi moc líbí a doporučuji ho, kudy chodím.

07.12.2021 5 z 5