Lily101 Lily101 komentáře u knih

Dospelosť je mýtus Dospelosť je mýtus Sarah Andersen

Kdo by byl býval řekl, že komiks v dospělosti může být tak humorný a možná i něco ve čtenáři zanechat?

19.02.2019 5 z 5

Jmenuju se Tomáš Jmenuju se Tomáš Ota Kars

Tato kniha je úžasná! Kdyby autor v první části neskákal od "ich formy" do "er formy" a zase zpátky, ohodnotila bych bezpodmínečně knihu pěti hvězdičkami. Zasmála jsem se nad historkami,co s Tomášem Holým zažili jeho přátelé, těšila jsem se z bezstarostného života popisovaného autorem a konečně jsem pochopila, co je ten studentský život, který bohužel nemám šanci kvůli neustále narůstajícím studijním povinnostem poznat. Dle hodnocení níže se domnívám, že kniha je možná spíš pro čtenáře blíže věku Tomáše Holého.

V knize určitě není řečeno vše, ale dle textu v ní obsaženém bych si přála mít po boku kamaráda jako Tomáš nebo možná být v něčem více jako on (hlavně tím humorem, což ale nijak neovlivním). Obzvlášť se mi líbilo, jak se zastal kamaráda, kterého nějaký chlap zmlátil na toaletě.

Jsem nadšená! Asi závěrem bych měla dodat, že ačkoliv v Praze nebydlím (ani jsem nikdy nežila), tak mi hlavní město přirostlo k srdci a ráda jsem se něco dozvěděla o městské části 4, kam Nusle řadíme, tudíž mě kniha bavila ještě o něco víc (poznámka kvůli objektivitě).

23.07.2018 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Když jsem knížku četla poprvé, líbila se mi. Zajímavý námět. Tenkrát bych dala hodnocení ****. Dnes jednu hvězdičku ubírám, protože jsem ji četla potřetí a to ještě jen kvůli čtenářské výzvy s vypětím všech sil, neb jsem na ni neměla moc náladu (za což kniha nemůže, tudíž tento fakt není součást hodnocení).

Tři hvězdičky si zaslouží za ony hodnoty, jež v ní jsou. Čtenář čítající mezi řádky si je může přetransformovat do svého každodenního života, a proto je nejspíš tak nadčasová..

Zpočátku je naděje, následuje touha splnit si sen s ještě větší dávkou naděje. Pak se sen stane realitou, ale stále není vyhráno! A dále psát nebudu kvůli možnému spoileru...

05.02.2018 3 z 5

Kafka: Rané roky Kafka: Rané roky Reiner Stach

I když jsem četla už třetí biografií o symbolu města Prahy, Franzi Kafkovi, měla jsem pocit, že mi něco podstatného stále uniká. Nejsem dostatečně erudovaná? Postrádám elementární znalost nějaké problematiky? A do tohoto vnitřního chaosu pronikla informace: byla vydána další biografie o dr. Františku Kafkovi!

Tato kniha předčila mé očekávání. Náročnost čtení je přímo úměrná rozsáhlosti poznámek pod čarou a spektakulárně užitými slovy, kdy je místy zapotřebí slovník cizích slov. Už jen slovní zásobou mě kniha obohatila. Tímto děkuji překladateli Vratislavovi Slezákovi!

Dějepis mě, kromě některých událostí, baví. Dokonce mám z dějepisu maturitu, avšak v dějepise vyučovaným na školách, a to je holý fakt, nikoli kritika z mé strany(!), není šance s ohledem na časové možnosti získat ucelený pohled na jedno místo po několik desítek let. A to mi přesně celou tu dobu unikalo a žalostně chybělo! Nadstavbou jsou pak fakta tohoto druhu; v Praze od roku 1907 jezdily taxíky, existovaly první automobily (byť vzhledem k pořizovací ceně nebyly v Praze moc k vidění), v Paříži již lidé jezdí metrem…

K Praze mám, možná až iracionálně silný, citový vztah od mé historicky první návštěvy a nejspíš i počátek četby Franze Kafky. Přečtením tohoto brilantního díla mi hlavní město přirostlo ještě více k srdci. Na přelomu 19. a 20. století Pražané uzavírají obchodní transakce pod širým nebem na Staroměstském náměstí a město žije. Probíhá nesčetně kulturních událostí, lidé žijí v rámci spolků, kde probírají aktuální trendy (počínaje psychoanalýzou a technickými vynálezy konče). Upozornění na závěr: Nepocházím, ani nebydlím v hlavním městě.

Práce na knize musela zabrat několik let intenzivního studia. Ačkoliv jsem již půl roku neužila německý jazyk, situace si to zoufale žádá, a tak z rozpaky posílenou nesmělostí (když tak mě, prosím, kontaktujte formou zprávy ohledně korekce :-))…

"Vielen Dank, Herr Reiner Stach, für mich an neue Quellen zu erkennen und das abenteuerliche Erlebnis bei dem Spaziergang durch Prag in der Fußspur von Franz Kafka durchzuleben."

22.01.2018 5 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Když jsem knihu poprvé spatřila v knihkupectví, čekal mě šok. Připadalo mi, že v knize je hodně fotek a zároveň méně textu s výraznějším řádkováním. Nechala jsem se unést prvním dojmem a posledními zkušenostmi s četbou, které nebyly zrovna nejpositivnější(viz mé poslední recenze). Na obě chyby se pokusím dát příště pozor.Naštěstí mi knížku koupila sestra k Vánocům a toto literární dílo je fakt super. Kovyho na youtube sleduji cca rok, takže vím, o koho šlo i před vydáním "Ovšem". Jednu hvězdičku však musím "ubrat" za, pro mě, částečně nezáživnou kapitolu "O cestování" (str.158 a násl.), jež mi připadala místy rozvleklá, ačkoliv vůči cestování nic nemám, právě naopak.

25.12.2017 4 z 5

Dopisy rodině Dopisy rodině Franz Kafka

Franz Kafka mě provází již od mých teenagerovských let a nedám na něj dopustit. Četla jsem dvě biografie o jeho životě a myslela jsem si, že některé jeho postoje (např. ke svatbě) znám, ačkoli v životopisech přímo nestály. Tato kniha mi ale otevřela oči. Jeho postoj ke svatbě, dětem apod. byl jiný, než jsem čekala a místy mě dojal jeho pěkný vztah k sestrám. Pro čtenáře Franze Kafky vřele doporučuji:)! Je možné, že posléze pochopíte jinak obsah jeho děl.

23.10.2017 5 z 5

Šikmý kostel 3 Šikmý kostel 3 Karin Lednická

Za mě jednoznačně nejslabší díl série. Bylo v něm sice pár situací, při kterých Vám stály vlasy na hlavě hrůzou a trnuli jste spolu s hlavními protagonisty, ale slabých částí bylo opravdu hodně. Opravdu jsem nečekala, že budu “Šikmý kostel 3. díl číst skoro měsíc a místy se do četby opravdu nutit. Zpočátku jsem to přikládala tomu, že čtu třetí díl v kuse za sebou (tedy rereading 1. dílu, pak četba 2. dílu a hned po něm 3.), ale nebylo to tím.

Těšila jsem se na závěrečné medailonky, ale většina z nich byla až nadbytečná (co do obsahu, nikoliv fotek), protože vše podstatné o životech v medailoncích zmiňovaných lidí, jste se dozvěděli již v průběhu četby. Nedávalo mi moc smysl uvádět tam hned dvě osobnosti v negativním slova smyslu, neb většinou se vzpomíná jen na ty, kteří byli čestní ve své době a konali dobro.

#prvniprectenaknihavcervnu2024

08.06.2024 3 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Čtivá kniha, od které byste možná čekali nekonečný výbuch smíchu, ale taková kniha se prakticky napsat nedá. Kniha byla fajn a na oddech či po prožití nepříjemné životní situace byla vítaným společníkem.

22.04.2024 4 z 5

Vodní meloun Vodní meloun Marek Otta

Dávám obligatorní dvě hvězdičky za snahu autora i celého týmu vydat knihu. Snaha o možná originálnější pojetí detektivky může být důvodem k udělení alespoň půl hvězdičky, ale potenciál byl promarněn a současně mi styl čtení detektivky z pohledu pachatele/pachatelů není příjemný.

Zbytečně dlouhé popisnější pasáže či nesouvislé odbočky od hlavního tématu (typu zcela nesouvisející skoro třístránkový elaborát na téma, jak šel hlavní vyšetřovatel se zeťem či švagrem hrát tenis apod.), které se ovšem dají snadno přeskočit (trošku “trénovaný čtenář snadno odhadne pasáže, tak jednoduše napsáno to je). Za mě nedává smysl zdlouhavěji popisovat první polovinu knihy, jak probíhají životy protagonistů (kdyby to byla třetina knihy, tak by to asi účel splnilo více), pak se stane hlavní zvrat, ze kterého se vyvrbí další menší zajímavé a neočekávané zvraty a pak se děj opět vleče (umocněný zbytečnými “nářky hlavního vyšetřovatele ohledně jeho osobního života).

Knihu jsem si vypůjčila z veřejné knihovny, neb jsem ji zahlédla ve volném výběru dvakrát po sobě a bylo mi líto jí nedat šanci. Současně měla zajímavý název a dále je třeba číst i české autory. Neměla jsem v knihovně přístup k internetu a tak jsem si nemohla ověřit hodnocení (to jsem učinila až dnes před dočtením knihy, a ještě, že tak, protože jinak bych nejspíš s četbou ani nezačala).

Kniha sama o sobě není vyloženě špatná, ale doporučuji ji číst spíš jako hygge detektivku, kde vše tak nějak pomalu plyne a od počátku znáte pachatele.

06.02.2024 2 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Kniha s poměrně originální zápletkou, psaná hravým stylem, který ale přesto zapůsobí. Trošku kýčovité; připravte se na trochu až nereálné romantiky, ale jinak je to velmi čtivá, napínavá a zajímavá kniha.

#prvniprectenaknihavunoru2024

02.02.2024 5 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Kniha, která má jako hlavní téma něco, čím jsem se v mládí (shodou náhod zhruba ve stejném věku jako hlavní protagonistka) zabývala i já sama. Dokonce jsem také sbírala příběhy jiných, obdobně jako hlavní protagonistka.

Kniha, u které zapomenete na čas, protože Vás pohltí. A to, že jste o x let starší než hlavní protagonistka, z knihy pro Vás činí guilty pleasure.

06.01.2024 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Až na ten moc akční až neuvěřitelný závěr, byla kniha ok. Čtivost se jí rozhodně upřít nedá a napětí (především v první polovině knihy) je skoro až hmatatelné.

23.12.2023 4 z 5

Vodní hrob Vodní hrob Martin Goffa

První přečtená kniha od autora a velmi čtivá!

15.12.2023 5 z 5

Dívka na pláži Dívka na pláži Anna Johannsen

Napínavá detektivka a velmi čtivá. Nenechte se zmást; děj se v knize na chvíli utlumí (kolem 200. strany), aby pak mohl opět vygradovat do závěrečného finále.

Téma není úplně vhodné (SPOILER: obsahuje sexuální násilí a i způsob smrti mě dost děsil: KONEC SPOILERU), tak není vhodné pro slabší povahy.

10.11.2023 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Místy rozvleklejší, ale nic hrozného (děj pak opět nabere vždy obrátky).

Jsem ráda, že se jedná o sérii a těším se na pokračování.

29.10.2023 4 z 5

Letní záhady Letní záhady Agatha Christie

95 % povídek mě bavilo. K četbě jsem přistupovala tak, že jsem se snažila zjistit vraha/ zloděje, tedy procvičení logiky.

29.08.2023 5 z 5

Bezvýchodná situace Bezvýchodná situace Julie Mayhew

Hned na úvod; kniha není žádným thrillerem, ani dle mého skromného názoru nemá prvky hororu. Předpokládám však, že autorka neovlivní nápis na obálce knihy.

Spíš to bylo psychologické drama, tedy možná. Kniha však byla vcelku čtivá, ačkoliv lze polemizovat o žánru knihy.

Konec knihy mě také celkem zklamal.

No, dvě obligatorní hvězdičky za snahu autorky i celého týmu vydat knihu (vč. překladatele do českého jazyka) a třetí za tu čtivost, ačkoliv kniha vlastně až tak napínavá nebyla + za snahu a rozvoj postav.

21.07.2023 3 z 5

Překážka jako výzva Překážka jako výzva Ryan Holiday

Moc ráda bych dala vyšší hodnocení, ale nemohu.

Do knihy jsem se musela nutit, protože není moc čtivá. Je zajímavé si přečíst o lidech, kteří zde žili mnohem dříve, než my, ale současně si z jejich zkušeností lze málo vzít. Pro začátečníka by to chtělo uvést příklady z aktuálního světa, aby měl konkrétnější představu, jak využít překážky ke svému prospěchu, příp. k prospěchu všech.

Zklamalo mě, že v knize chybí to, co jsem již z názvu očekávala: Překážka jako výzva - Proměnte krizi v novou příležitost. Jak se tedy vypořádat s překážkami? Netuším. V knize se vyskytly cca 2 - 3 seznamy, jak se s něčím vypořádat, ale jsou natolik obecné a bez jakéhokoliv popisu jednotlivých bodů, že je to naprosto zbytečné. Jednou je v knize uvedeno, že je těžké zůstat v klidu, ale jde to vyřešit trénováním. Jedná se prakticky o jednu větu, avšak já tu knihu i kvůli odpovědi na tuto otázku čtu, takže holt zklamání.

Min. pár podnětných myšlenek v knize samozřejmě je. Lze si v ní přečíst ale také dva příběhy (jeden je na str. 103), které zní jako americký sen na druhou a za mě jsou naprosto nereálné (SPOILER: Kluk, který je v 18 letech negramotný dostane radu, na základě které se nejen, že naučí číst a psát, ale rovnou po roce je přijat na vysokou školu.KONEC SPOILERU.).

Ráda knihy doporučuji ostatním čtenářům, ale u této si nejsem jistá, zda tak mohu s čistým svědomím učinit, protože:
- kniha obsahuje příběhy významných osobností z historie (častokrát se osobnosti opakují, ale zážitky těchto osobností se samozřejmě mění);
- i z důvodu předchozího bodu kniha není moc čtivá;
- asi každý si v ní najde myšlenku, která ho zaujme a možná posune dál;
- jestli chcete vědět, jak překonávat překážky ve smyslu, jak zachovat klid ve stresové situaci, tak budete zklamaní;
- kniha se dotýká témat, jež jsou zajímavé a mohly by čtenáře hodně obohatit, ale buď tato témata cca v jedné větě odbude s tím, že je to těžké (a vyžaduje to trénink) nebo je uveden seznam bodů s tím, že body jsou natolik obecné, až se jimi nedá řídit, což je škoda, protože potenciál knihy byl velmi vysoký.

13.07.2023 3 z 5

Pravda o mém muži Pravda o mém muži Halina Pawlowská

Až na tu neustálou předzvěst konce (udržuje v napětí, ale současně se hojně opakuje), který je až v samotném závěru, kniha dojemná, citlivá, zajímavá (neb popisuje jedno manželství) a místy také poučná (manželství).

17.02.2023 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Kniha je svým způsobem zajímavá (pro svůj námět a jisté “tajemno”), současně však hodně egocentrická a tím až neautentická.

Konec mi paradoxně nevadí, protože jsem si jej interpretovat dokázala, byť výklad samotného autora by mohl být zcela jiný, což vůbec nepopírám.

Egocentričnost hlavní postavy mi přišla až neautentická, přeci jen je hlavní postavou matka v domácnosti, tak bych byla bývala tušila, že bude orientovaná spíš na dítě (kterému hodně obětovala-spánek v prvním roce života dítěte atp.), než na sebe. Ale to je prostě autorův styl (egoismus, egocentrismus).

Doporučení: Knihu jsem začala číst již ve čtvrtek před půlnocí a po dvaceti stranách jsem musela odložit, neb mě schvátila únava. Pak jsem pokračovala ve čtení v pátek večer a to na mě také přišla velká únava, navzdory mysterióznímu textu, ale po půlnoci jsem dočetla. Tak pokud nemůžete spát, zkuste tuto knihu. Možná Vám s tím pomůže.

26.11.2022 4 z 5