Litocha Litocha komentáře u knih

Rodinná čest Rodinná čest Dick Francis (p)

Dodnes si vzpomínám na to nadšení, když se mi za levný peníz podařilo ulovit hned dva příběhy s oblíbeným hrdinou v jedné knize. U Francise mám prostě ráda jako hlavní postavy žokeje, pohled na dostihy z pohledu jezdce je pro mě cenný - kdo jiný by to koneckonců měl umět normálnímu smrtelníkovi přiblížit? A tyhle dva příběhy mám dost vysoko v žebříčku francisovek.
Kit je taková esence francisovských hrdinů - člověk na první pohled možná nenápadný, ale s charismatem, vnitřní silou a zásadami, který je pro ostatní autoritou a který umí být velkorysý. A protože se i ostatní postavy - princezna, Wykeham, Holly, Thomas a další - a samozřejmě i zápletky obou příběhů povedly, občas ráda vklouznu jako pod hřejivou kostkovanou deku do známého světa.

08.08.2017

Nervy Nervy Dick Francis (p)

Jestli si dobře vzpomínám, byla to druhá knížka od Francise, kterou jsem četla - a ostatní pak následovaly jako na běžícím pásu. Právě tahle je pro mě nezapomenutelná a čas od času se k ní vracím. Sympatický nezdolný hrdina s jeho milostným i profesním trápením mi prostě přirostl k srdci.

08.08.2017

Nebezpečné vyhlídky Nebezpečné vyhlídky Linda S. Howington

Poněkud vykonstruované a ne úplně nejobratněji napsané, ale hrdinka je sympatická, pohotová a nenechá na sobě dříví štípat, za to plus.

04.08.2017 3 z 5

Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Základní myšlenka se mi líbí, ale s knížkou jsem docela bojovala. Až na posledních pár desítek stran to bylo rozvláčné, takže jsem čtení přerušovala.
Taky Meggie mi chvílemi trošku lezla na nervy. Bylo sobecké chtít si vyčíst postavy z oblíbených knih - bylo vidět, jak je většina postav nešťastná, když je vytrhnou z jejich světa (nemluvě o tom, že na vlastní kůži pocítila důsledky jednoho nepovedeného vyčtení). Na konci si pak autorka potřebovala uvolnit ruce pro pokračování příběhu, a tak porušila vlastní pravidlo.
Některé postavy mi přirostly k srdci - nejvíce asi Farid - ale nejsem si jistá, jestli budu číst i další díl.

31.07.2017 3 z 5

Za vším hledej Bridgertonovy Za vším hledej Bridgertonovy Julia Quinn

Milé, plné jiskřivé konverzace, sourozeneckého pošťuchování (na to by si JQ mohla udělat patent), se sympatickými (nejen hlavními) hrdiny. Jen by to mohlo obsahovat přece jen více děje. Baví mě ale propojenost příběhů - je hezké potkávat známá příjmení, i když se pohybujeme o generaci zpět.

28.07.2017 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Nesdílím všeobecné nadšení. Náměty pohádek jsou solidní, zpracování podprůměrné. Než jsem se ovšem stačila začíst, pohádka a vlastně i celá knížka skončila. Pohádek je málo, jsou většinou odbyté, prvoplánové, zkratkovité a nezajímavě podané, Brumbálovy komentáře jsou z velké části spíše otravné, a navíc z nich často vychází poněkud sebestředně. Líbila se mi vlastně jen pohádka o třech bratřích, která přiznává inspiraci lidovou slovesností, a s výhradami možná ještě o fontáně.
Celkově kniha působí dojmem nastavované kaše a je na ní dost poznat, že byla šitá horkou jehlou a za konkrétním (neliterárním) účelem. Nebyla pro mě žádným zvláštním obohacením potterovského světa. Rozhodně to nejsou žádné skvosty a rodinné stříbro kouzelníků, jak je prezentováno.

24.07.2017 2 z 5

Tajuplná žena Tajuplná žena Nora Roberts

Lepší Nořin průměr. Ano, leccos je přitažené za vlasy až běda, hrdinka jako by některými osobnostními rysy opisovala od Evy Dallasové a hrdina je pro mě na začátku moc vlezlý, aby mi byl sympatický, ale nakonec jsem se začetla a i wonderwoman Abigail hovořící jako robot si mě získala.
Obecně mám raději Nořiny knihy s kriminální zápletkou než ty poznamenané magií nebo záhrobím, takže nakonec jsem celkem spokojená. Knížka byla přiměřeně napínavá se sympaticky vykresleným prostředím malého města, líbilo se mi i zakomponování Brooksových případů. Když se k tomu přistupuje jako k pohádce, je to vlastně docela příjemné čtení.

21.07.2017 3 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Rozhodně stálo za to si tuhle knížku přečíst, přestože střední školu mám už dávno za sebou. Ano, místy je to trošku selanka, ale vyvážené je to uvěřitelně ztvárněnými charaktery i vztahy (nejen uvnitř Simonovy party a rodiny, jejíž praštěnost jsem si zamilovala). Vkládané e-maily šikovně posouvají a zatraktivňují děj. A to, že identita Blua není zas až takové tajemství, nevadí, stejně je to mimořádný sympaťák.

18.07.2017 4 z 5

Cizí tvář Cizí tvář Linda S. Howington

Tyhle pohádky se špióny supermany mám docela ráda, ale tady bylo až příliš za vlasy přitažených věcí, navíc mi chyběla nějaká pořádná gradace - po zajímavém začátku a střední části, kdy jsem Lizzy prostě fandila a bavila se, přišel konec nějak náhle a byl useknutý, bez nějakého velkého finále.

18.07.2017 3 z 5

Podkovaná blecha Podkovaná blecha Rudolf Křesťan

Po počátečním nadšení mě začaly fejetony trošku nudit. Některé postřehy jsou opravdu výborné, jinde mi ale autorovo předvádění znalostí češtiny připadalo samoúčelné a únavné.

18.07.2017 3 z 5

My z ostrova Saltkråkan My z ostrova Saltkråkan Astrid Lindgren

Dojemná knížka o těch pravých (nejen) letních dobrodružstvích. Líbil se mi pospolitý způsob života obyvatel ostrova i celá rodina Melkerova. Jen ta Tjorven mě svou panovačností a prostořekostí chvílemi docela dráždila.

06.07.2017 4 z 5

Všední den v pražské ZOO Všední den v pražské ZOO Zdeněk Veselovský

Knížka plná zajímavých informací o lákavém tématu, která je určena především dětem a mládeži. Části jednotlivých autorů byly různě náročné. Zatímco u prof. Veselovského se jedná o odborná pojednání, která musí být pro děti poměrně těžce vstřebatelná, "historky z natáčení" na konci dětské čtenáře zaručeně pobaví. Celkově je to zajímavý pohled na to, jak se dělala pražská ZOO. Zajímavé porovnání pak přináší knihy současného ředitele, Miroslava Bobka - čtenář tak může zjistit, co se za těch cca pětatřicet let změnilo, a co se (někdy bohudík a někdy bohužel) naopak nezměnilo.

06.07.2017 4 z 5

Pučálkovic Amina Pučálkovic Amina Jindřich Plachta

Po výborném začátku knížka začala ztrácet dech, líbil se mi pak až úplný konec.

06.07.2017 3 z 5

Návrat na vinici Návrat na vinici Kristan Higgins

Milý příběh, i když někdy selankovitý a nepravděpodobný (nechce se mi věřit, že když si někdo několik desetiletí v sobě nese trauma a vinu, dokáže se jich zbavit mávnutím proutku). Šťávu tomu dodávali oba stařečkové, ti mě bavili hodně. Ve výsledku jsem ráda, že jsem knížku nezaklapla po prvních stránkách, jak jsem původně chtěla - začalo to příšerným prologem psaným z pohledu bůhvíkoho a následovala scéna s nápadníkem tak křečovitě vtipná, až mi z toho bylo trapně. Časem se to naštěstí zlepšilo a hrdinka mi začala být sympatická. Po další knížce se klidně poohlédnu.

06.07.2017 3 z 5

Žirafí slzy Žirafí slzy Alexander McCall Smith

Největší problém mám s tím, že je kniha prezentována jako detektivka, ale z plnokrevné detektivky jsem toho našla pomálu. Chyběla mi nějaká ústřední zápletka, složitější děj, napětí. Místo toho se objevuje pár případů, které detektivky vyřeší s prstem v nose nebo pomocí ducha místa, a jedna záporná postava, se kterou to taky vezme dost rychlý konec. Najdeme tady sympatické postavy, hlavně ústřední dvojici, ale třeba taky jednu malou holčičku, poučení o Botswaňanech, jejich zvycích i problémech, ale jako detektivka je to značně prostinké.

05.07.2017 3 z 5

Nízký tlak Nízký tlak Sandra Brown

Typická romantická kniha s kriminální zápletkou Sandry Brown - vztah hrdinů podle šablony (vlastně se nemají/neměli by se mít rádi, ale je mezi nimi ta spalující přitažlivost), nesmí chybět nějaký umanutý nepřítel pronásledující hrdinku, aby mohl hrdina - jindy cynik a drsný chlap, ale náhle tající jako sníh - zachraňovat dámu v nesnázích, a na závěr "šokující" zvrat (kdo pár podobných knížek četl, tuší pachatele minimálně od poloviny knížky). Celkem tedy nic, co by nějak vybočovalo - autorka už ovšem napsala i horší kusy (především čisté romance) a časem kniha nabere i solidní spád (na začátku mě ovšem právě nepohltila).

05.07.2017 3 z 5

Audrey se vrací Audrey se vrací Sophie Kinsella (p)

Pro Sophii docela netypický, ale povedený příběh. Líbily se mi dobře vykreslené postavy, zvláště celá Audreyina potřeštěná rodina - přes všechny slabosti a libůstky se mají rádi a dokáží stát při sobě, když je to potřeba. Okouzlil mě všudypřítomný vtip, přestože téma, o kterém knížka pojednává, tak radostné není. Jen jsem si připadala zčistajasna hozená do vody, ráda bych věděla, co se vlastně Audrey dělo (minimálně by člověk lépe pochopil její vztah k trýznitelkám).

05.07.2017 4 z 5

Nejvíc sexy chlap Nejvíc sexy chlap Julie James

Tahle autorka mi sedí - její knížky jsou tak nějak milé (a ani mi nevadí, že není nějak třeskutě originální). Chytře vybrané, autorce známé prostředí právníků (pro milovníky Dobré manželky ideální) dodává trochu autentičnosti i téhle pohádkové zápletce. Nechybí sympatické postavy, u kterých je pozornost směřována na dialogy a vzájemné jiskření místo dnes tak obvyklých postelových scén, a špetka vtipu. Líbilo se mi, že Taylor nepadala před Jasonem na zadek, naopak mu dovedla pěkně zatopit. Líbila se mi krátká nahlédnutí do světa práva - knížka se tak stala plastičtější. Celkově jsem se při čtení dobře bavila.

17.06.2017 4 z 5

Všem na očích Všem na očích Ann Maxwell

Po některých méně povedených knihách této autorky mě tahle zase bavila (někdy jsem u ní na rozpacích z dialogů, které mi moc nedávají smysl - jako by se něco ztratilo v překladu - to se ovšem tady vyskytovalo minimálně). Mám ráda sérii s Donovany a Susa byla vítaným oživením. Knížka byla napsaná poutavě, ovšem hlavní zloduch i hlavní tajemství, to bylo dost průhledné a jasné skoro od začátku. I tak jsem se ale menšího překvapení dočkala a četbu jsem si docela užila.

11.06.2017 3 z 5

Detektiv Kalle má podezření Detektiv Kalle má podezření Astrid Lindgren

Místy trošku přitažené za vlasy, ale úsměvné i napínavé. Na to, že je příběh starý přes šedesát let, je pořád nečekaně živý. Dýchá létem a dětskými dobrodružstvími, až se člověku chce přidat k partě a secvičit cirkusové představení nebo vést válku Růží. Astrid Lindgrenová se zkrátka vyzná. A výkon Kalleho? To je přece běžná praxe!

24.05.2017 4 z 5