Lily101 Lily101 komentáře u knih

Civilní proces: Obecná část a sporné řízení Civilní proces: Obecná část a sporné řízení Renáta Šínová

Z hlediska objektivity se vyjádřím pouze stručně (a bez hodnocení). Učebnicový výklad, který by možná napomohl lidem, koukajícím na jistý nejmenovaný seriál, k tomu, že jednání před soudem vypadá trochu jinak než v onom seriálu, přičemž neznalost v žádném případě nepřisuzuji k tíži divákům, ale spíš scénáristovi či scénáristům. A naopak existuje jiný seriál ze soudního prostředí, který byl natočen také v ČR a je hodnověrnější.

Čeká-li Vás soud ve věci soukromoprávní, pak se domnívám, že toto nebude špatná volba, leč je nutno brát v zřetel, že se nejedná o knihu, jež se bude číst sama (alespoň ne vždy).

07.12.2018

Za mně bohužel obrovské zklamání. Na to, jak z počátku kniha měla dle mého názoru obrovský potenciál z hlediska námětu (problém v rovině IT, etiky, biologie/neurologie/ a práva/zásah do tělesné integrity/), tak končí absolutně trapně plytkou love story.

Věk autora v době sepsání knihy odpovídá hlavnímu protagonistovi (možnost autobiografických prvků). SPOILER (celý zbytek tohoto odstavce): Hlavní protagonista se chová arogantně, ženy jsou vykresleny jako pouhý objekt chtíče, přičemž jinou funkci v knize (kromě "tlusté dívky", jež ho provází podzemím) nemají a na konci každé z nich zalže (slíbí něco, čemu nemůže dostát) a zbaběle uteče. Proto chápu, proč mimo jiné do tůně neskočil(náhlá a silná láska u hrdiny v knize líčená mi připadá ne příliš uvěřitelná vzhledem k jeho předchozímu způsobu života, ale mohl procitnout); měl by problém dostát slovu daném oběma ženám. Bohužel milostný trojúhelník je u Murakamiho častý.

Na 499 stranách místy nadbytečné popisy a opravdové zklamání, jak z opakování námětů z jiných autorových knih. SPOILER: Dále mi vadí vykreslení autora, jak mladé holky skáčou do lože hlavní postavě samy a podbízejí se, ať už to mají za úplatu či ne. K tomu mě napadá, leč nechci nikoho bez důvodu osočit, zda si tím autor něco nedokazuje (např. že po pětatřicítce život nekončí-dle mého skromného názoru opravdu nekončí). V „Norském dřevu“ postavě, která je o pouhý rok starší než on sám, vkládá opakovaně do úst: „Jsem stará paní.“ KONEC SPOILERU: Zastávám názor, že po třicítce je člověk stále mladý, avšak oproti dvacetiletým, již zkušený/zkušenější, asi proto mě to lehce dráždí. Navíc mě absolutně nezajímá, zda hlavní postava vyprázdnila močový měchýř či ne, příp. kolikrát, což ve mně vyvolává otázku, zda by se nějaký třicátník (=mladý člověk) takovou věcí vůbec zabýval.

Dle výkladů, popisu a doslovu ke knize má být toto dílo o profesním selháním hrdiny. Bála jsem se, co se mu přihodí a na konci má znovu zasáhnout rána osudu pro hlavního hrdinu. Jestli to má být volba, která je na posledních stránkách knihy, tak mám za to, že svobodné rozhodnutí mezi dvěma alternativami nejsou nijak dramatické, či snad „pošklebování“ autora nad onou 35-letou postavou muže.

Shrnuto a podtrženo: dávám dvě hvězdičky za úsilí, které do knihy autor vložil

18.11.2018 2 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Čtvrtá česky vydaná kniha pana Murakamiho, má čtvrtá čtená kniha od autora. Zvláštní atmosféra provázející celý příběh možná za podpory místy velice specifického stylu psaní- á la „pohled kamery“, který mě osobně oslovil svou originalitou a pestrým popisem reality, o němž bych neřekla, že lze tímto způsobem zachytit, to vše podkreslené hudbou. Dokonce žádné výjevy ryze perverzního stylu na rozdíl od knihy „Norské dřevo“.

Jediná věc k vytknutí je závěr, za nějž nakonec musím ubrat hvězdičku, protože takové zakončení ve mně nezanechalo, např. ve srovnání s knihou „Norské dřevo“, nic než krátké zamyšlení. Za pomocí opravdu kvalitního doslovu, jejž doporučuji po poslední stránce novely „Afterdark“ přečíst, neboť stručně a poutavě některé souvislosti spjaté s knihou doplní, příp. i lehce poodkryje komparaci s jinými-v té době dosud vydanými-knihami pana Murakamiho bez toho, aby to na čtenáře působilo únavným či příliš poučným dojmem. Tímto za výše uvedené děkuji panu Tomáši Jurkovičovi. Tak skvělý doslov jsem bohužel (minimálně za poslední měsíc /to jest od 3. října do dnešního dne/) nečetla.

03.11.2018 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Velice zajímavá skupina vrstevníků z hlediska myšlení a osobností (trošku mě to vrací ke knize:„Spisovatelství jako povolání“ od pana Mukaramiho, dále jen „autobiografie“, kde se o výběru postav píše). Po přečtení ve mně jím napsaná kniha něco zanechala, ale nedokáži popsat, co přesně to je, což mi připomíná část knihy, kdy hlavní protagonista cítí, jak z Hacumi vnitřně něco vyzařuje a až po více než 10letech je schopen sdělit, co to tenkrát bylo.

Oblíbila jsem si styl autora, ale vadí mi-dle mého názoru-hodně perverzních částí textu. Chápu, že autor byl v době psaní v produktivním věku (snad jej neurazím, když napíši konkrétní věk: 38 let) a je mužem, ale sám v „autobiografii“ píše, že považuje své čtenáře za bystré a tak některé věci neobjasňuje, přičemž aplikace výše uvedeného by v těchto situacích vůbec neuškodila, ba naopak byla přínosná a věřím, že by si čtenáři napříč celým spektrem nyní žijících generací na Zemi čtoucích „Norské dřevo“ z jedné věty dokázali dovodit, co se asi dělo dál. Naopak mi chybělo vysvětlení z náhlého vyvození závěru na str. 12 (cituji: „Naoko mě nikdy neměla ráda.“), kde nejspíš autor předpokládal, že čtenář pochopí. Opravdu by mě zajímalo, z čeho hlavní protagonista tak soudí, ale to pravděpodobně pochopím, až budu starší. SPOILER: Snad i proto jsem očekávala napojení závěru na úplný začátek knihy z hlediska ujednocení času a podloženým faktem, z čeho hypotéza vyplývá, ovšem volba zakončení je výsada spisovatele, což respektuji. Závěr mě zklamal i z vyvinutí situace mezi Reiko a hlavní postavou, přesně z něčeho takového jsem měla obavu.

Po přečtení poslední stránky samotného textu (nikoli doslovu) doporučuji znovu přečíst prvních pár stran novely. Kniha je pojmenována podle písničky od Beatles. Mi osobně více k celému příběhu (zpětně bezprostředně po dokončení čtení) sedí píseň „Yesterday“, a to, jak lehce sentimentální melodií, přičemž sentiment v hudbě se Naoko líbil (viz strana 293), tak i textem, ale jako název knihy by nejspíš nezněl tak dobře jako „Norské dřevo“.

Resumé: Přílišný a místy hodně nadbytečný popis jistých "scén" mi vadil, dokonce tak, až jsem je musela přeskakovat, za což musím ubrat hvězdičku. Celý příběh měl něco do sebe a připadá mi natolik silný, až mi nezbývá-po zvážení-dát 4/5 hvězdiček.

30.10.2018 4 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Doporučuji napřed přečíst doslov, neboť povídky pojí pouze časové hledisko (postavy jednotlivých příběhů se nacházejí ve stejné době), nikoli to, že by se osudy protagonistů mohly protnout. Spoiler: protnutí nehrozí!

Četla jsem se skoro zatajeným dechem. Některé povídky mě v něčem šokovaly (např. závěr u "Krajina s žehličkou", nebo někdy místy přílišná sexuální otevřenost ve smyslu nazývání věcí pravými jmény a jednoznačnosti psaného, snad kvůli možným potenciálním pochybám čtenáře, spíš dané asi stylem psaní).

21.10.2018 4 z 5

Město K.:  Franz Kafka & Praha Město K.: Franz Kafka & Praha kolektiv autorů

Kniha sama o sobě skvělá. Doporučuji čtenářům, kteří mají o životě Franze Kafky určité povědomí (např. četli některou z dosud vydaných biografií této osobnosti); nebude to ztráta času, jakkoli si myslíte, že pana doktora Kafku znáte. Některé vědomosti se Vám prohloubí o pochopení něčeho ještě hlubšího, co byste si bývali nebyli vůbec spojili dohromady, což je nejspíš dané i četností fotografií v dobré kvalitě, jež je v naprosté harmonii s probíranými tématy. Jedinou výtku bych měla k textům v samotném závěru knihy, kdy se vícero lidí (nejspíše odborníků) písemně vyjadřuje o určitých tématech v souvislosti s životem pana doktora Kafky, leč v nich cítím odstup (převážně časový), lehkou suchopárnost a přílišnou obecnost s ohledem na problematiku, které se celá kniha věnuje.

Průměrem tedy hodnotím knihu ****, a to se zohledněním skutečnosti, že samotná odborná pojednání na konci knihy není nikdo povinen číst (při absenci v této větě vytknutého bych udělila plný počet hvězdiček)!

20.10.2018 4 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Zvláštní kniha. Od autora jsem zatím četla jednu krátkou knížku a v brzké době plánuji rozšíření mých obzorů o něco dalšího z jeho tvorby. Neztotožňuji se úplně se vším, co autor napsal (př. strana 210-211, kde se pojednává o důvodu čtení knih od pana Mukaramiho po revoluci v celé řadě zemí v Evropě roku 1989), avšak bylo by divnější, kdyby tomu bylo naopak a ruku na srdce, většinou to nejsou skutečnosti extrémně podstatné. Jak již píší recenzenti přede mnou, k pochopení díla je důležité přečíst si doslov a možná bych ho v tomto případě zcela výjimečně doporučila přečíst jako první, min. poslední větu prvního odstavce hned na straně, kde doslov začíná (konkrétně strana 219).

Upozornění: Vážení potenciální čtenáři, neočekávejte od této knihy oddechovou četbu do vlaku (to jest knihu extrémně čtivou) či možnou četbu, kterou se dá přečíst v kuse za váš běžně strávený čas nad knihou obdobného rozsahu. Nedá (!), spíš počítejte, že budete číst etapově.

15.10.2018 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

V této knize se jednoznačně ukazuje, že není vhodné soudit lidi, v jejichž botách jsme neušli ani krok, resp. povrchně přistupovat k posuzování druhých. Vyšší úroveň je pak snažit se tyto lidi povzbudit a pomoci jim z jejich "zatrpklosti" získané životními zkušenostmi (Ove to skutečně neměl jednoduché), což udělala Paravenah. Toto poselství je mi již známo, ale někomu mladšímu či neznalému, by mohl takovýto text změnit život (k lepšímu).

Co mi vadilo, byla neustálá touha Oveho vzít si život, ačkoliv chápu velikost lásky k Sonji. Některé věty měly hlubší podtext (dalo by se říct až moudro), což oceňuji, protože mi i něco nového daly. Každopádně od autora u mne zatím vede jednoznačně "Medvědín", což ale neznamená, že se netěším na četbu dalších autorových knih. Těším. A moc!

04.09.2018 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Celá kniha byla výtečná. Perfektně vypracovaný "fantasy" svět, sem tam nějaké moudra a děj pohladí na duši (krásný vztah babičky a vnučky, lidská soudružnost atp.). Leč závěr mě zklamal natolik, až plný počet hvězdiček dát nemohu. Absolutní kýčovitost a to i přesto, že chápu, proč autor takový závěr zvolil (mám na mysli poslední stranu a půl, konkrétně od části, kdy se píše, jak skončily vánoční prázdniny).

I přesto jsem s autorem spokojená (poprvé mě pan Backman zavedl do městečka Medvědín /stejnojmenná kniha/, následovala "A každé ráno je cesta domů delší a delší" , toto je má třetí přečtená kniha) a těším se na další knížky od něj, ke kterým se dostanu v budoucnu.

30.08.2018 4 z 5

Zajímavý námět, pěkné zpracování, ale nemohu se ubránit dojmu, že něco k plnému počtu hvězdiček chybí.

11.08.2018 4 z 5

Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži Jennifer L. Scott

Autorka se často opakovala, dokonce místy uvádí stejné příklady (á la nekoukejte na Tv a raději napište knihu). Argumentace ve smyslu aplikace rčení: "Opakování matka moudrosti" by možná mohla obstát, ale přeci jen je život pestrý a existuje více příkladných situací, které lze uvést. Rovněž se mi nelíbilo bagatelizování typu "pozdrav formou vzdušných polibků na tvář je evropským způsobem vyjádření přivítání", mnohdy byly-bohužel-přisuzovány negativní skutečnosti pobytu v Paříži evropskému chování.

Na druhou stranu pár užitečných rad mi autorka dala, jež asi zkusím, ale nebylo jich mnoho. Některé jsem již znala a některé mi přišly za hranou (např. mějte jen 10 kousků oblečení v šatníku vyjma/!!/ kabátů). Líbila se mi positivně laděná myšlenka stylu: "Každý okamžik vašeho života může být jedinečný. Nešetřete si ty nejlepší kousky (oblečení, porcelánové talíře atd.) na později." Rovněž mi kniha pomohla nahlédnout i do života Američanů, byť teda spíš okrajově, ale i tak jsem byla místy překvapená způsobem života (á la okolo 8 hodin sledování Tv denně).

Při četbě jsem si připadala jako bych četla dívčí/ženský časopis, resp. sbírku nejlepších vydaných článků v nějakém konkrétním časopise. Takový druh tiskovin jsem však četla naposledy někdy v pubertě, takže jsem knihu nedokázala lépe přijmout, než dvěmi hvězdičkami. Věřím ale, že v Americe mohla mít kniha velký úspěch.

11.08.2018 2 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Očekávala jsem romantiku, které se vyhýbám jak v knihách, tak ve filmu. Není to můj šálek čaje. Bohužel té romantiky bylo v knize hojněji, než jsem čekala. Četba se mi vlekla a čistý rozsah 337 stran jsem četla, s ohledem na své obvyklé tempo, pomalu a současně si přála, ať už se tím prokousám a mohu se dostat k další knize.

Knížka mi velice obecně nastínila, jak se vyrovnat s určitými pocity spjatými s konkrétními situacemi v mém životě. Bohužel natolik obecně, až nevím, jak s tím naložit. Dále mě místy motivovala k meditaci, ačkoliv ji neovládám a mám o ní jen obecné povědomí, tedy žádné praktické zkušenosti. Tento fakt ale podmiňuji také tím, že je meditace v textu opravdu hodně zmiňována, což už z jisté minulé čtenářské zkušenosti vím, že může být důvodem. Snaha poučovat ohledně informací ne vždy nezbytně zajímavých či nutných (např. válečná historie Bali) mě obtěžovala. Působilo to jako vychloubání ve stylu něco mě zajímá, mermocí to podsouvám druhým lidem, a ještě se podivuji nad tím, že to neví (toto ale v knize už nebylo). Překlad knihy vcelku OK, anglicky moc neumím, takže si vážím toho, že mi překladatel zprostředkoval text knihy v mé mateřštině, ale měla bych drobnou, jemnou výtku k syntaxu některých vět, leč nebylo to víc než na co by člověk spočítal na prstech obou ruk a nohou, má-li všechny prsty na horních i dolních končetinách.

Uděluji dvě hvězdičky za snahu autorky napsat knihu, což není úplně jednoduché (zohledňuji u všech autorů, zatím nikdy jsem neudělila jednu hvězdičku) a lehkou duševní osvětu s místy zajímavými myšlenkami, avšak bohužel jich není mnoho vzhledem k celkovému počtu stran. Skoro závěr knihy absolutní úlet (SPOILER): první den muže odmítne s ohledem na svou roční pouť, druhý den s ním nadšeně skočí do postele ještě na základě zcela jasného pokynu muže, co se bude dít dál, jako vážně? A co klišé vztahu s o více než 10let starším mužem? Pokud se toto skutečně stalo, tak poslední větu beru zpět.

08.08.2018 2 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Jedna z těch knih, která vás natolik pohltí, až vás do reality vrátí budík s časem jedna ráno. Famózní, úchvatné, brilantní. A jak již píší recenzenti/uživatelé této skvělé webové stránky pode mnou/, není důvod bát se hokejového prostředí, ačkoliv hokej moc nesledujete.

02.08.2018 5 z 5

Policajt z knihovny *
odůvodnění:
-proč se právě onen muž zjevoval jako policista (motiv ublížení vůči hlavnímu protagonistovi)-za mně nechutné a šlo vymyslet něco méně pobuřujícího
-z počátku opravdu pomalý rozjezd(jak již píší recenzenti pode mnou), ale místy i v průběhu (např. mě nezajímalo, proč něco dluží Davovi za míčky) a na konci také rozvleklé(posledních cca 5stran by šlo zkrátit, ale asi chápu záměr-vykreslení atmosféry)
-považuji se spíš za bojácného člověka, ale tato novela se mnou cca od poloviny moc nehla v tomto ohledu (možná na filmovém plátně by to bylo jiné)
=jedna * za snahu

Sluneční pes***
-při četbě jsem se bála skoro až do poslední stránky (ale jsem spíš bojácná)
-zajímavý námět a dobré zpracování
-závěr asi trochu zklamal
=moc fajn četba, leč na plný počet to není

Jedná se o mou první knihu od autora a nejspíš ne poslední :-). U této knihy (za mě) převažuje pocit spíše na dvě hvězdičky(kdyby to šlo, dám nekompromisně 2,5) a bohužel z toho důvodu víc dát ani nemohu, protože by to bylo nespravedlivé vůči všem dosavadním knihám, jež jsem ohodnotila třemi hvězdičkami.

30.07.2018 2 z 5

Kavčí hory Kavčí hory Karel Škrabal

Čekala jsem mnohem více. Očekávala jsem moderní poezii, přitom se jedná spíš o deníkové záznamy(na druhou stranu bod za experiment vybočit z poezie, který se i povedl), jež se sice vztahují na aktuální situaci, ale na mě moc jsou místy moc vulgární. Škoda, že se autor víc nevěnoval městu Praze, ačkoliv život v něm naznačil. Dala bych dvě a půl hvězdičky, což zde nelze a současně na tři to dle mého pocitu nemá.

25.07.2018 2 z 5

Sto sonetů Lauře Sto sonetů Lauře Francesco Petrarca

Poezie, kterou jsem si jednou hodlala přečíst a "Čtenářská výzva 2018" mě k četbě přivedla o něco dřív. Leč i po přečtení si úplně nejsem jistá, jak se s hodnocením knihy vypořádat.

Četla jsem ji s malým zaujetím, protože doba je přeci jen o dost jiná a úvodní část knihy tak na dnešního (spíš asi mladého) člověka až úsměvně zdrženlivá. Možná se ke knize vrátím, až budu starší.

Tři hvězdičky dávám za téma, pár veršů plných životních mouder a v jistých částech autentičnost (např. SPOILER v druhé části především tesknost a nedokázání k smíření se se ztrátou).

24.07.2018 3 z 5

Jmenuju se Tomáš Jmenuju se Tomáš Ota Kars

Tato kniha je úžasná! Kdyby autor v první části neskákal od "ich formy" do "er formy" a zase zpátky, ohodnotila bych bezpodmínečně knihu pěti hvězdičkami. Zasmála jsem se nad historkami,co s Tomášem Holým zažili jeho přátelé, těšila jsem se z bezstarostného života popisovaného autorem a konečně jsem pochopila, co je ten studentský život, který bohužel nemám šanci kvůli neustále narůstajícím studijním povinnostem poznat. Dle hodnocení níže se domnívám, že kniha je možná spíš pro čtenáře blíže věku Tomáše Holého.

V knize určitě není řečeno vše, ale dle textu v ní obsaženém bych si přála mít po boku kamaráda jako Tomáš nebo možná být v něčem více jako on (hlavně tím humorem, což ale nijak neovlivním). Obzvlášť se mi líbilo, jak se zastal kamaráda, kterého nějaký chlap zmlátil na toaletě.

Jsem nadšená! Asi závěrem bych měla dodat, že ačkoliv v Praze nebydlím (ani jsem nikdy nežila), tak mi hlavní město přirostlo k srdci a ráda jsem se něco dozvěděla o městské části 4, kam Nusle řadíme, tudíž mě kniha bavila ještě o něco víc (poznámka kvůli objektivitě).

23.07.2018 4 z 5

Nezapomeň Nezapomeň Val Emmich

Na prvotinu fajn kniha. Líbily se mi rozhovory o vzpomínkách na Sydneyho, ale posledních pár stran jsem nedokázala dočíst, což se mi stalo snad tímto poprvé v mém dosavadním životě, protože mi přišly nadbytečné až zbytečné. Děj perfektně graduje a na konci se jemně rozvleče. Proto musí ubrat hvězdičku. Rovněž po napětí, co tedy Sydney dělal za zády Gavina, mě výsledné řešení spíš odradilo a náhlé otočení Gavinova názoru po jedné jediné poznámce, mi přišlo na hraně uvěřitelnosti, proto ubírám další půl hvězdičky. Celkově tedy hodnotím 3,5/5.

19.07.2018 3 z 5

Kořeny zla Kořeny zla Robin Cook

UPOZORNĚNÍ: Jste momentálně v časové tísni? Nebo jen nestíháte? Musíte pracovat kvůli mimořádné události či pravidelné/opakující se/ činnosti (př. účetní závěrka) přesčas/doma ve volném čase? Jste momentálně vytíženi zkouškovým obdobím či vás čekají písemné práce, které rozhodnou o vašich známkách na vysvědčení? Vyčkejte raději, až budete mít ALESPOŇ DVA DNY volno.

Za mě:
Napětí-✓ (5/5)
Čtivost- ✓(5/5)
Vyvrcholení zápletky(logické koherence)- ✓ (5/5)
Půlnoční četba(celková zajímavost děje)- ✓ (5/5)
Autor opět nezklamal! S trochou nadsázky pramenící z možnosti odlišnosti vkusu týkajícího se četby, nejspíše mohu doporučit!

06.07.2018 5 z 5

Vstříc bouři Vstříc bouři Norman Ollestad

Kniha je bezesporu zajímavá. V době vydání knihy v originále bylo autorovi 42let. Vážně si byl schopen při psaní knihy vybavit takové detaily v době, kdy mu bylo jedenáct a méně let(mínus bod z pěti)? A navíc s místy sexuálním podtextem? (Právě ten podtext mi vadil a s ohledem na text z doby puberty/autor nemohl být v 11letech natolik sexuálně vyzrálý/, takže odebírám další bod z pěti.) Pochopím, že katastrofu si pamatuje velice detailně samotnou povahou dané události, ale tak podrobně zmapomané zážitky, které se staly před 30lety? Psal si snad průbězný deník? Proč knihu nevydal dřív? Nejspíš ho k tomu podnítila návštěva místa v roce 2006.

Moc se mi líbil optimistický přístup autorova otce, kdy dokázal na jakékoli situaci najít to pozitivní a s tím nabudit i svého syna. Nejsem zastáncem splnění tužeb rodičů skrz vlastní děti, ale zde sám autor po oné tragedii píše, že trávil volný čas "poflakováním" s přáteli, mu nepřinesl to, co zážitky s taťkou.

Přeskakování, tzv. roztříštěná posloupnost, mi místy také byla na obtíž, protože v daný okamžik čtenáře část příběhu zaujme a náhle je ve víru vzpomínek na dětství/na místě havárie, leč to nejspíš působí autenticky, neboť jak chlapec bojuje o život, myšlenky na otce mi hlavou nejspíš probíhají a možná tvoří jakousi obranu a sílu bojovat o záchranu.

SPOILER:
Jak to, že se pilot vydal trasou nedbaje předchozího, třikrát výslovného upozornění kontrolní věží? Notabene za takového počasí, jaké je nastíněné v knize?

01.07.2018 3 z 5