Lily101 Lily101 komentáře u knih

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Úžasná kniha! Pan Backman prostě umí psát a mi nezbývá, než obdivovat. Možná bych snesla trochu méně o fekáliích, ale asi to k dětem prostě patří.

Tato kniha spolu s kombinací návštěvy známých s dvěma malými dětmi či i obecně rodinami s malými dětmi v okolí, poslouží jako velmi dobrá antikoncepce. A až/jestli budu jednou děti chtít, tak si knihu přečtu znovu. Pokud i po přečtení budu toužit po vlastním potomkovi, tak si jej s klidným srdcem pořídím, neb v takovém případě rodičovství pravděpodobně zvládnu.

19.02.2023 5 z 5

Pravda o mém muži Pravda o mém muži Halina Pawlowská

Až na tu neustálou předzvěst konce (udržuje v napětí, ale současně se hojně opakuje), který je až v samotném závěru, kniha dojemná, citlivá, zajímavá (neb popisuje jedno manželství) a místy také poučná (manželství).

17.02.2023 5 z 5

Zážitky z karantény Zážitky z karantény Halina Pawlowská

Šíleně překombinované a nadsazené, až to nebylo uvěřitelné.

Upřímně moc netuším, proč dělat z karantény něco, co bylo utrpení samo. Chápu, že paní autorka to měla doma těžší, neb měla doma velkou společnost, ale těžké to museli mít nemocní, starší lidé bez příbuzných a lidé, kteří kvůli světové pandemii přišli o práci. Navíc je mi moc líto zesnulých, které toto období stálo život…co je vůči tomu být pár týdnů zavřených doma?

11.02.2023 3 z 5

První dvě třetiny knihy skvělé a rozhodně doporučuji všem fanouškům filmové série o Harrym Potterovi.

Co se týče autora…byl mi nesympatický jako herec, což znamená, že roli dobře zahrál a i v tom reálném životě mi přišlo, že není až tak extrémně milý a úžasný. Nevěřím, že kniha vznikla z důvodu, který uvádí. Ale to nemůže být součástí hodnocení knihy a ani není.

08.02.2023 5 z 5

Velice čtivá kniha. Psána s nadhledem, humorem a současně Vás i trochu obohatí o to, jaké to je žít na zámku, jak se dají řešit problémy s partnerem (a jak je neřešit), jak být ve vztahu upřímný dřív, než zjistíte, že žijete sen někoho jiného, zatímco Váš Vám uniká mezi prsty.
#prvniknihavunoru2023

04.02.2023 5 z 5

Co na tobě miluji - Originální vyznání lásky, které můžete vyplnit a darovat Co na tobě miluji - Originální vyznání lásky, které můžete vyplnit a darovat Alexandra Reinwarth

Občas velmi těžce formulováno.

01.01.2023 4 z 5

Zen a hotovo Zen a hotovo Leo Babauta

Inspirativní kniha.

31.12.2022 3 z 5

50 věcí, které jsem ti měla říct 50 věcí, které jsem ti měla říct kolektiv autorů

Zvláštní kniha.

31.12.2022 3 z 5

Velmi zajímavá kniha.

31.12.2022 5 z 5

Mi ta morbidita a v jistém smyslu zvrácenost nesedí. Je to věc názoru, vkusu a možná i druhu humoru, proto hodnotím 3 hvězdičkami. Jinak by to byly dvě obligatorní hvězdičky za snahu, ale jak píši, je to dost subjektivní.

Některé básně, sotva začnou, tak končí. Jiné mají delší trvání. A nebýt recenze od Damned_Sweeney níže zde, vůbec bych ten lišcí ocas nepochopila.

P.S.- Poprvé v životě nedokáži vybrat ani jednu báseň, která by se mi líbila (a to jsem měla údajně ten lepší překlad). Báseň, po které je kniha napsaná mi přišla šílená a vlastně i předvídatelná (ale stále šíleně šílená).

19.12.2022 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Tato kniha…je v jistém slova smyslu skvost. Na 157 stranách je velký příběh mající hlavu a patu. Až na dvě situace, které jsou možná schválně vykresleny tak, že pár stran nevíte, co se vlastně stalo. Ale pokud jste viděli film, tak si budete říkat, že se přeci mělo stát toto a v ten moment kniha jasně ukáže, co se skutečně stalo.

Za tu dobu, kdy jsem viděla film, už uplynul nějaký čas, ale četbou se film znovu vybaví. Film se stal natolik známý (a s ním i kniha), že se stal inspirací pro různé témata akcí a společenských událostí (dress code: dvacátá léta dvacátého století v duchu Velkého Gatzbyho).

Za ty roky jsem zapomněla, že je kniha především o lásce. Nejsem příznivce románů pro ženy a pokud to máte stejně, tak se rozhodně nebojte a knihu číst začněte.

Suma sumárum: Za to nepovedené obalamucení čtenáře hned ve dvou situacích dávám o hvězdičku méně.

Jinak přečteno jako poslední kniha čtenářské výzvy 2022 a domnívám se, že má zvědavost z knihy již byla v takové fázi, že i bez čtenářské výzvy zde na Databázi knih bych si ji brzy přečetla.

19.12.2022 4 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Z počátku silný a propojený příběh, který postupně ztrácí časové vymezení a nakonec Vás čeká uspěchaný závěr…škoda.

Film jsem neviděla, ale možná časem se na něj podívám.

17.12.2022 3 z 5

Banánové rybičky Banánové rybičky Halina Pawlowská

Nenáročné oddechové čtení, které Vám občas probudí úsměv na rtech.

Dala bych klidně i vyšší hodnocení, ale text mi přišel místy až moc primitivní a celkově mi přišlo, že se všechny texty točí stále kolem pár témat bez ohledu na název kapitol. Takže to vidím na milé tři hvězdičky.

17.12.2022 3 z 5

Netěhotná Netěhotná Jenni Hendriks

Ztotožňuji se s recenzí od lucisa.n (rozhodně pár hodin po zákroku podstupovat něco takového jako lézt na vysokou sochu je blbost). Dále dost tristní hádka dvou kamarádek, občas nelogické chování a jednání, Veronika (Ronnie? To jako fakt?) pořád zpytující své chování, ačkoliv se snaží seč může, chování Kevina je dost ujeté, problémy na cestě ztěží uvěřitelné, finanční negramotnost a vlastně celkově…nic moc kniha. Moc z toho čiší to, že byla kniha napsána Američany.

Na druhou stranu oddechová, byť se část odehrává na cestě, tak je obsah zajímavý. Ale jen za to si kniha rozhodně nezaslouží takovou pozornost na sociálních sítích, které se jí dostává.

11.12.2022 3 z 5

Jako bych žila dva životy Jako bych žila dva životy Milan Ohnisko

První polovina knihy na pět hvězdiček, druhá polovina (rozhovory s nejbližšími) mi přišla taková trochu až strojená, na pár rozhovorů vlastně nezajímavá (s bývalým manželem, dcerou i rodičemi paní Drtinové byly hodně zajímavé rozhovory), občas standardizované otázky a na ně stejné odpovědi u všech (např. Jak si vybíráte rozhovory na DVTV, které si pustíte?). To je tak na dvě hvězdičky za snahu a přepis toho nejzajímavějšího z diktafonu. Takže průměr 3,5. Vzhledem k tomu, že mě druhá část opravdu hodně nudila, tak dávám 3.

P.S.- U první části bylo za mě nejzajímavější část týkající se studia na právech a jak ne/probíhala výuka po Sametové revoluci.

#prvniknihaprosinec

10.12.2022 3 z 5

Denní naučení Denní naučení Rhonda Byrne

Skvělá knížka na nastartování pozitivního myšlení. Nejlépe ještě s příjemnou hudbou ve sluchátkách, ať se ten dobrý pocit ještě více prohloubí a semínko pozitivního myšlení tak může být úspěšně zaseto.

29.11.2022 4 z 5

Jak mít všechno Jak mít všechno John Assaraf

První polovina knihy je vlastně zbytečná, pokud jste se již s motivační literaturou či s motivačními filmy setkali. A pro někoho, kdo o tom bude číst poprvé, je první část asi i zbytečně “upovídaná”.

Příklady jsou často tristní až infantilní, ale v jednoduchosti je krása, takže knihu pochopí opravdu každý.

Druhá část knihy je opět dost a zbytečně “upovídaná”, ale na druhou stranu přínosná. Úplně mi nevychází metoda napiš si, co chceš a sleduj, jak se vše plní, ale asi tomu dám aspoň jednu šanci.

Knihu jsem četla k podpoření pozitivního myšlení, které mě cca v červnu 2022 opustilo a také trochu k tomu, abych znovu začala věřit svým snům a třeba i objevila nějaké nové sny, které bych si přála splnit (ne, že bych měla málo snů, ale jeden nikdy neví, jak se změní priority a s tím i sny samotné atd.). A k tomu mi kniha pomohla. Trošilinku mi znovu ukázala směr, kterým bych chtěla jít vstříc svým snům.

Suma sumárum: První část knihy je na obligatorní dvě hvězdičky za snahu autorovi i dalších lidí podílejících se na americkém i českém vydání knihy. Druhá část je na 4 hvězdičky. Průměr obou částí je 3, tak proto dávám hodnocení 3 hvězdičky.

28.11.2022 3 z 5

Vražedná aplikace Vražedná aplikace Robin Cook

Poprvé jsem u autora narazila na knihu, kde je hlavní protagonista neskutečně důvěřivý, naivní až “hloupý”(co se týče svého oboru, tak je inteligentní, ale ty lidské vztahy mu moc nejdou).

Prvních pár stran bylo skvělých, kolem padesáté strany jsem myslela, že odložím knihu (a po trápení i počínající čtecí krizi v rámci četby: “Kritický bod”, jsem tak málem učinila) a jsem ráda, že jsem to neudělala. Byl to dobrý čtenářský zážitek! A na to, jak otevřené konce nemám ráda, tak mi to nikterak nevadí. Asi to je i tím, že on tak úplně otevřený není.

26.11.2022 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Kniha je svým způsobem zajímavá (pro svůj námět a jisté “tajemno”), současně však hodně egocentrická a tím až neautentická.

Konec mi paradoxně nevadí, protože jsem si jej interpretovat dokázala, byť výklad samotného autora by mohl být zcela jiný, což vůbec nepopírám.

Egocentričnost hlavní postavy mi přišla až neautentická, přeci jen je hlavní postavou matka v domácnosti, tak bych byla bývala tušila, že bude orientovaná spíš na dítě (kterému hodně obětovala-spánek v prvním roce života dítěte atp.), než na sebe. Ale to je prostě autorův styl (egoismus, egocentrismus).

Doporučení: Knihu jsem začala číst již ve čtvrtek před půlnocí a po dvaceti stranách jsem musela odložit, neb mě schvátila únava. Pak jsem pokračovala ve čtení v pátek večer a to na mě také přišla velká únava, navzdory mysterióznímu textu, ale po půlnoci jsem dočetla. Tak pokud nemůžete spát, zkuste tuto knihu. Možná Vám s tím pomůže.

26.11.2022 4 z 5

Pravým Britem snadno a rychle 1 Pravým Britem snadno a rychle 1 Martyn Alexander Ford

Skvělá kniha, která Vás pravděpodobně něco naučí (buď o Velké Británii, občanům Velké Británie, nebo Vás obohatí o nové fráze či slova /=slovní zásoba/).

Možná byl záměrem knihy odstrašit čtenáře od návštěvy Velké Británie, ale mě kniha ponoukla spíš k opaku. Nikdy předtím jsem neměla touhu vidět Velkou Británii (ach, to počasí), ale postupem času bych pár míst vidět chtěla a po přečtení knihy…i když nebudu pravděpodobně rozumět ani slovo (“polykaní” slov v britské angličtině), to zní jako super výzva. Měla bych asi jednou Velkou Británii navštívit a možná se to jednou stane. A před odjezdem si budu muset znovu vypůjčit tuto knihu z veřejné knihovny!

P.S.- Právě tato skvělá kniha se stala mou 400. přečtenou knihou na Databázi knih.

24.11.2022 5 z 5