lilites lilites komentáře u knih

Hitlerova dětská armáda Hitlerova dětská armáda Günter Lucks

Ač jen 200 stran tvoří tuto publikaci, tak je to kniha velmi ale opravdu velmi silná.

V knize je vylíčeno devět ,,příběhů,,. Devět vyprávění jedněch z posledních, dětských, Hitlerových rekrutů s výcvikem pro SS.

Tehdy 15-16 ti letí mladíci museli ač chtěli nebo nechtěli, byli prostě donuceni vstoupit do této skupiny, jelikož už Hitlerovi teklo do bot a na frontu posílal kohokoliv, kdo udržel pušku, takže i ,, děti,,.

Nejdřív podstoupili výcvik v Luhačovicích a místo dovolené doma, šup s nimi do SS a na frontu. Někteří z nich nastoupili do bojů těsně před koncem války a i tak prožili její hrůzu a mnozí z nich pak další čtyři roky v zajetí v dolech či kamenolomech v nelidských podmínkách. Někteří z nich ani nikomu neublížili a prožili si peklo a ti kteří ublížili měli v sobě peklo možná ještě větší...

Tetování krevní skupiny jim mělo být nápomocno v případě potřeby ošetření, nakonec však bylo spíše utrpením, Kainovo znamení, které je usvědčovalo z příšerných činů, za které tito mladíci nemohli a mnozí o nich ani nevěděli...

10.08.2023 4 z 5

Touha Touha Tracy Wolff

Potřebovala jsem nějakou oddechovku a tak mi do ruky padla Touha. Knižní svět je rozdělen na dva tábory, jeden říká, že je kniha skvělá, druhý že je to nuda a blbost.

A já se přiznám bez okolků, mě se to líbilo!

Myslím, že letos na moc YA/NA, Fantasy literatury nemám štěstí, ale tohle se fakt povedlo i když je cíleno na mladší ročníky než jsem já. Co vám budu povídat, vrátila jsem se do dob, kdy byli upíři, čarodějnice, vlkodlaci a další pradávní tvorové strašně populární. A nelituji toho..

Kniha je protkaná romantikou od první kapitoly, ale je to tak roztomilé a kdo by si občas nechtěl přečíst příběh osudové lásky, odehrávající se za nepříznivých okolnostech.

Ta chemie mezi Grace a Jaxonem mě fakt bavila, dokonce i to jak strašně je Grace naivní, vůbec si totiž neuvědomuje, kde se ocitla a co se kolem ní děje..

Je to prý první kniha z šesti, tak doufám a myslím, že se nám příběh z Katmerské akademie ještě tolikrát zamotá, že nebudeme vědět kde nám hlava stojí a já se těším až si další knihu přečtu ( jestli u nás vyjde ) a zase se u ní pobavím, zasměji a vypnu...

05.08.2023 4 z 5

Zelené pahorky africké Zelené pahorky africké Ernest Hemingway

Já a pan Hemingway jsme se nikdy neskamaradili a myslím, že se ani neskamarádíme. Nikdy jsem žádnou jeho knihu nedočetla, prostě mi nesedly..

Až na zelené pahorky africké...

Nebylo to tak špatné..

Řekla bych ale, že kniha není pro každého. Je to autorova biografie z komerčního lovu v Africe a jeho touze po těch největších kusech různých druhů antilop, lvů, zeber, buvolovců atd...

Mě to nevadí, aby taky jo když v tom žiji celý život. Můžu i říci, že mě to do určité míry i bavilo.
Jenže já jsem spíš pro průběrný a zdravotní odlov zvěře, ale ten komerční (silné kusy za velké peníze) mě moc neláká a už vůbec ne druhy zvířat v africké divočině...

Musím však uznat, že autor velmi pěkně vykresluje africkou přírodu a dokáže nádherně popsat její faunu. Jen to jeho střelecké umění je jaksi trochu bída, když spočítáme kolikrát chybil, či střelil na měkko.. No nebudem to radši rozebírat...

04.08.2023 3 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

V této knize autor vypráví v několika povídkách, střípky ze svého života s dávkou fikce, místy až s mystičností.

Je nutné podotknouti, že povídky od Murakamiho jsou tak trochu jiné než jeho romány a to nemusí úplně všem vyhovovat.

Svým specifickým stylem mě autor, v každé knize, vždy nutí přemýšlet nad různými věcmi z různých úhlů pohledu a to mám opravdu ráda.
....

Polštář z kamení, Smetana, Charlie Parker hraje bossanovu, with the Beatles, Básně o Yakult Swallows, Karneval, Zpověď opice z Šinagawy, První osoba jednotného čísla.

Všechny povídky se mi velmi líbili, ale rozhodně bych chtěla vyzdvihnout povídky Smetana v níž byla velmi zajímavá rozprava se starým pánem, pak Zpověď opice z Šinagawy, která působila jako ze snu a Karneval ze kterého bych ráda citovala:

,, Všichni v životě nosíme alespoň do jisté míry masku. Úplně bez ní se totiž v našem drsném světě neobejde nikdo. Někdo pod maskou démona skrývá tvář anděla, jiný zas má pod maskou anděla démonickou tvář. Nikdy nemůže být jedno bez druhého. Takoví už zkrátka jsme. Vládne karneval. ,,

Haruki Murakami je pro mě jako přítel, se kterým si sednete do pohodlných křesel ke konvici výborné kávy či čaje a ponoříte se s nim do příjemného, hlubokého, filozofického rozhovoru..

29.07.2023 4 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Kdo by neznal dílo jménem Noc na Karlštejně.

Divadelní hra, historie, pobavení i poučení, oddech. Prostě klasika.

29.07.2023 4 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Z této knihy sálá podzim všemi stranami, cítíte vůni brambor právě vyoraných z půdy, chuť zralých hrušek v ústech, tíhu hroznů v rukou i poslední záchvěvy léta zkrz sluneční paprsky..

Dvě ženy, které společnost již odepsala.. ztracené duše..

Elisabeth, žena ve středním věku, která nikdy nemohla rozhodovat o svém životě a Sally sedmnáctiletá slečna, které nikdo nerozumí.. Tak odlišné a přitom tak stejné. Obě touží po svobodě, po volnosti duše, po porozumění beze slov..

Jejich setkání je osudové, jedna potřebuje druhou aniž by o tom věděli, či o to stály..

Každý člověk totiž potřebuje někoho, kdo ho opravdu chápe, kdo mlčí a při tom řekne vše, kdo vám nemaže med kolem pusy a netrousí obligátní fráze, ne každý však takového má...

Dokonale vystižená psychologie postav, skvěle napsaný příběh ze života, cítíte s postavami každou jejich emoci, dokážete se vcítit do jejich životů, prožíváte s nimi prosluněné podzimní dny, jako byste byli součástí příběhu..

Prostě skvělé a vřele doporučuji!

17.07.2023 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Kniha O myších a lidech je velice silným příběhem, je totiž plná těžkosti života ale i nadějí, snů, i věcí které musíme udělat i když nechceme. Pro ,,dobro,, naše nebo druhých, možná ze soucitu, strachu, jen protože víme, že to udělat musíme...

Nádherně vykreslené postavy ochranitelského George, slaboduchého Lennieho, starého ,,nepotřebného,, Candyho, chápavého Slima ošlehlého životem i jediného černocha v celém širém okolí Crookse..

Ač je kniha kraťounká, do postav se vžijete a cítíte jejich pocity, touhy i strachy..

Za mě perfektní!

12.07.2023 5 z 5

Mala a její kočka Mala a její kočka Mala Kacenberg

Příběh samotné autorky, aneb jak přežila 2. světovou válku..

Mala ( Židovka) se protlouká válkou jen se svou kočkou (kocourem) ,, Malach,, a neskutečným, až neuvěřitelným štěstím.

Mala je dosti vychytralá, je-li potřeba tak i drzá a dokáže lhát jako když tiskne. Nejvíc mě však fascinuje jak je naprosto smířená se vším co přijde (nebo má přijít..). ( Což jí moc nebaštím..)

Příběh je napsán jednoduše, z pohledu mladého děvčete, ale velice čtivě. Autorka nejde moc do hloubky událostí 2.sv.v., sem tam nějaká okrajová informace, která je hned zapomenuta.

Pokud je někdo velký kočkofil, tak ho nepotěším, ačkoliv je Malach důležitým tvorem v Malině životě, zas tolik interakce s ní v knize není. Ukáže se aby Malu upozornila na nebezpečí, je s ní když má slabší chvilky, hlídá ji když spí, odpoutává od ní pozornost vojáků, kteří prohledávají lesy atd.

Nečekejte literaturu faktu, datumy, informace o koncentračních taborech ani nějaké příliš vypjaté situace.

Je to spíš takové povídání u kávy, ale velmi pěkné povídání, se šťastným koncem, alespoň pro Malu..

30.06.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Poslouchala jsem jako audioknihu.

Prožíváme zde osudy sudetských němců i českých přistěhovalců... napsáno velice dobře, realisticky, autor má skvělý, nestranný postoj vůči oboum národům, připomíná, že nikdo není bez viny...

Výborná kniha, skvěle napsaný příběh jedné části našich neblahých dějin. Velice dobře vykreslené pocity obou stran, jak se v nich perou jejich myšlenky..opravdu velmi dobré. A jako audiokniha krásně namluveno.

Těším se na druhý díl...

25.06.2023 5 z 5

Ďáblův elixír Ďáblův elixír E. T. A. Hoffmann (p)

Bohužel, tato kniha mě neoslovila.

Příběh velmi zmatený, mnoho postav, které jsou všechny provázány nějakými příbuzenskými vztahy, za mě dost šílené dílo.

Struktura textu je také hrozná, žádný odstavec, vše v jednom ,, pytli,,.. špatně se mi to četlo, ke konci už jsem nevěděla ani kdo jsem já, natož kdo je kdo v knize..

22.06.2023 2 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Poslouchala jsem jako audioknihu a s hlasem slečny/paní Lazorčákové to bylo naprosto skvostné.

Příběh plný přátelství, lásky, odvahy, knih, francouzštiny ale i zklamání, smutku, slz a tajemství..

Velice pěkné, vřele doporučuji..

07.06.2023 4 z 5

Osmý smrtelný hřích Osmý smrtelný hřích Rebecka Edgren Aldén

(SPOILER) Thrillery nejsou moje krevní skupina, knihu jsem dostala a tak jsem ji prostě přečetla..

Sice jsem se musela do knihy trochu nutit, ale kniha má spád, nakonec se četla docela dobře, spíš mě brzdil předsudek z žánru.

Nora a Frank - manželé žijící dokonalý život, než jim do cesty vstoupí Klara.

Celou dobu si myslíte že Klara je Frankovou milenkou..ale kdeže.. vůbec.

Také jsem si od začátku myslela, že za to co se stalo může Frank.. ano, domněnky byly správné, ale že je až takový magor, který by neměl vylézt z léčebny, to jsem si nemyslela..

Jenže Nora to v hlavě zřejmě také nemá v pořádku, jelikož na konci knihy udělala něco, co nemůžu rozdýchat ještě teď..

Byl to mazec..

V knize je dokonale popsáno jak jednoduše se dá z člověka udělat blázen. Jak jednoduché je ovládnout psychiku. Jak triviální je si někoho omotat kolem prstu a svým způsobem mu vymýt mozek. Je to příběh tak děsivě uvěřitelný, až člověku tuhne krev...

Kdo má rád tento žánr, napětí, psychopaty, tak vřele doporučuji..

Já však nejsem cílovou skupinou..

24.05.2023 3 z 5

Polibek múzy Polibek múzy Lisa Rosenbecker

Tahle kniha byla tak krásná, pohladila po duši ale....
Hlavní hrdinka, devatenáctiletá Malou mě trochu štvala svým vystupováním,některé fráze, nebo určité chování mi připomínalo spíše nějakou patnáctiletou dívku, ale rozhodně ne dospělou slečnu.

A pak ta romantická linka, bylo to všechno tak rychlé a zvláštní, nejdřív tě nesnáším ale za pět minut si uvědomím opak.. za mě ne, prostě jsem jim to nechtěla věřit.

Jinak mě tenhle knižní svět Litersa a meziknihovny z které se dá cestovat do všech příběhů a míst na světě strašně bavil, i detektivní zápletka byla fajn a to rozuzlení, to byla pecka.

Musím také přiznat, že i slzička ukápla když se Tom (knižní postava a Malouin mentor v Litersu) stal ,,hrdinou,,.

07.05.2023 4 z 5

Operace Barbarossa - Letecká válka 22. června 1941 Operace Barbarossa - Letecká válka 22. června 1941 Miroslav Šnajdr

Stručně a jasně podaná a z několika zdrojů shrnutá fakta. Oceňuji dobové fotografie letounů a také tabulky s jejich technickými parametry, včetně výzbroje, roků výroby a uvedení do výzbroje dané strany.

30.04.2023 4 z 5

Mnich Mnich Matthew Gregory Lewis

Pro mě velké překvapení...

Ačkoliv mi trvalo než jsem se začetla, tak po cca 150 stranách jsem hltala každou stránku i když mě při některých trošičku mrazilo, hold jsem od přírody strašpytel...

Kniha je však velmi čtivá, formou, jakou je psána vtahuje čtenáře do příběhu a nestačíte se divit a cca 530 stránek je fuč.

Toto dílo má vše na co si vzpomenete; spoustu postav, které se vzájemně proplétají, intriky i spravedlnost, zlou jeptišku, mnicha který je sveden ďáblem k hříchům zvrácenosti a krutosti, úctyhodné a šlechetné gentlemany, vraždy i duchy ale i čistou a oddanou lásku.

Vzhledem k tomu kdy byl román napsán, smekám klobouk, protože tohle je pecka i v 21. století.

17.04.2023 4 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Velice pěkný a čtivý historický román...

Hlavní hrdina se rve se situacemi, které mu život nachystal a štěstí mu více méně přeje ( spíš více :D)..

Proměna knížecího klučíka v nevolníka-rolníka, z něj pak na rebela a bojovníka a nakonec ve spravedlivého a váženého člověka, se autorovi dle mého krásně povedla..

Velice příjemně mě překvapilo setkání s Janem Husem. Přidalo to knize na reálnosti i když je to příběh smyšlený.

Kniha má sice 600 stran, ale ani u jedné stránky jsem se nenudila, naopak mi kniha krásně plynula a než jsem se nadála bylo přečteno..

29.03.2023 4 z 5

Koruna kouře Koruna kouře P. M. Freestone

Druhý díl z Aramteshe se nese v duchu prvního, ale už to není takové.

Některým sériím by prostě slušelo nebýt sériemi.

Opět mi trvalo se začíst a závěrečná bitva byla dle mého dost rychle odbitá..

Takže tato duologie vás nevystřelí do euforie, ale také ani neurazí..

12.03.2023 3 z 5

Temný květ Temný květ P. M. Freestone

Tato kniha pro mě byla celkem překvapení. Prvních 100 stran jsem si říkala, že jsem šlápla vedle, bylo to takové nějaké, ale pak se děj začal rozjíždět a příběh začal být zajímavější čím dál víc.

Musím uznat, že se mi kniha opravdu líbila. Je protkána mnoha vůněmi, ten námět je opravdu zajímavý a neotřelý. Krásně popisovaný svět kolem i popisy vůní byly skvělé.

Doufám, že i druhý díl mi nakonec sedne a bude to stejně pěkné čtení.

Za mě velice povedené..

05.03.2023 4 z 5

Naděje na konci světa Naděje na konci světa Sarah Lark (p)

Válečný román? Ne! Historický román? Ne úplně.. No nakonec to byla romanťárna level milion, ale bylo to roztomilé...

Tato kniha pohladila po duši, byla tak nenucená a čtivá. Užila jsem si ji a přečetla ji jedním dechem. U této knihy nemusíte vůbec přemýšlet a necháte se unášet příběhem polky Heleny, která si prošla sice peklem, ale neplánovaně se vydala cestou za štěstím. Stále však vzpomíná na svou sestru, kterou opustila, ačkoliv jejich matce slíbila, že se o ni postará. Co se stalo a jak se to stalo? Račte vstoupit do knihy..

Líbí se mi neotřelé téma Nového Zélandu a pohled na původní ( i když trošičku nepůvodní) obyvatele. Maorové a jejích kultura knihou krásně prostupují.

Pěkné odpočinkové čtení.

02.03.2023 3 z 5

Zázračná madona / Ukřižovaná / Newtonův mozek Zázračná madona / Ukřižovaná / Newtonův mozek Jakub Arbes

Uff..Toto nebylo snadné čtení..

Marně tápu co napsat k této knize....
Tři romaneta, jež každé nám má říci něco jiného, avšak jsou si v mnohém podobná..

Zázračná madona je plna vzestupů a pádů, o pomíjivosti mladí, krásy, lásky a o neutuchající touze po kráse a lásce..

Ukřižovaná mi učarovala nejvíce. Ppříběh je zajímavý, napínavý, protkaný mystikou i vědou. Je v něm zaobalený náboženský fanatismus.

Newtonův mozek byla jedna velká melancholie a bezmoc.. Lidé jsou zde vykreslení jako velice chytří tvorové, kteří by mohli vytvořit velké věci k dobru celého světa, jenže jejich špatné vlastnosti z nich dělají zvířata která nakonec zničí všechno a všechny.

Mnoho vět, mnoho myšlenek, mnoho těžkých zamyšlení..

28.02.2023 4 z 5