Littlemonday Littlemonday komentáře u knih

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Ostře sledované vlaky - Bohumil Hrabal

Anotace:

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...

Recenze:

Hrabala nemá úplně každý rád, já ho znám díky Postřižinám a nevadí mi.
Ostře sledované vlaky jsem neviděla ani jako filmové zpracování, takže jsem se rozhodla přečíst si knihu.
A jako umím ocenit klasiku, ale toto… to teda ne. Krátká novela úplně o ničem. Jediné, co byla alespoň trochu zajímavé byl konec.
Příběh se odehrává za války, silný podtext té doby se tam zlehka odráží. Hlavní dějová linka je však o Miloši Hrmovi a kterak o panictví přišel. K tomu můžu také dodat, že Hrabal neumí psát o sexu.
Kdyby se možná soustředil míň na holuby, které na stanici chová přednosta a víc na lidské vztahy a popis té doby s jeho perfektní nadsázkou, kterou tak umí, tak by to pro mě bylo kvalitnější čtení.
Každopádně věřím, že někomu, kdo Hrabala zbožňuje se dílko líbit může. ️

2/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

26.12.2022 2 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Opravdové zločiny - Lucie Bechynková

Anotace:

Zákulisí a detaily těch nejzásadnějších světových případů.

Záhadné, promyšlené, brutální, drzé… nejslavnější zločiny v dějinách jsou jakékoli, jenom ne nudné. Lucie Bechynková, moderátorka a spoluzakladatelka napínavého podcastu Opravdové zločiny, vás vezme do nejtemnějších koutů lidské duše. Výběr těch nejzajímavějších světových zločinů, co se kdy odehrály, doplňuje zasvěcený pohled kriminalisty, vězeňského dozorce i právničky. A jedním si můžete být naprosto jistí: tyhle případy vám nedají spát.

Recenze:

Na tuhle knížku jsem si brousila zuby už hooodně dlouho. A kdy jindy se hodí přečíst si o zločincích než o Vánocích.

Bohužel ale musím přiznat, že i když podcast Opravdové zločiny miluju a poslouchám ho už velmi dlouho, tak z knihy zase tak moc odvařená nejsem.

Fakt, že je v knize spousta zločinů, o kterých už jsem slyšela v podcastu, to by mi nevadilo. Ovšem výběr příběhů mi nepřišel úplně nejzajímavější.
Trochu vadilo, že na začátku bylo prozrazeno co se stalo a kolik si zločinec odkroutil a až potom přišlo vyprávění od začátku. A ještě mě čekala hodně osekaná verze. Sneslo by to míň příběhů a s větším detailem.
Také v knize bohužel najdete dost chyb a překlepů.
Co se týče fotografií, mohlo jich tam být mnohem víc.

Hodně mě zaujaly rozhovory na konci knihy, jen by to chtělo zajít příště víc do hloubky.

Možná je to tím, že jsem se tak těšila, ale jsem spíš zklamaná. Ježíšek donesl i druhý díl, tak na ten se vrhnu někdy později a doufám, že bude lepší! ️

3/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat na IG: little.monday ️️️

26.12.2022 3 z 5

Audience Audience Václav Havel

Audience - Václav Havel

Anotace:

Do této hry zahrnul Václav Havel své vlastní zkušenosti z doby, kdy pracoval jako dělník v trutnovském pivovaru. Hrdinou hry je zakázaný spisovatel Vaněk, který pracuje v pivovaru jako „přikulovač sudů“. Jeho nadřízený Sládek ho pozve do své kanceláře k rozhovoru. Jedná s ním přátelsky, spisovatel se však cítí nesvůj. Je vytržen ze svého prostředí, dělnickým zvykům /pití piva/ přivyká jen s obtížemi, kromě toho neví, jestli na něj jeho nadřízený nechystá nějaký podraz. Sládek mu dá zvláštní návrh - přesvědčuje ho, aby sám na sebe psal hlášení tajné policii. Vaněk odmítne, přesto že mu Sládek za to nabízí „ teplé místo ve skladu“. Ve hře jde mimo jiné o kritiku pokrytectví.

Recenze:

Zajímavá krátká hra, která na první pohled působí velmi absurdně, ale skvěle zachycuje fungování tehdejší doby. Protekce, práskání, kšeftování, kontrola nad vším, zákazy a příkazy…
Trochu mi vadilo, jak moc se Sládek opakoval, samozřejmě šlo o záměr, ale na můj vkus to bylo příliš.
Do divadla bych na Audienci asi nešla, ale takhle večer mi posloužila jako úsměvné čtení s hlubším podtextem.
Rozhodla jsem se pro ni, protože mi zapadá do výzvy Databáze knih.

22.12.2022 3 z 5

Host na večeři Host na večeři B. P. Walter

Host na večeři - B. P. Walter

Kniha, ke které jsem se dostala díky spolupráci s KNIHY DOBROVSKÝ. ️

Anotace:

Toho večera vejdou do jídelny čtyři lidé. Jeden z ní už nikdy nevyjde.
Matthew: naprosto dokonalý manžel
Titus: naprosto dokonalý syn
Charlie: naprosto dokonalá iluze
Rachel: naprosto cizí člověk

Charlie Rachel ve čtenářském klubu nechtěl. Matthew ho neposlouchal.
A tak se Charlie ocitne zhroucený vedle těla svého manžela. Jejich syn tiše sedí u jídelního stolu, zatímco Rachel volá záchranku a zakrvácený nůž stále svírá v ruce.

Recenze:

Naprosto miluju styl, jakým je kniha psaná! Na začátku se jako čtenář dozvím, co se stalo a pak se z několika úhlů pohledu prohrabávám minulostí až k okamžiku, který byl hned v prologu. ️
Kniha pro mě byla trochu horská dráha - nejdřív jsem byla nadšená, seznámila se s hlavními postavami a přicházely první otázky a záhady. Pak bylo chvíli ticho po pěšině, malinko jsem se modlila ať se příběh zase rozjede. A nakonec přišel spád jako blázen, přilétala jobovka za jobovkou a já nestíhala zavřít pusu překvapením.
Hlavními postavami byli příjemní homosexuálové Charlie a Matt, kteří vychovávali syna Tita. S tím byla sranda, pubertální výrostek rozjasní každý příběh.
Záhadná Rachel, která se ke klukům tak nějak vetře mi moc sympatická nebyla, ovšem také si nese zvláštní tajemství.
Po rozpletení všech záhad mě čekal trochu otevřený konec, což nemám moc ráda. Každopádně nezbývá než si domyslet…

Knihu jsem zhltla za dva dny, moc doporučuju! ️

#spoluprace #recenznivytisk

22.12.2022 4 z 5

Graciino tajemství Graciino tajemství Jill Childs

Graciino tajemství - Jill Childs

Anotace:

Jednoho dne se Jen zastaví čas. To když se její milovaná dcera Gracie stane obětí hrozné dopravní nehody. Na místě je prohlášena za mrtvou, ale náhlým zázrakem se zdravotníkům podaří ji oživit.
Úlevě, kterou Jen přináší Graciino nečekané uzdravení, se ale vyrovnává vztek vůči Elle – řidičce auta a nové přítelkyni Jenina bývalého manžela. Jen jí nikdy nevěřila a teď se její nejhorší obavy potvrdily.
Jenže potom začne Gracie vyprávět zvláštní příběhy o tom, co toho dne slyšela v autě a co prožila, když se ocitla blízko smrti. Je zřejmé, že se v Ellině minulosti ukrývá něco šokujícího… ale odhalení tajemství by mohlo zničit jejich životy.
Napínavá a emocionální kniha, která vám vyrazí dech. Doporučujeme ji všem fanouškům Jodi Picoultové, Lisy Wingateové a Kerry Fisherové.

Recenze:

V rámci společného čtení jsme se podívali na příběh Jen a malé Gracie. Jennifer je až přehnaně milující matka, která ovšem nemá úplně nejlepší intuici a ani nedokáže příliš dobře odhadnout lidi.
Její přehnaná péče o Gracie společně s nádechem duchařiny mě velmi vyděsila. Když k tomu přičteme spoustu nonsensů a fakt, že tříletá holčička uměla věci jako šestiletá a myslela jako dvanáctiletá, hodně jsem se bála totálního propadáku.
Ale jak jsem se knihou prokousala dál, byla jsem vážně napnutá a chtěla jsem vědět víc. Konec mě překvapil, vygradoval a nakonec i slza ukápla, takže dohromady hodnotím knihu jako pěkný průměr. ️

3/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě budete pro další recenze sledovat také na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

21.12.2022 3 z 5

Notting Hill pod sněhem Notting Hill pod sněhem Jules Wake (p)

Skvělé odreagování u knihy, kde je jasné už na straně 20, co nás čeká. Každopádně mě to naprosto dojalo a naladilo na Vánoce! Moc povedené!!!

21.12.2022 4 z 5

Psáno životem Psáno životem Lucy Keating

Psáno životem - Lucy Keatingová

Recenze:

Dostal se ke mně YA románek, který se mi klidně mohl vyhnout. Většinou jsem u knížek pro dospívající v nostalgické náladě a často je zhltnu na jeden zátah.
Bohužel u tohoto dílka jsem se k dočtení musela dost nutit.
Nápad na zápletku byl skvělý, ale prokousávala jsem se nekonečně dlouhým a nudným fňukáním hlavní hrdinky AB. Kdybych se náhodou začala příiš bavit, byl pro mě připraven naprosto šílený překlad, text plný chyb a překlepů… No hrůza.
Nebýt toho, že autorka vymyslela něco, co pro mě bylo premiérou, tak jsem knihu odložila.

17.12.2022 2 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

Jestli to řekneš… - Gregg Olsen

Anotace:

I po více než deseti letech jako by se sestrám Nikki, Sami a Tori Knotekovým při zaslechnutí slova „maminka“ zaryly do srdce dravčí pařáty. Pokaždé spustí lavinu vzpomínek, které byly od dětství jejich tajemstvím. Až dosud.
Za zavřenými dveřmi venkovského domu v Raymondu ve státě Washington byla děvčata po celá léta vystavena nepředstavitelně hrubému zacházení, ponižování, týrání a psychickému teroru ze strany jejich matky Shelly. Výheň tohoto pekla ukovala mezi Nikki, Sami a Tori nesmírně pevné pouto, díky němuž byly zranitelné daleko méně, než se Shelly domnívala. Ačkoliv jiní v její zvrácené pavučině uvízli, dcery v sobě našly sílu a odvahu uniknout stupňující se noční můře, jež vyvrcholila sérií vražd.

Recenze:

Skutečný příběh rodiny Knotekových, ze kterého budu mít husí kůži ještě dlouho.
Nekonečná jízda Shelly, která ovládla své manžely, děti, přátele. Týrala je, ponižovala, vyžívala se v jejich bolesti a slzách. Vymýšlela stovky způsobů, jak příště své nejbližší potrestá.
Nic, co by se četlo snadno. Ta bezmoc a bolest na vás křičí z každé stránky. Hlavně jako objektivní čtenářka, která žije spokojený život bez násilí a ponižování, jsem trpěla jako zvíře a pořád jsem se ptala: ”Proč už to sakra někdo někomu neřeknete?!” Ale ten strach, kvůli kterému všichni mlčeli, musel být obrovský.
Jsem přesvědčená, že je potřeba tyhle příběhy šířit. Doufat, že nějaká jiná oběť sebere tu odvahu a sílu bojovat. Nebo že někdo z nás bude líp číst signály někoho v takové situaci a pomůže mu.
Je šílené si připustit, že mezi námi žijí takové zrůdy.

4/5⭐️

Budu moc ráda, když mě budete pro další recenze sledovat na IG: little.monday a na FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

14.12.2022 4 z 5

Nejchladnější dívka ve městě chladu - Holly Blacková

Recenze:

Takže… Tohle bude hodně těžký, ale zvládnu to. Právě teď budu hodnotit knihu, ke které jsem se dostala vlastně omylem. Fantasy rozhodně není můj oblíbený žánr. A rozhodně nemiluju upírskou tematiku. Takže se tu pokusím co nejobjektivněji zhodnotit knihu, kterou nemám ráda už z principu, ale je to moje chyba, že se mi dostala do ruky a když už jsem jí přečetla, tak přece nenapíšu: ”Byl to odpad, protože nečtu fantasy o upírech.”

Celou knihu sledujeme hlavní hrdinku Tanu, které se trochu zvrhne jeden večírek, z jejího expřítele se stane upír (teda teprve nakažený) a ona ho společně s cizím upírem (to už opravdovým) vysvobodí z domu plného mrtvol. Ne že by se tak báli těch mrtvol, ale chtějí je napadnout další upíři. To je začátek knihy. Hned na startu mi došlo, že je to víc upírů než snesu.
Od chvíle, kdy se dostanou z domu, snaží se dostat do Města chladu. To je třeba za mě naprosto neuvěřitelně originální nápad v upíří tematice - doufám, že mi upírologové nenapíšou, že je to jako bežný.
Každopádně upíry prostě nahání na jedno místo za zeď a tam si žijou svým životem. Pro mě překvapivé a zajímavé.

Čemu nerozumím a co mi vážně pilo krev (Hah, je libo upírský humor…? ) je to rozdělování upírů a skoro upírů a nakažených a silnějších a kdesi cosi. Pro mě byl upír v příbězích ten, kdo byl pokousaný a neumřel na vysátí. V téhle knize po kousnutí musíte vypít ještě nějakou krev a přeměnit se a nesmí to být upírská krev, ale tu zase když vypijete, tak budete silnější… Zbytečně komplikované. O 88 dnech karantény ani nemluvím, to mi přišlo jako totální žvást.

I kdybych byla fanda autorky nebo žánru, nic by to neměnilo na tom, že je kniha zbytečně zdlouhavá, děj neplyne, táhne se. Sem tam nějaký wow momentík, ale nic co by vás mělo odrovnat.
A konec? Totální průser za mě. Jestli autorka tedy neplánuje druhý díl tohohle pekla. Ale to já se už nikdy nedozvím. Stejně jako jsem se tedy nedozvěděla, jak to dopadne s Tanou!

2/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě budete sledovat pro další recenze na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

12.12.2022 2 z 5

Polibek jako dezert Polibek jako dezert Poppy J. Anderson

Polibek jako dezert - Poppy J. Andersonová

Anotace:

Lepší než čokoláda – žena snů jako dezert.

Nick O´Reilly je opravdový kuchařský rebel s neuvěřitelnou vášní pro věc. Strhující kritika ve vlivných bostonských novinách ho ovšem raní až do morku kostí. Když ale pozná autorku, gastronomickou kritičku Claire Parker-Wickhamovou, je jako u vytržení – tuhle ženu musí získat! Je dobře, že se nechala zlákat k labužnické sázce. Teď má Nick čtyři týdny na to, aby Claire okouzlil nejen svým jídlem…

Recenze:

Pokračování knihy Tajná přísada láska jsem otevřela hned po dočtení prvního dílu. Jelikož jsem nebyla příliš nadšená, vlastně jsem se ani moc netěšila. Jak často se stane, že je druhý díl lepší než ten první, že? Ovšem tady se můžete spolehnout, že předsudky neplatí!

Po příběhu Drewa a Brooke jsem tentokrát odhalovala příběh Drewova kolegy a kamaráda Nicka. Drsňák, který je krásný, vtipný, šikovný a sexy. Na scéně se objeví Claire, která mu sáhne na ego a zkritizuje to, v čem si Nick je nejjistější. Co se stane dál je nám každému jasné, jde o odechový hate love románek, takže Claire neskončí s kudlou mezi žebry, ale s něčím jiným někde jinde… Ne že bych chtěla něco vyzrazovat.

Kromě toho, že má příběh spád a mnoho scén je velmi vtipných nebo dojemných, tak mi při čtení úplně bouchla hlava z Nickova nejhlubšího tajemství. Nečekaný a originální nápad autorky na zápletku! Z mého pohledu je celá Nickova situace velmi nereálná, ale je to oddychovka, ne? Takže jsem vypnula svůj pragmatismus a jen četla a užívala si to. To stejné doporučuji vám. Byla to super slaďárna. ️

10.12.2022 4 z 5

Tajná přísada láska Tajná přísada láska Poppy J. Anderson

Tajná přísada láska - Poppy J. Anderson

Anotace:

Andrew Knight je nová hvězda na bostonském gastronomickém nebi – ovšem mezitím naprosto vyhořelá. Při spontánní dovolené v Maine potká atraktivní, ale trochu ztřeštěnou Brooke Dayovou, která vlastní spolu s rodiči malou restauraci a vůbec netuší, kdo se to u ní ubytoval.
Oba dva společně se postarají o to, aby se z Crab Inn místo lokálu pro zasvěcené stal módní restaurant pro všechny. A Andrewa poprvé po letech nejen díky Brooke, do níž se bláznivě zamiloval, vaření zase baví. Dokáže mu však dívka odpustit, že jí neřekl pravdu?

Recenze:

Tentokrát jsem se dostala k oddechovce, kde jsem neočekávala nic překvapujícího, klasický román, kde se dvě postavy budou nesnášet a stane se z toho láska.

Často se k takovým knihám uchyluji, abych si odpočala od thrillerů a detektivek, chci se zasmát, klidně trochu pobrečet.

U tohoto příběhu jsem se ale bohužel spíš jen nudila. Hlavní hrdinka Brooke byla většinu knihy nesnesitelně protivná, hodně dlouho trvalo než se uráčila otevřít oči a vidět před sebou dokonalého Drewa a ne snoba z města. Konec pak byl tak zrychlený, že mi chvíli trvalo, než jsem si dala dohromady, co se vlastně za posledních pár stránek stihlo všechno stát.
Víc než průměr si bohužel tahle kniha nezaslouží.

Jsem zvědavá, jak dopadne pokračování...

08.12.2022 3 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Ellison Cooper - Až na kost

Recenze:

Tak jsem přečetla třetí díl série a dokud nevyjde další, mám “splněno”. A co vám ke knize můžu říct?

Tentokrát šlo o případ, kde bylo v nebezpečí opravdu hodně lidí. Bohužel pro mě se vrah velmi zajímal o Egypt a jeho historii, takže byla kniha protkána informacemi o bozích a symbolech z dávných dob, a to rozhodně není můj šálek kávy. První polovinu jsem tedy četla trochu zklamaně, říkala jsem si, že tohle mi tedy vážně nesedne.

A teď přichází ALE!
V druhé polovině knihy se spustila lavina překvapujících zjištění, já hltala jednu stránku za druhou, hlavou mi velmi často běželo jen: “Cože?!”
Autorka si s dějem pohrála naprosto brilantně a já do konce netušila, jak to vlastně celé dopadne.
Když už jsem si myslela, že je to všechno a přečtu posledních pár závěrečných stránek, které už budou jen odpočinkové, přišlo poslední odhalení a já neměla slov.

Napínavé, strhující, nápadité. Miluju tuhle sérii!

08.12.2022 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Pohřbení - Ellison Cooper

Recenze:

Druhý případ agentky Altairové nezklamal. Opět šlo o případ sériového vraha, o kterém jsem do poslední chvíle netušila nic. Nenapadal mě ani motiv, natož abych správně odhadla, kdo za vraždami stojí.

Kromě napětí a postupného vyšetřování zločinu nechyběla spousta podrobností ohledně vyšetřování, všechno na sebe krásně navazovalo a opět šlo o styl psaní, kdy jsem nemohla knihu na konci kapitoly odložit, ale potřebovala jsem nutně vědět, co bude dál.

Našlo se i pár dojemných situací a dozvěděla jsem se víc z minulosti Altairové. Co se stalo jejímu snoubenci Jakeovi je zatím opředeno tajemstvím, ale cítím, že v dalším díle budu moudřejší.

Sečteno podrtrženo - naprosto skvělé pokračování detektivky.

05.12.2022 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

V kleci - Ellison Cooper

Recenze:

Znáte Jefferyho Deavera? Tenhle příspěvek nebude o něm, ale myslela jsem si, že nikdy nenajdu detektivní thrillery, které by se mu mohly rovnat. Do dnešního večera. Včera jsem otevřela V kleci a nešlo se odtrhnout.
Neuvěřitelná jízda - perfektně promyšlený případ sériového vraha, každou chvíli podezříváte někoho jiného. Už v polovině knihy se zdá být vše vyřešeno, ale vy víte, že zbývá ještě 200 stran a nejste schopni přijít na to, kde je problém. Autorka postupně odhaluje drobné indicie, ale stejně jsem do poslední chvíle hltala každou kapitolu a často jsem zapomněla údivem zavřít pusu.
Nechybí zajímavý životní příběh detektivky - hlavní hrdinky, který budu dál rozplétat v dalších dílech. I ostatní postavy byly popsány skvěle, měl jsem pocit, že je znám, mohla jsem si na ně udělat názor. Nemám co vytknout.
Nemůžu se dočkat! Omluvte mě, musím jít číst! ️

5/5 ⭐️

02.12.2022 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Zůstaň se mnou - Ayobami Debayová

Recenze:

Díky této knize jsem se na chvíli dostala na místo a mezi lidi, které můj mozek nedokázal pořádně pochopit.
Kultura a zvyky, které příběh popisuje, jsou nejen odlišné od našich (to není nic neobvyklého), ale ve spoustě momentech mi přišly až kruté. Děj je protkán situacemi, jaké si nikdo nepřejeme zažít a reakce a skutky některých postav působily bezcitně. Nejenom stylem “Nezajímá mě, co se stalo.”, ale také “Nezajímají mě tvoje pocity. Nezajímáš mě ty.” A to je důvod, proč mi tento jiný pohled na svět vůbec nesedl.
Když jsem si zvykla na styl psaní a smířila se s tím, že prostě takhle někde lidé opravdu žijí, dokázala jsem se do četby ponořit a nakonec jsem toho s hlavními postavami hodně prožila.
V průběhu se dočtete také o politické situaci (okrajově), a ta je bohužel stejně zoufalá jako ta kulturní. Bylo ale zajímavé zjistit, že lidé tolik svázaní svými tradicemi a zvyklostmi, dokážou velmi silně lpět na svobodných volbách, svobodné zemi.
Ať je to jak chce, jde o obohacující příběh, dlouho jsem přemýšlela spíš nad průměrným hodnocením, ale musím přiznat, že si zaslouží víc.

4/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat také na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

02.12.2022 4 z 5

Šedá jako popel Šedá jako popel Ursula Poznanski

Šedá jako popel - Ursula Poznanski

Recenze:

Pokračování série Vanitas jsem se rozhodla přečíst hned v návaznosti na Ani živá, ani mrtvá, protože se mi do prvního dílu špatně začítalo. Jsem přesvědčená, že jsem dobře udělala, protože jsem už přivykla autorčinu stylu psaní a nebylo těžké se ponořit do děje.
Tentokrát jsem nenacházela tolik hluchých a nudných míst, ale paranoia hlavní hrdinky Carolin nadále gradovala. Kvůli svým psycho stavům plným strachu o život a přesvědčení, že ji někdo sleduje se Caro pouštěla do rozhodnutí, která nedávala žádný smysl a v reálném životě by už ze začátku byla ve vězení, případně v blázinci. První třetinu knihy se starala o věci, do kterých jí nebylo vůbec nic a zbytečně na sebe upozorňovala, což nedává žádný smysl, když se normálně bojí jít i nakoupit, co kdyby někde číhali Rusové.
Když pominu nereálnost, pomatenost a neproveditelnost všech těch situací a když zapomenu na to, za jaké totálně neschopné hlupáky jsou v této knize policisti, tak rozhodně kvituji zodpovězení velké části tajemství, která si Carolin nesla už z prvního dílu. Také musím říct, že se mi líbil nápad ”případ” v tomto díle a rozhodně mě překvapila postava Bobra.
Tak jako první díl i druhý je za mě takový průměr.

02.12.2022 3 z 5

Ani mrtvá, ani živá Ani mrtvá, ani živá Ursula Poznanski

Ani mrtvá, ani živá - Ursula Poznanski

Recenze:

Tak tahle kniha byla plná záhad a překvapení! Nemůžu říct, že by vás čekaly vyloženě “wow” situace, ale v podstatě hned ze začátku jsou před vás položeny záhady a otázky a celou knihou pomalu přicházíte na to, jak to tedy doopravdy je.
Stejně jak graduje děj a blížíte se k odhalení zápletky, tak se i kniha lépe čte. Start je pomalejší, utahanější a postupně se rozjede tak, že konec jsem už hltala.
Hlavní postava Carolin je tajemná, má za sebou docela krušnou minulost a rozhodně nikomu nevěří. Chvílemi byla bohužel její paranoia až otravná, především v první polovině knihy, ale zase je to vykompenzováno tím, že se ocitnete v tom napětí s ní a trochu na vás přenese svůj strach, takže to víc prožíváte.
Jelikož bylo v příběhu relativně dost postav, musela jsem se soustředit, aby mi docvaklo kdo, kde, s kým a proč a právě díky tomu jsem asi nebyla úplně schopná odhadnout, kde je pravda a odpovědi jsem získala až na konci, což mi nevadilo, přišel alespoň “Cooo?!” moment.
Celkově musím říct, že se sice nejedná o knihu, která by ve mně nějak doznívala nebo bych z ní byla úplně odvařená, ale rozhodně nelituji přečtení a doporučuji ji jako takovou pomalejší detektivku.
Jdu se vrhnout na druhý díl, tak uvidíme…

29.11.2022 3 z 5

Fotografka Fotografka Mary Dixie Carter

Fotografka - Mary Dixie Carter

Recenze:

Už od samého začátku mi bylo jasné, že Delta to nemá v hlavě v pořádku. Každopádně si neměla co vyčítat s Amélií a tím, že byly švihnuté obě, tak se mi nabídl prostor podezřívat fotografku i Straubovy a velkou část knihy jsem netušila, jak to tedy dopadne.
Jediný, kdo to měl v hlavě srovnané a koho mi bylo líto byla malá Natálie. Ta se ocitla v obklopení divnolidí, kteří jsou naprosto nepředvídatelní a na ni vůbec neberou ohledy a nevnímají ani její existenci.
Děj plynul pěkně, hodně dobře se mi kniha četla, byly momenty, kdy jsem byla úplně napjatá a nervozní, takže zjevně to nějakou sílu mělo!
ALE - ten konec… Celou dobu jsem si říkala, jak to asi autorka ukončí. A bylo to hrozný. Působilo to jakože si uvědomila, že je čas končit, tak udělala šup šup pár věcí, aby byl důvod ke konci, nic moc nevysvětlila a neukázala za mě teda dostatečne reakce postav. No, nebudu lhát, dočítala jsem dost sklesle a zklamaně. Skvěle našlápnutá knížka spadla na horší průměr, ale dám 3 hvězdy.

29.11.2022 3 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Ani muk - David Jackson

Anotace:

Malcolm a Harriet Bensonovi vypadají jako zcela obyčejní, usedlí padesátníci… až na to, že doma vězní desetiletou Daisy. A nyní se Bensonovi rozhodli do svého domova „přivést“ novou dceru. Když pak malá Poppy zmizí, je to nejen začátek strašné noční můry pro její rodiče, ale i jednoho z emocionálně nejvíce vyčerpávajících případů detektiva Nathana Codyho a jeho kolegyně Megan Webleyové.

Recenze:

Po delší době jsem se dostala ke knížce, kterou nešlo odložit a já hltala každou kapitolu. Neexistovala “hluchá místa”, u kterých bych se nudila. Všechny postavy byly perfektně vykreslené a při čtení jsem byla plná emocí.
Samozřejmě přispívá fakt, že jde v knize o děti, to jsou často smutné a silné příběhy, ale sejmul mě i příběh Codyho, jeho nadřízené, jeho parťačky...
Opravdu jsem toho plná. Jako zlatý hřeb přichází překvapivý a šokující konec, takže ze slz jsem přecházela do údivu a hned potom jsem byla zklamaná, že už nemám další stránky, které bych mohla otáčet. Moc doporučuju, jedna z nejlepších knih, které jsem letos četla!

19.11.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Znamenitá mrtvola - Agustina Bazterrica

Anotace:

Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno.

Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru.

V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít.

Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni?

Recenze:

Na začátek - luxusní obálka! Mám moc ráda knihy, na které se podívám a chci je, a Znamenitá mrtvola je jednou z nich.
Kontroverzní nápad na příběh, hlavní myšlenka konzumace lidského masa probrána do podrobna, některé detaily byly opravdu až děsivě nechutné, když jste si uvědomili, že čtete o člověku.
Ale zde moje vychvalování bohužel končí. Okolo knihy je daleko víc povyku než si zaslouží. Na začátku je totiž děj šokující, pak ale přijde dlooouhá pomalu se táhnoucí část knihy, která je vlastně o ničem. Byla jsem jen čím dál otrávenější.
Naštěstí byla situace trochu zachráněna naprosto překvapivým koncem, a tak jsem vlastně docela (průměrně) spokojena. Určitě to je každopádně zajímavé čtení, donutí trochu přemýšlet nad krutostí a bezcitností lidí.

3/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat také na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme. ️️️

18.11.2022 3 z 5