Panenství

První autorčin román, jenž vyšel poprvé r. 1907, vypráví tragický příběh mladé služky z pražské restaurace, která je pro svou krásu předmětem smyslné pozornosti hostí, starého chlípníka, hoteliéra i mladých bohémů, a která houževnatě hájí své panenství pro svého chorého milence, přičemž nakonec je zlomena a tragicky hyne. ... celý text

11.vydání. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/90_/905/panenstvi-905.jpg 3.628
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

Továrna
06.05.2016

Panenství je velmi silná kniha, v níž je ukrytý dramatický a tragický příběh o osudu mladé a celostně krásné ženy Hany.
Marie Majerová knihu napsala velmi citlivě a čtivě. Děj, který rychle plyne dopředu, mě opravdu strhl a nedokázal jsem knihu odložit a přestat na ní myslet. Autorka opět potvrdila, že byla velmi talentovanou spisovatelkou, jenž uměla nádherně popsat niterní a duševní svět svých postav, přírodu i situace. K tomu všemu používala krásný jazyk, a tak vzniklo nádherné a silné dílo.

Tato kniha mě velmi překvapila. Nevěřil jsem, když jsem se dočetl, že vyšla už v roce 1907. Myslel jsem si, že to bylo mnohem později, jelikož je napsána opravdu otevřeně a syrově. Škoda, že paní Majerovou obklopuje její politická a ideologická šedá aura, která brání mnoha lidem, aby si k ní našli cestu, protože její dílo má mnoho co říct i dnes. Přinejmenším vypovídá o tehdejších konvencí a tehdejší době.

Pro mě nezapomenutelný a silný zážitek.

Petruse21
12.02.2016

Nic moc pozitivního, měla bych si dát nějakou optimističtější literaturu. Každopádně na svou dobu dost odvážné dílo.

zfilmováno

Marie Majerová